Dua dua, eller karıncalanmış…

Yıllar önceydi. Üniversiteye hazırlanıyordum. Sahaflardan ikinci el test kitapları aldım. Bir gün kitapların birinin içinden bir kâğıt parçası çıktı. Kurşun kalemle yazılmıştı. Belli ki kitabın ilk sahibi koymuş arasına. Satarken de görmemiş herhalde. Yazıyı okudum, üç aşağı beş yukarı şöyleydi: “Allah’ım, iyi bir üniversiteyi kazanmamı nasip et. Bana hayırlı bir koca nasip et. İstediğim puanı alayım. Lütfen zengin bir kocam olsun. Çok ders çalıştım, lütfen boşa gitmesin. Kocamın evi olsun, son model arabası olsun. Sınavımda kolaylıklar nasip et. Allah’ım lütfen kocam zengin olsun. Kendi işi olsun. Ailesi de iyi olsun. Onlar da zengin olsun. Üniversiteyi kazanamazsam çok üzülürüm, lütfen kazanayım. Kocamla çok mutlu olayım. Lütfen Allah’ım lütfen lütfen, iyi bir bölüme gireyim, sonra da iyi bir kocam olsun. Zengin. AAAMİİİİİİNNNNNN!”

Günlerce evde mektuba gülüştük. Hey gidi hey, kulakları çınlasın, buldu mu acaba hayalindeki zengini? O zamanlar çok anlamsız gelmişti bu dua, ama zamanla tutkunun, bir şeyi tutkuyla istemenin ne olduğunu anladım. Elbette bılişlerimden sonra. 😉

Eskiden de dua ederdim elbette. Babam her gece yatarken bir dua okuturdu bize. “Allah’ım sana inandım, sana sığındım…” diye başlayan. Yıllarca ne istediğimi tam olarak anlamadan ezbere okudum bu duayı. Sonra araya dersler girdi. Duanın sonuna eklemeye başladım. “Allaaam nolur beş alayım sözlüden / fenci bana taktı galiba, lütfen Allaaam tayini çıksın adamın,” falan gibi. Ve eş dostan dua talebi tabi. Ara sıra onlar konuk oldu dualarıma. Kim üniversite istiyor, kim evlenmek istiyor, kim bebe istiyor… Söylerdim işte, ısmarlandığı şekilde.

Çocuklarım olduktan sonra dua konusunda benim için her şey ama her şey değişti. Bir şeyi tutkuyla, aşkla istemenin ne olduğunu işte o zaman anladım. Ezbere söylenen, uyuklayarak edilen, sıkça da unutulan dua cümlecikleri gitti. Yerine yeri geldiğinde ağlaya ağlaya, yalvara yalvara tekrarlanan, bazen isterken yüzümde engel olamadığım gülümsemeler bırakan, yılmadan, sabırla, tekrar tekrar edilen dualar geldi. Hayatımın hiçbir döneminde, kendim dahil kimse için böyle içten, böyle tutkulu dua etmedim.

Evet, şimdiye kadar hiç bir şeyi çocuklarımın sağlıklı, güzel ömürlü, dünyada ve ahirette huzur içinde olmaları kadar istemedim. Onların kaderlerinin güzel olmasını arzuladığım kadar hiçbir şey arzulamadım. Bize ihtiyaçları olduğu müddetçe başlarında olabilmek, maddi manevi rızıklarının geniş olması, Allah’ın sevdiği hayırlı, güzel insanlardan olmaları, kötülüklerden uzak kalmaları, kötülere uymamaları, iyi insanlarla karşılaşmaları, işlerinin rast gitmesi, kıymetlerini bilenlerle eş olmaları… daha neler neler.

Aklımı fikrimi çocuklarıma dua etmeye taktım.  Gece uykum kaçar hemen dua, dua, dua… Sabah erken kalkarım, güne başlanacak hemen dua, dua, dua… Gün arası iş telaşına kısa bir mola, dua, dua, dua… Yolda bir şey görürüm, kalbim titrer, dua, dua, dua.. Bir şey duyarım, neşe dolarım, dua, dua, dua…

Her daim yavrulara dua, dua, dua…

Allah cümlemizin yavrusuyla birlikte, hepsine güzel ömürler versin, bize de hep güzel günlerini göstersin inşallah.

AAAMİİİİİİNNNNNN!

 

23 yorum

 1. Benim kıza doğdu doğalı babası ile beraber dua okuruz geceleri uyurken, bir süredir soruyordu neden öle yapıyorsunuz, niye üflüyorsunuz, ne okuyorsunuz bizde dilimiz döndüğünde 3-5 tane duayı öğrettik şimdi bizimle okuyor geceleri. Şimdiki sorusu neden dua okunur. Dua bize huzur verir dedik geçtik. Dahası gelecek diye korkuyorum.

  1. dogru huzur verir.
   biz de fatihayı okuyoruz birlikte geceleri yatmadan. “bize nazar değmesin” diye okuyoruz diii mii anneaaaa diyorlar 😉 nazar ne diye sormayı akıl edemediler henüz 😉

 2. aminnnn inşallah bütün çocukların sağlıklı ve hayırlı bir ömürleri olsun 🙂
  yazılarına bayılıyorum harikasın :)))

 3. AMİN cnm..anne oldun mu fabrika ayarlarına “dua” geliyor..Allah kabul etsin hepimizinkini..yavrularımızı korusun..

 4. secce bana çok önemli bir şeyi hatırlattın, resmen kafama dank etti, ne kadar az dua ediyorum kendim için hele de evladım ailem için.. bundan sonra çok daha dikkatli olacağım..

 5. ne kadar önemli bir şeyi hatırlattın secce, resmen dank etti kafama, ne kadar az dua ettiğimi farkettim.. çok teşekkür ederim bu yazın için..

 6. ben de her akşam kızlarımı uyuturken onlara bolca nazara karşı okurum. sonra şu duayı ederim “Allah’ım yavrularımı nazardan, kazadan-beladan, hastalıktan-sakatlıktan, kötülüklerden-kötü insanlardan koru. Yolları açık, şansları bol, bahtları güzel olsun. beni onlara onları bana bağışla. amin.”

 7. Ben de annemin yıllarca bana ezberlememi tembihledigi nazar vs.dualarini kızım doğduktan sonra hemencecik ezberledim 🙂

 8. (Bakara Suresi 186. Ayet)
  Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

  (Mu’min suresi 60.ayet)Bana dua edin, size cevap vereyim.

  (Furkan suresi 77.ayet)De ki: Eğer duanız olmasa Rabbim katında ne ehemmiyetiniz var??

  Dua deyince aklima bunlar geldi secce baci.aslinda neml suresi 61-62 de cok anlamli.

  rabbim dualarini kabul eylesin.gercekten duanin gucune inananlardanim.tabiki Allah’tan istenen dualarin.
  bugunlerdeki benim encok ettigim dua Allah kimseyi anasiz birakmasin ve uvey anne eline birakmasin.ayrica kimsenin eline birakmasin evlatlarimizi.anne babasiyla imanli ahlakli bir sekilde buyusun evlatlarimiz.(amin)

  1. Tel.in sarji bitince yorumum yarim kaldi 🙂

   bugunlerde Allah rizasi icin komsumun cocuguna bakiyorum.annesi su an burada degil ve babasi kresten alinca bana getirip kendi ise gidiyor.annesi bikac haftaya gelecek inshaAllah umarim gelecektir inshaAllah 🙂 baskasinin cocuguna bakmanin zorlugunu gordukce(bu arada ayni yasta benimde cocugum var evde) Allah kimsenin evladini kimsenin eline birakmasin diyorum.ayrica ikiz ucuz analarinada Allah yardim etsin diye dua ediyorum.secce hemen sen geliyorsun aklima.

   Onun disinda bende cocuklarimin imanli ahlakli edepli olmalari icin salih ve salihalardan olmalari icin,karsilarina onlarin kiymetini bilecek hayirli es ve dostlar cikarmasi icin ve tekrar iman saglikli ve huzurlu olmalari icin her islerini Allah rizasi gozeterek yapmalari icin dua ediyorum.tabi bunu kendim esim ailerimiz akrabalarimiz,dostlarimiz ve butun musluman kardeslerim icinde istiyorum.
   duanin sonu yok.biz yeterki Allahtan isteyelim.

 9. Hem senin hem de güzel dualarda bulunan herkesin dualarına ben de amin diyorum …
  Ben bir de öğrencilerim için de dua ederim .. Rabbim dualarımızı kabul eylesin …

 10. Merhaba.söylediğin bir cümle.. Sanki ben kurmuşum gibi. Hayatım boyunca kendim dahil hiç kimse ve hiç bir şey için çocuğum için ettiğim dua kadar içten olmadı. Allah çocuklarımızı iyi insanlar sevdiği kullarından saysın ve karşılarına da iyi insanlar çıkarsın. Gerisi kaderin, şansın, zekanın ve çalışmanın sonucu olur diyorum.yeter ki sağlıklı olsun …
  Bi de bi zengin koca

 11. Çocuk sahibi olduğum an anladım ben aslında ne kadar aciz, ne kadar çaresiz ve ne kadar muhtaç olduğumu. Her şey elinde zannediyorsun, yaparsın becerirsin altından kalkarsın, dua edersin Allah’a sığınırsın ama gene de bilirsin senin etkin vardır o istediğin şeyin gerçekleşmesinde. Ama çocuk öyle değil. Ebeveyn olmak tokat yemişe çeviriyor insanı, için titriyor, yüreğin sızlıyor ona bir şey olursa diye. Nasıl yaparım nasıl ederim diye çırpınıyorsun ama anlıyorsun senin gücün yetmez ona. O zaman işte gücü yetene sığınıp ona emanet ediyorsun. Dualar kalpten gelmeye başlıyor.Kızıma da öğrettim dua etmeyi. Çikolata, oyuncak istiyor, cennete gitmek istiyor, veya kardeşi olursa kız olmasını istiyor. Ama bazen de Allah’ım beni annemden ayırma diyor ve bunu derken gözleri doluyor. Allah kimsenin evladını başkasının eline bırakmasın.

  Ben de duana derinden amin diyorum.

 12. Amiiin.Yüce Rabbim cümlemizin yavrularını korusun .yazınızı ağlaya ağlaya okudum.bende 11 buçuk aylık ikiz annesiyim.Yazılarınızı okurken kendimi buluyorum kah gülüyor kah duygulanıyorum.Allahım evlatlarımızı korusun ve güzel hayırlı bir şekilde büyümeyi nasib etsin Yarabbim amin

 13. Dua cümlelerini okurken kendim yazmış gibi
  hissettim,aklın ve kalbin yolu birmiş gerçekten:)
  Duana yürekten AMİN..

 14. içim bi hoş oldu secce.aynı fikirde aynı duada olduğumuz için çok mutlu oldum.
  cocuk, çok hassas olduğumuz nokta.konu evlatlarımız olunca kendimizi en çok aciz hissettiğimiz konu.bize verilmiş emanetler,bağrımıza basıyoruz bağlanıyoruz,sahipleniyoruz…çok doldum birden.kelimelerin beynime hücumundan susuyorum.
  rabbim bizi onlarsız onları bizsiz bırakmasın.amel defterimizi hayırla dolduran hayırlı evlatlardan olsunlar.onlar için bizim için saadeti dareyn diliyorum.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.