(Yasal Uyarı: Bu yazı kızımın deyişiyle “iggggrenç” oğlumun deyişiyle “diksinç” olaylar içermektedir. Midesi hassas şahsiyetler okumasın. Sonra “Ay midem bulandı, ay kustum, ay kaka kokusu burnuma geldi, ay Allah belanı versin,” gibi yorumlar istemem ona göre!)

Yine aynı cümleyle başlayayım da geleneğim bozulmasın: Aslında henüz tuvalet eğitimine başlamadım. Benimki yine sadece ön hazırlık. Hmm en son ne anlatmışım bakayım. Evet, evet, bebelere tuvalet eğitimine başlamadım ama verilen kaka alarmlarını değerlendirerek ıslak mendilden ve bezden kâr etme amacını taşımaya devam ediyorum. Bu uğurda bayan helacıbaşı olarak anılmayı bile göze aldım. Günlerce tuvalet başında oturdum. Tabi otururken de boş durmadım. E tabi boş duranı Allah sevmez. Ben de hela başındaki zamanımı değerlendirip, bebelerim için kaka kuralları koyup uygulamaya geçirdim. İşte bizim evin hela adabı:

* Gereksiz yere kaka alarmı verenler cezalandırılacaktır! O yüzden kakanın geldiğine emin olmadan, sırf sifona bir kez daha basmaya çalışmak ya da tuvaletin çeşmesiyle oynamak ya da ananın ilgisini çekmek ya da anneyi hela başında bekletip sinir etmek için ya da o veya bu sebeplerden dolayı “Annea kakam gaaaaalllldi,” diye bağırmak tehlikeli ve yasaktır.

* Kaka alarmı verildikten sonra üç dakika içinde klozete oturulacaktır. “Ayabamı sürüyüm de galiyim / Önce kankiri ayıcığımı ayağımda sallayım / Kaayu bitsin…” gibi bahanelerle klozete oturma işi geciktirilemez. Gecikmelerin vereceği zararlardan müessesemiz sorumlu değildir. (Değiştirmem valla altınızı, b.kunuzla gezersiniz!)

* Kaka yapmadan sifon çekmek yasaktır. (5 lt su var o sifonda yavrum, günah ama. Şar şar şar akıtıyorsunuz suyu, babanız su faturasını görünce bana kızıyor. Poponuzun faturasını da ananıza ödetmeyin bir zahmet.)

* Kakayı yapan sifonu çeker. Kardeşinin kakasına sifon çekeceğim diye hiç boşuna tepinmeyin. Ola ki kardeşiniz de sizin kakanız için sifona basmışsa hiç boşuna yırtınmayın! (Dolsun sifon, bir de sen çek yavrum, ne kıymetli kakan varmış aaaa)

* Komşudan sifon sesi gelince “Sifona ben basacaktııııımm,” diye ağlamak yasaktır! (Komşu kendi sifonunu çekiyor, bizimle bir alakası yok. Hayır, onun sifonu bizim kakayı götürmez. Boşuna ağlama. Bak burada duruyor yavrucum senin kakan. Uzatmaaaaaa!)

* Kanalizasyonun bütün yolları anneanneye çıkar. Sifon suyuna katılan kakalar, anneanneye gider. Bu konuda bir şüphe yoktur. (Her seferinde anneanneyi arayıp “Kaka sana galdi mi?” diye sormaya gerek yoktur. İadeli taahhütlü gönderiyoruz kakaları, merak etmeyin.)

* Kaka alarmı verildiği sırada klozet meşgulse kaka alarmı veren şahsiyet lazımlığa oturacaktır. “Hayır, ben klozete oturacamm” diye kavga çıkarmak gereksiz huzursuzluktan başka bir işe yaramaz. Klozette kucak kucağa oturulmaz.

* Klozette oturan kardeşi tuvaletin içine ittirmek tehlikeli ve yasaktır.

* Lazımlık şapka değildir, boş da olsa kafaya takılmaz.

* Lazımlık gezici klozet değildir, bilakis banyonun zimmetli malıdır. Oradan çıkartılamaz.

* Elde lazımlıkla içeri kaçanlar tespit edilmeleri halinde anne cırlamasıyla cezalandırılacaklardır.

*Tuvalet sonrası verilen özel popo hizmeti, poponun suyla itinayla yıkanmasını ve kurulanmasını kapsar. Hizmetimiz kapsamında popo cilası, yağlanması, öpülmesi yoktur. (Büyüdünüz artık sıpalar, hâlâ popo öptürmek de neymiş?)

* Kakayı yaptıktan sonra söyleyenler özel popo hizmetinden yararlanamayacaktır. Lütfen ısrar etmeyiniz!

* Tuvalet çeşmesi hayrat değildir, kamu malı hiç değildir. Şar şar akıtılmaz. (Baba ödüyor o paraları, boğazınızdan kesiliyor, haberiniz olsun.)

* Beze yapılan kaka için klozet seremonisi düzenlenmeyecektir. Seremoni yalnızca tuvalete isabet eden kakalar içindir.

* Kakayı annenin gözünün içine baka baka bezine yapanların, ziyan olan bez miktarı hesaplanıp ileride verilecek harçlıklardan kesilecektir. (Şimdiden iki yıllık harçlığınız gitti, haberiniz olsun.)

* Lütfen kaka yaptığınızı komşulara duyurmayın. Tuvalette mümkün olduğunca sessiz konuşup “Aaa kakam şap diye düştü, kocaman kocaman kakalar yapıyorum, annea gal, sen de kaka yap” gibi muhabbetlerin aile meclisinde değerlendirilmesi yeterlidir.

* Tuvaletten sonra el yıkarken donunuza kadar ıslanmaya gerek yoktur. Eller yıkansa yeter.

Evet gelelim bir de sonuca…. Ben bu kuralları belirledim, yazdım, nah tam klozetin karşısına yapıştırdım. E asker kızıyım, tertibi düzeni severim, işimi şansa bırakmam. Bekliyorum ki kuralları iyice sindirecekler, her geçen gün kakayı tuvalete denk getirmeye daha çok alışacaklar. Bir süre sonra da çişlerini söyleyecekler. Ben de gururla tuvalet eğitimine başlayıp, iki gün içinde bebeleri temizleyip feysbukta, tivitırda hava atacağım. Nerdeeee! Vallahi kurallar ters tepti, bebeler kakalarını bile söylemeyi bıraktı! Şoklardayım! Artık yapınca bile söylemiyor hıyarlar. Koklaya koklaya ben tespit ediyorum merkez üssünü. Ne ettim de böyle oldu bu bebeler? Tuvalet eğitiminin yaşını mı kaçırdık? Yaz sezonu kapandı diye mi bıraktılar eğitimi acaba? Bu işi mevsimlik mi sanıyorlar? Yoksa…. yoksa… yoksa… Üstlerine çok mu gittim ha?

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: