Faaliyetçi Analar

Bugün sizi birkaç kişiyle tanıştırmak istiyorum sevgili analar.

 

20160131_080353

Bu Melahat.

Melahat,  iki buçuk yaşındaki oğlunu 3,5 saat ekrana bağlayıp kibrit çöplerinden yaptığı harika kayığı feysbuka koyarak “Ayyy bakın akıllı oğlum ne yapmış!!!” diye sağa sola gösterip hava atıyor.

Ufak at da civcivler yesin Melahat. El kadar çocuk onu nasıl yapsın?

Melahat gibi olma, vatandaşı keriz yerine koyma. Faaliyeti çocuk yapacak Melahat, sen değil. 😉

 

20160131_080353

Bu Yıldız.

Yıldız akşama kadar bebesiyle ne faaliyet yapacağını şaşırdı. Kâğıtlar mı kırpmadı, mercimekler mi dökmedi, makarnalar mı saçmadı… Şimdi akşam oldu, bebe yorgunlukla bir kenara sızdı. Yıldız da içine ettiği odanın nasıl toplanacağını düşünüyor.

Yıldız gibi olma, faaliyet yapacağım diye kendini paralama. 😉

 

20160131_080353

Bu Hilal.

Hilal faaliyet yapmaktan nefret ediyor. Ama sırf kendini zorunda hissettiği için çocuğuyla faaliyet yapmaya çalışıyor. Faaliyet yaparken suratı da sirke satıyor. Çocuğu bir şeyin yanlış gittiğinin farkında ama ne olduğunu çözemiyor.

Hilal gibi olma, çocuğunla güzel zaman geçirmenin tek yolunun faaliyet yapmak olduğunu sanma. 😉

 

20160131_080353

Bu Burcu.

Burcu sabahtan akşama, akşamdan sabaha kadar diğer analar çocuğuyla hangi faaliyeti yapıyor diye sosyal medyada gezip kendisine yapabileceği bir şeyler arıyor. Henüz bir şey bulamadı.

Burcu gibi olma, faaliyet bulacağım diye ekrana yapışma. Bir zahmet kalk da bebenin altını değiştir. 😉

 

20160131_080353

Bu Şükriye. Şükrüye bir an önce bitirip feysbuka koymaya çalıştığı faaliyete ilgi göstermedi diye az önce bebesine cırladı.

Allah canını almasın kız Şükriye. Taa buradan duyuldu sesin.

Şükriye gibi olma, çocuğunu faaliyete zorlama. 😉

 

20160131_080353

Bu Neriman.

Neriman “Biz kızışımla faaliyet yaptık!” diyerek akşama kadar yaptıkları ne kadar eciş bücüş şey varsa Ig sayfasında paylaşıyor.

Neriman gibi olma, her eline geleni paylaşma. Çocuğuna yapıyorsun, bize değil. Hem nerede o kurbağanın dördüncü ayağı Neriman? 😉

 

20160131_080353

Bu Fatma.

Fatma sosyal medya anaları gibi faaliyet yapamadığı için kendini bir anne olarak “yetersiz” hissediyor.

Fatma gibi olma, ekranda gördüklerini hiç kafana takma. Faaliyet yapmadan da harika bir anne olabileceğini unutma. 😉

 

20160131_080353

Bu Figen.

Figen evde sıkılan çocuğunu eğlendirmek için ne yapacağını şaşırıyor. En son el işi kâğıtlarını ortaya döktü, şimdi oflaya puflaya bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Figen gibi olma, içinden gelmiyorsa kendini zorlama. Annesin, animatör değil. Çocuğuna “sıkı can iyidir zor çıkar” de, bırak kendini eğlendirecek şeyi kendi bulmaya çalışsın. 😉

 

20160131_080353

Bu Havva.

Havva doğduğundan beri kızıyla yapışık yaşıyor. Gün boyunca kızını eğlendirmeye çalışıyor. Kızı da annesinin onun arkadaşı olduğunu sanıyor. Sürekli annesiyle oyun oynamak, faaliyet yapmak istiyor. Başta zevkliydi ama Havva artık çok sıkıldı. Hem mutfak da toplanmak için Havva’yı bekliyor.

Havva gibi olma, çocuğunu kendine yapıştırma. Ona kendi akranlarıyla arkadaş olması için fırsatlar sun. Bebeyi biraz sokağa çıkar, konu komşuya sal, yakandan düşür. 😉

 

20160131_080358

Bu Sevde.

Sevde çocuğuyla vakit geçirmeyi çok seviyor. Özellikle onunla değişik faaliyetler yapmaya bayılıyor. Şimdi de ikisi birlikte ellerindeki etkinlik kitaplarından yeni yapacakları faaliyeti seçmeye çalışıyorlar. Bitirince diğer anne ve çocuklarla da paylaşacaklar.

Sevde gibi ol. Seviyorsan, faaliyet yaparken çocuğuna “ben seninle mutluyum” mesajı verebiliyorsan otur faaliyetin başına. 😉

 

20160131_080358

Bu Rumeysa.

Rumeysa günlük faaliyet kapsamında çocuklarını mutfağa soktu, birlikte güle oynaya akşam yemeğini pişirdiler. Böylece hem akşam yemekleri hazır oldu, hem birlikte güzel vakit geçirdiler, hem de çocukları hayata dair bir şey öğrendi.

Rumeysa gibi ol. Çocuğunu hayatın içinde yetiştir. Faaliyetlerini gerçek hayattan seç. 😉

 

20160131_080358

Bu Secce Kuzu.

Secce Kuzu kendini bebeleriyle faaliyet yapmak zorunda hissetmiyor. Çünkü o el işi öğretmeni olmadığını biliyor. Bebeleri kendi odalarında oynarken Secce Kuzu keyif çatıyor.

Secce Kuzu gibi ol. İkiz doğur rahat et. 😉

 

20160131_080358

Bu Keriman.

Keriman ikiz doğurmadı ama çocuğuna kardeş doğurdu. Çocuklar içeride oynarken o Secce Kuzu’nun blogundaki yazıları okuyup kahkaha atıyor.

Keriman gibi ol. Faaliyet yapma, kardeş yap. 😉

 

8 yorum

  1. Ay Allah Canını almaya secce kuzu? Ben de o faaliyet raporlarından be yapacak diye bekliyordum? Okuyunca yalnız farkettim ki beni yazmamışsın ben de kendimi ekleyim bu Sümeyye Sümeyye kafasına estimi beğendiği ( sosyal medyadan seçtiği) bi etkinliği yapar eğer çocuk severse sonra üstüste gergin etkinlik yapar bünyesi alışık olmayan çocuk sıkılınca etkinlik yapmayı bırakır alır çocuğu gezmelerden gezmelere akar tabi Sümeyyenin bünyesine ağır gelen bu süreçin sonunda evde biraz tv biraz oyuncak yapıp sıkıntının dibine vururlar son aşamada valiz toplanır ve anaevi/kaynanaevi dinlenme tesisinde alırlar soluğu Sümeyye gibi olmak istenir mi bilemedim şimdi ben de???

  2. ;))) Ben tam da Kerımanım, Cocugma hemı de 2 kardeş yaptım. Kendı aralarında yapıyorlar ne yapıyorlarsa bana gerek bıle kalmıyor. Ben de oturmuş bu yazıyı okuyup kahkaha atıyorum 😉

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.