Uyku… Hiç bir zaman hayır diyemeyeceğimiz ihtiyacımız… Ne kadar uyusa da uykuya doyamaz insan, yine uykusu gelir. Uyuyan güzelin bu kadar uzun süreli uykuyu neye borçlu olduğunu biliyor muydunuz? Elbette çocuk sahibi olmamaya. Çocuk doğurunca o da ayvayı yedi.

Her anne baba gayet iyi bilir ki küçük çocuğunuz varsa yatağa girmek gibi yataktan çıkmak da bir meseledir. Hele evde birden fazla çocuk varsa vay ki ne vay halinize. Geceyi perişan geçirmiş biri olarak yataktan çıkmamak, beş dakika daya uyuyabilmek için elinizden geleni yaparsınız. Başta bebeleriniz sadece durmaksızın zırlayarak sizi uyandırırlar. Ama zamanla bu uyandırma taktiğini geliştirerek hiç aklınıza gelmedik yöntemler bulurlar. İşte bebelerden sabah sabah insanı cin çarpmışa döndürecek uyandırma taktikleri ve onların bu taktiklerine yenilmeyip 5 dk daha yatakta kalabilmeniz için eşsiz öneriler:

* Burna çöp/kalem sokma: Başta minik burun deliklerine isabet ettirmek zor olduğu için gözünüze, yanağınıza, ağzınıza isabet eden çöpler ya da kalemler zamanla hedefi on ikiden vurup zort diye burun deliğine girerler. Hatta bir zaman sonra çocuklar ikinci deliğin neye yaradığını merak edip direk burnunuza organik priz muamelesi yapıp fiş sokmaya falan kalkabilirler. Bu eziyetle karşılaşmamak için burnunuza mandal takıp uyuyabilirsiniz.

* Biberondan göze süt damlatma: Bebeler için en eğlenceli uyandırma taktiklerinden biridir. Özellikle ikiziniz varsa birisi göz kapağınızı kaldırıp öteki de sütü damlatabilir. Bu işkenceden kurtulmak için de at gözlüğü kullanmanızı tavsiye ediyorum.

* Kafanın üzerinde araba sürerken saçları tekere dolayıp aniden arabayı çekip kafa derisini yerinden oynatarak uyuyanı yerinden fırlatma: İşte en tehlikeli yöntemlerden biri. Daha bu sabah başıma geldi. İşin kötü yanı egzozunda problem yoksa arabanın saçlarınızın üzerinde dolaştığını fark edemeyebiliyorsunuz. Saçlar da sarılıyor, sarılıyor, teker hareket etmez olunca bıdık hart diye arabayı kaldırıyor. Amanın!!! Gitti kafa derisi. Bunun için peruk tavsiye ediyorum ben. Ya da saçlarınızı kazıtabilirsiniz.

* Kafaya çekiçle vurma: Alet çantasını ortada bırakan bir kocanız yoksa biraz daha şanslısınız. Kafanıza inen çekiç gerçek olmayabilir. Ama şu uyarıyı da mutlaka göz önünde bulundurun: Oyuncak çekiç de bir oğlan çocuğu tarafından kafaya 90 derecelik açıyla aniden indiğinde gözleri yuvalarından çıkarabilecek etki yapabiliyor. Bu durumlar için en iyisi motor kaskı kullanmak.

* Zorla yemek yedirilmeye çalışılarak uyandırılmak: Evcilik oynamayı seven kız çocuk taktiği. Siz uyurken pişirdiği şahane lezzetleri demir kaşıkla zort diye ağzınıza sokabiliyor. Ani girişler damağınıza ve dilinize zarar verebilir. En iyisi boks dişliği kullanmak. Böylece dişleri de korursunuz.

* Ayak altınıza resim çizilerek uyandırılma: Pek şeker ve zararsız bir yöntem olarak görülüyor ama görünüşe aldanmayın. Pilot kalemle resim çizilmeye kalkılınca ayak tabanında dövme iğnesi etkisi yapıyor. Kuru boyayla çizilmeye kalkılınca boyanın rengiçıkmadığı için deliren bebe ayağınızın tabanını delmeye çalışabiliyor. Tabi bunun için en sağlıklı yöntem ayakkabıyla uyumak.

* Aniden üzerinize hoplanarak uyandırılmak: İşte çok tehlikeli yöntemlerden biri. Minik insan yanınızda pozisyon almış oluyor da haberiniz olmuyor. Birden küüüt diye üzerinize atlayabiliyor. Artık karnınıza mı denk gelir, göğsünüze mi, orası tamamen şans işi. Bu durumlar için çelik zırh tavsiye ediyorum. Ama pahalı diyorsanız yatağın üzerinde değil de altında da yatabilirsiniz. Üzerinizdeki yatak sizi koruyacaktır.

* Boğazınıza oturan bebenin b.klu bezinin kokusunun zorla teneffüs ettirilmesi: Kütük gibi uyuyorsanız bebenin boğazınıza oturduğunu fark edemeyebilirsiniz bile. Ama o b.k kokusu yok mu…. Fark edilmemesi imkânsız! Bunun için yine çok amaçlı mandallardan birini kullanabilirsiniz. Ya da bir boyunluk takabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sabahları beş dakika daha uyumak zor ama imkânsız değil. Önemli olan gelecek on milyon hamleden birini önceden kestirip ona göre önlem almak. Kendi önlemlerini de bizimle paylaş, diğer garibanlar da yararlansın.

Hepinize beş dakika daha mutlu bir uyku diler, miniklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öperim. Şimdi müsadenizle akşama fasulye pişirmem gerekiyor.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: