Başarılı erkeğin arkasındaki sürünen kadın

Kocamın üniversite yıllarından beri kaymakam olmak gibi bir isteği varmış. Ama Allah biliyor ya çok da peşine düşmemiş. Ben evlendikten sonra da hep KPSS’lere girdi durdu. Ama yine Allah biliyor ya doğru düzgün hiç çalışmadı. Sonra otuz yaş sınırını geçince, kaymakamlık sevdası da kendiliğinden kalktı gitti. Burada bu hikâyeyi noktalamak isterdim ama tabi insan benim gibi kadersiz olunca bu hikâye de burada bitmedi!

Bebelerimin doğumuyla kaymakamlık sınavına giriş yaşı 35’e çıkmasın mı! Buyurun buradan yakın. Aman ne sevindi kocam, ne sevindi. Artık gerçekten kaymakam olmak mı istiyor, yoksa bebelere bakmamak için şahane bir bahane bulduğuna mı bu kadar sevindi bilmiyorum. Ben başıma geleceği tahmin ettiğim için karaları bağladım. Önce karşı çıktım “Bırak artık kaymakamlığı maymakamlığı, valla yalnız gidersin, ben gelmem,” desem de “Gız seni gaymagam garusu (kaymakam karısının havalı söylenişi) yapıciiim,” diye diye bana verdi gazı. Ben de ister istemez havalara girdim, kocam çalışsın diye desteklemeye başladım. İşte o gün bugündür ne zaman bebeleri kendisine devretmeye çalışsam, kocamın cillop gibi bir bahanesi var artık: sınavlara çalışıyor!

“Bebeleri al, yemek yapcam!” “Sınava çalışıyorum!”

“Şunları tut, evi temizliycem!” “Sınava çalışıyorum!”

“İki dakika duş alayım!” “Sınava çalışıyorum!”

Kocam ona ihtiyacım olan her saniye ders çalışıyor. Deliriciiim yemin ederim.

İki bebe kıçımda ev topluyorum (tamam tamam toplamıyorum, ama ara sıra toplama girişiminde bulunduğum oluyor.) O ders çalışıyor.

İki bebe kıçımda yemek yapıyorum. O ders çalışıyor.

Her dakika iki bebe kıçımda yaşıyorum! O ders çalışıyor.

Gaymagam adayı bey iki haftadır evde. Sınavlara çalışmak için yıllık iznini aldı. O ders çalışıyor, ben de bebelerle sürünüyorum. Daha rahat çalışsın diye iki bebeyi sürekli dışarı çıkarıyorum. Bizimkileri dışarı çıkarmak bir dert, eve sokmak ayrı dert. Sokakta çektiklerimi yazsam bir merkep yükü kitap olur. Asansör çilemi de biliyorsunuz zaten. Yemin ederim eve dilim sarkmış olarak geliyorum. Evde iş bitiyor mu sanki? Yedir, içir, temizle, uyut derken aklımı tırlatmak üzereyim. En son salı günü yorgunluktan ağladım. Yorgunluktan ağlar mıymış insan? Vallahi böğüre böğüre ağlarmış, yırtına yırtına ağlarmış, gebere gebere ağlarmış, sümüklerini sallaya sallaya ağlarmış…

Buradan iç işleri bakanına seslenmek istiyorum: “Sayın bakanım, yemin ederim kocam bu sınava direk vali olarak atanacak kadar çok çalıştı. Hayır, kendi süründüğümden biliyorum. Artık benim başarılı erkeğin arkasındaki yamulan kadın olmaya takatim kalmadı. Olacak, olacak, illaki kaymakam olacak da benim ömrüm bunu görmeye yetecek mi bilmiyorum. O atanmadan ben gebereceğim yemin ederim. Sizden ricam, bir an önce atayın şu adamı, o da kurtulsun ben de sürünmekten kurtulayım. Bana acımıyorsanız, iki sabi sübyanıma acıyın. Garibanlar anasız büyümesinler. Vallahi üşenmesem kalkıp gelecem iki bebemle meclis önünde eylem yapacam, kendimi yakmaya falan kalkacam, Allah korusun. Güzellikle bi halledin şu işi gözünüzü seveyim. Saygılarımla.”

şu şartlarda çalışan adam direk vali olarak atanmaz da ne yapılır?

40 yorum

 1. Allah kolaylık versin. sanırım çocuklar baba evinden geldi? ben bazen diyorum enes babamlarda da var mıydı diye çıkaramıyorum. ama eşim iyidir sağolsun yardım eder, sonra burnumdan getirir o kadar. hatta en son benim yemek yapmama kıyamıyormuş, neden? hem alışık değilmiş 🙁 hem de zaten kuzuya ayrı yemek yaptığım için yeterince yoruluyormuşum 🙁 çok bozuldum hem titiz, hem bakımlı, hem iyi bir anne olsam mı acaba diye düşünüyorum!

 2. ayy kıyamam ya yazık erkek milletinin çocuk bakmamak için her daim bahanesi vardır.
  senin bu yazdıklarını okuyunca aklıma geçen sene yaşadıklarım geldi oğlumun doğduğu zamanlarda kocacağzımın bilgisayar müyendisliği lisansı yapma aşkı kabardı ve özel üniversitede lisans yaptığı için hemencik zamanında bitiriversin diye deli gibi çalıştı ve tabi ben oğlumun doğumundan itibaren 2-3 ay babamız evde ders çalışırken hep aşağı katta ananemizde oturduk.
  gece ağlasa başka odalara kaçtık aman babamız uyanmasın adamceğiz gündüz çalışıyor eve gelince ders çalışıp kafa patlatıyor ee uyumak hakkı diyerekten 3 ay kadar süründük şükür bitti derken bu sene tez hazırlığı var eve gelir çocuğu parka çıkar derim çok yorgunum deyip pc’yi açıp yine çalışmaya devam eder ahh bu erkekler ahhhh

  1. off hep aynı numara desene.3 ayla kurtulmuşsun daha ne.ben aylardır çekiyorum.inşallah bu sene olur da, hayırlııs gerçi, bakalım.

 3. merhaba, yazılarınızı keyifle takip ediyorum, 10 aylık bir kızım var. geçen yıl benim eşim de müdür yrd. sınavına böyle hazırlanmıştı ve bu yıl kadrosunu aldı çok şükür. inşaallah eşiniz de hayırlısıyla muvaffak olur.

   1. Ama bak gicik olma timam mi 😉 Kızım 2 yasında esim kızım yüzünden 2 yıl once bitircem dediği doktora tezini yeni bitirebildi oda zorunlu olduğu icin ek süresi kalmadı acikta kaliyordu vermeseydi..bu 2 yılda bana gece gündüz yardım etti son 1 ay kala akşamları bana yardım edip gece 5-6 lara kadar çalışıp sbh ta kalkıp ise gitti kızı da babaannesine bırakıp hemde:) cok uykusuz kaldi hakkini odiyemem..şimdi bu yorumdan sonra gidip esine ” baslarım senin kaymakamligina” deyip çatma timam mı? Aile faciasina neden olmak istemem..:) Sizde sorun yok yani benim kocada var bı kaçıklik:P

   2. Deme yahuuu üzülürüm simdi:) sende kaymakam olunca çıkartırsın acısını.. Salarsın bebeleri makam odasına debelenip dursunlar.. Sende gezersin.. Bu arada temizlikci gelecekmi yrn istersen gönderirm bizimkini..ama sen Avrupa yakasndaydin dımı?

 4. durununannesi’nin yorumundan sonra aile saadetinizin devamı için ben de anlatayım bari, canım kocam doktorasını ben hamileyken bitirdi ve askere de Selin doğduktan tam 3 ay sonra (ki bu dönem nasıl kolay bi dönemdir hepimiz biliriz :P) gitti. Neyse ki kısa dönem çıkmış.
  Çok haklısın zor bi dönem ama “gaymagam garusu” olduktan sonra yaşayacağın sefayı düşün be şekerim 🙂

  1. evet dilşe Allah razı olsun kurtardın beni de vicdan azabından faciaya neden oldum diye üzüldim :))
   İnşallah geç kalmamışızdır he? dün akşamdan beri ses soluk çıkmamış :))
   Allah kolaylık versin hepimize ..Sağlıklı sıhhatli kalalım da gelip geçici şeyler bunlar..insan yaşadığı zorlukları çabuk unutuyo ilerde güler anlatırız bunlarıı..
   (Ayy bunları yazıp telkin vermişken güzel güzel, Sıla’nın şarkısı geldi aklıma sana değerde geçer beni deler de geçer alem güler de geçer diyee aynen o durumdayız herbirimiz :)))))) ay git aklımdan yaa nerden geldi şimdi ne güzel motive etmiştim 🙂 neyse hazır gelmişken tüm annelere armağan ediyim artık napıyım:)

 5. Benim kocam da SPK sinavlarina hazirlaniyordu bir sure once. Amanin bir havalar, evde teror estirmeler, yemegini kucagina tepsiyle istemeler… “bana bak, simdi sesimi cikarmiyorum ama su sinavi bi kazanama, senin burnundan getiririm fitil fitil” dedim. Sonuc: 90 Bu basarida payim var diye dusunuyorum:))

 6. bizimki oğlan doğduktan bir ay sonra o sevdayla ankaraya taşındı ben beş ay yalnız kaldım. aile sadeetinize bu katkı baya yeter bence 😀

 7. Canım maşaallah yine de bütün iyi niyetini ve sabrını koruyorsun, bu şekilde desteğini devam ettirsen de ileride belki çocuklar sana tamamen muhtaç değilken mutlaka rövanşını al…bilmem bu nasıl olur ama tatlı sert al işte. insan sevdiğinden alır en büyük rövanşları kuzum.

 8. O zaman bende aile saadetinize çok güzel bi yorum yapayımda tam olsun.. Biz kıvamlar evlendiğimizde şu anda yaşadığımız şehirden daha büyük ve daha güzel ve en önemlisi benim memleketim annemlerin yanında yaşıyorduk.. Ben hamile kaldım doğuma 2 ay kala bu lanet şehre geldik hem işimden ayrılmak zorunda kaldım hemde kocam artık gece çalışıyo gündüz evde uyuyo.. Gecede gündüzde çocuğuma çıt çıkarmadan kendi başıma bakıyorum:(( yanımda annem yerine kaynanam var:( bırak kocan ders çalışsın ama yanında olsun annemlerin vardır yanınd sıkıldığında onlara gidersin.. Bu arada kocan kaymakam oldumu??

 9. bizimki de bir ara doktoraya niyetlendi de ufak bir kiyamet kopardim. doktora yapacaksan gider okulun yurdunda,lojmsninda falan kalirsin dedim.yilanin basini bastan ezmek lazim..sinav minav neyse de 3 bebeyle doktora ne laaaa???

 10. afedersiniz yorumları tam olarak okumadan atlamışım.bi gaymagam garısı olarak nacizane tavsiyem kocacığınıza engel olmanızdır. zira bahsedildiği gibi sonunda sefa mefa sürülmemektedir. sanılanın aksine muhteşem konaklarda aşçılar hizmetçiler falan yoktur.çoğu ilçede diğer memurlarla beraber sıradan bir apartman dairesinde oturur,sizden öncekilerin kullandığı yatağı,yorganı,çatalı,kaşığı kullanırsınız,eve bir tadilat yaptıracak,bir ihtiyaç alacak olsanız yok bayındırlıktan izin yok ödenek kalmamış…2-3 yılda bir ordan oraya koşturur,her taşınmanızda 2 ay ev temizler,evi hale yola koydum derken hop tayincisiniz…hadi bunları boşverelim.eğer eşinizle beraber gideceğiniz yere tayininizin çıkabileceği bir meslek icra etmiyorsanız yani atamaya tabi değilseniz vay halinize…nüfusu 3000-5000 olan ilçelerde eve tıkılıp kalırsınız. canınız sıkılsa bebecikleri bebek arabasına koyayım da bir tur atayım diyemezsiniz.zira gezecek yer yoktur. haftasonundan hafta sonuna ile giderseniz bir lokanta bulur yemek yersiniz…kar kış memleketindeyseniz bu ihtimalde yok….sizin onda biriniz kadar okumamış vali eşlerinin aptal saptal kaprislerini çekersiniz(veya çekmezsiniz ama epey problem yaşarsınız…bebelerinize bakıcı bulamaz,sinema tiyatro,avm neydi unutursunuz…resmi ve dini bayramlarda ilçeden ayrılamaz,bi kaçamak yapıp ailenizin yanına gidemezsiniz vs vs. ha hiç mi olumlu yanı yok var tabi ama saydıklarımın yanında lafı olmaz. şunu da söyleyeyim bu benim düşüncem,çevremde gaymagam garısı olup sınıf atlayayım da her şeye razıyım dercesine havalarda yaşayanlar da var…çok şükür en az eşim kadar havalı bir mesleğim var da bu damgayı yemiyorum…sevgiyle kalın.hayırlısı olsun…

  1. Zeyno hanim bir seneyi gecmis yorumunuzub uzerinden ama belki gorur cevaplarsiniz. Vallahi cok merak ettim sizin mesleginiz nee?

 11. mezkur meslek grubu mensuplarının kaymakam eşi olmayı kaymakam olmakla aynı şey sanan eşlere sahip olduğu gerçeğini gözönüne alırsak,o profilden epeyce uzak bir mesleğim olduğunu söyleyebilirim esracım. 🙂

 12. benim durumumda maalesef sizin kine benziyor.Ama tek farkla. Benimkinde süre sınırlaması yok. Sanki bu durum sonsuza kadar sürecekmiş gibi. Eşim sürekli özel ders veriyor. Doğru bizim için çalışıyor ama gece 11-12 lere kadar özel derste. İsim yapmak kaliteli öğrencilerle çalışmak için kendini paralıyor. Her sene öğrenci kalitesi artıyor ama benim kalitemle ters orantılı. Her geçen gün benim yorgunluğum çocuklarla uğraşma ve yalnız kalma saatimde artıyor. Ayrıca derslerin bir kısmını evde verdiği için dışarıda çıkamıyorum çünkü kız öğrenciler geldiğinde evde tek kalmak istemiyor kendisinin de öğrencinin de rahat olması için. ben yan odada çocuklarla savaş halinde. ha bide emeğinin karşılığını alma meselesi var ki o daha bi komik. aylarca canını dişine takar derece yapsın çocuk diye. sınava yakın bi bakarsın bizimki dertlenmeye başlar. ne oldu çocuk sevgili buldu mecnun oldu. buyur burdan yak. haydee bizimki bide kampa alır mı çocuğu.tabi bende benim çocuklarla kampta. ev alır başını gider onu hiç söylemiyorum bile. ne oldu bizimki isim yaptı. he isim yaptı yapmasına da böyle giderse benim isim yakında kütükten düşecek. yine sizin sınav sonuna kadar. benimki heralde 70 yaşını bulur. o zamana benim ömür yetmez. benim çilesini çekip biriken sermayeyide benden sonra alacağı çıtır yer heralde 🙂

 13. Bir an bunu ben ne ara yazdım yea dedim yazını okurken :)) 2 çocuk büyüttüm bende bu süre zarfında ve benim kocam da 6 yıl uğraştı yaş 35 vee 26 ocakta açıklandı ki mülakatı da kazanmış. Artık kaymakam karısı ünvanını kazanmış bulunuyorum bende 🙂 değecek mi bakalım verdiğimiz yıllarımıza :/ eşine başarılar sana da kolaylıklar kaderdaşım 🙂

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.