Macera Dolu Amerika ;)

İlkokula gidiyordum. Kaçıncı sınıftı acaba? 2 olabilir. Üç kardeştik o zaman. Sonuncusu teşrif etmemişti henüz. Benden bir buçuk yaş büyük ağabeyim, dört buçuk yaş küçük kız kardeşim. Babam işi için Amerika’ya gitmişti. Annem üçümüzle tek başına bol miktarda sinir krizi geçiriyordu. Sonra bir gün anneannemler bize geldi. Annem valizini alıp hooop Amerika’ya uçtu. Hava değişimine. Bir ay bize anneannemler baktı.

Bir ayın sonunda annem bir geldi ki amanın kadın Amerikalı olmuş yav. Bikerem Türkçe’yi unutmuş. “Buna ne diyorduk? Şunun Türkçesi neydi?” Ehehe. Keşke Türkçe’yi unutmadan İngilizce’yi öğrenseydi, çok zorlandı bir dönem. 😉 Sonra Amerika’da o yok, bu yoklar. Orada şu var bu varlar. Kahvaltıda mısır gevreği yemeye başladık yeminle. Ahahhaha. Yıl: 1980ler, yer: Kayseri. Kadın ananasın tadına bakmış, avokado yemiş. Kimse adını bilem duymamış o meyvelerin. Salatalık kabuğu soyduğu soyacağı daha gören olmamış. Annem “Amerika görmüş kadın” olarak acayip sükse yaptı anlayacağınız!

Daha da bitmedi süksesi. Aradan çeyrek asır geçti. Ama annem hâlâ Amerika anılarını anlatır, herhangi bir konuya “Ben Amerika’dayken” diye başlar. 😉 Babam otuz yıl askerlik yaptı bunun binde birini anlatmadı yemin ederim. Bir bitmedi kadının anıları yaa.

Tek anılarla kalsa iyi, hâlâ ne zaman Amerika’da bir olay olsa mesela kasırga, don, zincirleme trafik kazası, ne bileyim orman yangını falan, annem hemen atlar “Ayyy iyi ki zamanında dönmüşüm!” 😉 Koca kıta be! Neresinde ne olsa anam burada teyakkuza geçiyor. Artık bizim de içimize işlemiş, en son United Airlines’da adamı sürüklediklerinde iyi ki annem o uçakta değildi dedim yav.

Şimdi bunu niye mi anlattım?

Hava atmak için mi?

Asla!

Bilakis size müjde vereyim dedim.

Efendim, anamın kızı olarak geçen haftalarda Evropa gördüm de. Bundan sonra bloguma Evropa görmüş kadın olarak devam edeceğim, sizleri aydınlatacağım. (Kıskananlar çatlasın, çekemeyen anten taksın. Ahahha.) Blogumun adını da en kısa zamanda Bir Kız Bir Oğlan Anası Evropa’da olarak değiştireceğim. 😉

Anlayacağınız, maceralarla geliyorum anacım. Emm Türkçe nasıl diyorduk?

Heh!

Çok yakında. Bizden ayrılmayın.  😉

13 yorum

  1. Yil olmuş 2017 ama fekat blogunuzu yeni keşfetmiş biri olarak, gece gunduz kahkahalar esliginde yazilarinizi okudum. Yeri geldi cocuklari babaya verip odalara kapandim, yeri geldi evden kactim ama azmettim hepsini bitirdim ? Evropanin göbeende yaşayan biri olarak evropa görmüş yazilarinizi dört gözle bekliyorum.☺?

      1. Ay cok heyecanlandim ilk defa bir ünlüyle yazisiyorum ?? içinden icinden Alamanyadan ??

  2. Secceccigim bayildim yine harikasin. Cok özlemişim yazilarini. Lutfen arayi sogutma. Haftalik dizilerin yeni bolumunu beklerken bile bu kadar heycanlanmamistim ??

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.