Kız olsun da çamurdan olsun

Ben ne zaman çocuklardan şikayet etsem, yurdum teyzelerinin hemen lafı hazır “Sabret annesiiii, sabret, kızının elinden çay içeceksin. Kız bütün evin işini yapacak, sen rahat edeceksin.” Açık konuşuyorum, kızımı külkedisi yumurtası olarak gören bu zihniyete gıcık oluyorum! Sanki kızı eve hizmetçi olsun diye doğurdum. İşin aslı ben kız erkek ayrımı yapmıyorum. Kızın da oğlanın da etinden ve sütünden yararlanacağım diye bekliyorum! Şahsen oğlanın camları sildiği, kızın yerleri temizlediği bir ortamda çayımı içip tivit atmak gibi bir hayalim var. O yüzden erken merken demedim bebeleri hemen işe soktum. Kız erkek diye de ayırmadım. Sonuçta -klasik anne lafını tekrar edeyim- yaptıkları banaysa öğrendikleri kendilerine. Gerçi her ne kadar ben kız, erkek diye ayırmasam da doğal olarak çoktan ayrılmışlar da haberim yokmuş.

Ev işleri konusunda kız oğlandan kat kat becerikli. Birlikte evcilik oynuyoruz. “Kızım bana çay koy” diyorum. Hemen kulpundan çaydanlığı tutuyor, ibriği bardağa denk gelecek şekilde çay koyuyor. Üstelik koyarken foşş diye de ses çıkarıyor. Oğlansa…. Öncelikle çaydanlığın hangisi olduğunu bulamıyor. Çaydanlığa ulaşana kadar 82 parça yemek takımının her parçasını eline alıp “Anne, bu (mu)?” diye soruyor. “O değil, annecim,” diyorum. “Yanındaki, sarı çaydanlık.” Kırmızı kevgiri alıyor bu sefer de. Ardından kaşık, çatal, bardak, mısır…. Ne bulursa. En sonunda, şükür Allah’a, çaydanlığı buluyor. “Evet, o çaydanlık. Haydi çay koy bana” diyorum. Hareket aynen şu: Çaydanlık ibrikten tutuluyor, kıçıyla bardağa vuruluyor. Vururken de çat çat diye de ses çıkarılıyor.

Sonra bir de çamaşır işimiz var. Elime geçen kirlileri kıza veriyorum, “Annem, bunları çamaşıra at” diyorum. Hemen koşuyor, kapağı açıksa makineye koyuyor, kapalıysa da çamaşır sepetine bırakıp geri geliyor. Aynı işi oğlana buyurunca o çamaşırı bir daha görme imkanı ortadan kalkıyor. Bir seferinde klozetten çıktı çamaşır. Bir seferinde de patateslerin arasından. Geçen de balkondan atmaya çalışırken yakaladım. Kökten çözüyor çamaşır sorununu yani.

Bir şey döktüklerinde ellerine ıslak mendil verip, “Döktüğünü sil” diyorum. Kız hemen bir mendil çekiyor, lekeyi bulup siliyor. Oğlan önce mendillerin hepsini boşaltmaya kalkıyor. Elinden mendil kutusunu alınca ağlıyor. Sakinleşince mendili alıyor, lekenin başına gidiyor, biraz bakıyor, sonra lekenin üzerine ayağını koyup cıııırtt diye sürtüyor. Elindeki mendile bir kez daha bakıyor. Onu da hooop yere atıp gidiyor.

Kız annecilikten de pek anlıyor. İkisinin de hamağı var. Tek başımayken hamaklarında sallayarak uyutuyorum. Kıza “Kardeşini salla” diyorum. Hemen hamağı ipinden tutuyor, sallamaya başlıyor. Sallarken de “Ben var Türkçe bilmemek” modunda şarkı bile söylüyor: Ali babanın var! Çiftliği, inekisi, mööööö, huruzu, üüüüüü”. Ara ara kardeşine direktif de veriyor: “Amet uyu. Amet kalkma. Amet yat. Ameeeettt uyuuu!” Kız yatarken, oğlandan kardeşini sallamasını istiyorum. Bir hamağa bakıyor, bir bacısına. Biraz düşünüp hoooop diye kızın üzerine atlıyor.

Ayrıca kız pek bir titiz. Yerde bir kırıntı, döküntü görünce “Anne çöp, anne çöp” diye toplayıp getiriyor. Mobilyaların eliyle tozunu alıp “Anne, kir!” diye gözümün içine sokuyor. Tam bir küçük kaynana modunda. Kurtlu kaynanalar çekirdekten yetişiyor demek ki. Oğlanın bırakın yerdeki ufak tefek çöpleri bulmasını, önüne tenekesiyle çöpü koysam içine girer de yine de gık demez.

Bu gidişle çayımı içerek tivit atma hayalim kirli camlar arkasında gerçekleşecek. Ya da baktım olmuyor, kıza sildiririm camları da. E büyükler “Kız olsun da çamurdan olsun” diye boşa dememişler. Ne varsa kızımda var!

26 yorum

 1. Maasallahh onaaa;) kız çocuğunu daha yeni tadicam bilmiyorum ama erkek çocuğunu çok iyi bilirim…10 yasına girecek hala zorla odasını toplatiyorum..haa o da ustunkoru..özenerek değil.. 😉 nerde hata yaptım diye hayiflaniyor insan arada ama kabul etmek lazım doğası gereği böyle bunlar.. 😉

 2. hahahaha bende çok hamarat bi oğlan var, çamaşırları senin kız gibi makineye tıkıyor, yıkandıktan sonra alıp çamaşırlığa asıyor, tam senin kıza göre.

 3. Bende benim oğlana baktıkça iyi ki kız olmamış yoksa nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyorum.Yok böyle bir titizlik.Evin tozu alınmadıysa vay halime eline geçirdiği bezlerle toz almaya kalkışıyor hemde söylenerek ”anneeaa pis,toz,ayyy piss”.Otoparkta ”anne ğanğan(araba oluyor bu)çok pis” diye bağırarak beni herkese rezil etmesi ayrı bir olay zaten.Üzerine yemek döküldüyse anında onu çıkarmam gerekiyor,kendisi götürüp makineye atıyor. Bir de uzun süredir evdeki çorapların teki kayıp meğerse oğlan bulduğu çorapları çöpe atıyormuş:)Babası artık çıkardığı çorapları yere atmaz herhalde:)

  1. haha benim kız da mobilya kenarlarını parmaklayıp milletin içinde anne toj diye gösteriyor. çok biliyorsan kendin yap be

   1. Kesinlikle öyle.. Ama kızımı severken büyüklerin kahve-börek-pasta yapcan mı temizleyecek misin sözlerine de ifrit olmuyorum değil. Kız değil köle doğurduk sanki.Dip not: kız kısmı….. yapar kültürü ile yetişen anne 🙂

    1. hayır bi de “büyüyecek de teyzesinin/babannesinin/anneannesinin evini temizleyecek” diyenler yok mu? ortalık ebesi doğurdum sanki!

 4. sorma gitsinn yaa bi tek ben miyim cins olan diye düşünüyordum. Eşime söyleyincede herşeyden nem kapan oluyorum:) kendimden şüphe etmeme gerek yok o zaman:)

 5. bu meselenin cinsiyetten çok kalıtımla alakası olabilir mi acaba:)
  Bizim oğlanın babası bana kaynana aratmazdı, oğlan da babasının kopyası. yukarıda anlattığın senin kızın yaptığı bütün şeyleri yapıyor. Bir de şimdi koku olayımız başladı, “anne, kokuyo” diyor velet. Yediğini, içtiğini hatta sarıldığımızda bizi bile koklayıp kokuyo diyor:)
  Karı-koca bi yoklayın bakalım kız kime(ya da kimin tarafına) oğlan kime çekmiş 🙂

 6. yapsın annesı, yapsın. öğrensın ev ışlerını. ben de öğretıyorum, bıraz büyüyünce gündelığe gönderıcem:))) ye, ıç, mıç, yat nereye kadar??

 7. aynen dediğin gibi, kız olsun çamurdan olsun…. Dört tane erkek yeğenim var, sonra aileye bizim kız katıldı da allahtan kız çocuk nasıl olurmuş gördük. Meğer ne çok çekmişiz erkek çocuklardan haberimiz yok. Bizim kız bazen bana yağcılık yapacaksa “Annecim sen yorulma, bana söyle ben yaparım” diyor, yağcılık için bile olsa nasıl içimin yağları eriyor anlatamam… Ama işin güzel yanı da şu tabii ki “Amet” olmasa kızın kıymetini anlayamazdın, Allah ne güzel ikisini de vermiş… Sağlıklı, huzurlu büyüt inşallah…

 8. katlanamam ben de aynen kızı ev işi yatırım olarak görenlere. bende bir koca var, yemek, temizlik, ütü her şey elinden gelir. benim ailedeki erkekler de öyle, hepsi şahane yemekler yapar. ben daha çok işin ilişki kısmından ötürü kıza yatkınımdır açıkçası 🙂 sonuçta ikisine de verirsin bezleri, grup çalışması oh, hem dağıt hem temizle hem eğlen, sonra bir daha temizle :))

 9. Kadin, yazinin başına ya da blogun ta tepesine NSFW yazmazsan, vebali boynuna. Gecenin ikisinde milleti basima toplamayayim diye kahkaha atamadan, sessizce gozlerimden yas gelerek guldum. Allah mustehakini versin, harikasin.
  Vee evet, kiz delisi bir anne olarak, kiz olsun camurdan olsun.

  meshuuur kaynana lakirdisi: “Kiz gider yigit getirir, oglan gider bir it getirir”

  Kızlara can feda…

  1. o ne yaa NSFW ne yaa?

   şu meşhur lakırtını yeni duydum. bi oğlanın bulup getirdiği biri olarak esefle kınıyorum. Ama oğlum için de endişelenmiyor değilim hehe

   1. not safe for work. iş yerinde filansanız açmayın anlamında..
    evladim bizi de bi oglan buldu goturdu. ancaaak, biz de bi oglani goturmus durumdayiz..
    bende meshur kaynana lakirdisi cooook:
    alınız:
    torun severken:
    yarisi yavrumun yavrusu, yarisi yilan yavrusu…

 10. Ben şanslı olan oğlan annelerindenim sanırım iki buçuk yaşında ama elinden her iş geliyor oğlanın maşallah biraz yalapşap oluyor ama olsun hevesini kırmıyorum yapsın önce ben sonra karısı faydalanır işte fena mı :)))

 11. Masallah mekki ye herseyden de anlarmis Allah saglikli uzun omurler versin iyi bir meslegi hayirlis ile de zengin kocasi olsun vakti zamaninda ama ama ana evunde yapmazsa nerden bilecek temizligi durumu hali vakti iyi olsu. ins yaptiracak adamlari olsun da yapdiklarini anlamasi kontrol etmesi icin temizlikten anlmasi lazim onun ucinde baba evinde ogrenecek en iyi ihimal baska birinin yapmasinda bile temizlik bilgisi sart kendi yapacak olsa io daha fena bilmesi gerek illa hic baba evinde temizlik yapmayana koca evin sorumlulugu agir gelir cok zorlanir ilk zamanlar yazik mekki ye ufaktan ogrenmeli hem ogrencilik hayatinda ogrenci evinde kalirsa da lazim ki olmak zor offfff

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.