Bir Kız Bir Oğlan

Bebeğinin cinsiyeti belli olmamış birine en çok sorulan sorudur:     “Ne istiyorsun? Kız mı erkek mi?” Bu soruya verilen en yaygın cevap ise şudur: “Ayyy eli ayağı düzgün olsun da, ne olursa olsun, fark etmez.” Bunun gayet içten bir cevap olduğu su götürmez. Bir anne/baba adayı her şeyden ve her şeyden çok bebeğinin sağlıklı olmasını ister. Amenna. Ama tek istediği bu değildir elbette. Aklının bir köşesinde mutlaka bebeğin cinsiyetiyle ilgili bir istek yatar. “Yok, valla yatmıyor, ekmek kuran çarpsın” dese de yatar. Ama kendisi yattığını henüz fark etmemiş olabilir, o ayrı. Nasıl mı? Şöyle:

Anne&baba aday adayı olduğumuz zamanlarda, kızımız mı olsun, oğlumuz mu olsun diye sık sık konuşurduk. İkimizin de “Ay şunumuz olsun,” gibi bir derdi yoktu. İkisi de birbirinden güzeldi. Bir de nasıl olsa ilk bebek olacaktı. Eşim de ben de kabile gibi ailelerden geliyoruz. “Bunun biri var, ikisi var, üçü var, dördü var, beşi var… Mutlaka hem kızımız olur hem oğlumuz olur,” diye düşünüyorduk herhalde. Tabi bebesize atıp tutması kolay. Ne zaman ki iş ciddiye bindi, anne&baba aday adaylığından, anne&baba adaylığına terfi ettik, ortak fikrimiz yine değişmedi: “Ayyy eli ayağı düzgün olsun da, ne olursa olsun, fark etmez.”

Ta ki o güne kadar…

İlk randevumuzda, doktor “Aaa size ikiz geliyor,” dediğinde, şaşkınlığı üzerimden atar atmaz gözümün önüne iki yaramaz oğlan çocuğu geldi. Biri perdeye asılmış sallanıyor, öteki de salonun ortasında ateş yakmaya çalışıyordu. İşte “Ayyy eli ayağı düzgün olsun da, ne olursa olsun, fark etmez,” düşüncesi böylece ilk darbesini yedi. Gözümün önündeki manzara karşısında kendimi çok zorladıysam da bir türlü gülümseyemedim.

Eve gelince, hamilelik hormonlarının da etkisiyle, “Gördün mü bak, iki oğlan geliyor. İkizden sonra da bir daha doğurmam. Ne yani benim hiç kızım olmayacak mı, öhüüü,” diye zır zır zırladım. Ama kocama çaktırmadım. Çünkü “Vaaayyyy Allah evlat vermiş, sen kız erkek ayrımı mı yapıyorsun,” temalı bir azar dinleyeceğimden hiç şüphem yoktu.

O zamanlar haberim yokmuş ama meğer iki oğlan olur diye düşünen tek ben değilmişim… Ama bir farkla!

İlk detaylı ultrason incelemeleri, uzay üssü gibi bir hastanenin perinatoloji bölümünde yapıldı. Muayene başladığında kocam yanımda yoktu. “Biri kız,” dediğinde sevincimden doktoru öpecektim. Demek benim de bir kızım olacaktı. Bundan güzel bir haber olur mu? Doktor “Diğeri de yüzde doksan kız” dediğindeyse kocam içeri girdi. Ben de iki yaramaz oğlandan evi kurtarmış olmanın rahatlığıyla, “Duydun mu iki kızımız olacakmış,” diye haykırdım. İşte o anda bir insanın renginin atışının bu kadar fark edilebilir olduğunu öğrendim. Benim adamın beti benzi soldu, limon kabuğu gibi bir şey oldu. Üstüne üstlük suratı da asıldı. “İki kız mı?” derken dudakları titriyordu. “Üzüldün mü, canım?” dediğimde amanın neredeyse dayak yiyordum. Ne üzülecekmiş yaa? Allah evlat vermiş de kız, erkek ayrımı mı yapacakmış? Sadece o iki oğlu olur diye kendini hazırlamış. (Bir de değil) İçine öyle doğmuşmuş. Doktor oğlan demeyince biraz şaşırmış. O kadar!

Bu arada detaylı ultrason incelemesinde bebeklerimiz çok şükür çok sağlıklı çıktı. Ama biz “Ayyy eli ayağı düzgün olsun da, ne olursa olsun, fark etmez,” söylemini çoktan geride bırakmıştık.

Kocam hastaneden bir hışımla çıktı. Allah’tan doktor akrabaydı da para vermemiştik. Dünyanın parasını bayılıp bir de üzerine iki kız haberi alsak kocam – Allah korusun- hayatının kalan kısmını kötürüm olarak geçirebilirdi. Neyse nerede kalmıştık? Eve dönerken kocamın suratı hâlâ sirke satıyordu. Trafikte sudan sebeplerle önüne gelene çatıyordu. Bense iki kız sevincimi çoktan unutmuş, onun bu hali karşısında zoraki sırıtmaya çalışıyordum. “Neyse üçüncü oğlan olur,” demeye başladığındaysa sırıtışım suratımda dondu kaldı. İkizleri büyüttük, bir de üçüncü kaldı. Oooooldu paşam!

O günden sonra kime “İki kızımız olacak” dediysem, kocam hemen atladı: “Nereden çıkartıyorsun iki kız olduğunu? Doktor biri kız dedi.” “İyi de öbürü de ‘yüzde doksan kız’, dedi. Yüzde doksan kız ne demek? Kesin kız demek,” diye itiraz etsem de kocam hiçbir zaman iki kızı olabileceğini kabullenemedi.

Derken efendim beş aylık falan oldu bizim bücürler. Rutin kontrol için tekrar doktordayız. Doktor ablamız ekrana baktı baktı ve “Bir pipi gördüm sanki” dedi. Kocamla göz göze geldik. İkimiz de ne demek istediğini anlamamıştık. “Ne pipisi?” dedim. “Ne pipisi olacak, oğlan pipisi,” dedi. O an kocama baktım. Hayatımda ilk kez bir insanın yüzüne böyle renk geldiğini gördüm. Adam elma elma yanaklandı resmen. Ağzı kulaklarına vararak “Gerçekten mi?” diye sordu. Doktor, “Al işte pipinin tapusu” diyerek ultrason çıkışı aldı. Kara ultrason kâğıdındaki beyaz virgülcük kocamı dünyanın en mutlu adamı yaptı.

Yüreğimizin derinliklerini, kendimize bile itiraf edemediklerimizi bilen Allah, şükür ki ikimizin de gönlüne göre vermişti.

İşte bir kız bir oğlan maceramız, kara kâğıttaki virgülcüğün de ortaya çıkmasıyla kesin olarak başladı.

61 yorum

   1. Selcen hanım lütfen bu yazıları baştan başlayarak instagramınıza ara ara ekleyiniz. 10 değil 100binleri geçer eminim takipçi şeysi nütven diyorum bakın

 1. Size en çok tüp mü diye soruluyordur yok doğalgaz canımcım 🙂 Ismarlama olacak ama hamileyken gelen sorular yaşadıklarını da yazarsan okuması çok keyifli olur

 2. yahu böyle yazarsan 2 dakikada okur yenisini bekleriz, lütfen ama hadi hadi diğer yazı ne zaman? :))

 3. Bizde de durum ayniydi tek farkla doktor kizin cinsiyetini sadece birkez girebildi. 2 oglu olan kayinvalidem insallah yanilmiyordur dr diye diye kendi dokuz dogurdu

 4. Basindan sonuna doktor buyuk ihtimalle kiz dediginde bile oglum olsun istedim. Yine olsa yine oglan isterim:))

 5. Eheheh supperrr !!! Bayıldım özellikle su renk gidip gelmesi kısmında öldüm gülmekten :)))

 6. Ayy saglikli olsun soylemimiz ilk bebegin kiz olacagini ogrendigimiz zaman kocamin “ikincisinin erkek olmasini isterdim” sozuyle bitmisti :-))) simdi guluyorum ama o zaman cok bozulmustum…

 7. Evet evet, sağlıklı olsun derken içte bir dilek gidip gelir değil mi:) Ne mutlu size. Allah hayırlı, mutlu, sağlıklı eylesin evlatlarımızı:)

 8. hey secce abla ben büşra ismini yazıyım mı diye bilemedim ama neyse eee bebeler nasıl bu arada blog bir harikaaaaaaaaa

 9. O yüxe doksan kız ile 22. haftaya detaylı usg2ye kadar kızım da kızım diye karnını okşamış, hiç tepki, tekme görmeyince bu çocuk iyi mi diye nerdeyse her hafta doktor kontrolüne gitmeye bahaneler yaratmış, detaylı usg ‘de e bu oğlan lafını duyunca yattığım muayene koltuğundan bir 5-10 dakika kalkamamıştım…tevekkeli değil, çocuk içeride kişilik bunalımı yaşıyor hiç tekme atmıyordu. 23. haftadan sonra tekmeler ayyuka çıktı ! 🙂

  Yahu sorarım size, ki sana sormama gerek yok Secce, sen cevabı biliyorsun 🙂 % 90 kız ne demek, kızdır işte bildiğin Havva kızı.. Yok anacım, o itibar etmediğimiz %
  10 ‘a da adam muamelesi yapmak lazımmış 🙂
  Sağlıkla, hayırla, huzurla büyüsün evlatlarımız …

  Sena

 10. Ben blogu yeni kesfettigim icin eski yazilarini donup okuyorum. Hem cok guldum okurken hem de yazinin yarisina kada ayni biz dedim…
  Bikac haftaya iki tane kizimiz oluyo, dr ikisi de kiz gibi duruyor dediginde esimin yuz ifadesini hic unutmicam. Sonra da aylarca bari biri erkek olsaydi dedi durdu.
  Bebek odasi alirken soyle ifadeler kuruyordu….madem kiz bari pembeli olsun…
  Hani madem oyle yapcak bisi y babinda…
  Ay aylarca icimi daraltti ama simdi simdi kabullendi durumu sanki 🙂

  1. eski yazıları okuyan olduğunu bilmek beni mutlu ediyor.aksi halde ziyan olmuşlar gibi hissediyorum:) oralarda dolanırken bir kaç yıldız da ver bari:)
   senin kocan yine iyiymiş.iki kız dendiğinde benimki çöp bile aldırmamıştı. çok bozulmuştum.zorla iki hastane çıkışı aldım.biri erkekse geri veririz haaa dedi.sonra biri erkek dendiğinde geri vermene gerek yok ben oğluma neler alırım dedi.öbürü babamevinden geliyor sanki.şimdi de kıza deli oluyor şaşkın

   1. Aslında babalar kız çocuklarını daha çok seviyor ama bu erkek hevesini hiç anlayamadım, bbilinçaltındaki toplum baskını olmalı. Benimde ikiz oğlum var, doktor önce biri göstermiyor ama biri kıza benziyor demişti, sonra kendi doktorumuz ikiside erkek diyince o solgun surat ifadesi bende belirdi eşimde mutluluk. Şimdide biri kız olsaydı daha çok severdim diyor. Amannnn sağlıklı olsunlarda :))

   2. biri beni vursun … eski yazıları okumakla kalmayıp yorumları da okuyorum iyi mi :)) iyi ki okumuşum da yıldız olayını farkettim 🙂 atayım bari 10 milyon yıldızcık :))

    1. :)))) ben de yıldız olayını tekrar hatırlatayım sevgili konuklarıma diyordum. harika oldu. sağ ol 😉

 11. sizinkiler yine iyi kızlar benim eşim o kolikli kriz gecelerimizde (zaten lohusalıktı bebek ağlamasıydı derdim başımdan aşkın) durup durup “biz bu çocuu çok erken yaptık” derdi ki hala bebekli bi hayatı kabul edememişti:D bende “hayatım artık oldu yapacak bişey yok durumu bi an önce kabullensen iyi edersin” die onu teselli etmeye çalışırıdım 🙂

 12. selamlar…
  öncelikle bu yararlı blogunuz için teşekkür ederim, gayet nasiplendik.
  bir aylık “bir kız, bir oğlan” ikiz babasıyım. blogu okumaya buradan başladım ve eşinizle ters empati kurdum 🙂
  ben mutlaka bir kızım olsun istiyordum, ultrasonda “biri erkek diğerini göremiyorum” dedi doktorumuz ve bir ay sonraki randevuyu iple çekmiştim. diğerinin kız olduğunu öğrendiğimde de inanılmaz sevinmiştim.
  ikiz bakımı gerçekten çok zorlayıcı ama bilhassa bir kız bir oğlan olması da inanılmaz mutluluk verici. bir oğlumu alıyorum kucağıma erkek erkeğe konuşuyorum, çapkınlık öğütleri veriyorum, sonra kızımı alıyorum “ben babamın kızıyım, hem güzel hem nazlıyım” mırıldandıktan sonra klasik “erkeklerden uzak dur” baba nasihatleri veriyorum 🙂 harika bir duygu.
  efendim, zevkle takip ediyoruz. allah kolaylık versin.

 13. Okurken çok mutlu oldum çok güzel yazılmış bende 6 yaşında bir kız annesi ve 7aylık kız bebek bekleyen bir anne adayıyım erkek olmasını çok arzuluyordum benden bin kat fazla tabiki eşim istiyor her defasinda kontrole gittiğimde acaba farklı bir şey soylermi diye heyecanla yatıyorum yine de hayirlisi inşallah rabbim bu istegimizi 3üncü bebegimde yaşatır bize amin…

 14. nerden okuyacağımı şaşırdım bi 2011 e gidiyorum bi 2012 ye. bi kaç önce buldum seni. kafaya koydum bütün yazılarını okuyocağım da anlayamadığım bi yer var. 2 çocukla sen bu kadar yazıyo hangi arada yazdın 😀

  1. sebnem nasıl yazdığımı da anlattım. baştan başta ileri tuşuyla ilerle. kafan karışmasın:) tşkler

 15. hhehehe 🙂 bizde de doktor önce iki oğlan dedi:) eşimi görmeliydin nasıl kabarıyor, yok “formülü bende” t-shirtü yaptıracakmış falan filan :)(bide sağlıklı olsun da cinsiyeti önemli değil derdi hep) benimde aklıma hep 3 erkek evde maç izlyor manzarası geldi.. neyse bir ay sonrası bunlardan biri kız dedi doktor.. ben uçuyorum havalara.. eşim resmen morardı.. iki ay falan insanlara söyleyemedi.. belli olmaz doğunca belli olur dedi hep 🙂 tabi morararak 🙂 SONUÇ : dünya tatlısı 1 KIZ 1 ERKEK :)4 aylık olduk

 16. Merhabaaaa…Ancak bu kadar güzel anlatıla bilirdi…Daha önce neden keşfedemedim ben sizi…:)
  Bizde ikizlerimiz için 1 kız 1 erkek olursa konuyu kapatırız, güzel olur diye düşünürken,kendimizi o kadar çok şartlandırmışız kii…doktor 2 kız deyince..doktorun emin olma halini baya bi sorguladık :)…Kızlarımız şimdi 8 aylık….

 17. Cok guzelmis secce kalemine saglik. Biz 3 kiz kardesiz kucukken hep erkek kardes istemistim (sanirim buyuklerden etkilenmisim) cocuklara hamile kalinca cinsiyetlerini hep iki erkek olarak hayal ediyor bir yandanda kiz cocuk kiyafetlerinde aklim kaliyordu. Sonra biri kiz digerinin erkek oldugunu ogrenince cok sevinmistim. Bende simdi hep derim demek kiz cocugu seviyormusum ben. Gonulleri bilen Rabbim ne guzel dengeliyor. Simdi elbetteki ayrim yapilmaz. Iyiki bir kizim bir oglum var. Rabbim acilarini tattirmasin insaah.

 18. Walla arkadaslar yazilarinizi zevkle ve gulerek okudum,her anne nekadar heyecanli guzeller guzeli rabbim ne guzel duygular yasatiyor insana,bende 8.5 aylik hamileyim 2.kez..
  1 oglum var dr.2.side erkek dedi,tabiki bende basta cok uzuldum,insan 9 aya kadar binbir cesit duygu deyisikligi yasiyor,bi uzuluyosun,sonra aman saglikli olsunda diyosun,sonra bi ucundan ah kiz olsa nasil sevinirim diyosun oyle boyle geciyor 9 ay..
  hazirliklari yapip minik oglusumu hayal ettikce mutlu oluyorum cok sukur,ben bazi sebeplerden dolayi 3-4 tane dr ye gorundum hepsi erkek dedi,musab imi kucagima alacagim gunleri sayiyorum,saglik sihhat diliyorum e insan olmanin verdigi umit ilede bellimi olur belki rabbimin mucizesi ile feyza gelir diyorum ..
  hayirlisi artik Her ikisininde basimizin ustunde yeri var Amenna vesseddakna..
  dua ile….

 19. Veee 2018 yorumuda benden olsun sizi Facebooktan takip ediyordum fakat epey geç tanıştım sizinle 🙁 İş yerindeyim sondan başladım başa kadar okuma niyetindeyim ( Patronlar duymasın )

  bende 27 haftalık doğum yapmış bir erkek annesiyim ve bebeğim şuan Kronolojik 8 aylık. 12. haftada hemen belli oldu cinsiyeti zaten 7 haftalıkken öğrendim hamile olduğumu 1 ay da kalp atışı için bekledim acabalarla kız mı olsun erkek mi çelişkim doktor pipisi var bunun dedikten sonra başladı 🙂 Hemen öyle gösterilir mi evlat bir naz yap bir sakla gizemli olsun 🙂 Amma velakin çocuğun tez canlılığı doğuma da yansıdı 27 haftada geliverdi 🙂

  kız çocuk hayranıydım taki oğlum doğana kadar şimdi iyiki oğlum var diyorum 🙂

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.