İkiz analarına SOS! Doğurmak üzere olan biri var!

Arkadaşlar aşağıdaki yorum da geçmiş yazıların biri için yapılmış. Arada kaynamasın. Belli ki yardıma ihtiyacı olan biri var!

“Merhaba nilüfer hanım bende ikizlere hamileyim 8 yaşında birde kızım var ilk çocuğumdada bakıcı yüzünden işten ayrıldım evimde yabancı sevmiyorum ama ikiz çocuk olunca işler değişiyor bakıcı şart bakıcı fiyatları aşırı dercede yüksek ankarada benim oturduğum muhitte kendim bakmak istiyorum ama başaramam bunalıma girerim diye korkuyorum niye bu bakıcı ücretleri gelir seviyemizle orantısız anlamıyorum. ben bir çocuğa bile bakamazkeniki çocuğa daha nasıl bakmayı becerecem diye hayatı kendime zindan ettim özgürlüğü bitmek üzere gibi geliyor beni biraz tecrübelerinizle rahatlatırsanız memnun olurum .kolay gelsin allah yardımcınız olsun . Gül”

16 yorum

 1. Ben ikiz annesi değilim bir oğlum var 10 aylık. Henüz anneliğin çok başındayım yani. Keşke imkan olsa da apartman dairelerinden kurtulsak. O vakit hem bakıcı derdimiz kalmaz hem de çocuklarımızı daha keyifle büyütürdük. Aslında çocuktan sonra ciddi ciddi de düşünmeye başladım. Eşimi ikna etsem bir dakika durmayacağım İstanbul denen bu şehirde. Annemler Düzce’de yaşıyor ve orada kaldığım 1 hafta içinde sütüm bile arttı. Bebeğimi temiz havada doğal gıdalarla beslemenin hazzı ise anlatılmaz yaşanır. bizleri kahreden şey aslında şehir hayatı bence. Allah kolaylık versin.

 2. ben moskova gibi bi yerde tek başıma değil bakıcıyla bakıyorum ama inanın kimsem yok. bir komşumum bile. bunalıma girmezsiniz. herşey sizde saklı. ilk zamanlar daha zor. ama insan alışıyor. hem bence kızınız da size güzel bir yardımcı olcak. ikiz bebek için tek söyleyeceğim daha fazla ağlamaya hazırlıklı olmanız gerekiyor. biraz kulaklarınızı kabatırsanız herşey yolunda gidecek. sıkılmayın. her zaman yazın bizler burdayız.

 3. hayırlısyla allah tamamına erdirsin.
  yazacaklarım sadece benim deneyimlerim. özellikle yalnız bakarken rahat etmemi sağladığına inandığım için yazıyorum. herkesin doğrusu ayrı baştan söyliyim.
  -bence en önemli şey olabildiğince erken bi uyku düzeni oluşturmak. bir sürü yöntem var, hangi bebede hangisi işe yarar o da belli olmaz ama yine de seçilen yol her ne olursa olsun çok kararlı olunursa erkenden düzen oturtulabilir, sonraya kaldıkça iş zorlaşıyor.
  -her istediğinde diil de 3-4 saatte bir sırayla emzirmek. uyumasalar bile aynı anda yatırıp, uyuyor olsalar bile aynı anda kaldırmak. az bile olsa size zaman kalır
  -ne olursa olsun kim ne derse desin bebeleri sallamamak. (memlekette bebeyi kucağına alan hemen sallanmaya başlar, “önümüzdeki 2 yıl boyunca yanımda kalıp sallayacaksan salla” diyebilirsiniz sallayana)
  -her işlerini sırayla ve beraber yapmak zaman kazandırıcı oluyor. hatta yastık yardımıyla aynı anda emzirebilirsiniz.
  – mutlaka emzirmek. sağmak, mama hazırlamak ve alet edevat temizliği sizin için çok daha zor olacak emin olun.
  -süt verimi açısından bolca ot yemek ve su içmek. komşuları eşi dostu buzluğu doldurmaları ve size ot yıkamaları yönünde yardıma çağırmak.
  -günlük not tutmak sol sayfa biri sağ sayfa birine( 03:00 emdi, 06:00 50ml süt içti, 08:45 demir şurubu, kaka, 12:00 çok kustu vs gibi..aynı işleri en az 8 kez tekrarlayarak yaptığınız için bi süre -ki bu süre taş çatlasa 1 gündür, hangisini emzirdiğinizi hangisinin kaç gündür kaka yapmadığını bile karıştırırsınız. defter tutmak hayatınızı çok kolaylaştırır. önce dalga geçen her kişi, benimle 1 tam gün geçirdikten sonra deftere bilfiil not almıştır.)
  -ablayı da işin içine sokmak, siz birini emziriken o diğerinin gazını çıkarabilir mesela, babayı söylemiyorum bile. yemek, temizlik gibi ev işlerini babaya verebilrisiniz bebek bakamam derse.
  -yatar pozisyona geçebilen ikiz arabası ve mama sandalyeleri edinmek
  – 10 dakika bile olsa, yorgunluğuna değmese bile, hiç olmadı 2 günde bir mutlaka sokağa çıkmak

  umarım bende işe yarayan sizde de yarar, ipuçları faydalı olur

  1. canım zaman ayırıp bu kadar yazdığın için çok tşk ederim. hepsine katılıyroum.ben de ekleyeceğim ilk fırsatta birşeyşler

 4. Evet ben de katılıyorum yazılanlara, biz de uzun süre not tutmuştuk mesela. Hakikaten insan karıştırıyor kim yedi kim altını kirletti.

 5. Sitenizi bugün bir arkadaşımın vesilesi ile inceledim Selcen hanım. Öncelikle anneliği (hele ki ikiz anneliğini) bu kadar hoş ve sevecen ifadelerle aktardığınız için kutluyorum sizi…Ben 28 yaşındayım ve 2 yaşında bir kızım var….Ama benim (kendim) bir ikizim var… O da kız… Yazıları ve yapılan yorumları okuduğumda annemin neler çektiğini daha iyi anlar oldum. Allah annemden ve tüm annelerden razı olsun… Bence ikiz anneleri seçikmiş insanlar. Çünkü sabır sınavı oluyolar. Biz küçükken ikizimle çok kavga ederdik… Özellikle kıyafet için…Yazık annemler aynı renk ve desen kıyafet hatta çorabı alır eve gelince birini siyah diğerini beyaz iple işaretlerdi…Ama bir o kadar da bağlı idik birbirimize…İkiz olmanın avantajları da vardı dezavantajları da… En büyük dezavantajı sana vurdumu öbürünün canı acıyomu denemesi yapanlar (çift yumurta ikizi olmamızı belirtmemize rağmen) …Nitekim bizim beraberliğimiz ikizimin evlenmesi ile birazcık bozulmuştu…O evlenince ben bayağı bir zorlandım. Çünkü her şeyi birlikte yapıyoduk…O benim hem kardeşim hem arkadaşımdı…Dışardan kimseyi aramıyoduk… Ben ikizimden 6 yıl sonra evlendim (etrafın niye evlenmiyosun baskısına dayanamadım: ))))) Bebekleriniz büyüyene kadar zorluk çekebilirsiniz ama emin olun büyüdüklerinde iyiki de ikizlerim var diyeceksiniz…(annem hep öyle derdi) Çünkü onlar büyürken paylaşımı, uyumu, vs. bir çocuğun dışarıdan alabileceği özellikleri aile ortamında almış oluyorlar (bence)…Onun için sizler gerçekten seçilmiş insanlarsınız…Sağlıcakla kalın….

  1. sevdacım bu güzel yorumun için çok tşk ederim.sayende biraz olsun çocukların gözünden baktık bu duruma. aynı cins ikizler daha farklı oluyordur eminim. inşallah benimkiler de birbirlerine çok bağlı kardeşler olurlar

   1. diğer yazınızda okudum…birine ceza verdiğinizde diğerinin dibinden ayrılmaması şimdiden birbirlerine çok bağlı olduklarını gösterir. İnşallah anne ve babasına hayırlı, sağlıklı evlatlar olurlar…

 6. aslında insanı bunalıma sokan asıl şey bebek ya da bebeklere bakmak değil, ev işleri ve yemek yapamamak, bu işlerin birikmesi ve insanı çok yorması bence. acaba bakıcı yerine haftanın 3-4 günü yarım gün de olsa evinize gelip yemek-temizlik vb işleri halleden birisini bulsanız nasıl olur? hem belki bu şekilde daha ekonomik olabilir. bakıcı fiyatları cidden gereğinden fazla yüksek. evde olacaksanız zaten bütün gün kalacak birisine ihtiyacınız olmayabiir.

  1. katılıyorum.arkanı toplayan biri olursa çok daha kolay olur işler.bakıcı fiyatlarında da haklısınız.millet canını ortaya koyup ağır sanayide bunun bin katı şartlarda çalışıyor, bunların istediğinin yarısını zor alıyor.

 7. Benim 6 aylık üçüzlerim var annemle birlikte bakıyoruz (beyetin de beyeti var yani ikiz anneleri, her gün annemle şunlar 3 değil 2 olaydı ne zorluğu olurdu diye söylenip duruyoruz zaman zaman, tabi ki Allah acılarını göstermesin üçü de canım ama gerçekten çok zor). Senin avantajın, çocuklardan birinin büyük olması ve tecrübeli bir anne olman. Ben daha bebek nasıl tutulur bilmezken elime 3 tane tutuşturdular feleğim şaştı genç yaşımda!
  Bir deftere not almayı kesinlikle yapmalısın. Sonra 1 saatin sonunda aval aval bakakalıyo insan, bu mama yemiş miydi, az önceben hangisinin bezini değiştirmiştim ki? diye…TEcrübeli üçüz annelerinden aldığım bir tüyo var, benim hiç uygulayamadığım, aynı anda uyutup uyandırmak. Uygulaması zor ama yapan çok üçüz ve ikiz annesi tanıyorum. çok rahat ediyoruz diyolar, kıskanıyorum :((( Bir de kesinlikle ama kesinlikle sallamaya alıştırma. Bununla ilgili de “mışıl mışıl uyuyan ikizler, mutlu aileler” isimli kitabı tavsiye ederim. Çok faydalı yöntemler var ama ben tam uygulayamadım çünkü o kitabı aldığımda iş işten geçmişti bizimkilerin kafaları çoktan sallanmaktan serseme dönmüştü. Doğar doğmaz sistemi kurarsan tıkır tıkır işler. Bakıcı yerine de günaşırı temizlik için gelen bi yardımcı derim kesinlikle. Bakıcı olduğunda hem sen çok geriliyosun (çocuklarınla rahat rahat saçma salak konuşamıyosun, hem de kıskanıyosun bakıcıdan(ben kıskanıyorum arkadaş)) sen sadec çocuklarla ilgilensen, evde biri işleri yapas o kadar yorucu olmuyo, mesela şu anda evdeki herşeyi annem yapıyo ben sadece çcukların başındayım..

  1. maşallah maşallah. anama okudum yazdıklarını, bi de söylenip duruyordu iki bebe diye. üçüz çok zordur eminim. aklım almıyor. allah annenden de gani gani razı olsun. analar olmasa ne yapardık

 8. benimde 3 aylık ikiz bebeklerim var kendim bakıyorum.Şimdilik herşey yolunda gidiyor çok ağlayan bebekler değil herşeyi saatinde veriyorum kendimce düzenimi oturttum.Mama saatleri emzirme uyuma ikisini aynı anda uyutuyorum hem banada vakit kalıyor dinleniyorum ev işlerini yapıyorum yoruluyorum kendime çok fazla özen gösteremiyorum ama eskisi gibi sürekli pijama ve eşofman eşimle vakit buldukça dışarı çıkıyoruz bebeklerle hazırlanmak zor bebek çantası giydirme uzun sürüyor.Etrafımdakiler nasıl bakıyorsun zor değilmi diyorlar bende zor ama güzel diyorum.Annen kayınvaliden gelmiyormu diyorlar inanın onlarla daha zor oluyor özellikle kayınvalidenle kucağa alışırtırmadım sevmiyorlar sıkılıyorlar uzun süre kalınca bunu anlatamıyorum . uyku düznleri bozuluyor tam ilginemiyorum sallamadan uyutuyorum birkaçtan ninnimiz var onu açıyorum dinleyerek uyuyorlar çok sıkıntı yapmyorlar. özellikle gece için tek bir ninnimiz var gece olduğunu anlasınlar diye hep onu dinlatiyorum beraber yatıyorlar seslerine uyanıyorlar ama devam ediyorlar .beni tek korkutan yürüme dönemleri

  1. maşallah. inan bana yürüdüklerinden şimdikinden kolay olacaklar. en zoru atlatmışsın. geçmiş olsun:)

 9. MaşaAllah heyyt be.Bir değil iki değil tam üç tane bebe.Bende yok gözüm büyüdü birden.
  Yaşayanla ayrı okuyanlar ayrı.Bizler burda film şeridi gibi olayları ve kişileri yerleştitrirken hayalimize ; anne ve anne adayları farklı yaşıyorlar.
  .Bende burdan kah gülerek kah hüzünlenerek okuyorum yazıları ve yorumlar.
  Analık ve insan yetiştirmek zor zanaat.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.