İkizlerini asgari iki kişiyle bile büyütmekte zorlanan biri olarak, ikizlerine tek başına bakanlara hayranım. Param olsa altın madalya yaptırıp takarım valla.

İkizlerine 6 aylık olduklarından beri tek başına bakan bir komşum var. Yeni bir yaşına geliyor bebekleri. Sık sık ona çıkıyorum. Her seferinde evi mum gibi. Görünce yemin ederim sinirim bozuluyor. Benim ev iki kişi olduğumuz halde, her an taşınıyormuşuz gibi görünüyor. Komşunun bebeleri de öyle çok uslu bebe değil hani. Epey de uykusuzlar. “Nasıl yapıyorsun?” diyorum, “Allah yardım ediyor,” diyor. Başka bir açıklaması yok zaten.

Ne zaman bir ikiz ailesiyle karşılaşsam hemen bebelerin zorluklarından söz ediyoruz. Sonra ben “Valla benim arkadaş yalnız bakıyor,” diyorum. Anında suratlarında bir küçümseme “Aman kim bilir nasıl bakıyordur. Bakmak var, bakmak var,” diyor. O an o kadar sinirleniyorum ki “Gayet güzel bakıyor. Sık sık görüşüyoruz, görüyorum,” diyorum. Bu sefer de inanmaz bir ifadeyle “Aman canım. Biz iki-üç kişi bakamıyoruz. O nasıl bakacak. İnanmam!” Hay inanmazsan inanma! Bir sensin anne olan. Bir sensin bebelerine iyi bakan.

Herkes bebeğine şartlar ne olursa olsun, elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bu kadar büyük iş yapan insanlar niye küçümseniyor bir türlü anlamıyorum.

Şimdi aha ikizlerini tek başına büyüten Zeynep’in geçen günkü sorularıma gönderdiği cevapları okuyacaksınız. İster inanın, ister inanmayın, anacım, ikizlerini tek başına büyüten kadınlar var. Gayet de güzel büyütüyorlar, ellerine sağlık, ömürlerine bereket.

Not: Zeynep büyük harfle cevap göndermiş. Küçültecektim ama bebelerimin kapıyı kırıp girmelerine az kaldı. O yüzden küçültemiyorum. Büyük yazılar onun, küçük yazılar benim.

1. İkizlerinize ne kadarlık, ne kadar zamandır kendiniz bakıyorsunuz?

MERHABA İSMİM ZEYNEP. 28 YAŞINDAYIM, 28 AYLIK BİR KIZIM, BİR OĞLUM VAR.

7 AYDAN İTİBAREN KENDİM BAKIYORUM. (Dile kolay 21 ay olmuş. Vav)

2. Evde başka çocuk var mı?

BAŞKA ÇOCUĞUMUZ YOK, ŞİMDİLİK… (Aboo valla niyeti bozmuş, bir tane daha doğuracak.)

3. Eşiniz ne kadar yardımcı oluyor?

EŞİM İŞTEN 10 GİBİ GELİYOR. ÇOCUKLAR BAZEN UYUMUŞ OLUYORLAR. (Hay Allah)

4. Yemek ya da temizlik konusunda yardımcı olan biri var mı?

YEMEK VE TEMİZLİKTE DE YARDIMCI OLAN KİMSE YOK. AYRICA İLGİLENMEK TEMİZLEMEK DURUMUNDA OLDUĞUM SOBAMIZ DA VAR. (Bebeleri sobadan uzak tutmak da ayrı bir olay.)

5. Düzenli olmasa da aile bireylerinden, komşulardan, arkadaşlardan yardım eden oluyor mu? Ne sıklıkta?

DÜZENLİ YA DA DÜZENSİZ KİMSE YARDIMCI OLAMAZ. AİLEM ŞEHİR DIŞINDA. KOMŞUM HİÇ YOK… (Allah yardım etsin, bacııım)

6. Allah aşkına, iki bebeye nasıl tek başınıza bakıyorsunuz?

ALLAHTAN GECE UYKULARI DÜZENLİ EN AZINDAN. BEN DE UYUYUNCA DİNLENİYORUM. (Darısı bana, kardeş)

7. Kendinizce bulduğunuz pratik çözümler neler?

VAKİT BULDUĞUMDA BUZDOLABIMI PİŞİRİLMİŞ GIDALARLA DOLDURURUM … (Ben günün yemeğini hazırlayamıyorum) SOĞANLARI ÇOKÇA DOĞRAR KOYARIM. ACİL YEMEK YAPMAM GEREKTİĞİNDE HAZIR OLMALARI İŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR…

MAMA SANDALYESİNİ BÜTÜN İKİZ ANNELERİNE TAVSİYE EDERİM..ÇOCUKLARI ORAYA BAĞLAYIP Caillou AÇIP İŞİMİZİ YAPABİLİYORUZ. (Valla benim kız mama sandalyesinden de atlıyor. Kemerine gemici düğümü atıyorum, yine becerip açıyor bacaksız. Caillo ile henüz tanışmadılar. Keramet sandalyede değil de Caillo’da herhalde.)

8. İkizlerinizi büyütürken en çok zorlandığınız zaman dilimi neydi? (1 yaş öncesi, 2 yaş sonrası gibi)

1 BUÇUK YAŞINA KADAR DAHA ZORDU KENDİLERİNİ İFADE EDEMEDİKLERİ İÇİN… ŞİMDİ DAHA KOLAY İKİSİNİN ELİNDEN TUTUP ZOR OLSA DA  DIŞARI ÇIKABİLİYORUZ BAZEN… (Demedim mi en sevdiğim sayı 18 diye. Var hikmeti işte)

9. İkizlerinizi büyütürken en çok zorlandığınız konu nedir?

EN ÇOK ZORLANDIĞIM KONU KAVGA ETMELERİ… ONUN DIŞINDA AMAN BU DA NASIL BİR ŞEYMİŞ DEDİĞİM BİR ŞEYİ HATIRLAMIYORUM.. (Alzheimer? Nasıl unutulur yaa bu günler?) YEMEK YETİŞTİRMEK BİRAZ ZOR TABİİ HERGÜN FARKLI ŞEYLER YAPIYORUM…

10. Geçmişe bakıp keşke yapmasaydım ya da yapsaydım dediğiniz bir şey var mı?

GEÇMİŞE BAKIP KEŞKE YAPMASAYDIM DEDİĞİM ŞEY ONLAR BEBEKKEN 5 AY AİLEMİN YANINDA KALMIŞTIM… KEŞKE EVİMDE BAKSAYMIŞIM…

11. Acil durum planınız nedir? (İkizlerden biri hastalanırsa, herhangi bir durumda evden acil çıkmanız gerekirse?)

BİZ ARTIK 28 AYLIĞIZ ACİL DURUMDA DIŞARI ÇIKABİLİRİZ..

12. İkizlerine tek başına bakmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

BEBEKLERİNE KENDİ BAKMAK İSTEYEN ANNELERE ÖNERİM HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK ŞEYLERİ SATIN ALMALARI,İŞİMİ GÜCÜMÜ ESKİSİ GİBİ YAPAYIM DİYE ÇOCUKLARINI İLGİSİZ BIRAKMAMALARI  VE HAYATLARINI PLANLAMALARI.. BEN HAYATIMI, TEDAVİMİ,(Tedavi? Ne tedavisi? Hii yoksa tüp mü? Hem de bir kız bir oğlan? Nasıl tutturdun, Allah aşkına söyle. Şaka şaka 🙂 Bir kere de ben gıcık olayım.) ZORLUKLARIMI, İKİLERİMİ ÇOK SEVİYORUM… İYİ Kİ İKİZ ANNESİYİZ… (Elhamdülillah canım. Teşekkür ederiz katkın için. Güle güle büyüt, güzel günlere büyüt inşallah)

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: