Şampiyon Geliyooor!

Çocuklar bu sene yedinci sınıftalar. Seneye malum LGS var. Bir yandan iyi bir yerde okumalarını istiyorum, öte yandan bu yaşta bu kadar stres altına sokmak istemiyorum. İçimdeki ebeveyn canavarı da sürekli beni kolluyor hani. Bir çıksa ortaya kasıp kavuracak mekanı. Şimdilik yanaklarımın içten içe ısırıp susuyorum. Zaten iki sene yoğun çalışma sürdürülebilir değil diye avutuyorum kendimi. Bu sene eksiksiz geçsinler, seneye yoğun çalışırlar diyorum. Ay dersaneye de veririm seneye diyorum. Yazdan başlarlar çalışmaya diyorum. Diyorum da diyorum, sürekli kafamdan planlar yapıyorum. Meğer tek plan yapan ben değilmişim. 😉

Geçen gün birlikte bir yere gidiyoruz. Bu arada mahalle mektebinde okuyunca çocuklar, okulun gündemi malum devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavıydı. Olayı tam takip etmedim ama sınav olacaktı ertelendi mi bir şey oldu. Tekrar başvuru falan açıldı sanırım. Şuydu, buydu, oydu, sınıf gruplarına konu ile ilgili sık sık paylaşım yapıldı.

Okulda da gündem buymuş demek ki bir süre önce oğlan geldi, ille başvurayım diye tutturdu. Devlet baba para versinmiş, o hisse senedi alsınmış. İstersen bir de altılı ganyan oyna bacaksız; ne olacakmış ki kendi kazanmıyormuymuş o parayı, istediğini yaparmış. 💆‍♀️

O burs ihtiyaç sahipleri için dedim, sen koskoca ünlü yazarın oğlusun yavrum, sana düşer mi hiç burs? E ne bileceklermiş ki? Nasıl bilmesinler, ananın adı bilbordlardan inmiyor, her sene bestseller, her sene bestseller maşallah, demezler mi adama auuuuuu sen niye geldin burs almaya? 😎 Hem onlar bilmese de Allah biliyor aaaa.

Neyse efendim, zor bela çocuğumu meteliğe kurşun atmadığımıza ikna ettim, ama içinde de kaldı doğrusu. Bir yandan da gülüyorum, sanki sınava girse kazanacak, neyse o looser olacağına ben zengin ve havalı olayım. 😎

Geçen gün bir yerden geliyoruz. Bu arada bursluluk sınavları belli olmuş. Sabah bir arkadaşının annesi ile birlikteydim. Oğlana dedim ki “Biliyor musun arkadaşın kazanmış bursu.”

Önce yine vay ben de girseydim, altın zaten dipledi, fırlaması beklenen birkaç hisse var, bu ara gümüş de çıkışa geçecek, yatırımımı yapardım en azından diye konuya girdi; küçükken ne kadar akılsızmışım, her ay bir altın köşeye atsaymışım diye muhabbete devam etti, zaman makinesini bulursa 60lara gidip altın alıp gelse, şimdi onunla ne yapardı onun hesabını yaptı ve nihayet konuya dönüp zaten benim derslerim onunkinden daha iyiydi, girsem demek ki kesin kazanırdım dedi.

Derslerinin o arkadaşınınkinden iyi olma hikayesi de şu: pandemi döneminde bir ara aynı hocadan ders aldılar, o zaman benimkinin notları daha yüksekmiş. Ben de hemen burada bir parantez açıp Doğrucu Davud olarak, kendisinin hoca sinirli diye iki haftada gitmeyi bıraktığını, arkadaşının ise 2 senedir hâlâ o hocaya devam ettiğini, dolayısı ile kendisinden onlarca test kitabı fazla bitirdiğini, hâlâ hocaya gidiyor olsa belki evet ondan iyi olabileceğini ama şu an arkadaşının verdiği emeği de göz önünde bulundurmamız gerektiğini söyledim. 🙄

Yüzü asıldı. Ne o dedim, hocayı bıraktığın için mutsuz mu oldun?

Nalaka dedi. İleride hocaya gitmediği için daha mutlu olacakmış.

Şaşırdım. Niye ki? 🤔

Belki Türkiye birincisi olurmuş, o zaman dermiş ki “Bak işte Türkiye birincisi olacakmışım zaten iyi ki o sinirli hocanın dersine gidip de boşuna kendimi germedim. Germeden de oluyormuş bu işler.”

Araba sürüyordum. Kahkaha atacağım diye direksiyon hakimiyetimi kaybettim. Ay ilahi küçük oğlan, sen Türkiye birincisi mi olmayı planlıyorsun?

Niye olmasınmış ki.

Puhahahahahha sen Türkiye birincisi ol, sağ kolumu boydan keser köpeklere atarım nihahahahah demedim tabi yavrucuğumun hassas duyguları sarsılmasın, pisikoloğcisi bozulmasın.

Türkiye birincisi olmak için çok emek vermek lazım, kimse ah sen çok efendisin, tatlısın, şekersin, dünya güzelisin, gel seni Türkiye birincisi yapalım demez, Türkiye birincisi olmak istiyorsan ona göre ders çalışmalısın, ne kadar emek, o kadar eppek arası küfte. 😀

Çok canı sıkıldı. İnsanın motivasyonunu kırmakta üzerime yokmuş. Yahu ben motivasyon kazandırmaya çalışıyorum sana, varsa böyle bir niyetin çalışmalısın. Ben sana olamazsın demiyorum ki, bu çalışmayla daha doğrusu çalışmamayla olamazsın evet, ama çalışırsan niye olamayasın.

“Ben bir yola çıkmışım annecim, sen ise karşıma geçmiş ‘Uuuuu ileride kuyu var düşeceksin’ diye beni korkutuyorsun, hevesimi kırıyorsun,” dedi.

Bak baaak laflara bak. Yola çıkmışmış. Ayol ne yolu bu, ayak yolu mu? Tamam, bir yola çıkmış olabilirsin ama yürümüyorsun ki sen o yolda, gerdan kırıp göbek atıyorsun. Çıktıysan yola, yola çıktığını belli et.

Çok sinirlendi. Türkiye birincisi olacakmış, görecekmişim günümü. Ol len ol, aha blog ahalisi de şahit sen Türkiye birincisi ol ben de sağ kolumu boydan kesip köpeklere atmıyor muyum. Ahahaha.

Ay şaka be. Hiç kesemem kolumu falan, şimdi büyük konuştum diye ben, birinci mirinci olur Allah muhafaza, yok yere koldan oluruz.

Türkiye birincisi de olmayıver be oğlum dedim, ilk bir milyona girsen de kabulümüzsün. Tatlı oğlum, yakışıklım, dünya güzelim benim. 😀❤️

Canla başla LGS’ye hazırlanan oğulcuğum

15 yorum

 1. Senin oğlanla ve benim oğlan anca çene yaristirmada dereceye girerler 😂 bizimkide burslulugu kazanamadı diye üzülüyor. Calismadigi şeyin neyini kazanacaksa 😂

 2. 😂 😂 ayy bebe emzirirken gülmekten kırılmak, zavallı bebemde kendisine gülüyom sanıyor yavrum

  1. bu yorum gelir mi diye çok merak etmiştim. gelirmiş. 😀 iki şakalaşıp gülüyoruz şurada. adımın bilbordlardan inmemesi gibi. bestseller olmam gibi. ünlü yazar olmam gibi. daha örnek vereyim mi? espri.

 3. Babamın amcasıda benim amcam icin dermiş. Veysel okusun ben elimi keserim diye. Neyse velhasıl benim amcam okumuş büyük adam olmuş. Onun çocukları da eh işte sıfatında. Filan neyse. Adam elini kesmeden oldu gitti. Halâ o sözle hatırlarız rahmetliyi 🙂

  1. allah rahmet eylesin, gördü mü peki neticeyi vefat etmeden? saçımı keseyim falan diyeyim bari. 😀

 4. Kolu bacağı boşverde bu ebeveynlik damarı nasıl kesiliyor? Senede 1-2 gün tutuyor onu bile tutmasın istiyorum

 5. Çok da germemeye devam et bence secce 😂ileri de sınavı kazanıp mülakatı kaybedecek nasıl olsa 😀😂 stressiz, akıl ve ruh sağlığının korunduğu bir sınav süreci olsun inşallah şimdiden… Biliş oğlanı öptüm 😘

  1. ya ben de şöyle düşünüyorum: kasarsın kasarsın sonra olmadık birşey olur, amaaan ne gerek vardı da zehir ettim yılları dersin. içimde bir rahatlık var. inanıyorum greencard çıkacak 😀

 6. Ahahahh yine çok komik bir yazı. Ahmiş’in yatırımcı ruhunu görmek ne güzel. Allah güzel günlerini göstersin. Melike ne düşünüyor sınav hakkında acaba?

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.