Sevgili hemcinsim,

Senin de babasına bıraktığın çocuğunun iki buçuk dakika içinde “Annesiiii bu seni istiyor” bahanesiyle geri teslimat yapıldığı oluyor mu? Öyleyse doğru yazıyı okuyorsun. Az sonra babalara, bebeler nasıl oyalanırla ilgili naçizane çemkireceğim. İlgini çekerse, al bacım, yazıyı adamın gözüne sok. Her zamanki gibi ister mail at, ister tivit at, ister  bir kafa at. Sen bilirsin. Daha önce de dediğim gibi çemkirmesi benden gözüne sokması senden!

Sevgili babalar,

Bugün sizlere evde bebe büyürken en çok zorlandığınız konulardan birinden söz etmek istiyorum: bebelerin oyalanması. Aslında bu konu birazdan da göreceğiniz gibi hiç de zor olmayan bir konudur. Hatta bebe oyalaması aslında bebe işidir. Komşunun 5 yaşındaki bebesini çağırsanız bile gayet başarıyla yapar bu işi. Önemli olan yapmak istemektir. Ne yazık ki bazen çok da istemeseniz bile analar cinnet geçirmesin diye insaniyet namına  bu işe ucundan bulaşmanız gerekir. İşte o gibi durumlarda size yardımcı olacağını düşündüğüm birkaç maddeyi aşağıda sıralıyorum. Bakın bakalım, haksız mıymışım? Bebe oyalamak gerçekten de bebe işi değil miymiş?

  • İlk olarak kafanızdan “Annesiiii bu seni istiyor” cümlesini çıkarın. O annesiyse, siz de şambabası değil, o bebenin babasısınız. Bırakın bir kere de bebeniz sizi istesin.
  • Bebe oyalamak demek TV ya da bilgisayar açıp bebeyi TV’ye ya da bilgisayara oyalatmak değildir. Anne onu yapmak isteseydi zaten çocuğu oyalamanızı sizden rica etmez, direk eve Tom ve Jerry’i çağırabilirdi.
  • Bebe oyalarken en önemli kurallardan biri esnek olmaktır. Çocuğun karşısında yalı kazığı gibi dikilip içerideki anneye “Yaaa bu susmuyo yaaaa” diye bağırmanın bir faydası yoktur. Bir zahmet eğilin, bükülün, biraz hareket edin, çocuğun dikkatini çekmeyi başarın.
  • Bebelerle anlayacağı dilden konuşmak çok önemlidir. Oturup “Ne olacak bu memleketin hali” temalı bir konuşmayı, çocuk yaşı gereği kaldıramaz. Onun yerine kırmızı başlıklı kızın halinden söz edebilirsiniz.
  • Bebelerin yaşına göre oyunlar oynayın. Yirmi beş aylık bir bebeye “Ce-ee” oynayacağım diye ısrar ederseniz, çocuğunuzun yüzündeki “Bu geri zekâlı ne yapıyor” bakışından kurtulamazsınız, haberiniz olsun.
  • Çocuğu oyala demek, çocuğu uyut demek değildir. İlk fırsatta bebeden kurtulmak için sallamayın, uyutmaya uğraşmayın. Bebelerin belli uyku saatleri vardır. Bozarsanız gece de “oyalamak” zorunda kalırsınız, benden söylemesi.
  • Bebeleri oyalamak için neleri sevdiği iyi bilmek lazımdır. Bunu gözlemleme şansınız olmadıysa her şeyi deneyip Amerikayı yeniden keşfetmek için yırtınmak yerine annesine sorup öğrenebilirsiniz.
  • Bebeleri oyalamak için rüşvet vermeyin. Şeker, cips, çikolata o an sizin hayatınızı kurtarmış olabilir ama abur cubur yeme konusunda bebenize verdiğiniz mesaj sizi çok daha uzun süre uğraştırabilir.
  • Size emanet edilen bebeleri 5 dakika oyalamak için anneye 50 dakikalık iş çıkarmayın. Bebeyi oyalıyorum diye ne isterse önüne dökmeyin, her istediğini yapmasına izin vermeyin. Patron siz olun!
  • Bebelerin de yaşayan organizmalar olduğunu unutmayın. Onlar da her yaşayan organizma gibi nefes alır, acıkır, boşaltım yapar. Allahtan nefes almak için size ihtiyaç duymazlar. Ama doyurulmak ve temizlenmek konularında, kaçış yok. Bebenizi doyurmayı ve temizlemeyi lütfen unutmayın!

Haydi bakalım, maddeleri iyi anlamış mısınız diye bebenizi alıp hemen bir uygulama yapın. Analar da biraz nefes alsın. Hepinize çocuğunuzla bol eğlenceli vakitler dilerim.

Paylaş: