Geçen gün bir arkadaş yazmış ki “Milli eğitim bakanına sesleniyorum, lütfen hafta sonuna da okul koyun. Çıldıracağım çocuklarla evde!” Güldüm. Ben de tam sayın bakana seslenmek üzereydim, lütfen “ev okul” projesini hayata geçirin. Çocuklar okula gitmesin, okul telaşı olmasın, analar pazartesi sendromuyla baş başa kalmasın. ?

Yemin ederim şu pazartesiler benim ömrümden çalıyor ya. Pazartesi  benim kaos günüm. Çocuklar evdeyken mutluyuz. Bana hiç yükleri yok valla. (Böyle de bir şımarıklık var. ?) Ama yemin ederim öyle ya. Ama işte okul olunca caaanım ev düzeni sekteye uğruyor. Bir koşuşturma, işler, güçler, amaaaaaan. ?

Dün kalkıldı mesela. Ben çocukları okula kaldırmıyorum. Zaten erken yattıkları için kendileri kalkıyorlar. Dün biraz zor kalktılar. Hafta sonunun etkisi tabi. Hafta sonu ödev de yoktu. Aşağı mahalle sen misin, yukarı mahalle şen misin hesabı aylak aylak gezen sevgili yavrularımı aldı bir telaş. İngilizceden ödev varmış. Yapılmamış. Kız dadanmış ona, onu yetiştirmeye çalışıyor. Okunması gereken hikâye kitabı varmış, oğlan da onu almış eline, kahvaltı sofrasında kitaba gömülüş. Bir yandan da hayıflanıyor. Efendim, bu aralar yoğunluktan hayatta hiç bir şeyi yetişmiyormuş. 😀 Yani yoğunluğu da vur patlasın, çal oynasın, g.t atıp gezmek. ?

Bu arada ben perişan haldeyim. Gece kaçta yatarsam yatayım sabah dörtte beşte dann diye gözümü açıyorum. O saatte kalkıp ne yapayım? Kalkmıyorum tabi. Bir sağ bir sol, dön babam dön, tekrar uyumaya çalışıyorum. Cin gibi saatlerce bekliyorum yatakta. Tam yeniden uyku göz kapaklarımı indirmeye başlıyor, bu sefer de haydiii sabah oldu, kalk borusu. Başımda kocaman bir ağrı ile kalkıyorum. Çocukları okula atayım da koşa koşa geri yatağa atlayayım heyecanıyla yaşıyorum.?

Ama çocuklar bir sağa bir sola, sallana sallanaa…

Dün yine beslenmelerini koydum, ütülerini yaptım. Bekliyorum çıksınlar diye. Oğlan hâlâ son saniyeye kadar kitap okuyor. Kız döne döne evde makas arıyor. En son mutfak makasını verdim eline, al şunu da git gari!?

Bebeleri kapıdan salıp yatağa koştum. Ay uyuyabilsem keşke. Nerdeeee! Beynim sürekli konuşuyor. Kalkılacak, ev toplanacak, temizlik yapılacak, önce şu odadan başla, sonra bir ara yemek koy, sonra bu oda…. AYYY NEFRET EDİYORUM PAZARTESİLERDEN!☹️

Ne uyuyabiliyorum, ne yataktan çıkabiliyorum. Çıktığım an temizlik başlayacağı için, sürünebildiğim kadar sürünüyorum.

Şimdi müsaadenizle size Benim Evim, Benim Pasağım yarışmasının finalistleri ışığında pazartesi sendromunu görsellerle açıklayayım. Şimdi yataktan çıkarsam şu işleri yapmam gerekecek:

 

1 numara: Oğlan çocuğu odasını toplamak. Gördüğünüz gibi en kolayı direk kibriti atıp odanın kapısını çekmek. ?

 

2 numara: Kız çocuğu odasını toplamak. İncik boncuk, cıngıl, cingil… hepsi bir arada. Hadi onu anladım da çöp bidonu ne yapıyor burada. ?

3 numara: Başka bir muhteşem kız çocuğu odası. Özenle dağıtılırken anlık foto. ?

 

4. numara oturacak yer kalmayan oturma odası. En iyisi ayakta durmak, tabi yer bulabilirsen. ?

 

5 numara: Temiz kürdanın kalmadığı mutfaklar da büyük bir sorun. ?

6 numara: En iyisi dışarıda yemek. ?

7 numara: Banyo, mutfak konsepti bir arada. ?

8. Şunu da unutmayalım. Yine özenle dağıtılırken anlık çekim. ?

 

9 numara: Ay bir de toz alınacak. ?

10 numara: Evi bırakıp kaçsak, pasak şehirler arası da kesin bulur bizi. ?

Gördüğünüz gibi en iyisi “Ört de ölem” modunda yataktan çıkmamak. ?

Unutmadan, bir de bu resmim var.

Bu yarışmaya dahil değil, bilinçaltı reklam amaçlı 😀 İyice bakın resme, sonra kitapyurdunu açın, bakın ne göreceksiniz. Ahahhaha.

Haydi bakalım, bin bir emekle seçtiğim final resimleri bunlar. Kazanana VE YORUM YAZAN BİR ŞANSLI KİŞİYE şahane bir kitap geliyor:

Sizi pasağınızla kabul edecek, bir anne olarak kendinizi “yetersiz” hissettirmeyecek, kafanıza vura vura bildiklerini aktarmayacak, annelik serüveninizde çocuğunuzla çocukluğunuzu el ele tutuşturup yürütecek bir kitap. Hemi de adınıza imzalı. ♥️

Tuğba Akbey İnan’dan Çocuklar Anneleri Büyütür:

ve pasak ortağınız minik eller için konsepte uygun bir kitap: ♥️

Haftaya pazartesi sendromuna kadar oy verebilirsiniz. ?

Görüşmek üzere. ?

Önemli not: Çok zor biliyorum ama tek bir kişi seçip oy verin lütfen. Çok oy olunca parmaklarım yetmiyor, hesap yapamıyorum. 😀

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: