Benim Evim Benim Pasağım – 9. Bölüm – Sınır Tanımaz Pasaklar – Yani daha bilinen adıyla “Pazartesi Sendromu”!

Geçen gün bir arkadaş yazmış ki “Milli eğitim bakanına sesleniyorum, lütfen hafta sonuna da okul koyun. Çıldıracağım çocuklarla evde!” Güldüm. Ben de tam sayın bakana seslenmek üzereydim, lütfen “ev okul” projesini hayata geçirin. Çocuklar okula gitmesin, okul telaşı olmasın, analar pazartesi sendromuyla baş başa kalmasın. ?

Yemin ederim şu pazartesiler benim ömrümden çalıyor ya. Pazartesi  benim kaos günüm. Çocuklar evdeyken mutluyuz. Bana hiç yükleri yok valla. (Böyle de bir şımarıklık var. ?) Ama yemin ederim öyle ya. Ama işte okul olunca caaanım ev düzeni sekteye uğruyor. Bir koşuşturma, işler, güçler, amaaaaaan. ?

Dün kalkıldı mesela. Ben çocukları okula kaldırmıyorum. Zaten erken yattıkları için kendileri kalkıyorlar. Dün biraz zor kalktılar. Hafta sonunun etkisi tabi. Hafta sonu ödev de yoktu. Aşağı mahalle sen misin, yukarı mahalle şen misin hesabı aylak aylak gezen sevgili yavrularımı aldı bir telaş. İngilizceden ödev varmış. Yapılmamış. Kız dadanmış ona, onu yetiştirmeye çalışıyor. Okunması gereken hikâye kitabı varmış, oğlan da onu almış eline, kahvaltı sofrasında kitaba gömülüş. Bir yandan da hayıflanıyor. Efendim, bu aralar yoğunluktan hayatta hiç bir şeyi yetişmiyormuş. 😀 Yani yoğunluğu da vur patlasın, çal oynasın, g.t atıp gezmek. ?

Bu arada ben perişan haldeyim. Gece kaçta yatarsam yatayım sabah dörtte beşte dann diye gözümü açıyorum. O saatte kalkıp ne yapayım? Kalkmıyorum tabi. Bir sağ bir sol, dön babam dön, tekrar uyumaya çalışıyorum. Cin gibi saatlerce bekliyorum yatakta. Tam yeniden uyku göz kapaklarımı indirmeye başlıyor, bu sefer de haydiii sabah oldu, kalk borusu. Başımda kocaman bir ağrı ile kalkıyorum. Çocukları okula atayım da koşa koşa geri yatağa atlayayım heyecanıyla yaşıyorum.?

Ama çocuklar bir sağa bir sola, sallana sallanaa…

Dün yine beslenmelerini koydum, ütülerini yaptım. Bekliyorum çıksınlar diye. Oğlan hâlâ son saniyeye kadar kitap okuyor. Kız döne döne evde makas arıyor. En son mutfak makasını verdim eline, al şunu da git gari!?

Bebeleri kapıdan salıp yatağa koştum. Ay uyuyabilsem keşke. Nerdeeee! Beynim sürekli konuşuyor. Kalkılacak, ev toplanacak, temizlik yapılacak, önce şu odadan başla, sonra bir ara yemek koy, sonra bu oda…. AYYY NEFRET EDİYORUM PAZARTESİLERDEN!☹️

Ne uyuyabiliyorum, ne yataktan çıkabiliyorum. Çıktığım an temizlik başlayacağı için, sürünebildiğim kadar sürünüyorum.

Şimdi müsaadenizle size Benim Evim, Benim Pasağım yarışmasının finalistleri ışığında pazartesi sendromunu görsellerle açıklayayım. Şimdi yataktan çıkarsam şu işleri yapmam gerekecek:

 

1 numara: Oğlan çocuğu odasını toplamak. Gördüğünüz gibi en kolayı direk kibriti atıp odanın kapısını çekmek. ?

 

2 numara: Kız çocuğu odasını toplamak. İncik boncuk, cıngıl, cingil… hepsi bir arada. Hadi onu anladım da çöp bidonu ne yapıyor burada. ?

3 numara: Başka bir muhteşem kız çocuğu odası. Özenle dağıtılırken anlık foto. ?

 

4. numara oturacak yer kalmayan oturma odası. En iyisi ayakta durmak, tabi yer bulabilirsen. ?

 

5 numara: Temiz kürdanın kalmadığı mutfaklar da büyük bir sorun. ?

6 numara: En iyisi dışarıda yemek. ?

7 numara: Banyo, mutfak konsepti bir arada. ?

8. Şunu da unutmayalım. Yine özenle dağıtılırken anlık çekim. ?

 

9 numara: Ay bir de toz alınacak. ?

10 numara: Evi bırakıp kaçsak, pasak şehirler arası da kesin bulur bizi. ?

Gördüğünüz gibi en iyisi “Ört de ölem” modunda yataktan çıkmamak. ?

Unutmadan, bir de bu resmim var.

Bu yarışmaya dahil değil, bilinçaltı reklam amaçlı 😀 İyice bakın resme, sonra kitapyurdunu açın, bakın ne göreceksiniz. Ahahhaha.

Haydi bakalım, bin bir emekle seçtiğim final resimleri bunlar. Kazanana VE YORUM YAZAN BİR ŞANSLI KİŞİYE şahane bir kitap geliyor:

Sizi pasağınızla kabul edecek, bir anne olarak kendinizi “yetersiz” hissettirmeyecek, kafanıza vura vura bildiklerini aktarmayacak, annelik serüveninizde çocuğunuzla çocukluğunuzu el ele tutuşturup yürütecek bir kitap. Hemi de adınıza imzalı. ♥️

Tuğba Akbey İnan’dan Çocuklar Anneleri Büyütür:

ve pasak ortağınız minik eller için konsepte uygun bir kitap: ♥️

Haftaya pazartesi sendromuna kadar oy verebilirsiniz. ?

Görüşmek üzere. ?

Önemli not: Çok zor biliyorum ama tek bir kişi seçip oy verin lütfen. Çok oy olunca parmaklarım yetmiyor, hesap yapamıyorum. 😀

Yayım tarihi
duyurular olarak sınıflandırılmış

109 yorum

 1. 4 numara ?
  için ferahladi??
  Dağınık yokta temizlik utu erkeliyirum bende.
  Titiz instmomlar görse aman aman halimiz yaman??

 2. Hepsi birbirinden pasaaakk ??? hangisini seçsek bilemedim. Hepiniz gönlümüzde 1.olsanız da 2 diyorum ????

 3. 2 numara. Sanki bi ikiz odası orası. Eğer öyleyse bu buz dağının görünen yüzüdür. Hediye o anneye gitsin. Kazansın mutlu olsun 🙂

 4. 7 numara hep annemin dediği gibi yiyip içip bırakıyorsunuz olmuş ? oyum 7 ye ??pasağından dolayı kendisini tebrik eder benim mutfağımı annemin görmemesini ümit ederim ?

 5. 3 numara beni çocukluğuma döndürdü valla. Annem çemkirmeden birkaç dakika öncesi gibi. ?

 6. Ay en sevdiğim yarışma bu yarışma ? Baştan söyleyeyim bir an 5 numarayı sizin mutfak sandım ? Genel olarak tüm çalışmalar süper pasakli ve bizim evin de bir prototipi ? Ama 9 numarayı aşırı başarılı buldum. Oyum 9 numaraya ☝️

 7. 3 ve 4 e bayıldım,kendiminki gibi evler gormek ne güzel.oysa ben benden başka herkesi tertemiz sanıyordum

 8. Hepsi ayrı güzellik ve doğallıkta 🙂 Ama 9 numaradaki zerafete; ayrıntıların hayatı güzelleştirmesine bayıldım. Bu yarışma kendimi normal hissettirdi. Çok teşekkürler.
  Oyum 9 numaraya…

 9. bence dokuz numara ama sanki çocuklu ev değildi bekar odası gibi evin tamamını çok merak ettim doğrusu 🙂 10 numara ya da sürekli yaşadığım için onu da göz ardı edemiyorum 9 ve 10 ama dokuz numaradan açıklama bekliyorum 🙂

  1. Evet bekar odası hatta hatta damat olup giderken bana geride bıraktığı odası. ??? Odanın tamamının fotoları Secce de var. Balayı dönüşü odayı kendileri topladılar ve normal zamanda da odası farklı olmaz ve beni odaya sokmazdı. Şimdi evim misss, oohh. ? Bu yorumu kimliğimi belirtmeden yazayım ama di mi? ??

 10. 5 numara pasağın ve dağınıklığın kitabını yazmış gibi. Oyum 5 numaraya. Ay çok iyiymiş bu yarışma. Yaşasın dağınıklıkta yalnız olmamak ?

 11. Ayrım yapamadım hepsi birbirinden nefes kesici ? harikulade sendromlar? 9 numara en çok nesefimi kesendi ama bi bebe dağınıklığı yada Bebeli ana dağınıklığı gibi gelmedi ben 1 numara demek istiyorum 2oğlan annesi olarak ??

 12. Hepsi çok çok iyi, süper başarıyla gerçekleşmiş dağıtma işlemi ? Ama ben sürekli yolculuk yapan biri olarak 10 numaradan yana kullanmak istiyorum oyumu.
  Çamaşırların duruşu mestetti beni ?

 13. Beş numarayı alır bu yarışimdi çok gerçekçi duruyor. annemin bende olmadığı mutfak hallerimi hatırlattı??

 14. 5 numara diyorum, ben temizleyip çıktıktan bir saat sonraki hali benim mutfağın. Mutfak işinden nefret ediyorum yaa. Ayrıca Secce bence de ev okul olsa, çocuklar okula gitmese, hergün hafta sonu olsa.

 15. Şu an pasak oyladığıma inanamakla beraber son bir kez daha fotoğraflara baktım veeee 7 numara mutfak banyo konsepti diyorum ?

 16. keske ev okulu olsa devlet planlari kitaplari bize verse ve biz de kendimiz yetistirsek gercekten cok guzel olurdu. ben de 9 numara diyorum.

 17. Hepsi ayrı pasaklı tam yarışmaya uygun ? İlle bir birinci olacaksa ben 3 numara diyorum. Çocuklar azimle çalışmış ve hatta çalışıyor ?

 18. Dışın pasakli olsa ne olur Allah iç pasaklıgi vermesin dimi ama … TLC de gördüklerimden sonra çok hiç pasakli değilsiniz bea … Oyum 5 nomero yaa?

 19. 5 numara benim çırak gibi ? kendime yakın hissettim Allah yar ve yardımcısı olsun inşaallah durum böyleyken çat kapı misafir gelmez ay içim daraldı ?bana tezgahın üstü yetmiyor yerleride dolduruyorum . Secce bacım sana kocaman bir teşekkür yalnız değilmişim yahu .

 20. Bi benim evim kadar değil ama 9 numara diyorum. Yarışmaya katılacaktım ama her foto çekeceğimde “ama daha dağınık olduğu zamanlar oluyor, o zaman çekeyim” diye diye süreyi kaçırdım.

 21. Oyum 5 numaraya. Mutfak toplanmıştır illa ki bu yorgunluğun bir ödülü olmalı o da 5 numaranın olmalı 🙂

 22. Mutfak dolabinin rengi, ust dolapların birinde asili olan kiz cocuk elbisesi (sonradan dikkatli baktim da havlu mu o ?) o kadar cok sut sisesiyle ne yaptiklari meraki dolayisiyla oyumu 6 numaraya kullaniyorum ?

 23. açıkçası böyle görüntüler bizim evde de olduğu için hiç biri bana pek pasaklı gibi gelmedi bence hepsi normal 🙂 ama illa birini seçmem gerekirse benim oyum 9 numaraya…

 24. Kendime oy veremeyecegim icin, benim de kabusum olan mutfak konusunu seçiyorum.. 5 ile 7 arasinda kararsiz kaldim. ???
  Niye ille bir tane secmek zorundayiz ki? Birini secsem öbürüne haksızlik olacak. ? Tekrar cıkıp yukarı baktım: cevap veriyorum, son kararim 5. ?

 25. Ay ne zamandır bakmıyorum secce neler yapmış dedim bir girdim yarismaaaaa 5 numara çok tanıdık ? öpüldünüz

 26. 10 numara. İstanbuldan Urfaya gitmek helede 4 çocukla her yiğidin harcı değil helal olsun basqan?

 27. 9 numara gözlerimi bölertti? benim oyum 9 a diger pasak fotolarimı gormeniz için 4kiz_annesi_ instagram hesabima beklerim hahahaa

 28. Ayyy finale kalmadığıma sevinsem mi üzülsem mi bilemedim ?? ama benim favorim 5 numara oldu… ?

 29. Tabiii ki 10 numara evde neyse de g. t kadar arabada bebe pasağıyla baş başa. Kaçacak hiçbir yer yok.

 30. 3 numara bence. Benim de iki kızım var. O yüzden bu fotonun pasağı bana pek bir sempatik geldi. Sanki kızlarımın müstakbel odalarından bir önizleme gördüm 🙂

 31. 3 numara bence. Bı arada mutfak fotolarında yerler çok temiz o yüzden yeterince dağınık gelmedi gözüme. Bu arada reklam fotosuna ve oradaki gizli reklam olan kitabınıza bayıldım.

 32. 5,6,7,8: al birini vur ötekine ? 5 numarada alan dar, pasaklılık oranı yüksek görünüyor ama 6,7,8 in de kalır yanı yok bence.
  6 numaradaki şişeler dikkat çekici ❗️ 7 numarada musluğu görmesem lavabosuz mutfak yapmışlar diye düşünebilirdim ☺️ 8 numaradaki yıkanmış bulaşık dağına hayran kaldım ?? dördü birbirine eş değer. 9 numaradaki niğde gazoz şişeleri de takdiri hakediyor bence. ama netic olarak oyum 3 numaraya ✋?

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.