Jüpitaklı Lulu – Kedili Hayat Hikâyeleri – 1. Bölüm – Semeriyle Seksen! 😒

Hafta sonu bir arkadaşımla konuştum telefonda. “Kedi insan psikolojisine çok iyi geliyormuş, terapistler kedi sahiplenmeyi öneriyormuş, ne dersin?” dedi. Yaklaşık kırk beş dakika verdiğim kedili hayat brifinginden sonra arkadaşım tereddütle şu soruyu sordu: “Peeekiii, psikolojiye iyi gelme kısmı bunun neresinde?” Asdkfjhjgh. Valla biz de henüz o kısma gelemedik. 😁 Hazır konu da sıcacıkken anlatayım size kedili hayatımızı.

Kediyi eve getirdiğimizde ilk gündemimiz adının ne olacağıydı. Oğlan “Tepsi Baklava Putin” koymakta ısrar ediyordu. Bir kedi daha alırsak “Tepsi Baklava Trump,” bir kedi daha olursa “Tepsi Baklava Merkel” olarak devam edecekmiş.

Kız ise “Göbekli Eşek,” “Şeker Bebet,” “Sütlü, Bitter ve Beyaz Çikolata,” gibi daha yerli ve milli isimleri tercih ediyordu. Bense daha radikal takılarak “Kedi” koyalım dedim. Gerçekten de çok orjinal geliyor kulağa. 🐈

Sonra oğlan “Jüpitaklı Halil,” olsun diye tutturdu. Şirvanlı Halil’den esinlenmiş. Şirvanlı Halil kimmiş diye merak ettim tabi her sıradan yurdum vatandaşı gibi.

Efendim, Şirvanlı Halil, Şah İsmail’in önderliğindeki Safevi Devleti ordularının yıktığı bir devletin başının adıymış. Kaç bin yıllık şanlı Türk tarihinden esinlenecek daha parlak birini bulamadın mı dedim, ama vazgeçiremedim. Tutturdu Jüpitaklı Halil diye. Ben de ikinci kozumu öne sürdüm: Halil mübarek isim, kediye konmaz, peygamber adı yavrum aaaa, çarpılırsın valla.

Kedi Jüpitaklı olarak kaldı. Sonra kızım yerli ve milli duruşundan vazgeçip biraz daha beynelmilel takılarak adına Lulu ekledi.

Bakmayın böyle hızlı hızlı anlattığıma. Nereden baksanız kırk günlük müzakereler, gelgitler, tansiyonun yükseldiği toplantılar sonucu ismine karar kıldık. Kulağına ezanı da okuyup konuyu kapattık şükür. ♥️

***

Jüpitaklı Lulu (Bundan sonra Lulu olarak anılacaktır) tahminimizce dört aylık oldu. Eve ilk geldiğinde bitliydi. Arkadaş bit değildir o piredir diyordu ama zıplamıyordu hayvanlar. Nasıl olsa geri sokağa bırakacağım masraf etmeyim diye düşündüm ama sonra çocuklar bitlenirse alacağım bit şampuanı fiyatını hesaplayıp canımı dişime takarak bir dış parazit aşısı aldım. Hayatta ilk kez veteriner gördüm bu arada.

Veteriner olayı tamamen ayrı dünya. Adama dış parazit damlası istiyorum diyorum, kaç kilo diyor. Asdjhfjfhg. Yaklaşık 167 damlaya denk gelecek gramajda lütfen dememek için kendimi zor tuttum. Dalga geçercesine “Damlayı kiloyla mı satıyorsunuz?” dedim. Tamam dilciyiz ama o kadar da matematik biliriz. 😎

“Kediniz kaç kilo diyorum hanfendi!”

Asdjkfhgjf.

Ay çok pardon, hayatta ilk defa kedim oluyor, annem evlenmeden kedi sahibi olmayı kesinlikle yasakladı. Zor bela bir koca buldum onunla da evliliğimizi oturtup kedi gündemine gelmemiz on beş sene sürdü, aslında bana kalsa… diye açıklamaya girişemedim.

Valla bilmiyorum kilosunu dedim, elimle “İşte şu kadar bir şey” diye tarif ettim. “Kediyi görseydim” dedi. “Kediyi taşımak zor. Cırıyor” dedim. “E taşıma sepetine koysaydınız?” “O da ne?”

Rafın üzerindeki sepetleri gösterdi. Oha! Bir de buna mı para verilecek? Geçiniz, çamaşır sepetine koyar üstünü streçlerim. Sokak kedisi bu, anlamaz farkı.

Aşılarını yapmam için getirmeniz lazım dedi. Aşı fiyatlarını aldım. O parayı verirsem inme iner bana, bir de üzerine ek hastane masrafı olur diye şimdilik o konuyu erteledim. (Ay lütfen başlamayın illaaa yaptırman lazım, yaptırmazsan şöyle olur böyle olur kâbus yorumlarına. Biz parazit aşısıyla mı büyüdük Allah aşkına asdfghfgj?)

Neyse tırnak kadar dış parazit aşısına 45 lira bayılıp eve döndük. O günden beri düşünüyorum acaba kedi bebek değil büyük deseydim daha ucuz bir aşı mı verirdi? Keşke “en ucuz aşıya uygun büyüklükte bir kedi” diye tarif etseydim. Hiç aklıma gelmedi yeminlen. Gelecek sefere bakarım.

Ay tabi gelecek seferi varmış. İki ayda bir aşı diyor adam. Çocuklara bit tokası maliyetini hesaplıyorum, daha uygun olursa o seçeneği deneyeceğim.

***

Bu arada google sanırım kedinin miyavını duydu. Karşıma petshop reklamları çıkarıp durdu. İndirim varmış. Ne var ne yok diye bir girdim şok oldum. Anam ne çok şey var kediler için. Evinden battaniyesine, mamasından klozetine, yok tarağı yok fırçası yok tuvalet önü paspası yok oyuncağı….

Kedi başlangıç paketiymiş bu. Daha başlangıcı bu yani. PUHAHAHHAHAHA dedim. Ben iki bebeme bu kadar masraf yapmadım. Kuzenlerinin eskisiyle büyüdüler valla. Kedinin kuzenini aramaya karar verdim. Bu iş başka türlü çözülmeyecek.

Devam edecek inşallah…

(Bebeler okuldan geldi, daha yemek yok ortada. :))

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

32 yorum

 1. Bime bu hafta kedi kumu için kürek gelmişti bende bakıp duruyorum bunu nedir yahu diye bimi takipte kalın ucuza kapatabilirsiniz belki

 2. Kedinin soyle bir masraflarini dusununce, psikolojiye ne acidan iyi gelir ben de merak ettim😁😁

 3. Asi fln yaptırmıyoruz biz bacım..boş ver para tuzağı ve hayvanin bağışıklık sistemini bozuyor. Evden çıkmayacak kediye ne aşısı ?!

  1. Haha dizi bitince görüşürüz, sokağa koşup ilk kediyi kucaklayıp eve gelmezsen namerdim 😁

 4. Uzun kış gecelerinde okumalık oldu bu seri, en heyacanlı yerin de “arkası yarın” deyip konu ötelenir😀😀

 5. Oğlum uzun zamandır istiyor bi kedi ben duymazdan geliyorum hep. Bi gün kucaklayıp getirirse de geri cevirmezsem diye kendimden de korkuyorum😕 yazinin devamini merakla bekliyorum 😬Allah somunuzu hayr etsin inşaallah 😄

 6. Yaaaa… Kanallara gıcık oluyorum filmin en heyecanlı yerinde reklam veriyolar diye. Şimdi aynısı yapılır mı ya. Neyse sana gıcık olmuyorum ama Secce Prensesimiz😂

 7. Evcil hayvan sektörü de sonuçta para, para, para!
  Ama o tırtıklı mavi eldiven var ya, tüy toplayıcı hani? İşte o, muhteşem bir şey! Sen Kayserilisin, bul ucuza, al bir tane. Rahat edersin tüy dökme döneminde. Hatta topladığın tüylerle keçe filan yapıp satabilirsin bile. Gene iyisin bak, fikrimi verdim. Seviyorum seni 😀

 8. devamını yaz yahu:) aşı kedi için değil zaten kediden size bulaşabilecek hastalıklar pireler vs. için.
  gerçi ev kedisine niye 2 ayda bir aşı yaptırıyoruz bende anlamadım:) ayrıca o kilosuna göre derken kedinin boyutuna göre dala verecektir muhtemelen. yani küçük kedi de olsa 45 tl buyuk kedi de olsa 45 tl. ama damla farklı:))) bende de var bir tane… aşısı değil de dikkat et ayagını falan kırmasın. röntgen parası evlat acısı gibi yemin ederim. balkondan düşmüş ,kalçasındaki hafif çatlağı tespit etmek için 2 kare röntgen çekildi 150 tl. alçıya falan da alınmıyormuş üstelik. madem kendi kendine iyileşiyor niye röntgen çektik diyo insan… uykumda kafama sıçramadığı müddete alıştık kendisine… haa bir de o kum kapları çok saçma birşey.. git ikeanın ouncak saklama kapları al:) onlardan kumları dışarı daha az sıcratıyor… kum kabını da kullanmadığım duşakabinin içine koydum. en azından daha az kum her taraf..

  1. Valla filme verdigim paraya değil kedinin canının yanmasına kahrolurum. Allah esirgesin. Bizim aşılarımız tam en azından 😁

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.