Madam Secce 13. Bölüm: Ödav ödav ödav: Kayseri gezi rehberi

Geçen gün akşama misafirim var koşturuyorum. Çocukların okuldan çıkma saati. Bıt bıt bıt telefon ötüyor. Her zamanki gibi analar saate bakıp telefonun başına geçmişler, son zil çaldığı an başlıyorlar: “Öğretmenim ödev var mı?” Hasbinallah. ? Okula en yakın ev benimki. Ve daha benim çocuklarım eve ulaşamadan arkadaş bu ne ödev derdi ya? Bir hele bekle bebe eve sağ salim geliyor mu, sonra düşersin ödevin peşine. Herhalde anası yapıyor ödevi diyorum, bu kadar merak ettiğine göre. ? Bi şöyle anamız olmadı. ?Peki bebelerimin var mı? Nerdeeee!?

Ben zamanında çok ödev yaptım kardeşim. Ödev mödev yapamam gari. Ayrıca ben koskoca madamım ayol. Çocuklarımı daha bacak kadarken “kendim yapabilmem için bana yardım et” sloganıyla büyütmüşüm. Şimdi oturup ödevlerini mi yapacağım? Üstüme iyilik sağlık! ?

Ödev konusunda anlamadığınız yer varsa sorun diyorum. Bebelerim de ya çok anlayışlı ya da çok sallamasyon yapıyorlar ödevi, hiç soru çıkmıyor. ? Bazen el işi ödevleri oluyor, o zaman tepemde bitiyorlar işte.?

Mesela bir seferinde kartondan ev yapın demiş öğretmen. Nasıl yapalım diye geldiler. Ben de saatlerce bilgisayarda aradım, evdeki kitapları döktüm ortaya. Yardım da ettim, aha da bu sonuç çıktı. Kimse yeteneklerimi sınamasın. ?

bizim fakirhane

Ertesi gün gitti tabi çocuklar okula, suratları bir karış döndüler. Millet cumbalı mı dersin, tripleks mi dersin, malikane mi dersin… döktürmüş. Pek bi varoş kalmışız yanlarında.☹️ O kadar da sim dökmüştük güzelleştirelim diye. Çok canları sıkılmış.?

Ay ne yapayım, uzlamsal zekam ve şekil yeteneğim rulo pastamdan belli benim yavrum dedim. Bana böyle şekilli şüküllü şeylerle gelmeyin. Aaaa. Koskoca madamı düşürdüğünüz hale bak.?

rulo olduğu rivayet edilen pasta

Neyse neyden söz ediyordum ben? He öğretmene ödevi sordular. Öğretmen de yazmış ki her çocuk memleketini anlatan bir sunum hazırlayacak. Memleketinin tarihi turistik yerleri, fotoğrafları, tarihçesi falan…

Bebeler akşam geldiler başıma anne ödav, anne ödav. Oğlan Kayseri’yi çalışmak istedi. Kız Van istediği için babanın başına çöreklendi. Bir yandan misafire hazırlanıyorum bir yandan oğlan peşimde Keyseri, Keyseri diye tezahürat yaparak geziyor. “Git” dedim “İnternetten araştır.”

Sonra bir daha görmedim oğlanı. Aklıma da gelmedi zaten ödev. Oturmuş biraz araştırmış, biraz kendi bilgisini, tecrübesini katmış, harika bir gezi rehberi hazırlamış. ?

Ertesi gün müşerref oldum kendisiyle, siz de tanıyın istedim cânım memleketimi. ♥️

KAYSERİ’NİN TURİSLİK YERLERİ

Turislik yerler:

 1. MazAKAland Eğlence merkezi
 2. Ali Dağı
 3. DönerKümdet
 4. Erciyesdağı
 5. Kayseri Kalesi
Rehber: Özür dileriz resim koyamadık.
Ahmi: Evet, özür

Bilgi: MazaKaland Bir tane lunaparktır. (Selçuklulardan kalma asldkfjfkgj.)

Ali Dağı: hiç birşey yoktur. Sadece orman ve doğadır. (Bir numarası yok, boşuna gitmeyin. Ormanı varmış hmmm. Karadenizden tayinle geldi sanırım.?)

DönerKümdet: tarihi çeşmedir (asdjfhsd biz türbe diye biliyorduk ama herhalde bizimki kenarına hortum bağlayıp çeşme yapmış. Dönerci sanmadığını şükrettim yine de.?)

Erciyes Dağı: yıllar önce patlayan bir yanardağdır. (60’larda falan.?)

Kayseri Kalesi: bir kaledir. (Adı üzerinde zaten, yormayın insanı?)

Efsane:

Uyduruk efsanesi: 1969’da Kayserinin altınları yani pastırma ve sucuklar yok olmuş halk telaşlanmış her yeri aramışlar evleri Bahçeleri toyletleri Ama bu sorunun cevabı bulunamamış. (Efsane hâlâ esrarını koruyor. Nerede pastırmalar, sucuklar? Bakılmadık toylet kaldı mı??)


Yavrumun kültür turizmine katkısı. Tahmin ediyorum bu yıl Kayseri’ye turist yağacak. ?

Hey ne bakıyorsunuz öyle, alkışlasanıza. ??

(Daha önceki madam yazılarım: 123, 45, 6, 7, 8, 9, 10, 11,12)

20 yorum

 1. Yaaa çok harika. Öğretmeninin verdiği tepkiyi merak ediyorum. Bir de Melike nin ödevini merak ediyorum 😀

   1. Herkes böyle yapsa keşke.. Annelerin yaptığı ödevlerden öğretmenler ne anlıyor merak ediyorum.. Tembihlenip sadece çocukların yapması teşvik edilmedi.. (not: 1. Sınıf anası) ??

    1. Hahah bu gidişle bizim öğretmen diyecek ki ananiza yaptırmayin kendiniz yapın da birşeye benzesin ?

 2. ?? çocuk o kadar kafa yormuş . Aferin yavrum özellikle efsane ,tuylerimi diken diken etti?

 3. Yalnız resimleme çok orjinal. Sizin fakirhaneyi soba sandım? çocukların kendi beyinlerini kullanarak ödev yapmaları taraftarıyım ?

 4. Ahmet e tebrikler, karışmadığınız için size daha çok tebrikler. Çok güldüm çok yaratıcı bir ödev olmuş. Öğretmenden geri dönüş oluyor mu merak ediyorum:)

 5. Bizde de sapka defilesi olmuştu 5 yas grubu oo neler çıkmış ortaya bizimki ise tam bi rezillik ti yılbaşında olduğu için bulut şeklinde kar taneleri sarkan bi sapka tasarladık yürürken hep pamuklar dökülmüş oğlum da hep cebine koymuş yere dokulenleri geldiğinde cebi pamuk dolu surat bi karıştı aman dedim 5 yasindasiniz siz ne bekliyor öğretmeniz ne yapalım talihsizlik oldu aksama videoyu gönderdi ki öğretmeni ay kaç gün kendime gelemedim üzüntüden
  Birde rulo pasta yaparken sıcakken rulo yapmayı deneyin ben hep öyle yaparım

  1. 😀 tahmin ediyorum akşam videoda izlediklerini. :DDD aslında herkes bıraksa, çocuklar yapsa, çok daha orjinal şeyler çıkar eminim.

   1. sizin oğlan anadan geçme bir mizah yeteneğine sahip bence ??? yalnız kayserinin turislik yerlerini okurken bi tuhaf oldum, beş senem geçti orda, bebelerimin de ilk üç senesi. evimizin tüm pencerelerinden ali dağı ve erciyes dağı gözükürdü. iki sene oldu döneli hala burnumuzda tütüyor. sakin, havadar, yollar geniş(orda araba kullanabiliyodum), kiralar ucuz… hey gidi günler…

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.