Hiii ikizler mi? 3. Bölüm “Doğursan mı doğurmasan mı çıkmazı”

İkizlerle dolaşırken en sık karşılaşacağın sorulardan biri de yurdum teyzelerinin “Kız mı, oğlan mı?” sorusudur. Cevabı kolay gibi görünse de bu soruya, özellikle de yurdum teyzesine cevap vermek pek bir zordur.

İki kızın varsa ayyy yazık (!) bakışıyla karşılaşır, mutlaka bir de oğlan doğurman tembihlenir.

İki oğlun varsa oooo maşallah (!) bakışıyla karşılaşır, ama bir de kız doğurman tembihlenir.

Benimki gibi bir kızın bir oğlun varsa işte orada sorun vardır. Niye mi?

Öncelikle aile büyükleri kimseye bir kız bir oğlan demeni istemez. Maazallah nazar mazar değer. Bunu kafana o kadar işlerler ki her “Hiii ikizler mi? Cinsiyetleri ne?” sorusunda bir çıkmaza düşersin: Acaba nazar tehdidini görmezden gelip doğruyu mu söylesen? Yoksa hiç risk almayıp direk iki oğlan ya da kız mı desen? Bu durum ister istemez suratına ablak bir bakış olarak yansır. Düşünmeden hayatta cevap veremezsin. Kıvırtırsın da kıvırtırsın. Ben hiç unutmam bir seferinde masmavi giydirdiğim oğlumu kucağımda pışpışlarken gelen bir soru üzerine bir süre düşünüp ikisi de kız demiştim. Kadın da “Aaa niye mavi giydirdin?” deyince, “Oğlumuz yok diye üzüldüğümüzden birini oğlan gibi giydiriyoruz” demiştim. Valla da yutmuştu kadın. Pek bir üzülerek, “Olur olur bir de oğlun olur inşallah” diye dua bile etmişti.

Bir süre sonra bu yalan atma durumu insanı çok zorda bırakmaya başlar. Her soruda durup düşünmen, karşındakinin seni salak sanması da cabası. Nazarı mazarı boş verip doğruyu söylersin. İşte o zaman çıkmaza düşme sırası yurdum teyzelerinindir.  Acaba tekrar doğurmanı mı tembihleseler doğurmamanı mı? Zaman kazanmak için önce sana sorarlar “Bir daha doğuracan mı?” diye. Evet dersen “Yok yok aman doğurmaaaa. Biri kız biri oğlan, bir daha doğurup ne yapacaksın?” derler. “Yok doğurmayacağım” dersen “Niye kız? Doğur bir tane daha. İki taneyle kalınır mı?” derler. “Valla, nasip belki doğururum belki doğurmam” dersen ya “Yok yok anam niye doğurmıycam diyon? Mutlaka doğur bir tane daha,” ya da “Anam napacan. Kızın da var oğlun da var. Bir tane daha doğurunca ne olacak?” derler. Ya bir karar verseler, sen de yolunu ona göre çizsen! Yok, olmaz! İllâki kafanda bir soru işareti bırakacaklar: Doğursan mı? Doğurmasan mı?

9 yorum

 1. Bize de soru genelde şöyle geliyor:
  -İkizler mi?
  -Evet
  -Kız mı oğlan mı?
  Biz de cevaben “İkisi de” diyoruz. Şaşkın bir bakış oluyor önce. Sonra da bir iltifatlar bir iltifatlar, aman bir taşla iki kuş, aman ne güzel gibi. İnsanda böyle marifetliymiş, hamaratmış gibi bir his uyandırıyorlar. Ama teyze tepkisi genelde “Bir daha doğurmazsın artık, yeter, hem kızın hem oğlun olmuş” şeklinde oluyor bana. Belki de beni doğurmak için artık yaşlı bulduklarındandır:)

   1. Bu dediğiniz ikisi birden çıkar mantığıyla düşünenler için bence. Ben ikiz beceremediğimden sık sık yaptım 😉 bebelerimi. Ama ikizim olsa aynı cins isterdim. Çünkü bence ikizin esprisi aynı giyinip aynı olmaları. Gene de biliyorum zor ZOR Allah yardımcınız olsun

 2. Ikiz ogluslarim var. 3,5 aylıklar. Karadenizli ve ağır başlı olan babannem Ikı erkek olduğunu duydugunda 32 dış birden gülerken trakyali olan eşimin babannesi ” e olsun da sağlıklı olsun” diye yorum yapmisti. Arkadaşlar ise aa Ikı oğlan mi vah vah diye bakan acili gözlerle karsilamislardi. Eşimle bense uzun bi süre Ikı erkek olayının bir yanlış anlasilmadan ibaret olmasını dilemistik. Şimdiyse dünyalara degismem.:) yoksa hazır 3,5 aylık olmuslarken 3,5 atmaya başlasam mi

 3. “ooo ikiside oğlan mı, hadi ikide kız doğur”
  Tabi ben daha karnımdakileri doğurdum hemen diğer siparişe geçerim, hamileyken başlıyor bu gıcık tepkiler ve yorumlar.
  “Çok doğurgansın sen bundan sonrakiler üçüz olur”
  “Bundan sonra bidaha doğuracan tek doğum olur mu?”
  Kızının iki çocuğu var bidaha sakın doğurma diyor, bana gelince sen doğuracaksın diyor iyi mi, çokta yakınım kendisi

  1. En sinir olduğumu unutmuşum aklıma geldi iyice gıcık oldum.
   23. haftadan bu yana 1cm açılmam ve aşırı bir genişleme var daha 30 haftadayım bugün. Yani durum ciddi, daha önce farkedilseydi mutlaka dikiş atılırdı dedi doktorum.
   1.5 ay önce erken doğum riskim olduğunu öğrendim ve bana gelen tepki aynen şu
   ” ooo iyi iyi hemen normal doğum yap sonrada diğer ikizlerini doğurursun”
   Yabancı filan değil bunu söyleyen çok yakın, ben kahroldum 5 aynını yeni bitirmiş iki bebek dünyaya gelir mi gelirse yaşar mı diye o tutmuş oooo diyor…

 4. insanı zorla lohusalık depresyonuna sokarlar hiç göbeğin gitmemiş! doğum yapmamışsın gibi! bi tane daha doğur yeter! sütün var mı yada yetiyor mu?! bebek haala uyumadı mı? böyle binlercesi…

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.