İkizleriniz varsa daima yurdum teyzelerinin övgü dolu bakışlarına mazhar olursunuz. E kolay mı tek seferde pıt diye iki tane doğurmuşsunuz. Birini doğur, büyüt, ötekini düşün, karar ver, hamile kal, ooo millet kaç sene uğraşıyor bu işle biliyor musunuz? Bakın işte hazır iki bebe. Hem de birini alana öteki bedava. Tekrar doğum masrafı falan da yok. Teyzeler sizi övmesin de daha ne yapsın? Hemen ilk fırsatta bir aferin verirler size. Bu aferinin farklı türleri vardır: “Kız bak aferin iki tane doğurmuşsun. Kardeş şart!” / “Aferin kız, bak iki tane doğurmuşsun. Kardeş şart!” /” Aferin, bak kız, iki tane doğurmuşsun. Kardeş şart!” / “İki tane, aferin, kız, bak, doğurmuşsun. Kardeş şart!” Gördüğünüz gibi ilk cümle ne kadar değişirse değişsin, ikinci cümle asla değişmez: Kardeş şart! Peki niye şarttır bu kardeş? Yurdum teyzeleri niye kafayı kardeşe takmıştır? Hemen aydınlatayım:

Yurdum teyzeleri kardeşin şart olduğunu düşünürler, çünkü onlara böyle söylenmiştir. Zamanında bol miktarda “Kız gelin, kısır mısın yoksa, üç taneyle kalınır mı hiç? Kardeş şart!” baskısı yemişlerdir. Bu teyzeler de şartmış gibi her kardeşe yeni bir kardeş doğurma azmiyle kardeş üstüne kardeş, onun üstüne bir kardeş daha, onun üstüne bir tane daha, hatta bir tane daha… doğurmuşlardır. Şimdi siz sadece bir tane doğurup hayatınızı yaşamaya devam ederseniz “Hani şarttı la kardeş, biz niye doğurduk durduk bütün ömrümüz boyunca, bak olmasa da oluyormuş,” diye büyük aldatılmışlık hissi yaşarlar. İşte aslında kardeşin şart olmadığı gerçeğiyle yüzleşmemek için kardeş şart derler. Yani kısacası “Ben yandım, sen de yan” hesabı.

Yurdum teyzelerinin kardeş şart baskısı altında yatan bir diğer neden de kardeşlerin birlikte oynayacağı düşüncesidir. Çok pratik görünüyor değil mi? Kardeşler birlikte oynar, anneler de işlerini rahat yapar. Ama işin aslı hiç öyle değil. Oynasa oynasa kaç sene birlikte oynayacak bu çocuklar Allah aşkına? Gören de bütün ömür evcilikle, köşe kapmaca ile geçecek sanır. Bir de sanki doğar doğmaz ortaya fırlayacak oyuna başlayacak bebe. Onun arka planındaki yatırımlardan söz eden yok tabi. Hem ayrıca aralarındaki yaş farkı açıldıkça birlikte oynama ihtimalleri de düşecek bebelerin. Yani sırf birlikte oynasınlar diye çocuk doğuracağına komşunun çocuğunu ödünç almak daha mantıklı. En azından birlikte oynamak istemezlerse iade şansı var.

Yurdum teyzeleri kardeş şart derken “Bir tane daha doğur da sen ölürsen çocuğun yalnız kalmasın,” mottosuyla hareket ederler. Sanki gelen çocuk yüz yıllık oturum izniyle geliyor. Ya o da ölürse ne olacak? Tabi bu durumda riski azaltmak için ha bire doğurmak gerekiyor.

Bir diğer neden de kardeşin “yedek”olması. Sık sık dile getirilir bu da “Sana biri bakmazsa öteki bakar.” E o da bakmazsa? Bu durumda da en iyisi bir düzine bebe yedekleyip riski asgariye indirmek. Biri bakmazsa biri, o olmazsa öteki, o da tutmazsaaaa… Birinden biri bakar herhalde.

Sık sık dile getiremeseler de bu yedekçi teyzeler “Bu ölürse hiç olmazsa elinde bir tane daha çocuk olsun” mantığındadırlar. Bu teyzeler genellikle genç yaşta vefat edenlerin cenaze evinde anneye “Tüh tüh bir tane daha doğursaydın keşke, bak elinde hiç kalmadı,” / “Kız menopoza girdin mi, bir tane daha doğur bari,” tipli cümleler kurarken görülürler. Sanki bir insanın yerini başka bir insan doldurabilirmiş gibi.

Gelelim yedekçi teyzelerin bir başka versiyonuna. Bunun temsilcisi bir teyzeyle kışın içinde karşılaştım.  Kızı hastaneye götürmüştüm. Oğlan evdeydi. Teyzenin biri tek çocuk mu diye sordu. Yok evde ikizi var dedim. “Aferin, bak kız, iki tane doğurmuşsun. Kardeş şart! Biri kanser filan olursa ötekinden ilik alırsınız. Böbrek falan gerekirse iyi olur kardeş!” dedi. Gördüğünüz gibi kardeş yedeği de geçti direk yedek parça statüsüne indirgendi. Yemin ediyorum ağzım açık kaldı. “Aman teyze ağzından yel alsın,” diyebildim anca. “Yalan mı kızım, bak şimdi herkes hasta,” dedi. Çocuğumu alıp kadının yanından nasıl kaçacağımı şaşırdım. Ya tamam, biliyorum, herkesin başına gelebilir,  Allah muhtaç etmesin, cümle hastalara da acil şifalar versin ama şu denecek laf mı be?

Gördüğünüz gibi ikiz annesi iseniz çok şanslısınız, bu gıcık “Kardeş şart!” muhabbetinden yırttınız demektir. Tabi kısa bir süre için. Hele elinizdekiler bir büyüsün onlar için de tekrar kardeş şart olacak. Demedi demeyin! Yoksa iki çocukla kalabileceğinizi mi sandınız? Nihahahaha

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: