Hiiiii ikizler mi? 7. bölüm – “Birlikte oynarlar”

Bebelerimin ikiz olduğunu duyanlar hemen teselli babında “Ay ne güzeeeelll, iyi ki ikizler, birlikte oynarlaaaaarr,” diye bir cümle kuruyor. Tabi bebelerin birlikte oynamasının verdiği rahatlığın şu çektiklerimin yanında devede kulak olduğunu bilmiyor hiç kimse. Olsun, bilmesinler, en azından bana yazacak konu oluyor. Anlayacağınız gibi bu sözden yola çıkarak, deve de bir hayvandır; kulak da bir organdır sloganıyla bebelerin birlikte oynaması konusuna değineceğim bugün.

Benim bebelerim maşallah birbirlerine çok düşkün. E tabi ana karnında bile beraberlerdi, Allah ayırmasın, inşallah. Maşallah, çok da güzel anlaşıyorlar haa. Sabah gözlerini açar açmaz birbirlerini soruyorlar. Nereye gitseler birlikte gidiyorlar. Birbirlerinden ayrılınca ikisi de çok mutsuz oluyor. Buluşana kadar ötekini sorup duruyorlar. Yalnızken hiçbir şey içlerine sinmiyor. Ama ne yazık ki henüz birlikte oynayamıyorlar. Zaten çocukların birlikte oynaması 3 hatta 4 yaşlarında başlarmış. O zamana kadar yan yana ama birbirlerinden bağımsız oyunlar oynarlarmış. Ben her ne kadar konuşan bilim de olsa, pek kulak asmadım bu lafa. Bir an önce birlikte oynamaya başlasınlar diye doğduklarından beri uğraştım durdum.

İlk oyunumuz her evde olduğu gibi bizde de ce-ee idi. İkisini karşılıklı koyar, birinin yüzünü kapar, sonra ce-eee diye açardım. Çok mutlu olurlardı. Ama bir türlü tam olarak kavrayamadılar oyunu. Karşısındakinin yüzü açılınca yüzüne saldırılması gerektiğini sandılar. Ha bi de “cici yap” oyunu vardı tabi. Kardeşine cici yap derdim, “kardeşinin saçını yol” emiri olarak algılarlardı. Bir iki denemeden kös kös köserek, çizik çizik kalmış, yolunmuş kaza dönmüş bebelerimi birlikte oynatma hevesinden vazgeçtim.

Bu aralar da durum çok farklı değil. İkisi ayrı ayrı oynamaya devam ediyor. Kendi cinsiyetlerinin oyunlarıyla pek bir haşır neşir olmaya başladılar. Kız elinden bebeğini düşürmüyor. Kolundan çantasını eksik etmiyor. Fincan takımıyla pek bir içli dışlı. Oğlana gelince, onun da varı yoğu araba! Kalorifer tepelerinde, yatak altlarında, buz dolabının içinde, kafamda… nereyi bulursa araba sürüyor. Tabi ikisinin de favori arkadaşı benim şu anda. İkisi de benimle oynamak istiyor. Bulunmadık Hint kumaşı kıvamındayım, biri bir tarafımdan çekiyor, öteki öbür tarafımdan. Korkuyorum, cart diye ortadan ikiye ayrılacağım bir gün. Geçenlerde kız, çalışma masamdan bozma oyun çadırında evcilik oynuyor. Oğlan da hemen ilerisinde araba sürüyor. Kız sürekli beni çadıra sokup bebeğini sallatmak derdinde. “Anasını ben salladım, danasını da ben mi sallayayım höyt,” diye isyanlardayım ben de. Oğlanın da derdi onunla araba tokuşturmam. Sündürüp duruyor beni. “Oğlum birini bir eline al, ötekini öteki eline al, tokuştur,” diyorum, yok mümkün değil kabul etmiyor. Onunla oynasam kız ağlıyor, kızla oynasam oğlan ağlıyor. En sonunda girdim oyun çadırının içine, iki büklüm halde ayağıma aldım bebeği, kolumu da çadırdan dışarıya uzattım, hem kızımla evcilik oynadım hem oğlanla araba yarışı yaptım. Görün çektiğim çileyi!

Ama hiç ummadığım bir şey oldu birkaç gün önce. Parkta bir gazoz kapağı bulmuşlar. Biri yere fırlatıyor, ikisi bir peşinden koşuyor. Sonra biri kapıyor, yine atıyor, hemen peşinden koşuyorlar. Tabi bir yandan da kahkaha atıyorlar. Oynatan yok, oyun kuran yok, kendi kendilerine oynuyorlardı işte. Epeyce de oyalandılar. Ben de duygulandım, mezuniyetlerini görmüş gibi oldum, zırlamamak için kendimi zor tuttum. Sonra beynimde bir ışık yandı. Acaba bebelerimin birlikte oynama mevsimleri gelmiş miydi?

Hemen evde oyun kurmaya başladım. Birlikte oynayacağımız ilk oyun olarak saklambacı seçtim. Tavsiye ederim, insanı çok rahatlatan bir oyun. Saklanıyorum, bulamıyorlar; biraz kafamı dinliyorum. Saklanıyorlar, bulmuyorum; biraz kafamı dinliyorum. Gördüğünüz gibi artık krizi fırsata dönüştürmeye başladım. Geçen yanıma cımbız alıp da saklandım. Fırsat bu fırsat sakalı, bıyığı şekle soktum, palalığımdan kurtuldum. Öyle de bir yere saklandım ki bir Azrail bulurdu arasa. Şükür o da uğramadı. Ama bebelerim uzun süre kaybolan anne oyunundan sıkıldılar. Bir türlü de bulamıyorlar, önümden dolanıp duruyorlar, beni göremiyorlar. Sıkılmasınlar diye olduğum yerden ciiik diye bağırdım. Çok sevindiler, yaklaştıkça daha çok bağırdım. Beni bulunca deli oldular. Ben de böyle bir oyun geliştirdim kendi çapımda. Sıkılmaya başladıkları anda cikliyorum olduğum yerden. Çok eğleniyorlar. Sonra bunları da oyuna katmaya çalıştım. Kendileri saklansın diye uğraştım ama kazık gibi dikiliyorlar bıraktığım yerde. Tam yine hayal kırıklığı yaşıyordum ki geçen gün yine inanılmaz bir şey oldu. Kız kendi başına gitti dolaba saklandı. Ciiiik diye bağırdı. Oğlan saftirik. Anlamadı oyun oynandığını. Kız bağırdı: “Ameeet, gel ciiik oynayalım.” Oğlan heveslendi. Ama bir türlü kapısı açık dolabın içinde cik cik diye öterek dikilen kızı göremedi, iyi mi? Önünden geçiyor da fark etmiyor. Kız ciiiik ciiiik diye bağırıp duruyor; ben de “Allah’ım bu oğlanı gerçekten ben mi doğurdum,” diye hayıflanıyorum. O sırada oğlan yerde araba buldu, onu sürmeye başladı. Kız da oyuna devam etmek istedi. “Ameeet, ciik diyorum ciiiik ciiiik,” diye cikledi. Bu sefer çıktı, oğlana dedi ki “Amet, hadi gir dolaba da cik de!” Ama oğlan oralı olmadı. Yavrumun bu kadar çabası sonuçsuz kaldı iyi mi! Ama en azından bu benim için bu büyük bir gelişme. Şimdilik elde var biiiirrr. Kız artık hazır birlikte oynamaya. Bir de oğlana ayar verirsem, benim işim bitiyor. Artık onlar oyun oynar, ben de bir elimde cımbız bir elimde ayna umurumda mı sanki dünya moduna geçerim. Güzel günler yakın, hissediyorum!

birlikte oynamaca

17 yorum

 1. o yatağın bir benzeri bizde vardı evvel zaman içinde:)) hhahaaa ama benim büyük illede kardeş bebek içinde mışıl mışılımda uyurken mekki pozisyonuna geçip birlikte oynamak isterdi..o uyusun ben atlıyım şeklinde bir oyun:))
  ..çok şükür gerçekleştiremeden büyüttüm bebeleri..ama şimdi oldu hiiç beraber oynamadılar tabi aralarında yaş farkı var ikibuçuk yıl kadar..ama inşallah amet ve mekki konu komşuyu utandırmazda oynarlar bacım:))bu arada sıhhatler olsun:))

 2. bende birlikte oynasınlar diye kızıma arkadaş büyütüyorum içimde.umarım geç kalmamışımdır 🙂

  yazı yine şahane,muhteşem,fevkalade.o kız o oğlanı yola getirir 🙂

 3. Tabii farklı cins olmaları bu oyun konusunda belki sizi biraz zorlar. Benimkilerin ikisi de erkek. Beraber çok güzel oynuyorlar demek isterdim ama ancak kuduruyorlar.Mazaratlık söz konusu olunca kardeş olduklarını hatırlıyorlar.Oyunların sonu ise hep kavga ve cırmıklama ile bitiyor. Bir de birisi mesala araba sürmek isterken diğeri başka birşey istiyor.Birisi araba sürerken öbürü resim yapıyorsa birbirlerine müdahale etmeden duramıyorlar.Ordan geçem kırmızı yanıyor şeklinde mesela…. KArışmayın oğlum birbirinize diyorum ama nafile..
  Velhasıl beraber oynayacaklar diye kendimizi kandırmayalım.
  Ne demiştik 2 herzaman 1’den büyüktür. Dolayısıyla oyunların da kavgası gürültüsü bol olmaktadır. Ama sağlık olsun. Sevgiler…

 4. “Saklanıyorum, bulamıyorlar; biraz kafamı dinliyorum. Saklanıyorlar, bulmuyorum; biraz kafamı dinliyorum. Gördüğünüz gibi artık krizi fırsata dönüştürmeye başladım. ”
  Çok güldüm 😀 Çok güzeldi, klavyene sağlık 🙂

 5. Benimde 2 yasinda ikiz kizlarim var, seninkiler farkli cinsiyet diye oynamiyorlar benim ikisIde kiz oldugu halde oynamiyor buna ne dersin :)) Hatta direk iki dusman kardes gibiler bazen atlayip nasil ayirdigimi bilemiyorum, kizya bunlar direk sac bas giriyorlar yuzler tirmik icinde :)) Bazen dusunuyorum nasil ikiz olupta bukadar farkli iki karekter olabilir diye isin icinden cikamiyorum..Kavga etmeleri cok kotu oluyorda bazende birbirlerini sevip opunce okadar tatli oluyorlarki anlatamam eminim seninkilerinde boyle anlari vardir:)) Takipteyim canim banada beklerim 🙂

  birdalda2kiraz.blogspot.com

 6. Önceki gün yazı yazmamıştın. Dün nasıl 4 gözle yazılarını beklediğimi ve bu yazıyı işten çıkmama 2 dakka kala nasıl okuduğum bir ben bilirim bir Allah. Arayı açma Seccecim. (Bu arada kaş bıyık olayına bulduğum çözümde kahkaha attım ama benim favorim bayramla ilgili yazın :))

 7. Bu kız oğlanı yola getirir merak etme…bak hele beşiğin üstünden nasıl da diklenmiş oğlana…helal sana krizi fırsata çevirdiğin için…

 8. saklambaç bende oynuyorum benim ikiz sıpalarla,buldukları andaki gözlerindeki parıltı süper

 9. “Krizi fırsata dönüştürüyorum” cümlesinde ofiste bir kahkaha patlattım:) Bunu kendime uyarlamam çok zor, havalandırma boşluğuna girmediğim sürece beni her yerde bulabilirler, malum yarım dünya kıçım oraya sığmayacağı için zorlamıyorum ben de:)

 10. bayiliyorum sizin hikayelerinize.. bende de sizinkilerin baska bir modeli var – bizim ikizler 2008 model 🙂 ama sizin anlattiklariniza cok benzeyen hikayeleri var.. bizim kiz da aynen melikecik gibi kardesini bi turlu yola sokamadi mesela, kac oyun oylece ortada kaldi. ama yeni yeni cok eglenmeye basladilar birlikte..Su aralar cikan oyun birbirlerine anlamadigimiz bir dilde sacma sapan birseyler soyleyip sonra da gulmekten yere dusuyorlar.. Allah ayirmasin hicbirini birbirinden diyelim.. cok sevgiler size ve yavrulara, takipcinizim..

 11. çok tatlısınız yaa bayılıyorum yazılarına bir kızım var ikinci hamilelğim ikiz olsunda 3 bebem olsun diye dua ediyordum ama acabalar olustu kafamda bak :))

 12. Benimde 8 aylik ikizlerim var bi oglan bi kiz bende cici yap oyunundan basladim ama basarilk olamadim yoldular birbirlerini sanirim daha zamanlari var sabira devammm:-)

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.