İkizlerden sonra boşanmamak mümkün mü?

Hayatta ne demek istendiğini hiç anlamadığım cümlelerin başında ne gelir biliyor musunuz? Aha şu cümle: “Doğumdan sonra karıma / kocama bir kez daha aşık oldum.”  Açıkçası biz karı koca olarak bebelerimizin doğumundan sonra kedi köpek gibi olduk. Evde sürekli bir kavga, hırgür. Millet evliliğini kurtarmak için bebe doğurur, bizim bebeler düzgün giden evliliğimizin içine ettiler.

E nasıl kavga etmeyelim yaa? Bir yandan bebeler durmaksızın zırlar, bir yandan onlara bakabilmek için akrabalarla sürü halinde yaşanmaya başlanır, bir yandan evi b.k götürür, uykusuzluktu, yorgunluktu, yemekti, bulaşıktı, temizlikti, bebelerin maddi külfetiydi derken evin içinde öyle bir hengame oluştu ki bizim yerimizde Leyla- Mecnun bile olsa soluğu mahkeme kapısında almıştı. Yine biz iyi dayandık. Zaten ikizli ailelerde boşanma oranı çok yüksekmiş. Hiç şaşırmadım. Bebelerin geldiği ilk sene ikizlerden sonra boşanmamak mümkün mü diye sorsalar mümkün olmadığını söylerdim. Ben durduysam iki bebeyle bir yere sığamam diye durdum.

Allah’a şükür, ilk senenin sonuna doğru epey duruldu kavgalarımız. Tek tük bağrışır çağrışır olduk.  Biz bağrışırken çocukların halini görmelisiniz. İkisi de büzülüyor, süzülüyor, suratlar asılıyor, siniliyor… Kız duramıyor ağlamaya başlıyor. Oğlan da sağa sola yumruk sallıyor.

Bugünlerde yine heyheylerim üzerimdeydi. Babalarına da pek bir sinirliydim. Dün üçü bir, yerde güreş tutuyorlardı. Ben de fırsattan istifade oyuna dahil olup babalarına biraz daldım. Bebelerin babalarını yıkmalarına yardım ettim, onlarla birlikte üstüne çıktım, zıpladım falan.

Bebeler pek şaşırdı. Kız biraz gerildi ama oğlanın çok hoşuna gitti. Ben de fırsat bu fırsat diyerek oğlanı eğlendiriyorum ayağında biraz tekme falan salladım, küt küt yumruk indirdim, adamın kolunu budunu falan ısırdım. Son günlerde biriken hıncımı iyice çıkarmaya başladım.

Başta şaka sandığı için baba sesini çıkarmadı. Ama iki, üç tekme ısırık falan derken o da bana karşılık vermeye başladı. Yarı şaka yarı ciddi iyiden iyiye dövüşmeye başladık biz. Kız çok korktu, “Kavga yok, kavga yok,” diye bağırıp hafif hafif ağlamaya başladı. Ama oğlan coştu. “Yaşasın! Annea! Babaa! Kavga et! Yaşasın kavga et!” diye tezahürat yaptı. Ben de ondan aldığım gazla daha bir giriştim dövüşe. Zaten hırslıyım, hiayyyt diye atladım. Hırsımı epeyce aldım. Ama baktım baba da boş durmuyor, biraz daha devam edersem temiz bir sopa yiyeceğim “Aa çocuklar korkuyor, şekerim,” diyerek olaya son verdim.

Diyeceğim o ki son iki yılını bebeli geçirdiğimiz altı yıllık evliliğimizde bir şeyden kesinlikle emin oldum: Evlilik aşkı, bebeler de evliliği öldürüyor. Bu günlerde ikizden sonra boşanmamak mümkün mü sorusuna vereceğim cevap da şu: “Mümkün, ama zor.”

Açıkçası her şey tekrar yoluna girer mi bilmiyorum ama en bunalımlı dönemi de atlattığımızı düşünüyorum. Tabi yine de büyük konuşmamak lazım. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. O yüzden gözüm şu aralar Gülben’de. Bakalım ikizlerine ne kadar nafaka isteyecek. -Allah muhtaç etmesin ama- piyasayı bilelim de ucuza gitmeyelim.

***

İki yıl sonra yazıya güncelleme (13 Kasım 2014)

Gülben, boşanabilmek için 500 milyar manevi tazminat ve bebe başına aylık 7000 tl nafaka talebinden vazgeçerek piyasanın içine etmiş. (Kaynak: Asude bacı) Ama şu an fıstık gibi bir koca buldu. Allah mesut etsin 😉

Bize gelince… Çocuklarla hayat 3 yaşlarından sonra normalleşmeye başladı. Şimdi 4,5 yaşındalar ve elhamdulillah -tabi ki de maşallah- her şey çok güzel. Çocuksuz dönemimizden bile 😉 Allah daim etsin inşallah.

Sıkın dişinizi yeni analar, babalar… Güzel günler sizi bekliyor inşallah 😉

57 yorum

 1. hahahha,piyasayı bilelim de ucuza gitmeylim mi:)))
  Valla ikiz de olsa bir tane de olsa bebeler evliliğin içine ediyorlar burası net.Ben herşeyin yoluna gireceğini pek ummuyorum,ama biraz daha duruluyor sular.herkes haline alışıyor belki de:)

  1. ediyor di mi, yanılmıyorum.ben iki taneler diye öyle sanıyordum ama tek bebenin de farkı yok anlaşılan.

   1. Tek bebenin farkı var aslında ilk kızım oldu. Çok ağlayan zor avunan bir çocuktu. Hatta hala öyle. Boşanmayı düşünmedim. Şimdi ikizler oldu erkek ikisini de. Ben eşimden ayrılma planları yapıyorum. Onun henüz haberi yok. 3 çocukla ne yaparım onu da bilmiyorum. Annem de yok keşke olsaydı bana destek olurdu diyorum. Bunları düşününce eşimle konuşmayı erteliyorum. Kendimi kapana kısılmış gibi hissediyorum. Hiç çıkış yolum yok sanki. (Google a ikizlerden sonra boşanmak yazdım ilk sizin yazınız çıktı okudum iyi ki yazmışsınız yalnız değilmişim.)

    1. Geçecek inşallah şükrancım. hepimize oldu bak. en azından sağlıklı bir karar verebilmek için sürecin biraz sakinleşmesini beklemekte fayda var. allah sana kolaylık, evinize de huzur versin inşallah.

     1. İkizler 8 yaşında sanırım. Bize bi güncelleme verin isterim. Benimde 21 aylık 1 kız 1 erkek ikizlerim var, durumlar vahim. Alttan aldıkça daha da üstüme geliyor, boşanmayı kabul etmiiyor, Aslında çocukları da ayırmak istemiyorum. Baba baba deyip duruyorlar. Düzelir mi diye düşünüyorum, düzeltebilir miyim diye. O ikizlerimizin olmasından beni sorumlu tutuyor. Sanki tek başına yaptım.

     2. İkizler on yaşını doldurdu. Elhamdülillah kötü günler çok geride kaldı. İkiz olmasından sizi “sorumlu tutuyor” olmasını aklınızda tutun, iki gün sonra ayy iyi ki ikiz oldular dediginde kimin sayesinde olduğunu hatirlatirsiniz. 😁 Herkesin ev halini elbette bilemem ama gergin ve mutsuz donemlerd e alınan kararlardan mutlu olan görmedim . İnşallah herşey istediğinizden de güzel olur. Çocuklar çok küçük, çok zor donemleri. Dörtten sonrası dünyadaki cennet 💕

 2. ilahi bir işaret gibi geldi bu yazı, 4,5 aylık bi bebeğim var ve günlerdir boşanma fikri dolaşıyor zihnimde… biraz daha bekliim bari…

 3. ne onlarla ne de onlarsız olmuyor…sen en azından hırsını çıkarmışsın. eskiden kavga ettiğimizde guzel geçireceğimiz günleri küs geçirdiğimiz için çok üzülürdüm şimdiyse ohooo 1 hafta küs kaldığımız oluyor… çocuğumu üzgün görmek istemediğim için ben onun yanında tepki koyamıyorum çünkü senin dediğin gibi çok korkuyorlar.

  1. bak ben birşey öğrendim.kocayla küs kalınmaz arkadaş. onlarla küsmek demek özgürlük tanımak demek.ben de küserdim önceden.şimdi küsmeyip dırdıra devam ediyorum.çok daha etkili haberin olsun

   1. biz o dırdır kısmını beceremiyoruz çünkü iki tarfta susmuyor kızılca kıyamet kopuyor sonra hiç olmazsa sessiz protesto daha iyi:) hem o ksunce sokağa atmıyorki kendini,ben oğumu alıp kafama göre geziyorum ohh super:)

 4. Şimdi tek çocuk evliliğe 2 yıl ciddi zarar verir diyolar..al benim okumuş etmiş jinekoloğum diyodu ki “2 yıl didişmediğimiz gün yoktu”.Şimdi sen bunu çarp 2 yle;kafadan 4 yılı görme..olan biteni sil at kafandan…ama bence o yılların ardından gör bak ne kadar bibirinizi özlemiş olacaksınız..ev temizliğine 1 gün, barışmaya 1 tatil yeter.O zamanların sonundan aslan gibi 2 evladın aşık ana babası olmazsan bende bişey bilmiyorum..

  1. valla birbirimizi özler miyiz, birbirimizsiz olmaya alışır mıyız 4 seneden sonra bilemiyorum.ama madem istiyorsun, senin için olumlu bakayım duruma. bir jamaika tatili kurtarır bu evliliği:)

 5. tövbe tovbeee :)) kız onların piyasasi bize uyar mi? onun kocada para derya deniz, ondan bosanmayip nafaka istememek ayıp olurdu :p

 6. secce,ikiz çocuk kadar iki çocuk ta düşündürüyor bazen boşanmayı,ilkini az büyütüyorsun,azcık topluma karışıp insan yüzü görüyorsun,etrafına sudan çıkmış balık gibi ablak ablak bakıp daha tam göremeden hooop ikincisi..kocada ise hayat tam gaz,deliriyorsun,boşansam mı diyorsun,aman boşanıpta niye rahat verecem,dır dır başının etini yerm,doğduğuna pişman edip hayatı zindan ederim diyorsun,oturuyorsun yerine..

  1. çok güzel demişsin. nah işte benim de oturma sebebim budur kardeşim. gideyim de rahat mı etsin? çeksin benimle!

 7. walla canım çok süper bi konuya el atmışsın iki çocuklu evlerde kavga olmaması imkansız ama 1 yılı geçince biraz daha duruldu alışmaya başladı eşimde allah için yalnızken eşimde yardım ediyor birine bakıyor 🙂 ama hergünde günlük güneşlik gitmiyor yağmur şiddetli sağnak dolu 🙂 kadınların kaderi hep aynı sanırım fedakarlık hep bizde en azında bi çocuğum oğlan olduğu için mutluyum . 🙂 kızımı da ezdirmem tabiki

 8. Allah iyiligini versin yaaa;))) cok guldum yine Selcen;)) harikasin.. Ama inan bizde de basladi aynilari,hic yabanci gelmedi bu konu bana.. Ara ara birbirimuzi yiyoruz bizde;) zamanla durum ne olur bilemiyorum valla.. İnsan uykusuzluk ve yorgunluktan saglikli dusunemez hale geliyor.. Biz bu kuz bosanmazsak birdaha hic bosanmayiz heralde;) butun gun yorulup bunalip aksam, eve gelene saldiracagim.. Aahh zorr zorr cok zor valla.. Allah sonumuzu hayir etsin.. Bide ben uc cocukla baba ocaginada gidemem valla;) kum neyapain beni uc taneyle,annem uc saat katlanamiyor kaciyor hemen;))
  Uslubuna yine hayran kaldim soylemeden edeneyecegimm,yuregine saglik diyorum 😉 ama biz iyisimi sikalim disimizi..kimse istemez bu veledlerle;)) optumm kocamannn.. :))

  1. evet evet, biri dedi ki tivitırda onların yüzünden kavga edip onların sayesinde ayrılmıyoruz:) allah kimsenin evladını kimseye bırakmasın, yuvalar yıkılmasın, amin:)

 9. secce sizde biraz gladyatörlük oğlanda da gladyatör eğitmeni gibi arenadan izleyip tezahürat yapmış :)))..
  Amma söylediklerine katılıyorum..bebeden sonra insanın tahammül eşiği aşağı düşüyor..hiç olmadık şeylerden kavga doğabiliyor..
  Yine de deme öle Allah korusun ağzından yel alsın..
  Yahu bu arada bunları nasıl böle açık açık yazıyosun?? benim adam takipçim en ufak bişi yazıyım onla ilgili eve gelince hesap soruyo :)))

  1. bak böyle yorum alınca acayp manyak stres oluyorum.yazdığımda ne varki ya? farkında mı değilim acaba yazdığımın

     1. :))))) onn için 2 dşün 1 yaz….amannn ya da boşver kasma kendini…okusunda hizaya gelsin diyenlerden olmak isterim….amaaaa….

 10. Çok şekersin. Ama sana katılmıyorum. Bebişkoların suçu sorumluluğu, kabahati yok. Tama evi darma duman ediyorlar, sabrını taşırıyorlar, eve bakımlarında yardımı olsun diye akrabaların gelmesine, gelip de belki bir daha gitmemesine falan sebep olabiliyorlar ama, bu noktaya gelmedeki suç bebişlerin asla değil. Çünkü bu konforsuz hayata belki baba maruz kalıyor ama aslında babadan çok anne çekiyor. Kolay mı bütün gün pislik götüren evi tımar etmeye çalışmak, edememek, bir taraftan dağılmak, babaanneye anneanneye saygıda kusur etmemeye çalışmak, canını dişine takıp olmadı dişlerin arasında çiğneyip ezmek, bu arada da çocukların bakımı, eğitimi falanı filanı iyi olsun diye didinmek… Pöf yazarken daral geldi. Sen okumaya vakit bulabilir misin bilmem. Sahi hangi ara yazıyorsun? Neyse, erkekler hakikaten farklı gezegenden şeker. Onların olaya bakış açısı farklı. Biz de gidip onlara aşık oluyoruz. Her evlilik zaman zaman sıkıntı yaşar. Çekip gidemezsin de; senin ikizler var. Bence tek çocukta bile çekip gitmemelisin. Çünkü çocuğu da alıp gidiyorsun:) O paket program:) Boşanmada standart:) Eeeee, adam kalıyor mu özgüüür, bağımsıııız, kuş gibi hafiiif, kümesin dışında eşelenen horoz misali:)) Sence de hak reva mı? Otur oturduğun yerde adama bu imkanı sağlama:) Süründüüüür:) Canım, şakalar bir yana, Allah mutluluğunuzu daim etsin. Aşk mı, inan bir yerlere saklandı oradan sizi izliyor. Hatta ben yazının her satırında aşkını görüyorum. 20 yıllık evliyiz. Allah nazardan korusun ilk günki gibi aşığım. Ama arada bir bu adamla neden evlendiğimi, evlenirken aklımın başımda olup olmadığını, ayrı dünyaların insanıyız kesin de hangimizin nereden olduğunu sorgulamıyor da değilim. Canım o benim. Sen de git ve canına bir sarıl. Belki aşkın bu gün canlanası vardır:))

  1. oaaaaaaaaaa 20 yıllık evlilik mi? maaşallah! dile kolay
   ayrıca soruna cvp: bebeler uyuduğunda çok yorgun değilsem yazıyorum. pek vaktim olmuyor harbi.yorumlara cvp yazmayı bile aksatıyorum.

    1. secce hastayım sana ve dobralığına yaa :)) gece gece yorumunla bile olsa iyi güldürdün beni Allah da seni güldürsün :)) bak gün gelecek keşfedilecek ünlü olacaksın ahan da yazıyorum dediydi der ismimi bi anarsın artık katıldığın programda :))

    2. alemsin sen…şu an içinde bulunduğun durumdan aşkı görecek gözü kalmayan kadına ilk günkü gibi aşığım cümlesi pek bi uç nokta olsa gerek…ama 20 yıllık tecrübe konuşuyo bacım…kulak vermek gerek…ayyy bizde böle olurmuyuz nurten anne:))))

 11. Ya yok. Güzel yazıyorsun sen. Ben yazdıklarının arkasındayım. Herkesin ne çektiğini sadece kendi bilir. Yaz içini boşalt ne güzel. Seninkini dövelim sonra da benimkini dövebilir miyiz?:):)

 12. Ilk kizim dogduktan sonra bizim evlilik hayatimizda nerdeyse hicbir degisiklik olmadigini ikizler dogduktan sonra daha bi iyi anladim. Ilk -simdi 3,5 kendisi- ne uysal bi bebekmis, bize hic cektirmemis bu canavarlardan sonra….ben eslerin birbirine tahammulsuzlugunu uykusuzluga bagliyorum. Ikizlerden sonra ne zaman birbirimizi girtlaklamak uzere olduysak hep bir uykusuz geceler ve tabii gunler(calistigimiz sonrasi olmustur, tecrube ile sabittir. Cok sukur biz de bosanmadan 1 seneyi gecirdik. Taa ki esim bugun twitterdan sizin bu yazinizi bana retweet yapana kadar! Ha haa

  1. ya bence evliliği bozan erkeğe muhtaç olmak. tek olsa sıkıştırıım kolumun arasına işime bakarım. şimdi mutlaka onun yardımına ihtiyacım oluyor. bizde kavgalar hep o yüzden çıkıyor

 13. bebeğim üçüz anneleri ne yapsın sonuna kadar hak veriyorum sana 2 oğlan 1 kız annesi olarak (üçüz değiller) ama o dayak olayında aman diyeyim dikkat et her ne kadar iri yarı da olsak gücümüz yetmez anacım tecrübeyle sabittir 😛 ( benim de böyle bi denemem olmuştu zira )

 14. Yani cocuklar dogdugundan beri cinsel hayat bitti mi diyorsunuz? Eger oyleyse bosanma fikirlerinin kafada dolasmasina bir etkisi olabilir. Bu arada blogunuzu cok begendim, tebrikler.

 15. Valla bloğunuza bayıldım.benimde ikizlerim var biri erkek biri kiz yazdıklarınız okadar tanidikki hatta sanki ben anlatmıştım siz yazmışsınız :))ayrıca benim bide 8 yasında büyük kızım var yani 3 deliyleboğusuyorum evde.artik takipçinizim hepimize kolay gelsin 🙂

 16. ben sizin sitenizle şimdiye kadar nasıl karşılaşmadım muhteşemsiniz uslübunuz harika bebeklerinizle mutlu bir yaşam diliyorum

 17. Bayılıyorummm sana. Herşeyi mizahi ve bir o kadar da gerçekçi anlatıyorsun. Benim bir tane kızım var. Merak etme ikize bedel demeyeceğim. Ama hayli zor. Ben her çocuk böyle sanırdım. Ta ki her görenin : ” Amanın bu bebe ne böyle Allah sana kolaylık versin …..” Nidaları yükselene kadar. Her neyse hal böyle olunca evdeki durum da bazen vehamet oluyor malesef. Sevgi pıtırcığı olan canım kocam ve ben bebe doğduğundan beri sayısız kavgalar ettik. Ben desen sinir kpüyüm. Sonumuz hayrolsun. Allah tan kocam beni çok idare ediyor ve yardımcı oluyor. Yoksa şimdiye kadar 10 kere boşanmıştık. Ve dediğini ben de çok merak ediyorum. Hani Çocuktan sonra evlilikler çok güzel olurdu, düzelirdi bilmem ne. Bizim über güzel giden evliliğimizin i.çine ediliyor a dostlar.

  1. :)) düzeliyor merak etme. ve çocuktan öncekine göre çok daha güzel oluyor. elhamdulillah. tabi yeni bir tane daha doğurmazsan ehehe

 18. İkizlerimden sonra Tam düzelmesini beklerken yeni bir tane daha doğuruyorum…başka da bişey demiyorum artık!!!

 19. Secce gonlume su serpti bu yazi. Ben seni gec kesfettim. Butun yazilarini okuyamadim ama eminim onlarda harikadir. Omudugum yazilarindada hep kendimden birseyler buldum. Bizde ciddi ciddi bosanmayi konustugumuz oldu ilk zamanlar. Ozel hayat yok ordek ailesi gibi kalabalik yasiyoruz. Esi ayri idare et cocuklarin bakimi ayti evdeki akrabayi talukati ayri idare et zor zamanlardi. Suan 2 yasindalar artik yalniz bakiyorum bebelerimi biraz seyreldi tartismalar insallah dedigin gibi tamamen rayina oturur. Cocuklar dogduktan sonra her kavganin ardindan dedigim kelime 4 yilda etmedigimiz kavgayi 1 yilda ettik. :))

 20. Resmen kendimi buldum burda diyebilirim.. bizim kavgalarımız hamilelikte başladı ve ikizler 1 buçuk yaşında hala son gaz devam bakalım ne kadar dayanabileceğim. Aslında bir psikoloğa gitmeyi düşünmüyor değilim. Anlatsam ağlasam belki biraz daha uysal olabilirim ama laf anlamayan bir eşin olduğu sürece herşey daha da zor heleki ikizlere de hiç yardımcı olmuyor işten gelip direk eline telefon alıyorsa vah halime diyorum inşallah düzelir yoksa boşanma nidaları çok sık dolaşıyor evin içinde ?

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.