Hiiiii ikizler mi? 9. bölüm – “Şükret! Ya üçüz olsaydı?!”

İkizlerle gezerken çok sık karşılaştığım ikiz muhabbetlerinin biri de şudur:

– Hiiiii ikizler mi?

– Evet.

– (Acıklı bakışlar eşliğinde) Bakması zor oluyor mu?

– E tabi.

– (Bir el havada sallanıp umursamaz bir tavırla) Şükret! Ya üçüz olsalardı?!

Açık konuşayım: Kıl oluyorum bu duruma! Yani niye kimse tek çocuğundan şikayet edene “Ya ikiz olsaydı?”demiyor da ikiz annelerine “Şikayet edip durma, ayağını denk al, bak ya üçüz olsalardı, o zaman görürdün günü, hadi yallah” tarzında laf çakıyor anlamıyorum. Hem ben bu diyaloğun bir gömlek üstünü de tahmin ediyorum. Kalıbımı basayım bebelerim üçüz desem, şükret dördüz değil diyecekler. Hele şu beşiz doğuran kadın iyice çıtayı yükseltti. Onu her duyan bana telefon açtı, yolda önümü çevirdi, “Gördün mü bak millet neler doğuruyor, sızlanmayı bırak, ikizden ne olacak” dedi. Artık kimse acımıyor bana. Benden daha “beterleri” var. Herkes de biliyor ne yazık ki. İşte birkaç ay önce tanıştım ben de “beterin beteri” sendromuyla.

harbi ya dördüz olsalardı?

 

Yine üçüz annesi bir arkadaşın aracılığıyla feysbuk üzerinden üçüz anneleri grubuna girdim. Grupta bir de dördüz annesi olduğu rivayet ediliyor ama henüz fırsat bulup giremedi kadıncağız. Şimdi hemen söyleyeyim, üçüz anası değilseniz beni de eklesinler diye mesaj atmayın. Valla sadece üçüz analarını alıyorlar. Ben de ikinci partide üçüz doğurma taahhütü ile kabul edildim. Durumum pamuk ipliğine bağlı, her an atılabilirim yani.

Efendim, açık konuşayım gruba girdiğim günden beri üçüz analarının arasında pek bir ezik kaldım. Bir kere koskoca başbakanın koyduğu hedefe tek seferde ulaşmış olmanın gururu var üzerilerinde. Ayrıca ben ikiz analarına iki bebeye tek başına bakılır mı, bu ne süpersoniklik gibi methiyeler düzerken, hatunların arasında bebelerine tek bakanı bile var. Ben iki bebeyi anca 7 ay karnımda taşıyabilmişken, 9. ayda doğuranını mı dersin / ben iki bebe ayakta nasıl sallanır diye foto koyup hava atarken üç bebeyi birden ayağında sallayan mı dersin / Ben iki memme ile iki bebeyi zor emzirmişken iki memme ile üç bebe emziren mi mi dersin… Var da var. Akıl alacak bir şey değiller yani. Her biri ayrı birer kahraman.

Üstelik aralarındaki muhabbetler de dışarıdan bakınca inanılmaz eğlenceli. Mesela birisi şey yazıyor “Çocuklardan birini anneanneye postaladım, iki çocukla huzur içinde oturuyorum.” İki bebe ve huzur? Sübhanallah! Kadının normal şartlardaki halini artık siz tahmin edin. Öteki diyor ki “Aa hangisini gönderdin. İri olanı mı?” Cevap: “Yok canım, saçı az olanı.” Şimdi aynı cinsten, birbirine benzer, aynı ebatlarda üç çocuğu harbi nasıl ayırt edeceksin? Daha benim biri kız biri oğlan çocuklarımı, şu yaşlarında karıştıran, hangisi kız diye soran denyolar varken hayatta. Elbette farklı etiketlendirmeler yapacaksın: sağ ayağında ben olan / kulakları hafif kepçe olan / zıplayarak yürüyen / üst ön dişi kararan… gibi. Yoksa içinden çıkamazsın vallahi.

Sonra ara sıra kendi aralarında buluşmaları falan oluyor. Resim koyuyorlar. Tavana kadar bebe. Üst üste. Altı üstü üç ana bir araya gelmiş, dokuz bebe, dile kolay. Bebelerin hepsi de resimde ayrı tarafa bakıyor gözleri velfecri okuyarak. Hangi birini kandırıp da makineye baktıracaksın kardeşim. Grubun tamamı bir araya gelse ada filan kiralamak gerekir. O kadar insanı nereye sıkıştıracaksın?

Kendim iki bebeyle mücadele verirken onların hallerine üzülüyorum ediyorum, ama imrenmiyor da değilim hani. -Aramızda kalsın, anam duymasın da- bazen bebelerime bakıp üçüz mü olsalardı acaba diyorum. Zor falan ama çok eğlenceli olduğuna eminim. İki bebe bu kadar mutluluk yaşatıyorsa bize üç tanenin tadından yenmez vallahi. (Hem klasik söylemle “biri daha aradan çıkardı ya da üçü birlikte büyürdü:) Siz de bu şahane hayatları yakından görmek isterseniz üç blog önerebilirim: (Evet, insanlar üç bebe bakıp bir de blog yazabiliyor.)

Sema’nın üç bebesi.

Tuğbanın yemişleri.

Bir de Sultan’ın üçlemesi.

Bir okuyun bakın, söyleyin haksız mıyım? Onları görünce insanın üçüz doğurası gelmiyor mu?

 

34 yorum

 1. Kafayı mı yedin sen??? Üçüz mü olsalar mış??? Rahata çabuk erdin galiba…benimkiler beşize beter. Bak sesimi kesip oturuyorum…gıkım çıkmıyor. Allah isteyene versin, olanları da bizlere bağışlasın de geç karşıya :)))

  1. amin amin hehe:) doğru söyle hiç aklına gelmedi mi, üçüz olsaydı demedin mi söyle söyleeeeeeeee

 2. Secce parola?
  Hemen parolayı söyle zira bunları yazan Secce olamaz.
  Kimsin?
  Secce’nin bloğunda ne işin var?
  Secce’ye ne yaptın?
  Hemen cevap ver.

  (Secce kim ele geçirdi seni,kulağıma fısılda)

 3. Üfff o değilde geçen hafta haberlerde vardı;
  Bir çiftin üçüz bebekleri olmuş, üstelik evde en büyüğü üniversite öğrencisi olmak üzere biri liseye giden ve biride on yaşlarında üç çocukları daha varmış.

 4. :))) secce kendimi vallahi zegna yerine koydum bende anam ne yükseldim ne gururlandım heheyttt önümden çekilin ulennn üç bebe doğurdum ben diye naralar atasım geldi . şaka bi yana çok eğlenerek okudum yazını sen üçüz doğurmasanda aramızdaki neşe kaynağısın bi yere yollamayız vallahi:)))

  1. ne kadar gururlansan az valla arzucum. allah bağışlasın. doğurmam şart değil yani, nefes aldım, allah razı olsun:)

 5. allahım şu üçüz bloglarını okudum içim şişti, ben birtaneyle zor başediyorum. allah ikiz-üçüz annelerine sabır versin. ne kadar zor ama bir o kadar da güzeldir heralde.

  1. Valla bizim de içimiz şişiyor şişiyor gelip blogta dokuyoruz içimizi, rahatliyoruz okuyanların içini sisirerek :p teşekkürler. Evet hem çok acı hem cooook tatlı şeyler onlar 😉

 6. Ozenilecek son şey çoğul bebelerinin bir fazlasını istemektir be cano. Her zaman diyorum birine beddua edeceksen üçüzün olsun diyeceksin 🙂 şaka bi yana evet gelecekte güzel olacağı söyleniyor umutla o günleri bekliyoruz :)) sen üçüz dogurmasan da olur arkadaşım, senin grupta yerin sağlam hiç korkma 😉

  1. sen biraz büyüsünler ne demek istediğimi anlayacaksın.ah 4üz olsa gülceye de bi bacı olsamıydı diyeceksin.nah buraya yazdım

   1. ‘dördüncü’ diyecek olsam; kocam beni boşar, anam evlatlıktan reddeder, arkadaşlarım selami keser, komsular imza toplayıp apartmandan atar zannımca :))))

 7. seccecim sayende kendimi çok özel hissettim, sağolasın arkadaşım.. semanında dediği gibi grupta yerin sağlam, iyiki grubumuzdasın..

  1. siz zaten özelsiniz yasemincim.benimle bir alaksı yok durumun.tşk ederim ayrıca güzel sözlerin için

 8. Kesinlikle hayır. Doktorum ikiz gebelik ihtimalin var dedi. Ve tüm bebek isteğim uçtu gitti. Tekrar korunmaya başladım.

  Yüzde elli ihtimal bile beni aldı götürdü. Birde üçüz bebek.
  Ve bunu ikiz bebek annesi söylüyor. Hem ikiz, Hem prematüre 🙁

  Gerçi Allah herkese yazısını veriyor. Takdir 🙂

 9. valla annem senin üçüz isteğini duysa 1.dk daha senin ‘bu bebeler şöyle böyle’ demeni dinlemez söyleyeyim. halası kılıklı 🙂

 10. Cok hos yazmissin, tamamini siritarak okudum :))
  Ben de hamilelik hazirligindayim. Tek derken ikizlere bakmaya basladim, simdi sen bir de ücüz linki veriyorsun… Bu isin sonu yok! :))
  Sevgiler,
  Derya

 11. ben geçenlerde karşılaştım bi ikizler anasıyla 8aylıklardı konuşma esnasında çabuk geçiyor zmn dedim..’hangi zmn ben göremiyorum’ deyip mort etti beni..ikiz olunca zor oluyodur tabi diyebildim 😀

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.