Hiii ikizler mi? 6. bölüm – Bilimsel Gerçekler ve Belgeler Işığında Bir Bebenin Hiçbir Zaman İkize Bedel Olamayacağının İspatı

Bir ikiz annesi olarak en çok sinirimi zıplatan, karşımdakine okkalı bir yumruk geçirmemek hatta kocamın kemerini kapıp girişmemek için kendimi zor tutturan durum şu klasik dialoğun son cümlesinde saklıdır:

–          Hiii ikizler mi?

–          Evet

–          Bende bir tane var ama ikize bedel!

Adettendir tek çocuklular, az biraz da zırlak bebeleri varsa ikiz anneleriyle mutlaka bir sidik yarışına soyunurlar. Onların bir bebeden çektiğini kimse çekmemiştir hayatta! Hatta bazıları daha da ileri giderek elindeki tek bebenin ikizden de fena olduğunu söylerler. Bunun bir de “Ben de ikiz gibi üst üste büyütüyorum,” diyen modeli vardır ama bebeler arasında iki – üç yaştan fazla olmadığı sürece onlara lafım yok, en azından ellerinde bakımları farklı da olsa iki organizma var.

Şimdi izninizle ikize bedel bebesi olduğunu iddia eden anneler konusuna girelim. Efendim, bu hatunları en çok dırdır ettiren konu şudur: bebeleri uyumaz, gazlıdır, huysuzdur, bu da onları ikize bedel yapar. E be kardeşim sanki ikiz anaları leylekten torpil mi görüyor? İki tane diye bize özel üretim bebe mi geliyor? Bizimkiler de seninkinin aynısından iki tane işte. Şahsen benim bebeleri getiren leylekle konuşma fırsatım olmuştu da yolda bizimkiler ne yaptıysa artık “Allah sana yardım etsin, abla, şu kadarcık yolda burnumdan getirdiler, kaç senedir şu işi yaparım böyle bebe görmedim,” demişti. Yani anlayacağınız bizim de elimizde iki tane uykusuz, gazlı, huysuz bebe var. Yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2). Yani sizin elinizdekinden bir tane fazla.

ayakta iki bebe birden sallanışı

Bu annelerin bir diğer şikâyeti de bir bebenin tüm zamanlarını almasıdır. O bebeyi ikize bedel yapan budur. Mesela vırt zırt altını değiştirmek gerekiyordur, ne bileyim çok mama yiyordur ya da yemiyordur, her gün banyo yapmak gerekiyordur… Bu durumda da onlara söylenecek şu var: Efendim, bizde bebekle ilgili her iş yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) kez yapılır. Yani neymiş her b.klu bez değişiminde, mama yedirilişinde, bebe sallanışında, banyo yaptırılışında tek bebeli anne şikâyet etmeden önce bizim bu işleri her seferinde bir kez daha yaptığımızı aklından çıkarmamalıymış.

cıbı saati

Bu anneler bir de çocuklarının hareketliliğinden şikâyet eder. Evi çok döküyordur bebe, bu da onu ikize bedel yapar. Anne bir bebenin peşinden koşmakla ölmüştür. Hâlbuki bilmezler ki onlar yine şanslıdır. O evi iki el ve iki ayak dökmektedir. Bizde durum bunun iki katıdır: yani dört el ve dört ayak işin içindedir. Peşinden koşmanız gereken daima ayrı yönlere koşan yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) bebe vardır.

evimizden bir kare

Bir de bu bıdı bıdıcı kadınlar arasında “Ayy seninki yine ikiz, bende bir tane var ki üçüze bedel,” diyeni çıkar ki o insana artık diyecek bir lafım yok direk Allah’a havale ediyorum.

Bu kadar laf üzerine aranızda hâlâ “Ama benim bebem…” diye başlayacak biri varsa ona da şimdi bilimsel veriler ışığında bir bebenin iki bebe etmeyeceğini ispatlayayım. Dikkatli bakın lütfen:

1 + 1 = 2 ve 2>1

Kafanıza iyice yer etsin diye bir de kelimelere dökeyim bunu: Bir, bir daha iki eder ve iki daima birden büyüktür. Yani bu da şu demektir, tek bebeyle bıdı bıdı eden anneler lütfen elinizdeki numuneye bakın ve bir ikiz annesiyle sidik yarışına girmeden önce elinizdeki bebeden bizde  yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) tane olduğunu, iki bebenin de bir bebeden daima fazla iş, uykusuzluk ve enerji sarfiyatı anlamına geldiğini asla ve asla unutmayın! İlla bir şey söylemek istiyorsanız siz de diğerleri gibi  “Ayy ben bi taneye bakamıyorum, siz iki taneye nasıl bakıyorsunuz, maşallah,” deyin.

62 yorum

 1. ahahaaa hiç gülecek halim yoktu yemin ediyorum:) bende tek çocuk var ama asla ikize bedel olamaz:) bir sonraki yazı konunda bence ikizi olanları görüp elindeki bebenin kıymetini anlamak olmalı…:))

 2. Secce yakından hiç huysuzz yaramaz uyumayan gazlı yemek yemeyen ikiz anası tanımadığım için bende hep böle düşünürdüm ben bununla 2 bebe büyüttüm derdim..ama bende haklıyıdm kendi tezimde..hep etrafıma yemek yiyen ama uyuyan yada uyumayıp homini gırtlak yiyen bebe ve anaları vardı..seni tanıyınca bu fikrimden vazgeçtim..vallahi de billahi de tillahi de halime artık bin şükür ediyorum..
  Ve geçenlerde parka gittik 20 aylık ikiz anası vardı..sakin duruyolardı bebekler..hep sen diyordun ya pazarda görünce filan yazıııkk deyip acınası bakıyolar yada bebelere bakıp halime acıyolar diye o yazın geldi aklıma..Kadına bişi demedim..ikizler mi maşallah çok tatlılar Allah bağışlasın dedim geçtim :)))

 3. Üçüzü veya dördüzü olanlar napsın dimi ama beterin beteri var deyip insan içinde bulunduğu duruma şükretmeli biraz önceki yorumumda da yazmıştım görümcemin üçüzleri var şimdi hamile 4. geliyor var sen düşün gerisi gerçi o düşünmüyor ben ayy yazık kadın napacak 4 çocukla diyorum ya neyse anormal olan benim sanırım:)))

 4. bende neye sinir oluyorum biliyormusun.senin bebeğin çok usluymuş senin bebeğinin gazı yokmuş geceleri uyuyormuş vs vs. ulan sanki 7 sene önce benim yanımdaymış…bırsakında şimdide biraz sefasını süreyim.yeni nesil tek çocuk anaları sizin geçtiğiniz yoldan bende geçtim üstelik yanımda ttiz anamla geçtim

   1. zaten şu gurbet elde senin bloğunda olmasa vakit hiç geçmeyecek.:)gelince görüşürüz inşallah.senide bebeleride öpüyorum

 5. hay ağzına sağlık kardeş. ama ben ikiz gibi büyüttüm/büyütüyorum diyenlere senin kadar toleranslı olamıcam. ikiz gibi adı üstünde ama ikiz değil!

 6. secce bacım kim dellendirdi seni :))sonsuz arkandayım.iki birden büyüktür.benim kızlarımın arası ikibuçuk yaş..henüz bebelerken aynı yaşlarda iki oğlu olan insan müsveddesi bir tanıdığım ufak tefek yakınmalarım karşısında aaaaa demişti sen ne söyleniyosun seninkiler kız çocuğu ..kız uslu olur benimkiler oğlan çocuğu yaramaz sen olsan bi dakkada delirirsin..yani demem o ki insanlar bazen gerçekten höööyt diye bağırmayı hakkediyo helal olsun yaaa bak zor iş vallahi bravo demek bu kadar mı zor

  1. valla herkesin lafı bu yaa. gün geçmiyor ki biri kalkıp sen bi benimkini göreydin demesin. ayol bi sen benimkileri göreydin asıl

 7. Suanda tam 1 saattir uyuyo numarası yapıp bir diğerinin yanına gittiğim anda yaygarayı basan 3(üüüüç) bebe yüzünden o kadar sinirliyim ki, böyle bir ana denk gelen yazını okuduktan sonra, benimle bile yarisa giren tek bebelilere nefretim kabardı. Hepsini tek tek bulup saçını başını yolmak istiyorum!!!!!

  1. hahaha ay sema çok güldüm. ben üçüz anneleriyle sidik yarışına kalkanlardan bir kaç tane yakalayıp getireyim sana. sinirini al.

 8. bence tek çift ve üç bebeli anaları bi meydanda kapıştıralım. En çok saç yolan en çok çeken olarak kazansın. tek bebelilerin fazla şansı yok tabii ama onlara da yazık yani ezilmesinler şimdi şu ortamda.

  1. hehehe iyi düşündün mü erencim sayıca üstünlüğümüz var (toplam aile bireyleri bazında) :)))

 9. İkizlerimle geçen ilk üç ayımdan sonra bebek olayına yorumum şudur: ”Bir bebek hiç bebek!!!” daha da diyecek bişi yok:))

  1. ben de aylarca tek bebekten niye şikayet ederler acaba diye düşünmüştüm ilk 3 ayımdan sonra. ama berbatı ilk 3 aydır haberin olsun. atlatmışsın. geçmiş ola

 10. bu pazar 3 ayı dolduracaklar ama henüz bir level atlamışım gibi gelmiyor nedense.. sanırım senin deyiminle ”alkolik eden kolik” yüzünden! canıma doyurdu beni walla!

   1. ama işin gerçeği bebeler büyüdükçe işlerin kolaylaşması, zevkli zamanın artması. di mi kaktüs? gerçi seninkiler yeterince büyümemiş bunu düşündürmek için ama

  1. yok canım işin esprisi o. bence de iyi günler büyüdükçe artıyor. 4.aydan sonra grafik iyi yönde artış gösteriyor. ama şu “daha bu ne ki bunlar iyi günlerin” diyenler olmayaydi iyiydi. kız bi gün de onlara kan kusan bi yazı yaz şöyle en okkalısından!

 11. İkiz anneleri her zaman ucuz ya da dördüz annelerine saygilidir. Bilirler çoğul bebenin ne demek olduğunu ve bı fazlası düşüncesi korkutur. Tek bebeliler bilemez bunu.

 12. peki hep ikiizm olsun isterdim diyen anneden de şikayetiniz var mı ): ama benim kızım tek bir bebek bile atmez desem yeridir 🙂 ilk dört ay ben zorla uyandırırdım sürekli uyur ve sürekli yerdi 🙂 gece gündüz ağladığını bilmem hatta annem sırf bu sebepten doktora götrüdü çocuğu 🙂

  1. yok canım ne şikayetim olsun. ben de hep ikizim olsun isterdim. sizin yazınız yakında geliyor: ikiz sahibi olmaya hazır mısınız? çok yakında…

 13. oy secce yaa alttaki resimlerini seni ilk okumaya başladığımda görüp amanınnnn diye düşünmüştüm , hatta itiraf edeyim düzen takıntılı olma yolunda ilerlerken beni hooop kardeşi çocuklu ev burası olucak o kadar diye durduran senin şu yatak odası resminindir. ama şu an dehşete düştüğüm resim ikisini ayakta salladığındır. anların yeri cennetlikse valla sen en ust katlarda otur:)) nefesim kesildi yemin ederim. yok mu banakaın bi ikiz anası iş çıkışı yardıma gidim. Allah yardımcınız olsun.. (Resimler beynimde tokmak etkisi yaptı resmen.)

  1. ayakta sallayan benim biricik annem.benim bacak boyum buna el vermedi ne yazık ki:) ikimiz zor baktık diyorum da inanmıyorlar yaa

 14. Valla 2 yaşında bi ikiz annesi olarak söylediklerinize aynen katılıyorum.Seninkiler yine uslu sen bizimkini görsen dye başlayan cümleler sinir bozucu..Tek çocuktan şikayet etmek bana çok lüks bi olay gbi geliyo. Bi nevide şımarıklık diyesim geliyo 🙂 Hiç bir çocuk iki çouğa bedel olabilirmi yaa..

  1. hayır bi de çocukların 2-3 yaş haliyle 5 aylık bebelerin kıyaslanması yok mu. aman onunki kolikmiş, uyutmuyormuş. biz de uyku tulumu olmadık büyütürken!

 15. hazır matematik konusuna girmişken “benimki ikize denk” diyen analara bi de 2 yaşında ikizlerin 2×2 den 4 ettiğini formüllerle ispatlasan şahane olur valla..

 16. biraz uzun bir yorum olacak ama 🙂
  hayatım boyunca ikiz bebeklerim olmasını istemiştim. benden önce hamile kalan kardeşime tebriğe gitmiştik (1,5 yıl önce). Benim en büyük hayalim olduğundan(ikiz bebek sahibi olmayı) (nasıl bir kafa ile hayal kuruyorsam artık) düşünsene inci ikiz olduklarını ne güzel olur falan dedim, derken gardaşım delirdi. Allah yazdıysa bozsun, ben bir tanesine bile zor bakarım istemem falan dedi. Bende inşallah ikizin olur da böyle söylediğine pişman olursun dedim. Derken birkaç hafta sonra telefon geldi dertli gardaşımdan. Telefondaki ses türlü cezalar ve belalar okuyordu bana 🙂 Senin yüzünden oldu diyordu kardeşim evet karnındaki bebek bebek değildi bebeklerdi 🙂 ikizleri olacaktı. Anlayacağınız ona göre sorumlu bendim. 4444 defa okunan salavatı tefriciyeyi onun için okuduğumu bile iddia etti bacım. Neyse acıyla söylenmiş sözler dedim bunlar için güldüm geçtim 🙂 Şimdilerde ikizler 1 yaşını doldurmak üzere. Bu bir senenin ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim. Ve kimse ne kadar yaramaz olursa olursa bir çocuğun iki çocuğa bedel olduğuna inandıramaz beni. Şimdi geriye dönüp baktığmda ikiz bebek isteyecek kadar salak olduğuma inanamıyorum 🙂 Ama yeğenlerimi nasıl sevdiğimi anlatamam size, çok tatlılar çok güzeller ama bakmak çok zor gerçekten.
  Şimdilerde bende hamileyim kardeşimin tüm üçüz dualarına rağmen tek bebek bekliyorum, Rabbim her bebeyi anasıyla babasıyla büyümeyi nasip etsin

  1. amin amin ilknurcum. sen bizim incinin bacısı mısın?
   ikiz bebek çok zor ama inan çok da güzel. hele biraz büyüdüklerinde tadından yenmiyorlar yahu

 17. Ben bir bebek annesiyim. ve hep ikizlerim olsun istemiştim. !!!
  İkiz ve üçüz bebek annlerine “üstün hizmet ödülü” verilmeli bence. Ençok “peşinden koşmanız gereken daima ayrı yönlere koşan iki bebek” cümlenize takıldım. Ben kızımın peşinden koşarken tek yöne, tek yönde bile yönüm şaşıyor..Allah kolaylık ve sabır versin. Sevgiler

 18. Bir akademisyen (hem de matematikci) olarak problemini cok hakli ve ispatini muhtesem buldumm:)) Akademik camiada birbirimizin yayinlarina bu sekilde elestiriler, oneriler sunariz ( ispatin surasinda su teoremi kullansan daha iyi olurdu, bu problemi gelistirmek icin su teoremi incele vs.. seklinde) . ama senin ispatin kusursuz olmus, resimli mesimli supheye mahal yok;))

  1. hahaha çok güldüm. aslında direk formül geliştirecektim a+1 > a dan gibi ama dedim şimdi otturik botturik sayılar vardır bilmediğimiz onu birle toplayınca kendinden küçük oluyordur, itirazlar yükselir. itiraza mahal bırakmayım dedim. adını aldım, danışırım artık formül üretirken:)

 19. Ben ikizlerle onaltı yaşımda tanıştım.Ablamın iki tane yaramazmı yaramaz minikleri oldu ve bende duble teyze oluvermiştim bir anda.Aman Allahım nasıl zordu.Ablam onları büyütmenin çabasıyla,bense bir nebze ona yardım etmenin telaşında.Bazen cokkkk neşeli saatler bazen sinirden ne söyledigimi bilmedigim anlar.Bu ne böyle şimdi buda yapılacak şeymi falan.Tabii bekara karı boşamak kolay ozaman.Sonra yirmiüç yaşında tarih tekerrür etti.Benimde ikizlerim dünyaya geldi.İki tane dur durak bilmeyen tam bir sene hiç bir gece uyutmayan sinir sistemini çökerten ve bir sene bir bardak çayı tam sıcak içmeyi bana reva görmeyen askerlerim.Robot gibi yaşadıgım yıllar.Hedefim ilk üç seneyi devirebilmekti.Alnımın akıyla altı senemiz bitti.Ne tecrubelerle ama..Benimse en sinir olduğum cümle (boşver ikisi bir arada büyüdü)oldu.Evet büyüdü bende onlarla büyüdüm kocaman oldum:))Hee çok güzel anlarımız yok degil,çifte mutluluklar,en sevimli anlar,müthiş günler,ikili sevinçler..Eee o kadarda lüksümüz olsun artık..

  1. bak o “hepsi aynı anda büyüyor” ışte lafı da klasiktir ama ben kızmıyorum ona, diğerlerinin yanında gayet masum bi söz bence, hani sana durumunun güzel bi yanını gösteren, teselli amacı taşıyan bi söz. “daha bu ne ki, bunlar iyi günlerin”den bin kat iyi bence. (ben ona taktım kafayı :))))

 20. bir artı birin iki etmediği bilakis ikiden fazla ettiği (ama kaç ettiği bilinmeyen) tek durum ikiz bebelerdir… cennetliksin secce 🙂

 21. sevgili ikiz bebe annesi, yazdıklarınıza bayıldım. hatta şu anda 3,5 yaşında kendini bebe sanan bir velet bir de 1 yaşında ikiz annesi olarak durumumuzun vehameti karşısında sadece halimize gülmek gerekir diye düşünüyorummm

 22. Ay secce ben olmayan bir tanenin fikrine bile bakamıyorum sen ikisyle nasıl başa çıkıyorsun. Maşallah tü tü tü tü…

 23. sonuna kadar katılıyorum sana secce… bende de 2 oglan var biri 1.5 biri 3 yasında.etraftakiler banada ‘ayy cok şanslısın abisi var biraz oynatır, oyalar kardeşini ama ben öyle değilim sürekli benim ilgilenmem gerekiyor’ demezlermi… valla kadınları dövesim geliyor.ya ne oynaması kardeşini biraz kendi haline bıraksa şükretcem benim koca bebe sürekli dövüyor kardeşini. yazık minnacık yavru doğduğundan beri abisinden görmediği işkence kalmadı. allah yardımcımız olsun diyorum başka birşey demiyorum…

 24. “Sen yine iyisin karnındakiler ikiz, benim tek çocuğum ikizlerden daha büyüktü ikiz çocuktan daha büyük karnım vardı, ikizler küçük olur şanslısın” diyen çok yakınıma hayretle bakmıştımda, bu yazıyı okuyunca aklıma geldi.

 25. Tek başına ikiz büyüten bi anne olarak alkışlıyorum sizi.. Hislere tercüman olmuşsunuz

 26. Ne diym bilemedim yazınız ve yapılan tüm yorumlar çok güzel. Benim de 20 aylık ikiz ogullarim var.Bir de 7 ve 4.5 yaşında iki oğlum daha var.Dordüz anneleri kızmasın ama dördüz gibiler. Allah hepimize güç kuvvet versin.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.