Bir ikiz annesi olarak en çok sinirimi zıplatan, karşımdakine okkalı bir yumruk geçirmemek hatta kocamın kemerini kapıp girişmemek için kendimi zor tutturan durum şu klasik dialoğun son cümlesinde saklıdır:

–          Hiii ikizler mi?

–          Evet

–          Bende bir tane var ama ikize bedel!

Adettendir tek çocuklular, az biraz da zırlak bebeleri varsa ikiz anneleriyle mutlaka bir sidik yarışına soyunurlar. Onların bir bebeden çektiğini kimse çekmemiştir hayatta! Hatta bazıları daha da ileri giderek elindeki tek bebenin ikizden de fena olduğunu söylerler. Bunun bir de “Ben de ikiz gibi üst üste büyütüyorum,” diyen modeli vardır ama bebeler arasında iki – üç yaştan fazla olmadığı sürece onlara lafım yok, en azından ellerinde bakımları farklı da olsa iki organizma var.

Şimdi izninizle ikize bedel bebesi olduğunu iddia eden anneler konusuna girelim. Efendim, bu hatunları en çok dırdır ettiren konu şudur: bebeleri uyumaz, gazlıdır, huysuzdur, bu da onları ikize bedel yapar. E be kardeşim sanki ikiz anaları leylekten torpil mi görüyor? İki tane diye bize özel üretim bebe mi geliyor? Bizimkiler de seninkinin aynısından iki tane işte. Şahsen benim bebeleri getiren leylekle konuşma fırsatım olmuştu da yolda bizimkiler ne yaptıysa artık “Allah sana yardım etsin, abla, şu kadarcık yolda burnumdan getirdiler, kaç senedir şu işi yaparım böyle bebe görmedim,” demişti. Yani anlayacağınız bizim de elimizde iki tane uykusuz, gazlı, huysuz bebe var. Yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2). Yani sizin elinizdekinden bir tane fazla.

ayakta iki bebe birden sallanışı

Bu annelerin bir diğer şikâyeti de bir bebenin tüm zamanlarını almasıdır. O bebeyi ikize bedel yapan budur. Mesela vırt zırt altını değiştirmek gerekiyordur, ne bileyim çok mama yiyordur ya da yemiyordur, her gün banyo yapmak gerekiyordur… Bu durumda da onlara söylenecek şu var: Efendim, bizde bebekle ilgili her iş yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) kez yapılır. Yani neymiş her b.klu bez değişiminde, mama yedirilişinde, bebe sallanışında, banyo yaptırılışında tek bebeli anne şikâyet etmeden önce bizim bu işleri her seferinde bir kez daha yaptığımızı aklından çıkarmamalıymış.

cıbı saati

Bu anneler bir de çocuklarının hareketliliğinden şikâyet eder. Evi çok döküyordur bebe, bu da onu ikize bedel yapar. Anne bir bebenin peşinden koşmakla ölmüştür. Hâlbuki bilmezler ki onlar yine şanslıdır. O evi iki el ve iki ayak dökmektedir. Bizde durum bunun iki katıdır: yani dört el ve dört ayak işin içindedir. Peşinden koşmanız gereken daima ayrı yönlere koşan yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) bebe vardır.

evimizden bir kare

Bir de bu bıdı bıdıcı kadınlar arasında “Ayy seninki yine ikiz, bende bir tane var ki üçüze bedel,” diyeni çıkar ki o insana artık diyecek bir lafım yok direk Allah’a havale ediyorum.

Bu kadar laf üzerine aranızda hâlâ “Ama benim bebem…” diye başlayacak biri varsa ona da şimdi bilimsel veriler ışığında bir bebenin iki bebe etmeyeceğini ispatlayayım. Dikkatli bakın lütfen:

1 + 1 = 2 ve 2>1

Kafanıza iyice yer etsin diye bir de kelimelere dökeyim bunu: Bir, bir daha iki eder ve iki daima birden büyüktür. Yani bu da şu demektir, tek bebeyle bıdı bıdı eden anneler lütfen elinizdeki numuneye bakın ve bir ikiz annesiyle sidik yarışına girmeden önce elinizdeki bebeden bizde  yazıyla ve rakamla İKİİİİİİİ (2) tane olduğunu, iki bebenin de bir bebeden daima fazla iş, uykusuzluk ve enerji sarfiyatı anlamına geldiğini asla ve asla unutmayın! İlla bir şey söylemek istiyorsanız siz de diğerleri gibi  “Ayy ben bi taneye bakamıyorum, siz iki taneye nasıl bakıyorsunuz, maşallah,” deyin.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: