Müjdeler olsun! Çekirdek kabuğu sezonu açıldı!

Havalar nihayet ısındı. Parklar bahçeler dolmaya başladı. Ben soğukta da bebeleri dışarı çıkartanlardanım. “Annesiiiii, bu havada dışarı çıkılır mı? Üşüteceksin bebeleri” kışın en çok yediğim laflar arasındadır. Oyuncaklar ıslak olmadıktan sonra yaz kış bebelerimi sık sık parka götürürüm. İşin aslı kışın parkı kullanmayı daha çok seviyorum. Çünkü bomboş oluyor. Yazın parklar Harlem gibi. İğne atsan yere düşmüyor. Yazın park müdavimlerini kategorize edersek kabaca şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza:

1. Çat çat çekirdek çitip, kabuğunu yere atan ergenler: Bunlara imocu mu memocu mu ne deniyormuş. Komşunun kızından duydum. Genellikle siyah giyimli, melankolik görünmeye çalışan tipler. Parkın en ücra yerinde grup olup çekirdek çitip kabuklarını yerlere atıyorlar. Bıdır bıdır bir şeyler konuşup HUHAHAHHA diye yeri göğü inleterek gülüyorlar.

2. Çat çat çekirdek çitip, kabuğunu yere atan cami cemaati dedeleri: Bunlar da caminin bahçesinde yer kalmadığı için en yakın parka sarkıyorlar. Banklara oturup güneşleniyorlar. Kulakları pek duymuyor. Biri konuşurken diğerleri ellerini kulak kepçelerine dayayarak dinliyor. Sonra konuşan susuyor, bizim dedeler bir avuç çekirdek daha alıyor ellerine. ÇAT ÇAT. Arada tespih çeken de çıkıyor.

3. Zayıflama aletlerinde bir yandan havada türlü hareketler yaparken öte yandan çat çat çekirdek çitip, kabuğunu yere atan yurdum teyzesi olma adayı ablalar: Rahat kıyafetlerle geliyorlar. Hemen aletlere atlıyorlar. Geçen pazartesi rejime girmişler belli. Yeni diyet listelerini konuşuyorlar. Daha iki pedal çevirir çevirmez yoruluyorlar. Yorgunluklarını atmak için hemen iki avuç çekirdek çitip kabuklarını yere atıyorlar. Sonra iki pedal daha çeviriyorlar. Sonra iki avuç çekirdek daha. İşin ehli olanlar hem çitiyor, hem pedal çeviriyor.

4. Bacaklarını güneşlendirmeye gelmiş, çat çat çekirdek çitip, kabuğunu yere atan yurdum teyzeleri: Havanın ısınmasından en çok yararlananlar onlar. Güneşi görünce deniz aslanı misali banklara, çimlere uzanıyorlar. Romatizmalı bacaklarına güneş değsin diye eteklerini, uzun donlarını sıyırıp güneşleniyorlar. Bir yandan çekirdek çitip öte yandan gözlerine çarpan uzun tüylerini yolmayı da ihmal etmiyorlar.

5. Çat çat çekirdek çitip, kabuğunu yere atan anneler: Tek başına dışarı çıkamayan bebelerin anneleri bunlar. Bir yandan bebeleri gözlüyor, öte yandan diğer annelerle muhabbet edip çat çat çekirdek çitliyorlar. Kabukları tabi ki yere. Muhabbetin konuları hiç değişmiyor: Seninki ne yiyor? / Boyu kaç? / Kilosu kaç? / Bir tane daha düşünüyor musun? / Akşama ne pişirsek?

6. Parklardaki son grup ise çekirdek kabukları arasında oynamaya çalışan gariban çocuklar. Bunlardan bir kısmı yerdeki kabukları iki parmaklarıyla itinayla tutup ağızlarına atıyor. Anneleri görüp ağızlarına cart diye iki parmaklarını sokana kadar kabuğu ağızlarında çeviriyorlar. Diğer kısmı da kum havuzunda, kürekleriyle kovalarına çekirdek kabuğu dolduruyor. Arada çitlenmemişlerini görürlerse çitleyip kabuğunu yere atmayı da ihmal etmiyorlar. Eee ağaç yaşken eğilir.

19 yorum

 1. Geçen hafta sonu bende parktaydım ve tabloda anlattığınıza yakındı (dedeleri göremedim) çekirdek çitleyenlere özenip eve giderken çekirdek aldım :))

 2. Ben 5. gruba dahilim:) Çocukla parka gidince çok canım sıkılıyor, mahallenin kızları Seyyaf’ı görüp hemen elimden alınca fırsat bu fırsat çitlemeye başlıyorum.Bizim oğlan da 6. gruptan. Daha doğrusu gruptandı. Geçen yaz çok çektim, yerdekileri toplamasın diye mutlaka çekirdekle parka gidiyordum. Çekirdek kabuğunu ağzına alması o kadar fena değil de, parklar izmarit dolu!

  1. bak ben salak gibi herkesi yazmışım da kendi dahil olduğum grubu yazmamışım: çekirdek çitip yere atanlara düşmanca bakışlar atan, çekirdek kabuklarını elinde, eteğinde toplayıp çöpe atan grup.
   evet evet izmariti de kraker sanıyor benim bebeler. :)) ne zaman arkamı dönsem biri ağzına atıyor.

 3. parkta oturan başı boş adamlardan nefret ediyorum.bence parklar çocuklar ve onları getiren kişi içindir.insana oturacak yer bırakmıyolar yaa.ben çocuğum oynarken biraz olsun dinlenmek istiyorum.ama ne mümkün,amca sabah gelmiş belliki akşamı o bankta edecek.Allahım ya sabır,bide o pazarda boş boş avare avare dolaşan adamlar yokmu,ööööylee ohhh boşmuş abi evde canı sıkılmış gezmeye gelmiş,kalabalık etmeye gelmiş.onlar kadar boş olmak isterdim!!!

  1. 🙂 parklara damsız girilmemeli hehe.
   parklarla ilgili bi yazı daha yazacağım. bu konuyla ilgili güzel fikirlerim var:)

 4. Hafta sonu oğlumla gittiğimiz parkta bir yandan çekirdek çitlerken bir yandan da benim oğlana bakıp aralarında fısıldaşan iki teyze sonra bana dönüp “gözleri kızarmış bunun niye ki” gibi bir soru sordular. Arkasından da “güneş geçer bunun kafasına hasta olur bu” dediler. Sonra bana çekirdek ikram ettiler yoksa sağ olun istemem falan derken zorla verdiler bir avuç, ben de çitleyip kabukları cebime doldurdum. Pazartesi işe gelirken fark edip çıkarttım kabukları cebimden:)

 5. Alemsin yahuu 😉 dün akşam özden ile beni gülmekten kırdın 😀

  bu arada canım fena halde çekirdek istedi 😀

  1. ne pis halkımız var yaa. sanki önünde kendi bebesi oynamıyor. her yer çöp kovası dolu. bir çöp de içine isabet etmiyor

 6. tatlım ya buna gülerken gözlerimden yaşlar geldi inan, bu nasıl bir müşahede, bu nasıl bir teşbih maasallah..iki bebeye bakarken birde yurdum insanı tahlili:))))

 7. Aynen nefret ederim çekirdek yemekten ve yiyenleri izlemekten.O yüzden çocuğunu parka görüren anne olmadım.Parkı eve taşıdık eve salıncak kaydırak balkona kum havuzu yaptık.eğitici setlerlede destekledik.çocuğum tek başına parka gidecek yaşa gelincede anne arkadaşımın biri kaşlarını aldırmış hiç canı yanmamış sinek ısırır gibi oluyormuş benimkinide aldıralım böyle uzun saçlı bir oğlan çocuğuna benziyorum gibi laflar edince gerçekten parklar 18 yaş üstü olmalı…

 8. En güzel çitleme pazar günleri evde tek başına güzel oluyor.Hem çitliyorsunuz hemde iş ve evin stresi atılıyor.Hee birde çitlerken gurbetinde sızısı içinize gelince tamam oluyor. Ev evlikten çıkıyor temizlenen evi salyalar aka aka tekrar temizliyorsunuz.
  dipnot:benim bebem yok ondan tek takılıyorum 😉
  Muhabbetle.

 9. Çekirdek yine bir derece iyi bence.Cunku bir de çocuk parkina gelip sigara içenler var ya onlara çok sinir oluyorum

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.