Ene! Tövbe tövbe! Kız neler duydum öyle, sağdan soldan. Essah mı? E hayırlı ossun, yok yok yadırgadığımdan değil de hiç dimedin istiyoz diye. Birden yalan attılar sandım. E hayırlı ossun, hayırlı ossun. Allah tamamına erdirsin. Analı babalı, abili appalı büyüsün. Çok sevindim inan. Vallahana. Yok inan şaşırdığımdan öyle didim, hiç kötü şii dirmiyim, doğur anam doğur, doğur gadasını aldığım. Biliyom, biliyom, bilmem mi, şimdi herkeşler “E gızın da varıdı, oğlun da varıdı, bu da nireden çıktı?” der dururlar, bakma sen onlara. Haset idiyorlar, karınları dar onların. Anası belli babası belli, niye doğurmayacağmışsın? Hiiç kulağ asma onlara. Allah gözden nazardan korusun. Doğur yavrım, doğur. Evlattan zarar gelmez. Bak amemin kızı varıdı, o da üçüncüye hamile kalınca çok didiler doğurma, nidecen diye de dinlemedi doğurdu, kötü mü oldu? Üç bebesi var şimdi, ellerinden öperler. Allah’ın takdiri. Nideceeen. Cenabı Mevlam her isteyene versin. Vaktıyken doğur. Sonra istesen de olmaz. Artık gıdaları şiiileri bozdular. Bizim komşu elli yaşında doğurduydu. Şimdi öyle mi allasen? Sonra üzülün doğurmadım diye. Her şey gençlikte. Güverecek değiliz a gocadıktan sonra.

Yok yoook, hiç korkma. Bakma sen onların tek bebe hiç bebe, iki bebe çok bebe dediklerine. Üç çocuk normel, normel. Hepişi birbiriyle oynar, sana ilişen olmaz. Dölecik işini yaparsın sen de. Hem birinin yidiğini, ötekisi yir, birinin giydiğini ötekisi giyer, rahat edersin. Masrafları da az olur. Zaten bir çorba illa kaynatacan evde. Ayrı gayrı pişmeyecek ya.  Doyar kalkarlar. Üç beş sene kapıya çıkacak da değilsin, evdesin. Küçüğü de aradan çıkarırsın. Hazır evdeyken büyüt, koy hepsini. Sonra rahat edecen bak, iyi ki böyle itmişim diyecen. Tercübe konuşuyor yavrım, tercübe konuşuyor kuzum. Doğuran iyi ki doğurdum didi hep. Ben bile diyom, üç beş dene daha doğursamıdı. Küçükken zor ama büyüyünce iyi ki doğurmuşum diyon. Bir biri arıyor, bir öteki soruyor, bir biri geliyor dirken seviniyon. İyi ettin, iyi ettin, hiç üzülme. İyi ki vaktıyken yaptın.

Başta zor, kabul. Ama anan gelsin, gencecik daha. Kaç yaşında ki? Zıngır zıngır uğrunda koşsun ızcık. Vallaha ben de gelirdim de belim ağrıyor. Bacaamı sürterek yürüyom inan. Tansiyonum da çıkıyor bu ara. Böğrüme de bir sancı giriyor, gıvranıyom. Yoksa gelirdim inan ki. İşten mi korkacaam? Amaaan ne işler gördük biz zamanında kele. Şincikiler de iş mi? Sen dediğimi tut, ananı çağır doğuma. Dip kaynanam ne dir falan dime. Çok diyecese kendi gelsin yapsın. Kolay mı ayak altında iki bebeyle tekrar lohusa olmak? Amooon sizin evin çivisi çıkar gayri. Hah hah. Yok yok şaka didim gız, şaka didim. Allah yardım ideeer, merak etme. Cama peceye de birini alırsın on beşte bir. Sen sağ ben selamet. O kadar gözünde büyütme. Doğan büyür, Allah güzel ömür vire. Bak ötekiler kocaman oldu bile. Oğlanı okula vereceen mi bu yıl? İyi iyi, daha küçük, dursun evde. Getir götürünü yapar. Oynatır bebeyi, oyalar. İyi düşünmüşsün. Kız da anaç olur. Biraz büyüsün bebeyi appasıyla parka nii yollan, rahat iden. Kız kısmısı güzel evirir çevirir bebeyi. Oğlana diyemem a.  Oğlanlar şiili olur ızcık. Biraz kavga gürültü olabilir tabi. Çocuklu ev. Aman hepimiz büyüttük, bilmem mi. Olur o kadar. Adı ne dimişler de bebe dimişler. Adı ne yavrım? Bebe! Olacak o kadar.

Şimdi kaç aylık oldu tam? Gız mı oğlan mı belli mi? Aman heyecanlandım, bana noluyosa. Kızın da var oğlun da. Ne güzel. Ne doğurursan kendine gayrı. Amaaan gaynanan da göreydi bu günleri. Vah saçı kesik. Acınıyom da ona acınıyom hep. Geçen yine televizyondaydı, ağladım inan. Bi iyi kadınıdı ki. Vah. O da üçüncüyü istiyo diyollardı. Nasip. Bu kadarmış ömrü. Vade erken yitti. Nidecen gızım, olaydı, göreydi diyoz ammeee Allah’ın takdiri, ne desek boş. Allah’ım bilir. Kadir mevlaaaam, niderse güzel ider.

Niyse ocakta yimeğim var. Gurbanın kemiklerini koydum da kaynatıyom. Hokmadı işallah sana. Tüh yakın olaydın da vireydim ızcık. Zaten güzel olmamış, canın çekmesin, aruuu hiç güzel olmamış, yiğin kötü inan. Hadi niise gözün aydın yiniden. Allah tamamına irdirsin. Anana bacına selam it. Görüşürüz gene. Selametle, selametle.

Secce Bacı

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: