WhatsApp Veli Gruplarına Giriş

Ne yalan söyleyeyim çocuklarım okullu olmadan en çok özendiğim şey Whatsapp veli gruplarıydı. Arkadaşlarımda görür heveslenirdim. Ne kavgalar dönerdi yav. Çekirdeğimizi alıp dizi  izler gibi takip ederdik. O ne dedi, bu ne dedi, vaaay cevaba bak, dur bakayım şu ne diyecek… Nihayet yavrularım büyüdü de benim de veli gruplarım oldu. Kaç senede kaç grup gördüm. Bu sene ikisi aynı sınıfta. Grup da kurulmadı. Sınıf mevcudu da az, kurulsa bile bir iş çıkacağını sanmıyorum. Bugün zamanında grup grup gezmiş bir veli olarak hem nostalji olsun, hem bu nadide bilgi birikimim boşa gitmesin, hem de çiçeği burnunda velilere bir bilgilendirme yazısı olsun diye whatsapp gruplarındaki veli profillerinden söz etmeye karar verdim. 😉

Whatsapp veli grupları kendi aralarında temel olarak ikiye ayrılır:

a. Öğretmenli gruplar

b. Öğretmensiz gruplar

Öğretmenli gruplar daha sakindir. Bunlar genellikle ilk hafta tanışma toplantısında öğretmenin velileriyle hızlı iletişim kurmak için açtığı gruplardır. Temel amacı ödev göndermek, sınıf ihtiyaçlarını belirtmek, gerekli duyuruları yapmaktır. Öğretmen “Benden başka konuşan olmasın” konusunda hassassa pek iş çıkmaz o gruptan. Sadece öğretmenin “İyi hafta sonları” ya da “Bayramımız kutlu olsun” türünden tebrikleri falan olursa “Sizin de hocaaaaaaaaaaaaaaam” tarzında bir hareketlilik yaşanır.

Öğretmen yumuşak yüzlüyse, “koca koca insanları ben neden uyarayım” diye düşünüyorsa işte o zaman gruplar heyecanlı olur. Çünkü veliler sazı eline alır, çalıp oynamaya başlar.

Öte yandan öğretmensiz veli grupları en hararetli olanlarıdır. Bunlar genellikle öğretmenler gününden birkaç hafta önce “Alsak, alsak, öğretmene ne alsak?” sloganıyla sınıf annesi tarafından kurulan kısa sürede kadın forumuna evrilen diyet, korse, iyi çocuk doktoru, lazerli epilasyon… gibi konuların sıklıkla gündeme geldiği gruplardır. “Kujularımız çok tatlııı” / “Yeni öğretim yılı hayırlı olsuuunn” / “Kızlaaar biz de birlikte kahvaltı yapalım, kaynaşalım” şeklinde sevgi pıtırcıklıklarıyla başlasa da yakın vadede çok sert tartışmaların yaşanacağı, bir çok kez açılan kapanan, grup üyeleri atılan, hatta kendilerine alternatif gruplar kurulan çılgın gruplardır. Bir diğer işlevleri de velilerin çocuklardan aldıkları kırık dökük kimi zaman da uyduruk bilgileri kendi aralarında birleştirip bire on ekleyerek okulu basmalarına sebep olmalarıdır.

Öğretmenli ya da öğretmensiz gruplarda en çok öne çıkan veli tipleri şöyledir:

1. Tez canlı veli.

Daha öğretmen ağzını açtığı an atlayan, büyük ihtimalle yemeyip içmeyip elinde telefon mesaj bekleyen velilerdir:

Örnek diyalog:

Öğretmen: (11.46)

Veli 1: (11.46) Hocam bu kitabı napcaz?

Veli 2: (11.46) Ödev mi vereceksiniz hocam?

Veli 3: (11.46) Ödev bu kitaptan mı hocam?

Veli 4: (11.46) Ödev mi hocam?

“Layyynn hööyyyt” yazmamak için kendinizi zor tutarsınız. Yav hele bir bekleyin yav, yazacak öğretmen ne olduğunu. Ananızın karnında nasıl durdunuz ehehe.

2. Onay hastası veli:

Anlamak için yazılanı tekrar okumak yerine öğretmenin yazdığı ne varsa, sonuna mı, mi, mu, mü soru eklerinden uygun olanını ekleyip geri yazar.

Aynı örnek üzerinden devam edelim:

Öğretmen: Hayat bilgisi kitabı sayfa 12’deki sorular yapılacak.

Veli: Hayat bilgisi kitabı sayfa 12’deki sorular hocam?

?

3. Dünyanın en muhteşem çocuğunu doğurmuş veli:

Öğretmen sınıftan bir resim gönderir. Çocuklar faaliyet yapıyor.

Veli: “Ayyyyy Elif’imin duruşuna bak. Gurban olurum ben sana. Kuju bu kuju kuju.”

?

4.  Grubu kişisel sayfası sanan veli:

Sabah 06.38

Veli: “Günaydıııınn kızlaaaar. Bugün beslenmede poğaça günü unutmayın. Ben kızçeme yaptım bile. Tombik tombik kendi gibi.♥♥♥.”

?

5. Öğretmenimiz her şeye değerci veli:

Öğretmene hediye alma heveslisi velilerdir. Öğretmenler günü, anneler/babalar günü, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı, okuma bayramı, karne günü… Açıkçası ne günü olduğunun bir önemi yok, her Allah’ın günü sürekli öğretmene şunu alalım, bunu alalım, bir jest yapalım, sürpriz sunalım, ben zaten alacağım, isteyen katılsın diyerek ortaya atlarlar. Ayrıca bolca “Öğretmenimiz buna değer arkadaşlaaaarrr” / “Öğretmenimiz her şeyin en iyisine layııııkk” / “Ona ne alsak aaazz, hakkını asla ödeyemeyiz” / “Öğretmenimiz ne kadar özveride bulunuyor, lütfen biz de biraz özveride bulunalııııımm” / “Lütfen biraz duyarlı olalım, onlar hepimizin çocuğuuu” türünden sözlerle diğer velilerin kendilerini kötü hissetmelerini sağlarlar. Sınıfınızda birkaç tane olmaları durumunda öğretmenler gününe söz çiçeğinin yanında pantul, gömlek, parfüm, kazak, kemer, çorap ve cüzdandan oluşan damat bohçası ya da kelepçe bilezik, Trabzon set gibi nişan takılarıyla girmeniz muhtemeldir.

?

6. Paraya hayırcı veli:

Bir önceki grubun aksine bunlar da ceplerinden para çıkacak korkusuyla yaşarlar.

Sınıf annesi: “Yarın okulumuzda tiyatro var. Çocuğunun katılmasını isteyen veli yanında 5 tl göndersin.”

Veli: “Yuh 5 tl’ye tiyatro mu olur? 40 kişi var o sınıfta. Okulda 1800 kişi var. Çarp 5’le. Broadway müzikali mi getirdiniz okula? Daha yeni topladınız 5 tl uyduruk zıplama balonu için. Okul değil darphane mübarek. Para için sürekli icat.”

?

7. Her şeyim ortadacı veli:

Öğretmene özelden yazmak hiç aklına gelmez. Ne varsa döker ortaya.

Veli: “Hocaaam, Canberk’i bugün anneannesi alacak. Teyzesi alacaktı ama ayağını burktu dün gece. Biz de 29. hafta kontrolü için doktorda olacağız babasıyla. Teşekkür ederiiiim.”

?

8 . Protokol velisi:

Bütün belirli gün ve haftalardan sayesinde haberdar olursunuz.

Veli: “Kıymetli hocam, sevgili veli arkadaşlarım ve biricik yavrularımız. Hepinizin Çanakkale zaferini en içten dileklerimle kutlarım. Dilerim atalarımıza layık torunlar oluruz.”

?

9. Çatır çatır çatlatan veli:

Özellikle velilerin hararetle ödevden dert yandığı, tam öğretmeni daha az ödev vermeye ikna edecekleri anda ortaya çıkarlar. Genellikle iletilerine kujusunun sırıtan bir fotosu eşlik eder.

Veli: “Bizim ödevler bitti bileeee. Paşamla keyif çatıyoruz.”

?

10. Ben ben ben velisi:

Öğretmenin her söylediğini kendi üzerinde örneklendiren velidir.

Öğretmen: “Sevgili velilerim, çocuklarımız artık okumayı söktü. Bundan sonrasında iş sadece hızlandırmaya kaldı. Sizden ricam evde çocuklarınıza mümkün olduğunca okuma egzersizleri yaptırmanız.”

Veli: “Hocam ben sabah gazete gelince büyük yazılarını okutuyorum, olur mu?”

Öğretmen: “Elbette olur.”

Veli: “Bir de hocam abisinin ablasının kitaplarından bazı bölümler okutuyorum, olur mu?”

Öğretmen: “Elbette.”

Veli: “Hocam bir de yatmadan önce kitap okuyoruz. Bir sayfasını ona okutuyorum, kalanını ben okuyorum. Olur di mi?”

Olur tabi olur vijdansızın gızı.

?

11. Ödevci veli:

Olur ya öğretmen ödev vermeyi unutursa, “Yihuuu hafta sonu ödev yok” diye sakın sevince gark olmayın. Mutlaka ödevci bir veli çıkar ortaya.

Veli: “Hocaaaam ödev yok mu bugün?”

Öğretmen: “Aaaa ödevi unuttum. Matematik kitabından 17. alıştırmaları yapsınlar.”

Veli: “Bu kadar mı hocam? Yoksa cumartesi ayrı ödev mi göndereceksiniz? Bütün hafta sonu için bu ödev yeterli mi? Bir de kar tatili olabilir diyorlar hocam. O zaman ayrı ödev gönderirsiniz değil mi? Geri kalmasın çocuklar.”

?

12. Hayırlı cumalarcı veli:

İstisnasız her cuma, cuma tebriği atar. Kandilleri ve diğer mübarek gün ve geceleri de asla kaçırmaz. Ayrıca bol miktarda 7 salavat çek, rehberindeki 7 kişiye gönder / Panik yapmadan okuyalım, sakin vakur bir duruşla yayalım, ülkemizin üzerinde negatif enerji birikmiş / Bu dua hiçbir zaman yanıltmaz… konulu mesajları da gelir.

?

13. Kara haber tellalı veli:

Duyduğu ne varsa bire bin katarak anlatmaya, gece uykuları kaçırmaya bayılır.

Veli 1: “Hanımlar duydunuz mu, bugün okula polis gelmiş. Birinci sınıftan bir çocuk tuvalette taciz edilmiş diyollar.”

Veli 2: “Aaaaa. Ben bugün okuldaydım, hiç duymadım.”

Veli 3: “Aman Allah’ım yavrularımızı sen koru. O da nereden çıktı?”

Veli 1: “Valla kapıda konuşuluyordu. Tacizci okuldan biriymiş sanırım.”

Veli 4: “Aaaaaaa ne günlere kaldık yarabbi. Yarın gidelim konuşalım.”

Veli 5: “Arkadaşlar ben de duydum. Ben okul aile birliğindeyim. Müdür beye sordum. Kantindeki ürünlerle ilgili bir şikayet varmış. Ayrıca polis değil zabıta gelmiş.”

Veli 1: “Aaaa tecavüzcü kantinci miymiş?”

Veli 5: “Hayır, hayır. Tecavüz falan yok. Yiyeceklerle ilgili dediler. Öğrencilerle alakası yok. Sakin olun.”

Veli 1: “Tabi öyle diyecekler. Üstünü örtecekler. Sizi bilmem ama ben sakin olamam. Benim yavrum kıymetli hanfendi. Sokakta bulmadım. Yarın sabah gidelim kızlar okula! Kimlere çocuk bırakıyoruz!”

?

14. Şikayetçi veli:

Özellikle öğretmen de grupta yoksa grubu stres atmak amaçlı kullanır.

Veli: “Ay bu ne kadar ödev. Bütün dizilerim kaldı iki haftadır. Bu ne yaaa. Yap yap bitmiyor. Eşek sıpası ağlayıp duruyor yapmam diye. Ay bizim zamanımızda anamızla mı yapardık ödevi. Şimdi analar yapıyor bütün işi parayı öğretmenler alıyor. Bu ne yaaa. Hâlâ ağlıyor. Dövcem valla.”

?

15. Çocuğunu gruba sokan veli: (Ekstra çıldırtıcı model)

Sesli mesaj 1: “İyi akşamlaaar öğretmeniiiiimmm. Ben ödevimi bitirdim yatıyoruuummmm.”

Sesli mesaj 2: “Ben de ödevimi yaptım öğretmeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim.”

Sesli mesaj 3: “Ben de öğretmeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim. Sizi çok seviyoruuumm.”

Sesli mesaj 4: “Sabah görüşürüz öğretmeniiiiiiiiiiiiiiiiiim.”

?

16. Okulda olanları gruba taşıyan veli:

Veli: “Ali Haydar’ın annesi burada mı? Buradaysa bulsun beni lütfen. Kızımın bütün köftelerini yemiş oğlunuz. Olmaz ki ama. Lütfen konuşun çocuğunuzla.”

?

17. Sessiz veli:

Sadece okurlar. Yazılanlara karışmazlar. Sorulursa anca fikirlerini söylerler. Bir grupta iki hatta üç tane bile bulunabilirler.

?

18. Grupta yazılanları okuyup gülüp sağa sola yazan veli:

İşte en pisi onlardır. ? Hele bir de blogları varsa hepten yandınız. AHAHAHHA.

Şiişşşt. Çaktırmayın. ??

 

Önemli not: Konuşmaların hepsi temsilidir. Sonra “Vay bunu ben demiştim, yemedin içmedin, utanmadan beni bloga mı yazdın” diye beni dava edip zindanlarda çürütmeye kalkmayın. 😉

 

 

 

42 yorum

 1. Birkaç tanesi bizde de mevcuttu gerçekten. Ben sessiz gruptandım ama 🙂 En çok da hayırlı cumacılar, kandilciler yoruyordu beni. Her birine cevap yazsan bi türlü, yazmasan bi türlü.

 2. Cok ilginc, evropada yaşiyorum, birak watzap grubunu, ogretmenin telefon numarasini bile alamazsin burda?

 3. Ay bu kadar olur ? bir haftadır öğretmenli veli grubunda hepsini gördüm .Bende sessize aldım okuyorum sadece .Ogretmensiz gruplara hiç girmeyim bari hele de öğretmenler günü öncesi .Yengeme öğretmenler gününde granit tencere seti ve Kahvaltı seti almıştı velileri en pahalisindan çok şaşırmıstim. Her okulda var demekki öğretmenimiz en güzeline layıkçı veli ☺

   1. Hadi ya telefonum falan bozulsa bari kaçış yok diyorsun yani ya anneler jiplerle mersedeslerle birakiyorlar çocuklarıni o yüzden tırstim bi an hediye konusunda ?.Neyse araba alacak değiliz ya en fazla bilezik alırız toplasip ?

    1. Ben hep ayrı takıldım. “Duyarsız” veli yaftasini yemeyi göze alıyorsan sen de yapabilirsin 😉

 4. Hele o tartışmalar o laf sokmalar. Bir ara onlara da deyin bacım. Bizim grupta bir kadıncağız tepkisini dile getirirken ama yazacağına yanlış bir harfe basmış( tahmin edersiniz ki küfür olarak algılandı) karşıdaki elit hanımefendi nasıl bir eli belinde cennet mahallesi pembesine dönüştü gülmekten öldüm telefon elimde.. ????

 5. Benim de oğlum 2 yaşında bi an dusundum de hangi grupta olurum diye seçemedim inan ki ? ama bu kadar güzel anlatilabilirdi gözümden yaş geldi 🙂
  Bende bi animi anlatayım. Benim okul zamanı wapzapp yok tabi veli toplantısına gelir annem. Sonra tabi toplantının sonuna doğru sivri veliler tartışmalı konuşmaya başlar yok onun çocuğu bunu demiş bunu doğmuş gibi. annem sinir olur her seferinde de ocakta yemeğim var bahanesiyle eve gelir toplantıdan erken çıkıp. Aynı bahaneyi sunduğunu unutuyordu zaar ?? bir keresinde öğretmenim de toplantı için çağrı yapıyor yanıma geldi dedi ki Esra annene şöyle yemeğin altını kapatıp gelsin toplantı üzüm.surecek ?

 6. Secce gun be gun yasadiklarimi anlatmissin ya öldüm yine gulmekten. Benim de kizlar ayri ayri sinifta olduklari icin iki ayri watsapp grubundayim. Ne olaylar ne olaylar… hatta gecen yil anaokulunda ikinci dönem öğretmen dayanamayip kendi grupta olmasa da grubu kapattirdi??

 7. okulda olanları gruba taşıyan veliyi beğendim ben de:)bizimki kreş grubu kadın hergün ialcı verilecek bugün de verilecek diye yazıyor.bizimki hasta olsa hemen ilaç takibi yapmıyoruz hastaysa getirmeyin derler bu kadının dayı sağlam yerde sanırsam:)

  1. Bizde bı kadın yazdı ki hocam ateslenirse bana haber verir misiniz.allaaah öldürdüler kadını çocuklarımıza hastalık saçacak beben diye. Meğer iyileşmiş çocuk da olur ya halsizlesirse diye yazmış kadin

   1. Bizim ikinci günün ardından müdür yazdı, on çocuktan sekizi el-ayak hastalığı, ateşi olanı göndermeyin diye.veliler sessiz veli demek genelde.her gün yazı görmeye alıştım inşallah devamı gelir secce kuzu

 8. Çok güldüm ya allah iyiliğini versin ancak bu kadar güzel ifade edilir ben yeni okuldan hani şu çık yakın akraba?

 9. Ben de şimdi veli grubu olusturuyordum, internette bi bakayım nedir bu gruplar dedim. Sizin yazınız çıktı karşıma, gözüm korktu, kurmasam mi acaba?
  Ama çok güldüm, işiniz rast gelsin.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.