Kurtlu Anadolu Kadınından İngiltere Kraliyet Ailesi Varisi Prenses Charlotte’ye Dünür Düşme Mektubu

Sevgili Kate,

Nasılsın, iyi misin? Efendin, evlatlar, hanımannen hep iyilerdir inşallah. Bizi sorarsan biz çok iyiyiz elhamdülillah. Dünya meşgalesi, uğraşıp duruyoruz işte. Biliyorum bugün hafta başı, sen de pazartesi temizliğiyle meşgulsündür, hafta sonu herifler evdeyken ne kadar batıyor evler değil mi? Aman Allah yokluklarını göstermesin, herifleri evde de oturtmasın şekerim. Boşuna dememişler kârı içeri, kendi dışarı diye. Bir de seninki koskoca saray, temizle temizle bitmez tabi. Yok ben daha başlamadım. Viledama su koyarken aklıma düştün, hemen yazayım dedim. Benim de acelem var zaten, çok vaktini almayacağım, hemen sadede geleyim: Açıkçası seni hayırlı bir iş için rahatsız ediyorum.

Geçen gün benim bıliş oğlan gazetede senin kızın resmini görmüş. Koştu geldi bu kız kim anne diye. “Resmin altını okusana oğlum, İngiltere Prensesi,” dedim. “Sen tanıyor musun?” dedi. “Ayol tanımam mı? Bizim Kate’in kızı” dedim. “İlk bebesini doğurduğunda çok yardımcı olmuştum ona.” Çok beğendi. Allah bahtını da güzel etsin, çok güzel kızın gerçekten. Açıkçası bizim akrabalarda kız çok. Hepsi de işli güçlü maşallah. Dışarıdan gelin hiç düşünmüyorduk ama nasıl olsa yabancı değil, gözümüzün önünde büyüyor. Kete gibi de kız. Madem oğlumuz da görüp beğendiyse niye olmasın dedik, dünür düşmeye karar verdik.

Dur canım, daha dinlemeden yok deme. Kızının kısmetine mani olma. Tamam, yaşı küçük olabilir de, alıp kaçacak değiliz zaten kızı. Yüzüğü takalım, adını koyalım. Bizimkinin de daha askerliği var zaten. Bizim de acelemiz yok. Başlarını bağlayalım da düğün de olur elbet.

Ay ne demek önünde abisi var? Kızların abi beklediği nerede görülmüş? Kız kısmı çok bekletmeye gelmez anacım. Onun şunu, bunun bunu derken kalıverir evde vallahi. Benden söylemesi.

Daha okulu mu bitmedi? Aman okulu da bahane etmeyin. Okusun şekerim, biz okumasın mı diyoruz? Hem okuyunca ne olacak, Allah aşkına? Bu sefer de çalışayım diye tutturacak. Bebesi de başına kalacak. Tamam, ben de babaanne olacağım, o da benim canım, elimden geleni yaparım elbette de, benim de belim ağrıyor anacım. Öyle çok uzun boylu şiiler beklemeyin benden. Ama çok istiyorsa okuturuz tabi. Okumasın demedik ki.

Çeyizi yok diye de üzülme. Bizim de bir denecik oğlumuz. Biz de bir ucundan tutacağız elbet. Bir kışlık bir yazlık yorganlarını döktürdüm bile. Övünmek gibi olmasın kışlığa tam 7 kg yün doldurttum. Ellerimle yıkadım ha. Sıcacık, mis gibi yatsınlar. Ara dantelli yatak takımı da yaptırdım. Kanaviçeli pike takımı da hazır. Makinelerini de emmileri alacak. Daha ne ossun? Çeyizi hiç dert etme.

Ayol o ne şekil söz? Ne demek koskoca kraliyet ailesiyiz? Tamam, soylu ailesiniz de biz de az değiliz hani. Soyumuz sopumuz bizim de belli elhamdülillah. Anadolu’nun yillisiyiz. Taa 1071’de gelmişiz, o günden beri de buradayız. Tanınmış aileyiz. Kime sorsan, herkeşler bilir bizi.

Bak, hemen kestirip atıyorsun ama. Hele bir dinle oğlumu bir anlatayım. Böyle fırsatı depmeyin. Bir daha önünüze böylesi çıkmaz. Oğlum diye demiyorum, eli yüzü düzgün, içkisi, sigarası, kaavesi, kötü arkadaşı yok. Boylu poslu. Aslanlar gibi maşallah. Görsün, kızın da bayılır. Kampanyadan bilet bulduk. Gelsin oğlan, bir pastanede görüşsünler. Hele bir kızın görsün, sonra yok diyebilirseniz deyin.

He derseniz hemen yüzüğü takarız. Kampanya bitmeden hemen akrabaları toplar böyük kaavesine geliriz, sözü de kesiveririz. Düğüne de salon tutacam ha. Masraftan kaçmam. Biz herkeşlere altın taktık, bir denecik oğlum, herkeş de bize takacak. Gelinimize fişekli de takarız. Artık bir evin bir oğlu. Gelinimize taktıklarımız da bizim şanımızdan. Teyzeleri de takacak, halaları da takacak, dayıları da takacak, emmileri de takacak…

Bak bizde gelin de çok kıymetlidir ha. Çok hoş tutarız gelinimizi. Hem ayrı ev de açacaam. Söz. Ben zaten hiç eski kaynanalar gibi değilim. Benim de kızım var. Gelinimin de kızımdan bir farkı yok. Öyle iş ne de beklemem. Haftada bir gelip evimi süpürsün, silsin yeter. Bir de misafirime gelsin. E biz büyük kapıyız. Gelenimiz gidenimiz çok olur. Gelin gelsin hizmet etsin de yüzümüz ağarsın, göğsümüz kabarsın. E anam, evin gelini. O kadar da ossun.

Öyle gelini anasına göndermezlik ne de etmeyiz. Biletler kampanyaya girince gelir. Sen de anasısın tabi. Sen de buyurur gelirsin. Senin de evin sayılır.

Bak oğlanın kartını bırakayım da sorup soruşturun bizi. Aman ne hâlâ yok yok yok? Vireceeeseniz uzatmayın. Tamam, kız evi naz evidir de, bu kadar da yok denmez ki canım! Voooooo! Oğlum elini sallasa ellisi! Kime gitsek zil takıp oynar. Oğlan beğenmiş diye dedik. Yoksa nidek sizin iş güç bilmeyen kızınızı? Hadi, hadi, tamam, söylememiş olayım. Tamam, tamam, uzatma! Aklınız başınıza gelince dövünüp duracaksınız. Hadi hadi, al da turşusunu kur kızının. Bir daha gelmez bizim gibisi. Kaçtı tren, kaçtııııı!

Secce Bacı

 

 

 

(Önceki kurtlu anadolu kadını mektupları için bkz: rita, caillou, kate, lohusa)

5 yorum

  1. Secce kuzuu… Benim oğlanla kırkları karıştı prensesin. Maalesef kızı biz kaptık şekerim. Kate tabii nikah olmadan ayyuka çıkarmak istememiştir, e ne de olsa kız anası,yoksa biliş Ahmed’i beğenmemek ne haddine…2 sene daha sabret hem sen ben oğlanin pesine bir kız yapayım,hemen Ahmedle başını bağlarız..Sarı saç,yeşil göz garanti.(Çene,ukalalık,çok okuma, okumaktan bıkmamak da bonus)

    1. :)))))))))))))))))))))))) hele ondan yüz virmedi kadın. ben de diyorum neyine güveniyor. 😉

      tamam kardeş, gelin üretimine geç. 😉

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.