Uyku problemine kesin çözüm!

Sizin de uyku probleminiz var mı? Gece yatınca bir o tarafa bir bu tarafa dönüp duruyor musunuz? Gözleriniz fener tutulmuş fosforlu kedi gözleri gibi sürekli açık mı? Yoksa sıkı sıkı kapattığınız halde uykuda değil misiniz? Farklı bir yatakta yatsanız yerinizi mi yadırgıyorsunuz? Odada karınca yürüse tıkırtısından yastığı kulaklarınıza mı bastırıyorsunuz? Ateş böceklerinin ışığı bile uykunuzu kaçırmak için yeterli mi? Gece bir kere uyanınca bir daha uyuyamıyor musunuz? Öyleyse doğru yere geldiniz. Ben de aynı sizin gibiydim. Nihayet derdimin dermanımı buldum!

Bebelerden önce çok ciddi uyku problemlerim vardı. Kapının tıkırtısına uyanır saatlerce geri dalamazdım. Yatağım değişse sabaha kadar otururdum. Ertesi gün önemli bir işim olsa, misal misafir gelecek olsa, erken kalkıp bir yere gidilecek olsa, on dakikada bir uyanarak, arada daldığımda da kâbuslar görerek uyurdum. Ailemin yanındayken değil de öğrenciyken çok sıkıntı oldu bu bana. Odayı en az iki kişiyle paylaşıyordum. Ne yapayım ne edeyim doğru düzgün uyuyamıyordum. E öğrenci evi. Patırtı çatırdı biter mi? Normal patırtıyı çatırtıyı geçtim, bir arkadaşım ders çalışmak için saati 3’e kurar, sonra da on dakikada bir ertelemeye alarak sabaha kadar saat çaldırırdı. Katil olmaya hiç bu kadar yaklaştığımı hatırlamıyorum. Gece gözümü her kapattığımda kocaman bir sopayla kızın kafasını ezdiğimi görüyordum. Soluğu danışma merkezinde aldım, üç sene terapi gördüm, bana mısın demedi. Allah’tan kız mezun oldu da canını kurtardı.

Sonra mesela öğrenciyken nöbetleşe yemek yapardık. Ertesi gün yemeği ben yapacaksam gece uyumak ne mümkün? Uyuyabilsem de sabaha kadar rüyalarımda yemek pişiririm. Yok yemeği yakarım, yok kendimi yakarım, yok evi yakarım… Kâbus kâbus kâbus… Bir kere baktım olmayacak, bir türlü uyuyamıyorum, kalktım, gecenin üçünde yemek yaptım, geri yattım.

Hayatta beni en zorlayan huyum budur. Anneme çekmişim, çekmez olaydım. O da hiç uyuyamaz. Her sabah suratı bir karış kalkar. Yok babam sağdan sola dönmüş de, yok banyoda su damlamış da, yok üst komşu çorabını çıkarmış yere atmış da… Kadınımın bahanesi hiç eksik olmaz. Hayatta uyuyamaz. Ama maşallah kendi derdimle birlikte annemin derdini de çözdüm. Tabi ki ikiz doğurarak!

Bebelerden sonra annemle yaklaşık bir sene birlikte yaşadık. Allah razı olsun yavrularım sayesinde ne yer yadırgama derdi kaldı bizde ne sesten etkilenme ne ışıktan rahatsız olma. Fırsat bulur bulmaz bir uyur olduk ki annemle nah böyle kalıp gibi! Nerede yer bulursak artık. Kâh koltuk tepesi  kâh masa altında kâh sallanan sandalyede… Üstelik ayağımızda bebeler, elimizde biberonlarla. Koca sene annem çekyatı açmaya bile gerek duymadı. Çekmeden direk üzerine devrilip yattı. Ben desen ondan beter. Bıraksalar kış uykusu uyuyacağım. Nereyi bulsam kıçımda pireler uçuşuyordu.

Bebeler üç yaşına geldi, maşallah sübhanallah, benim uykusuzluk problemim gitti de geri gelmedi. Hâlâ ağzım açık, gözüm kayık, nereyi bulursam devriliyorum. Misal şu aralar kullandığım yatağım:

ey yatak, sen ne güzel şeysin

Gördüğünüz gibi 2 oda 1 salon konforlu yatağımdan bu yatak demeye bin şahit isteyen bahçe katına taşındım. Hint fakiri bile daha konforlu şartlarda yatıyordur eminim. Yerdeki halının boyu bir metre mi ne. Kafam halıda kalsa, ayağım açılıyor, ayağım halıya çıksa kafam. Tortop oluyorum ben de üşümemek için. Sonra üzerindeki beyaz örtü, aslında kızın yatağının örtüsü. Polyester. Nasıl ter yapıyor. Yastığımın yününün de dövülmesi lazım. Sabaha kadar kafamı dövüyor ama gıkım çıkmıyor. He üstümün örtüsü de bebelerin hastane çıkışlarının battaniyeleri. Ayağıma ayrı örtüyorum, kafama ayrı. Bir o kayıyor, bir bu kayıyor. Eskiden olsa bırak bu şartlarda uyumayı, gözümü kapatamazdım. Şimdi daha yastığa beş kala zıbarıyorum. Her seferinde çocuklar uyuyunca kalkıp yatağıma geçeceğim diyorum ama daha bebeler uyumadan bayılıyorum ki ne bayılma. Hırsız girse, beni alsa götürse duymam ha. Artık beş saat mi dersin altı saat mi dersin, bebelerim ne kadar uygun görürse öyle bir uyuyorum ki  oooooooooh dünyada yok böyle rahat döşek.

Diyeceğim o ki ciddi uyku probleminiz varsa merkez merkez gezip o ilaç bu ilaç kullanıp terapiden terapiye koşup hiç kendinizi yormayın. Üstüne de paralar dökmeyin. Direk ikiz doğurun anacım. Çivili yatakta bile yattığınız an zıbarmazsanız bana da Secce Kuzu demesinler! Secce Eşek desinler. O kadar da kesin konuşuyorum yani!

33 yorum

 1. hahahahaha 🙂 cok sükür hic uyku problemim olmadı ama yinede ikiz istiyorum, senden heveslendim 🙂

 2. :)))ellerine sağlık secce bacı süpersin. ben hayatımda hiç bir zaman uyku sorunu çekmeyen, otobüste ayakta giderken bile uyuyabilen, yerini yatağını yadırgamayan bir insandım, hala da öyleyim… bazen hatta oğlumdan bile önce yatarım bi bakarım yanıma gelmiş kıvrılmış napiiiim şekerim dayanamıyorum uykusuzluğaa

 3. benim bebelerden önce yoktu uyku problemim bayıla bayıla uyurdum ama ne zamanki benim bebeler doğdu uyku bana haram oldu 🙁 hep yarım yamalak uykularım tık sese uyanır oldum…küvezde kalırlarken üzüntüden stresten uyuyamadım,küvezden çıktılar nefes alıyorlarmı acaba diye yada kusup boğulurlar diye konrtol edicem diyerek uykusuz kaldım,hastayken uyurumda ateşleri yükselir fark etmem diye uykusuz kaldım vs.vs.vs.şimdide alışkanlık yaptı uyuyamıyorum malesef 🙁 sen çözüm deyince sevindiydim ama yarım kaldı sevincim

  1. pınarcım ben merkezle konuştum, yanlış çift göndermişler sana. bi çift daha doğur. bu sefer uyuyacaksın söz:)

   1. SECCE SEN BENİ İYİCE ZOMBİ YAPMAK İSTİYON GALİBA :)) ÇİFTİ BIRAK TEKE BAKACAK GÜCÜM KALMADI 🙁

 4. ilahi Selcen, şükür uyku problemim yok davul çalsalar uyurum o derece, he bi de yastığı karşıdan görsem de uyurum ben :)) İkizler sende güzel!

 5. Valla yillarca ben de ayni durumdaydim..yukaridaki komsu uyandiginda ayak sesinden ben de sabahin korunde kalkardim, uni de sabah alarma uyanmayan ev arkadasimi kaldirir alarmi kapatir sonra da uyuyamazdim.. Her Allah’in gunu birinci ogretim ogrencilerinin uyandigi saatte kalkar ama ikinci ogretimle derse girerdim..
  inanilmaz sinir bozucu bir durum,insani resmen yiyip bitiriyor ama sonra ikiz de degil sadece 1 tane bebek geldi eve uykusuzluk , ust kat komsusundan terliginden sikayet falan hicbisey kalmadi… Musait heran ve heryerde uyuma kapasitesi varmis ben de de haberim yokmus:)

 6. seccecim benim uyku sorunum yoktu ikizlerden sonra uyku sorunum oldu.. onları saat gece 12 gibi uyutuyorum ben sabah 5-6 ya kadar uyuyamıyorum. sürekli zombi modundayım. bir ikiz daha doğursam düzelir miyim sence?

 7. Ben direkt olarak salonun ortasına yuz ustu yatiyorum.gecelik giyme luksum bile yok.salonda basliyorum uyumaya oda oda yer degistire degistire bide bakiyorum sabah olmus.uyudummu kalktimmi belli degil.

 8. benim de uyku problemim yok şimdi bile kız beni uyutup babasıyla uyutuyor..çay içiyorlar beraber:)))

 9. ne cocuklardan once ( hos cocuklardan onceki halimi hic hatirlayamiyorum ya ! ) ne de sonra hic bir zaman uykuyla ilgili bir problemim olmadi sukur :))) cocuklarimda gayet uykucular :))) aksam dokuzda yatip , sabah sekizde okula zor uyaniyorlar :p

  baska birisininn evinde de yatsam hic yerimi yadirgamam horul horul uyurum :)))) kayinvalidem ve gorumcem senin bir onceki modelinden :p ertesi gune misafiri olsa uyuyamazlar :pPp ben hic tinmam valla :)) yeterki kivrilip yatacak bir yer olsun :)))

 10. Daha iki gün önce demiştim eşime, senin yazında tam üstüne denk düştü 😀 Oturma odasında kanepede yatmaktan rahatsız olan eşime “Çivili yatak getir dakkasında uyumazsam nolayım” demiştim 😀 Bebekten önce uyku sorunu ne bilmezdim ama oğlan bi yaşına girdi hala uyuyamıyorum.

 11. ikiz üçüz oldumu öyle bir uyuyorki insan nereyi bulursa oracıkta kıvrılası geliyor eee malum üçüzler :)))akşam yatırıyorum pordon gece diyecektim 1 2 gibi sabah bir bakıyorum biri sağımda biri solumda biri ayağımın altında hangi ara gelmişler yatağa yerleşmişler hiiiiç haberim olmaz o an kendimi prenses gibi hissediyorum muhafızlarım beni yalnız bırakmadılar… bebeler 4 5 aylıkken gece hiç uyuyamazdım herkezler öğlen yemeği yerken bendeniz zor bela bir kahvaltı yapardım sersem tavuk gibi:))gerçi üç buçuk yaşındalar ama akşam yatağınıza yatın deyince sanarsınki 3.dünya savaşı başladı:)))

 12. ben kendimi bildim bileli her an her yerde uyurum çok şükür de tek sorunum uyanamıyorum 🙂 korkum ise birgün çocuğum olur da gece ağlarsa uyanabilir miyim acaba? yoksa onun da çalar saati kapatır gibi ağzının üstünü kapatıp uyumaya devam mı ederim 🙂

 13. uyku derken şu akşam yatılıp sabah kalkılan durumsa eğer, kendisi bir sene önce oğlum tarafından kaybettirildi, hükümsüzdür!!

  ilk üç ay kolik, sonraki her ay başına da bir diş çıkarma derken her gece için bir uyumama sebebimiz var hamdolsun, uykusu yerinde olan yorumcu arkadaşlarıma da aşkolsun..

 14. baslıktan çocukların uyku problemine cozum sandım okuyunca azcık hayal kırıklgına uğradım:) ee herkes derdine gore dusunuyo bende tam tersı durum oldu bekarken tepemde davul çalsalar uyanmayan ben sımdı(çocuklardan sonra) bı cıta uyanır hemende uyuyamaz oldum sızın ılk baslardakı halınıze dondum yatağım harıcı asla uyuyamam her sese kulak kesılırım yaslandıkça ınsan daha az uyur derler sanırım ben o gruba dahıl oldum:))

 15. Ben de ciddi bir sey diyecek diye okudum kesin bir cozum sandim.uyayamayan arkadaslar varsa tek cozum kac ta yatarsaniz yatin sabah erken kalkin vucut gunduz yorulsun eger gece 3 te yatipgunduz 12 de kalkarsaniz ertesi gun mumkunu yok uyayamazsiniz haplar gecici cozum.

 16. Bu ne arkadaş ya ciddi sandım bende . E ben nasıl doğurcam ikiz çocuk . Kapat ya kapat by

 17. Ay gece gece güldüm uykum iyice açılmıştır herhalde.. ama çok tatlisiniz ikizleri öpün benim için. .

 18. Ay ne cpk guldum yaziniza, Allah sizi de guldursun hep. Kucagimdaki 3 numaram uyandi gulmemden ama tutamadim kendimi. Ben de 3 cocuk tavsiye ediyorum, hatta birincisi bes yaşına kadar geceleri sik sik uyansin, üçüncüsü eve duvardan duvara cingene salincagi kurup sallasanız da uyumasin… yatmaya bile ihtiyac duymuyorsunuz, direkt ayakta ruyalar alemine gecis. Yalniz arada kazara yatarsam ben de cocuklarin battaniyesini kullaniyorum, ne komik aslinda al iste bir örtü üstüne, cocuklar gorur de belki acirlar halime diyorum ama nafile 🙂
  Sevgilerimle

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.