Tuvalet Eğitimi 3. Sezon 1. Bölüm “Çişim çıktı”

(Yasal Uyarı: Bu yazı kızımın deyişiyle “iggggrenç” oğlumun deyişiyle “diksinç” olaylar içermektedir. Midesi hassas şahsiyetler okumasın. Sonra “Ay midem bulandı, ay kustum, ay kaka kokusu burnuma geldi, ay Allah belanı versin,” gibi yorumlar istemem ona göre!)

Yine aynı cümleyle başlayayım da geleneğim bozulmasın: Aslında henüz tuvalet eğitimine başlamadım. Daha açık konuşmak gerekirse ön hazırlık yapmayı bile bıraktım. Çocukların muhterem popoları klozete değmeyeli haftalar oldu. Kaka alarmı da uzun süredir ötmüyor. Bu iş nasıl olacak, gerçekten günün birinde benim de kıçında bez olmayan bebelerim olacak mı, bebelerin boşaltım sistemlerinin başarısını teneffüs etme zorunluluğum bir gün bitecek mi, hatta ve hatta bebelerin mürüvvetlerini de görecek miyim diye merak ediyorum. Ama şimdilik bu uzak hayalleri bıraktım daha kısa vadeli dertlerle uğraşıyorum: çiş çıkması!

Uzun -hem de çok uzun- bir süredir her ama her sabah oğlan çişi çıkmış olarak kalkıyor. Aslında bezini yatırmadan hemen önce değiştiriyorum; ayrıca sadece altı, yedi saat gibi gayet de kısa bir süre gece uykusu uyuyor ama gel gör ki her sabah çişi taşıyor! Hem de ne taşma! Atleti, donu, pijaması, uyku tulumu, çarşafı… her gün banyoya yığılıyor. Daha tuvalet eğitimine başlayıp altını açmadan yatak yorgan battı bile. O yetmezmiş gibi ara ara kız da ona katılıyor. Öf! Banyoda her sabah bir çişliler dağı yükseliyor. Kurutma makinem de yok. Çamaşır yetiştiremiyorum. Daha bir posta kurumadan, öteki posta yetişiyor yahu. Ne büyük dertmiş bu arkadaş. Vakti zamanında bir aile büyüğümüz çocuklara “Südüğü (sidiği) kuruyasıcalar” diye bağırırdı da ben de sinir olurdum. Vallahi anladım kadını yaa. Her sabah gözümü açar açmaz, hatta kapalıyken oğlanın üstünü başını yoklamaktan, daha gün doğmadan çişle uğraşmaktan o kadar bıktım ki nereye dönsem çiş kokusu alıyorum, neye dokunsam elime ıslak geliyor. Kafayı çişle bozdum yemin ederim. Hatta durun bir örnekle de ne durumda olduğumu pekiştirerek anlatayım: Geçenlerde internette tütünün prenseslerine rastladım. Bir üçüz annesinin el emeği göz nuru ürettiği tütülerin içinde birbirinden tatlı üç minik kız çocuğu. Mayıştım resimlere bakıyorum. O arada şu resmi gördüm:

hö?

İlk tepkim hö? oldu. “Çişim Çıktı” diye penyeye yazılır mı ayol? Çok muzip bir kadın herhalde bunları hazırlayan dedim. Diğerlerine baktım. Popom pişti / Kıçım dondu / Kakam geldi gibi sloganlar bekliyorum onlardan da. Aa gayet aklı başında şeyler. Allah Allah bunu niye böyle yazmışsa kadın diyerek tekrar resme döndüm ki puhahaha çişim çıktı değil dişim çıktı yazıyormuş üzerinde. Anlayacağınız sonunda bu da oldu, tuvalet eğitimi kâbusu daha başlamadan bana kafayı yedirdi. Aylardır bu derdime bir çare arıyorum.

Öncelikle sıvı tüketimini azaltayım dedim. Benim oğlan sütünü içmeden asla uyumaz. Sütü erken saate aldım. Yatmadan iki saat önce verdim. Bir kaç gün uğraştım. Ama ne yazık ki değişen bir şey olmadı. Oğlan yine uykuya geçmeden sütünü içmek istedi. Anca öyle mayışıyor. İki kez biberon içince de sabah olmasını bile beklemedi çiş çıkmak için. Daha gecenin üçü olmadan çiş vardiyasına kalktık.  Bir iki kez de dalavereye getirdim, ikinci sütü vermeden uyuttum. İki saat sonra deliler gibi bas bas bağırarak kalkıp süt istedi. Allem ettim, kallem ettim ama olmadı. Yıktı apartmanı valla. Artık vermesem üst komşu gelip verecekti sütü. Böylece süt saati değişikliği ile ilgili mevzuat da rafa kalktı.

Sonra bir süredir Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler‘i okuyorum. Yorumlara da sıkça yazılıyordu. Ben de alabilmek için para biriktiriyordum. Malum epey tuzlu bir kitap. Allah’tan bacım yetişti, hediye getirdi. Bayıldım! Gerçekten de süper! İçinde hemen hemen her konuda fikir veriyor insana. Ben de horozlar birliğinin başına geçebilecek kadar erken kalkan oğlumun uyanışına bir çare ararken üç aşağı beş yukarı şöyle bir şeyle karşılaştım: “Çocuğunuzun çok erken kalkmasının sebebi ıslak bezi olabilir.” İşte o an beynimde bir ışık yandı. O gece üşenmedim, kalkıp bir ara altını değiştirdim. Ömründe ilk kez dokuza kadar uyudu bıdık. Sevinçten göbek atıyorum, nihayet çözdüm bu işi diye. Ertesi gece yine dikildim başına. Çaktırmadan altını değiştiriyorum. Tulumu çıkardım, pijamayı indirdim, bezi çıkardım, yenisini taktım, hızla pijamayı geri giydiriyordum ki bizim çakal hareketlendi. Hemen pış pış tış tış uğraştım ettim ama bebe gecenin bir yarısı uyandı ve bir daha uyumadı! B.klu bez elime patladı iyi mi! Şimdi kalkıp değiştirmeye de korkar oldum.

Sonra bu derdimi feyste dökünce bir arkadaş bir numara büyük bez kullan dedi. Zaten en büyük numarayı kullanıyorum. Üzerinde yazana göre 25 kg’a kadar bu bez kullanılabilir. Analarının ilkokula başladığında 18 kg olduğunu düşününce en az üçüncü sınıfa kadar idare eder bebeleri diye düşündüm. Ama yine de aklıma takıldı. Geçen markette bez alırken daha büyük bir şey aradım. Benim kullandığımdan büyük bir hasta bezi vardı, bir deeeeeeeeeeee dı dıdıdıdıııııııım bir markanın “çok işeyen bebeler için 5+” bezi. Tabi üzerine çok işeyen bebeler için diye yazmamışlar. Kibar olsun diye “çok sıvı tüketen bebekler için” yazmışlar. Ama ben anladım mesajı tabi. Hemen yüklendim bezi eve geldim. Akşam törenle taktık oğlana. Sabah yine müezzinden erken uyandı! Tabi yine çişi çıkmış halde. Valla üşenmedim saydım, bir damla bile değişiklik olmamış. Yine güvendiğim dağlara kar yağdı. Boynumu büktüm, kadere teslim oldum.

Diyeceğim o ki bizim bebelerin tuvalet eğitimi alması gerektiği konusunda artık bezler de hemfikir. Onlar bile taşıyamaz oldular bu yükü. Bir an önce bu işin başına geçip kakamız tuvalette, çişimiz tuvalette şarkısını bebelere belletmem gerekiyor. Ama bu kadar işeme potansiyeline sahip bebelerle bu iş nasıl olacak, işte orasını kafam almıyor. Zaten daha gece deliksiz uyumuyorlar, bir de uyuyan bebeyi kaldırıp işetmeye mi uğraşacağım? Yazık değil mi bana? Uyanırsam ben bir daha uyuyamam ki kardeşim. Hem ayrıca bu kadar litre çiş için kaç kez kalkmam lazım? Bir iki, hatta üç, dört kez ile kurtaramayacağım belli. Gece bağlayayım, gündüz açayım desem, ne anladık o işten? Yine çişleri çıkmaya devam edecek. Bir ara oğlana pet şişe takmayı bile düşündüm. Şöyle 2,5 litreliğinden. Sabaha kadar şor şor istediği kadar işesin. Ama ana yüreği işte, rahat edemez diye ona da içim razı olmadı. Öyleydi böyleydi derken ne yapacağımı şaşırdım valla. Merak ettim, sizde de var mı böyle bir dert, yoksa benim oğlanda mı var bir çiş, aman işte iş?

24 yorum

 1. hahahha senin şu anlatım tarzına bayılıyorum:)))Şor şor işesin sabaha kadar öyle mi:) Umarım bir çaresini bulursun,keşke önce sütü azaltmayı sonra wc eğitimine geçmeyi deneseydin.emzirmeden bırakma gibi aşamalı olunca daha kolay adapte olurlardı belki.

 2. Erkeklerde bezin ön tarafı daha çok ıslandığondan ben ön tarafı daha uzun tutuyorum selcen belki işe yarar

 3. yaa aslında gözünde çok büyütme tuvalet eğitimini yani ben çok büyütüyodum çünkü oğlumda hiçççç çişini söyliycek hava yoktu bu çocuk çişi geldiğini anlamıyoki nasıl söyliycek dedim ama yaşda olmuş 2.5 hatta 1 ayda geçmiş yazdı bu yaz öğretmesem havaların ısınmasını beklesem 3.5 olcaktı bi gayret izin döneminde tatil dönüşü evde 1 hafta kalcaktım çıkardım bezi aldım bi lazımlık oğlum bak çişin gelince annecim çişim geldi diceksin koşarak buna yapıcaksın dedim yüzüme manasız bakmasından anlamıştım zaten söylemiyceeğini neyse ilk gün faciaydı hepsi yere hiç isabetimiz olmadı taki akşama kadar ilkgünün akşamı söyledi bir kere nasıl mutlu oldum anlatamam hiçkimsenin çişine bu kadar sevinmedim 🙂 tabi lazımlığa oturmayı reddetti ilk çişini kanepenin tepesinde lazımlığa ayakta yaptı neyse ertesi gün olayı çözdü benimki nerdeyse yarı yarıya bi kere altına yapıyosa bi kere lazımlık şeklinde 3.gün hepsi tuvaleteydi çok sevinmiştim ve şaşırmıştım bu kadar çabuk beklemiyodum ama şu var ilk 3 gün gece bezledim ama bezlediğim sürece bezi dolu kalkıyodu 3.gün gündüzü halledince gece bezi çıkardım ama yine anlattım gece çişin gelince anne çişim geldi diceksin bakma böyle anlattığıma anlamsız yüzüme bakıyo ama yinede ona açıklama gereği duydum ama meğer anlıyomuş bizim paşa kakada biraz sıkıntı yaşadık oda 1 hafta kadar kakanın kendinden çıktığını anlamadı başta görünce korktu yapmak istemedi onada çözümü iğrenç ama kendim yaptım ona gösterdim 🙂 işte bizim tuvalet güncemiz böyle tabi gece altını ıslatmıyomu tabiki arada ıslak kalkıyoruz özellikle çok derin uyursa yada hastaysa eeee oda olcak okadar diyorum amaaaa sen iki bebeyle nasıl uygularsın bilemiyorum oda senin hayal gücüne kalmış :))))

 4. Selcen valla aynı dert bende de var. Benim kız 1 biberon su içmeden uyumaz birde gecede 2 defa kalkıp süt ister, vermezsen dediğin gibi ortalığı yıkar. Uzun süre bende sabahları sürekli üst baş değiştiriyordum şuan gece saat 4 gibi falan kalkıp mutlaka bezini değiştiriyorum o da sabaha kadar idere ediyor.

  1. Merhaba biz anne çişim var kitabı ile tuvalet eğitimini sorunsuz atlattık, herkese tavsiye ederim.

 5. Bizde çiş olayını nam çözdü, bana kalsa uzardı daha bu iş, hatta anneme de zorlamadiye nutuk atarken doktorumuz hazır annen burada iken başlayın dedi ve denize dönüp artık parka gezmeye beziz gideceksin çişini tuvalete yapacaksın dedi. Bana da bi kere çıkarttın mı bi daha takma dedi ve başlamış olduk, ma-aile çişini takip eder olduk. O söylemiyordu biz hatırlatıyorduk hala da öylr 2-3 saatte bir hatırlatıyoruz. Nihayet kakayı söylemeye başladı.

  Gece de bağlamıyoruz. Süt için kalkınca önce tuvalete sonra sütü veriyoruz. Tabi sabah 6:00-6:30 da kalkıoruz ve o kalkışta çişten sonra uyku felan kalmıyor.

  Gelelim bezden çişin çıkmasına, biz de yaşadık onu dediğin gibi atlet don çarşaf herşey ıslanıyordu. Prima premiumun bazı paketlerine olmuyordu sadece, garip ama öyleydi. Diğer primalarda ve markalarda tüm bezleri taşırdık. Bir diğer nedeni de üşüyor olması olabilir, yani terleyip üşümek de buna dahil. Üşüyünce daha çok çiş yapıyor bizimki.

  Ama dediğim gibi secce bana kalsa bu iş olmazdı. Annem sağolsun. Hele sen iki bebekle allah kolaylık versin :((( anneni ara. Bir süre sizde kalsın derim 🙂

 6. kızım da tuvalette kakasını yapınca ; anneeeeeee ben kakamı yapınca benim karnım boşalıyooooo, diye bağırır oldu 🙂 kerata o olayın adının boşaltım sistemi olduğunu yaşayarak öğrendi 🙂

 7. bizde de aynı sorun var ya. gece altını değiştirsem de sabaha gene taşmış olabiliyo. gece beslenmesi 2-3 biberon onu da azaltamıyoruz. anca çamaşır yıkıyoruz!

 8. ben ikizlerime sirayla verdim tuvalet egitimini. once ikisini birden actim. bir de kardesleri vardi.baktim iki tuvalet bir bebek zor olacak.basedemeyecegim,oglani kapattim hemen.
  hangisi daha meyilliyse ona devam edebilirsin.ben gece hic uyandirmadim cis icin. yapan yapiyordu zaten. kiz 4-5 geceden sonra gece kacirmaz oldu. ama oglan hala gece kacirir. 4 yasindalar. oyuna dalar gunduz bile kacirir. diyecegim o ki kaciracagi varsa kacirmaya devam ediyorlar. ogrenecegi varsa zaten ogreniyor. gunduz de gece de kacirmiyor. gerekirse gece bezlemeye de devam edebilirsin. o da baska bir yontem. hangisi kolayina gelecek ve sen daha az yorulacaksan ve heder olacaksan o yolu sec derim nacizane.bence bu yolda her yol mubah.canini sikma o kadar.

 9. Cisim cikti’ya guldum, ben de oyle okudum. Algida secicilik iste..
  O gece sutleri size biberon çürüğü olarak geri dönecek Secce. O işi bırakın.
  Gunduz tuvaleti kullanmayi ogrendiler mi? Gece yarısı çise kaldırmak cozum degil zaten, eğer çise kaldıracaksan, Uyandırman lazım. yoksa” ruyamda tuvalete gidip yapiyorum” dusuncesiyle, cisi geldiginde bilincalti derhal tuvalet ruyasi gonderir ve kalktim sanarak yatagina yapar.
  Gunduz tuvalet egitimi, Mekki baslasin. Bir yildiz tablosu, cicili bicili etiketler, her 5. Yildiza bir odul. (toybox). Hizla ilerletirsiniz. Ahmis ozenir hemen. Sonra gece kuru kalkani odullendirme, gece bezini iptal etme diye gider.. Diyorum ben.

  1. DOĞRU DİYORSun vallahi. peki soğukta başlanır mı tuvalet eğitimine. bir işeyecek on kat kıyafet bir gidecek. en iyisi şu kurutma mak işini hızlandırayım

   1. al bende de bu srun var. gunduz bezini gecen yaz attık hatta o dönem gece bezini de attık. okuldan gece sutunu kesin dediler, ounu da kestik ama gelgelelim benim oğlan hep çok su içer, bu seferde annecim çok susadım diyor. sıkıyorsa verme suyu:( yazları her 2 saatte bir çişe kaldırmaktan helak oldum. ona ragmen üst baş batıyordu. bir de o zaman benim yanımda yatıyordu. ıslandığını anlıyordum e şimdi kendi yatağında yatıyor,sürekli kalkıp kontrol etmem gerekiyor. dayanamadım. huggies’in dry&night külot gibi giyilen bezinden aldım. yatmadan çişini yaptırıyorum. Zaten gece çişe de kaldırsam uyanmıyor ki, uykulu uykulu zorla işetiyorum çocuğu. her çocuk farklı be secce.. bizde o çıkratmalar falan hiç işe yaramamıştır mesela, çoocuk uyanmadı mı uyanmıyor işte…

 10. ben kizim 21 aylikken baslamistim, 5 ayda tamamen cozduk olayi elhamdulillah. kalorifere atip kurutursun kiyafetleri ama halilari ne yaparsin bilmiyorum 🙂 bacaklarindan sizdigini hissedip noluyooo demesi lazim demisti bir arkadas o yuzden kat kat giydirmedim ben alistirirken ama temizleme kismi berbat birsey :S 😉
  gece yatarken, disari cikarken pull up bezlerden giydirdim hep, hala da giydiriyorum bir yere giderken, bnm evim neyse de baskasinin evine yapmasin diye.. bnm en cok zorlandigim konu oldu tuvalet egitimi, gelin ederken bile bu kdr aglamam herhalde 😛

 11. aslinda senin oglan cisini tutmaya baslamis alisma zmanina yakin oluyo oyle. cis miktari aslinda ayni ama tutup birden yaptigi icin tasiyo bizim meryemde oyleydi. eskisi gibi istemdisi azar azar degil de birden salinca bez kaldiramiyo. gece degistirirdim ben de ama bizimkinin uykusu biraz agir uyanmazdi

 12. selcencim kışın olur tabi zamanı geldiğini düşünüyorsan (ki ben bile senin afacanların zamanının geldiğini düşünüyorum çok bilmişler çünkü)
  ben kızımı aralıkta alıştırmıştım 2 yaşını 3 ay geçmişti evimizde sobalı ayrıca…. 5 6 günde alışmıştı.. ilk alıştırdığımda öğle uykusunda altına kaçırdı gece ise kaldırıp uyandırmıştim… sonra sonra kaldırmadım kazalar oldu oldu alıştı.. oğlumu da martta tam 2 buçuk yaşındayken alıştırdım…
  bezliyken sabah kalktığında çişi taşan oğlum ilk geceden itibaren hiç kaldırmadığım halde altını ıslatmadı…
  sonraları bazen kaçırdı tabi ama ben gece kaldırmaya alıştırmadım şimdilerde 3 yaşını geçtiler gece tuvaletleri gelirse kendileri
  beni uyandırıyorlar..ilk alıştırdığım zaman yatarken süt vermiyordum şimdi tekrar içiyorlar…
  bence kesin kararlı ol ve pas etme ihtimaline karşın evde bez bulundurma en fazla 8 9 gününü alacağını düşünüyorum… gece alışkanlığı biraz daha uzun sürecektir tabi.. allah yardımcın olsun canım…

 13. Kizima cift bez bagliyorum ben gece, her birini bir yana kaydirarak. Ic donundan hallice bir goruntu oluyor ama ise yariyor sanki.

 14. geç kalınmış bir yorum ama huggiesin erkek bezi özel çıktı belki biri okurda faydası olur 🙂 bn daha denemedm ama oğlumunda hep taşar bi arkın dediği gibi primanın yeşil paketi 5 numarası ii geldi beyaz paketleri ii tutmuo

 15. Secce kuzuu🙈 ben buraya geldiysem aynı yollardan geçiyorum demektir di mi🙈 dua et de hayırlısıyla atlatalım… bu arada burda kaç aylıktı seninkiler kuzu?

  1. maşallah maşallah az kalmış sık dişini :DDD 3 sezonda final yaparsın. orada tam 2,5 yaşındaymış çocuklar

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.