Yeni Gelinler ve Bebeliler

Yeni evlendiğimde ilk kapı komşum üç bebeli bir kadındı. Çocuklarının en büyüğü bile okula gitmiyordu. Evlerinde sürekli bağrış çağrış vardı. Kadın resmen yırtınırdı yaa. Kapısının önünden geçerken korkardım valla. Karşılaşmayayım diye hiç ses çıkarmadan parmaklarımın ucunda çıkar girerdim eve. Yine de karşılaştık ama.

İlk karşılaşmamızda biz ev seriyorduk. Daha düğün olmamıştı. Açık kapıdan kadının evini görmüştüm. Aman Allah’ım ne pasaklı kadındı yaa. Ev savaş alanı gibiydi. Yerlere karpuz suları akmıştı. Kapısının önündeki b.klu bezlerin kokusu apartmana yayılmıştı. Hele o bebelerinin hali neydi? Biri evde çıplak geziyordu! Ötekinin saçı yoluk yoluktu. Yüzü kirden görünmüyordu. Üç numarayı göremedim, vitrinin altına girmişti.

Daha ilk görüşümde kadının notunu verip görüşülmeyecekler listesine ekledim. Görüşmedim de. Kırk kere çağırdı ama evine ayak basmadım. Onu da bastırmaya niyetim yoktu ama bir kere kapıdan kendi evime girerken ben, bebesi fare gibi aradan içeri kaçtı. Onu çıkartmak için girmişti bizim eve. Gerçi bu bahanesiydi bence. Girince çıkmadı. Tam 5 saat oturdu! Aman bir çene, aman bir çene. Kaynanası neler etmiş de, görümcesi kocaya nasıl kaçmış da, eltisine neler takılmış da. Ayyy beynimi uyuşturdu be, gittiğinde uzun süre baygın gözlerle ağzım açık duvara baktım.

Sonra bir daha karşılaşmamak için azami gayret gösterdim. Oğlu da tekrar bizim eve kaçmasın diye kapıya fare kapanı kurdum. Kadın kısa bir süre sonra taşındı gitti. Sevincimden arkasından kurban kesmediğim kaldı. Eee yeni gelinler çocukluları sevmez, çocuklular yeni gelinleri. Yalan mı?

Evlendikten sonra çok ev değiştirdim. Değişik değişik komşularım oldu. Her evde kısa süre oturdum. Bebeler doğmadan hemen önce de bu eve taşındık. Çocukların ilk senesinde kimseyle görüşemedim. Karşı komşum üç çocuklu bir kadındı. Çok iyiliğini gördüm sağ olsun. Yaz başında taşındı. Yokluğunu çok hissettim.

Haftalardır karşıma yeni komşu bekliyorum. Kendimce çocukları benimkilerle yaşıt bir komşu için dua ettim. E itin duası kabul olsa gökten kemik yağar diye boşa dememişler. Gele gele karşıma bir yeni gelin geldi! Geleceğini duyar duymaz canım sıkıldı, moralim sıfırlandı, suratım asıldı. Eee bebeliler yeni gelinleri sevmez, yeni gelinler bebelileri. Yalan mı?

Ev sermeye geldiklerinde karşılaştım yeni komşumla ilk kez. Bir gün dışarı çıkıyorduk. Önce oğlanı giydirdim, kızla uğraşıyordum. Soydum, üstünü değiştirecektim ki bezinin kirli olduğunu fark ettim. Tam altını değiştiriyordum elimden kaçtı bacaksız. O sırada oğlan dış kapıyı açtı. Karşının kapısını açık görünce fare gibi oraya daldı. Karşı evdekiler onu görünce güldüler. Ben de yüzümde mahcup bir eda, elimde kızın b.klu beziyle oğlanın peşinden koştum. Kapı arasından çıkması için dil dökmeye başladım. O sırada kızım saklandığı yerden çıktı meydana. Arkamızdan geldi. Çıplak! Karşı evdekilerin suratını görmeliydiniz. İki bebeyi zor bela yakalayıp eve soktum. Bu arada bezi kapımın önündeki içinde karpuz kabukları olan çöp torbamın üzerine koydum. Peh çöpün de suyu akmıştı. Ne gündü ama!

Sonra bir kez daha gördüm gelin hanımı. Dışarıdan geliyorduk. Oğlan kum havuzuna dalmış, çimento torbası rengindeydi. Kız da mütemadiyen zırlıyordu. Sümükleri çenesinden akıyordu. Benim sırtımda tuğla gibi sırt çantası, ayağımda rengi kalmamış pabuçlar, üzerim kan ter içinde, ekşi kokum büyük ihtimalle iki metre öteden duyulur halde iki kolundan bebeleri çeke sündüre eve sokmaya uğraşıyordum. Karı koca kapıdan çıktılar. Merhaba, hayırlı olsun falan diyecektim ama sarı saçlarını savurup gitti Mihriban. Burnuma da mis gibi parfüm kokusu bırakarak. Arkasından ezik ezik bakakaldım. Hey gidi günler, savur bakalım saçlarını dedim.

Sonra bir kere daha karşılaştım. Yine evden çıkıyorlardı herhalde. Mutfakta iş yapıyordum. Bebeler de koridorda kuduruyorlardı. Kavga ediyorlar, bağrışıyorlar ben de çır çır çığırıyorum. Ev de döküm döküm dökülüyordu yine. Karşı kapının açıldığını duyunca benim oğlan da merakla bizim kapıyı açtı. Komşu bir iki laf attı oğlana. Bizimki de şımardı gülüyor. Sonra kız gitti yanına. Benim üstüm rezalet, çıkıp alamadım bebeleri. İçeri girin diye yırtındım olduğum yerden. Hayır, çocuklarımın komşuya bakmaları mesele değil de komşunun kapının arasından bizim ev namına gördükleri şeyler yerin dibine soktu beni. Zor bela kapattırdım kapıyı oğlana.

O son karşılaşmam oldu yeni gelinle. Bir daha sesini bile duymadım. Parmak ucunda girip çıkıyor eve herhalde. Sanırım görüşülmeyecekler listesine tepeden bir giriş yaptım. Oysa ne zamandır komşu bekliyordum laflayacak. Bir kahve yapsa, abla gel iki çene et açılırsın dese çok mu olur ha?

Bir kaç gün daha bekleyeceğim. Baktım ses çıkmıyor, ilk kapıyı açtığında benim oğlanı salacağım aradan. Sonra da onu almaya girerim, bir daha da ne zaman çıkarım Allah bilir. Eee bacım evlendi, kaynımın da düğünü oluyor, dedikodular birikti. Anlatacak çooook şey var.

63 yorum

  1. ben de ayni seyi dusunmustum, dost aci soyler secce … 🙂

   (benim basiam neler gelcekk, dusunme istemiyorum, Allah’im sen affet beni!

  2. şu çenemi tutsam zaten çok kaymak gibi bir hayatım olacaktı ama:) bu arada beni kınadınız farkında mısınız hahaha

 1. çok iyiydi ya :O)
  ben 5 yıllık evliyim yine de komşum yok doğuruncca selam verenlerde kaçıcak haha haaa :O)

 2. selcen,
  ben de yeni gelin sayılırım,daha 2 sene olmadı evleneli,bebem de yok henüz,mobilyalarımın da tamamı beyaz ve krem tonlarında,koltuklarım krem ve açık gri,yani çocuklara göre değil.yine de evime bi komşum gelse diye 2 senedir bekliyorum ama ne gelen var ne giden.bu önyargılardan herhalde!gelen de bebesi bişey dökecek diye diken üstünde oturuyo,oysa ben döksün bırak yauuvv bile diyorum tüm samimiyetimle,ama nafile.neden böyle?

  valla komşun olmak isterdim gerçekten.yardıma da gelirdim çalışmasam.bizim apartmanda komşuluk sıfır.

  1. sen ne biçim insansın zuhal hehe:)
   valla ben de çocuksuzun evine gidemiyorum artık.her çocukluya da gidemiyorum:)

 3. çok güldüm çok öyle böyle değil :)) bu arada bir şey diyeceğim, bu sitenin tasarımı değişmeden önce yazı yayınlanınca hemen mail olarak geliyordu ama artık bayağı bir gecikmeli hatta 1 gün sonra geliyor mailler. Allah’tan twitter’dan takip ediyorum da hemen görüyorum yeni yazı linkini 🙂

  1. ya onu gir de ayarla dediler bana da ayarlayamadım. böylesi daha iyi ama çünkü değişiklikler yapıyorum arada:) sonra ilk okuyanlar yeni esprilerimden yoksun kaldılar diye üzülüyorum:)

 4. bu arada, komşu olmayı en çok istediğim 2 kişi var, biri çok sevdiğim bir akrabamız diğeri de sen. ah keşke ama şehirler bile farklı 🙂

  1. aaa ben seni istanbulda sanıyorum. gelin ol gel karşıma hehe. inşallah inşallah.ama bak oradan laf atıp sonra beni eve bastrımazsan kıyamet koparırım ha.

   1. ben İstanbul’daydım 8 sene, sonra İzmir/Ödemiş’e memlekete geri döndüm. bakarsın nasip olur oraya gelin olmak, inşallah diyeyim :)bastırmamak ne demek ya olmaz öyle şey 🙂

 5. Neredeyse evlendiğim 8 sene olacak İstanbul’a geldim geleli bi denecik komşum olmadı sanırım sorun birazda bende 🙂
  Ben senin şu yeni gelin gibiyim apartmanda görünce selam verenlerden ee çünkü buyrun gelin desem birine ee bi de gelirse ee bi de dert yanmaya başlarsa yandım diyerekten banada buyrun gelin demiyorum çok mu yabaniyim neyim :))

  1. ya komşu güzel şey melal. yeri geliyor ailenden önce onlar oluyor. mahrum etme kendini. beğenmezsen görüşmezsin bence bi dene

   1. valla anam alt katımda oturuyor komşuya gerek kalmıyor ama bak anamın karşı dairesi boş sayılır istersen sen buyur gel bize komşu ol 🙂
    İstanbul beylikdüzünde ikamet etmekteyiz 🙂 ayrıca açık sözlüyüzdür aa yetti artık al bebelerini git evine deme potansiyelimiz vardır.:)

     1. Merak etme biz senide kendimize benzetiriz alınganlık kalmaz ayrıca zamanla pasaklılıkta kalmaz benim titiz anam 5 seansta sanada titizliği aşılar.:))

 6. ya bende isyiyorum bi kahve..şu mahallede tek biri var görüştüğüm çocuklar akran..onunda kocası 1 aylık izindeymiş..zaten ramazanda tık yok..kazık çakmış adam eve..annemlede bi yere kadar..geldiler yani baya..

  1. benim de kocası şehir dışına tayin olan bi komşum var.bu sene ona sarmayı planlıyorum.bakalım yüz verirse:)

   1. valla yüz vermezse kendi bilir…bak bi davette benden bacım…al bebeleri gel,samimiyim…valla toplaşıp gelin hanımlar :))allah ne verdiyse:)

 7. secce sen çok yaşa emi çok tatlısın yaaaa sen bana gel oturmaya kahve senin itin köpeğin olsun beeee:))

 8. ya keşke benim komşum olsaydın selcen.Ne güzel anlaşırdık.Benim durumumda senden farklı değil.Evin o hengamesinde kendimize oturacak bi yer açıverirdik başlardık muhabbete…ikiz annesinin haliden ikiz annesi anlar sen gel bana oturmaya çok rahat edersin nasılsa benim evide b.k götürüyo…

 9. hehe,bendensin selcen,yeni evlendiğimde evim bal dök yala formunda,bende ise bir edalar,giyinip süslenip geziyorum,oy anam oyyy.üstümdeki daireye 1,5 yaşında bebesi olan+çalışan bir aile taşındı,birgün kapısına birşey sormak için gittim,anammmm,koridor fenaaa,yok dedim bana göre değil bu hatun,hep te sesleri geliyor,cırcır bağırıp duruyor,görüşmem yahuu,diyordum.sonracığıma benim bebe doğdu,birkaç ay sonra benim ev daha fena,ben hep sinirli,suratsız,eski ben gitmiş,üst komşumun bedeni beni esir almış,işte o sıralara denk gelir benim onunla en süperinden kanka olmam,hala da öyleyiz:)

  1. ohoo karşıdakinin bebesi olmaya benimkiler okula başlar. tekjrar hiç uğraşamam mik mik bebe sesiyle.

 10. valla yeni evliyken de çoluk çocuğa karışmış şu halimle de evim iç açıcı değil.her yer heryerde.kimseyi çatkapı alamıyorum eve,utancımdan.çocuk yokken durumum daha vahimdi.koca kadın,çocuk yok evin haline bak derler diye kapımı çalan komşulara kapı arasından karşılık verirdim.çocuk olduktan sonra ihale ona kaldı.yine de rahatça buyur edemiyorum.şimdi böyle dedim de senn evden elbette daha derli toplu ve temizdir evim ama buranın standardının altında olmasından şikayetim :)))

 11. Men dakka dukka demişler Secce bacı.Mevzu tebessüm ettirmekle beraber önemli gördüğüm bir noktaya değinmek gereği duydum; kapı kilidi.Sizinki yaştakiler hiçbir fenalığı bilemeyecek ve hemen herkese güvenebileceklerinden emniyetsiz kapılar – Allah muhafaza – kötü sonuçlar doğurabilir.Benim 23 aylık oğlan da ne zaman kapı çalsa ya da karşı komşunun çok sevdiği on yaşındaki Düdü ablasının (Betül) sesini duysa hemen kapıya koşar açmaya çalışır.Kapıya kendinden mandallı ve gün içinde sürekli kilitli olan kilit sayesinde neyseki açamıyor.Henüz çevirmeye gücü yetmiyor.Onu da becerince kilidi üste almayı düşünüyorum.
  Unutmayın ki kilitlenmemiş bir kapının hiçbir emniyeti yoktur.İyileri içeride kötüleri dışarıda tutmak için böyle bir tedbir tavsiye ederim vesselam..

 12. Rahat bırak yeni gelini…benim kapım her daim açık sana…beraber karpuz kabuklarından gemiler yapalım…dar alanlarda paslaşalım…b*klu bezlerin arasında kaybolalım 😀

 13. Ya ben de yeni evliyim. Misafirim olmalarını gerçekten çok istedğim insanlar gelecekelerdi sağolsunlar. Ama bi gece önceden evin mutfağı dahil krem rengi olduğu aklıma geldiğinde kendi kendime aman şimdi evde kaç çocuk olacak kimbilir ne hale gelecek falan diye düşünmeye başladım. İşin kötü tarafı çocuklar evin altını üstüne getirseler ağzımı açıp gık diyemem. Ama ertesi sabah kendimi kötü hissetmeme sebep olan şeyler ardı sıra geldi. Biri hasta olmuş(sonradan geldi), biri tam gelmek üzereyken başının üzerine düşmüş dikiş falan atmışlar (buna gerçekten çok kötü oldum), biri gelmek istemediği için anneannesiyle kalmış vsaire. Ne kadar üzüldüğümü anlatamam..
  Not: Evet, gelen çocuklar yeni boyalı kapıların üzerinde araba sürdüler,kapısı kapalı olan yatak odama kadar girip makyaj malzemelerini bulmuşlar.. Ama beni asıl üzen, kendine yapılmasını istemeyen şeyi benim evde en absürt şekliyle yapmaya kalkışan özür dilerim ama eşşek kadar insan oldu. Ve bunun nihayetinde evime gelecek olan diğer insanlara karşı zorla ikna ettiğim eşim artık tamamen haklı konumunda.

 14. iki aydir TR’deyim . yeni yazlarini coktandir takip edemedim . lafi fazla uzatmiim . ramazana on gun filan kala yalova esenkoyde miydin ??? kadinlar plajindan cikarken bir oglan bir kiz ikiz anasi gordum . eski postlarindan birinde kendinden ufak tefek , masallah hic iki usak anasi gibi durmayan zayif bir hatun dedigini hatirladim 🙂 . bebelere baktim kiz esmer , oglan sarisin gibi . ve oglan senin bulanik :p fotolardan gordugum kadariyla senin oglana cok benziyor . boyle bir olayla hic karsilasmadigim icun amanin bir heyecanlandim , amanin bir heyecanlandim 🙂 yanimda arkadaslar olmasa hatun kisiye gidip ” ay afidersiniz hanfendi bir oglan bir kiz plogunun yazari siz misiniz ? ” diye sorcem 🙂 sorsam soramiyorum , ama sormasam da meraktan catliycam ! aklima senin oglanin adinin Ahmet oldugu geldi . E benim kucugun adi da Ahmed .kadinin onunden gecerken sadece Ahmet dedim . Hani cocugun adi Ahmetse elbet bi tepki verir diye dusundum :)))) yalniz butun bu dusuncelerim bir kac saniyenin icinde geliyor aklima :p Ben Ahmet deyince benim bucur arkasini donup bana bakti . Ikizlerden kiz olan , A-aa anne o cocugunda adi Ahmetmiiss dedi :))) sonra biz durakta esimi beklerken , ikizler ve analari ve yanlarindaki hatun kisilerle otobuse binip vinnladilar . ben de mel mel arkalarindan baka kaldim :)))))

  1. yok firdevscim üzgünüm bütün yaz istanbulu bekledim ben. iyi denk gelmişsiniz valla bu kadar tesadüf olur.ama bir dahaki sefere ahmetten değil melikeden dene bence. denk gelme ihtimalini azaltır:)

 15. Hadi yaa :p ulen bu kadan tesaduf nassi bi araya geldi :)))) bi de yaziyla ilgili yorum yazayim 🙂 benim gorumcem cok titiz . cocuklari olmadan once evine tek tuk gitmisligim vardi . cay iciyoruz mesela , cocuklar ellerini biskuviye filan uzatacak olsalar cocuklari yakin takibe alirdi . caylar bittiginde daha biz otururken evi supururdu :)))) Allah simdi azman gibi iki kiz verdi de , sukur o da normale dondu 🙂 simdi gelip bizde bilem kaliyor :p hatta arada bizi yemege ve kahvaltiya davet ediyor :pPp cocuksuz tanidiklara ( bi dene bilem komsum olmadigindan ) ya da tek cocugu olupda cocuklari bizimkilerden cok kucukse ( cunku kendi cocuklari yaramazliga baslamamis oluyor ve bizimkilerin canafar gibi saga sola fiuuvv diye ucmalarini saskinlik dolu bakislarla fena halde belli ediyorlar 🙂 hatta o bakislarda benim cocuum asla boyle seyler yapmiycak 😀 !! cumlesini okuyorum :p ) yine gitmeye cekiniyorum .

  Bi de ben uc cocuklu olarak 2 aydir TR deyimya , tek cocuklu olanlari durdurup ” Ne guzel tek cocuklusunuz , aman boyle kalin nooolarsiniz ” diyesim geliyor :))))

 16. ya valla benimde eskiden de şimdi de dağınıklığa ve pasağa tahammülüm yok, ama son zamanlarda bi bıraktım kendimi ohhh deyme keyfime,,,napıyım işten gelm yemek yap ortalığı temizle bebeyle ilgilen, bebeyi uyut iflahım kesiliyodu…önceden haftada 2 yada 3 kez işten gelince her tarafı bal dök yala yapıyodum, ertesi gün yine aynı…e koca da ne iş yaptında yoruldun der gibi konuşmalar yapıyodu….Bu hafta koyverdim, yapmadım temizlik evi b.. götürüyo ve benimki söylenmeye başladı. her yer leş gibi diye,,,bak demekki ben bayağı iş yapıyomuşum diyorum tık yok…anlayacağın dediğin gibi birincisi kınamıcan…kınadığını başına veriyo Allah,,,bir diğeri de kimse başına gelmeden bilemez çocuklunun halini davulun sesi meselesi….bu arada 3 haftadır yoktum çok özlemişim seni….

 17. Kocamla yatağa uzanmışız ev ne kadar dağınık demi diye söyleniyoruz. O sırada kızlar lego kutusunu dağıtmakla meşguller. Faaliyet yapmışlar kendi akıllarınca heryer kağıt olmuş.. çamaşırlar birikmiş.. Mutfak pis yeni yemek yenmiş..Kızlar yataklarından çadır yapmaya çalıştıkları için onların odada berbat.. Üstüne ben hastayım istifar edip duruyorum aynı zamanda çokta sinirliyim yoksa 4. yemi hamileyim diye 🙂 Sevgili kocamda 1.90 lık boyuyla yatağa uzanmışşşş ayyy ev nekadar dağınık demi diye ancak durum muhakemesi yapabiliyo… zaten ancak ya çocuk yapar yada durumu değerlendirir:)
  Ben la havle çekerek bilgisayarı aldım.. Sinirliyken hep öyle yaparım kafamı dağıtmak için..
  Yoksa bikaçtane kafa göz dağıtasım geliyo 🙂 Burayı açtım ve yazını okudum… Büyük bir kahkaha ‘ hahahaha’… Valla ne sinir kaldı ne bişey..

  Evet bende yetişemiyorum ..
  Evet üç çocuk isteyen başbakan bizim evi temizlesin istiyorum
  Ve evet bende komşum olmanı istiyorum.. ziraaa bende kapıyı kimseye açmıyorum… Çünkü herkesin evi çok temiz bi benimki pismiş gibi geliyor.. Göztepede oturan pis ve çocuklu bayan aranıyor 🙂

 18. Benim misafir gelecek diye ağlamışlığım var biliyor musun,evimin pisliğinden utanıp. Ne yapayım zaman yetmiyor, bebeler bir yandan, iş bir yandan. Bir de kedim köpeğim girer çıkar, kirletenim çok. Neyse bu ara daha iyiyiz, yaz başından beri köpüşüm dışarda kalıyor da onun batırdığı bari azaldı. İkiz bebeli olup evleri falan pırıl pırıl olan var mı acep?

 19. bebeli olma adayı olarak çoook gülerek okudum 🙂 ama gelecek günlerde güler miyim ağlar mıyım bilemiyorum :S ağladığımda açıp bu yazıyı okumaya karar verdim 🙂

 20. o sarı gelinin de ücüzleri olsun ins. da anlasın cocuklu evin kadının halini:) benim komsum olsaydın cok eglenirdik heralde ama cocuklar biraraya gelince cıkan gürültü ve cıglıklar yüzünden apartmandan kovulabilirdik:) ama park ve kum havuzu yerine bebeleri bütün yaz denize götürürdük burda yahu!

 21. Hehehe 🙂
  Çok tatlısın Secce, mailini okumak bugün beni güldüren ilk şey oldu.
  Sen bence ne yap et o yeni gelinin evine bolca uğra, görsün de anlasın hanyayı konyayı, çocuk yapmak için iki değil beş kere düşünsün 🙂

  Benim kattaki komşular da beni hiç sevmiyorlar, selam bile vermemey çabalıyorlar. Çünkü benim kız, gidip gidip hepsinin zillerine basıyor, eve girmemek için cırladığı zamanlarda hızlıca kapıyı kapatıp yok oluyorlar, selam bile vermeden. kötü yürekli insanlar, komşusuz kalasıcalarrr

 22. Hani derler ya “Kınama başına gelir” diye. Durum tam da öyle.

  Birde annem “kimsenin çocuğuna kötü bakma, çünkü bir çocuğun birde kocan asla ve asla seni haklı çıkarmaz” der.

 23. ben eskiden pistim oğlumdan sonra daha düzenli oldum:))
  yannız geçen gün yeni taşınacak komşunun benimkinden büyük oğlunu kınayıp direkt olarak pek görüşmemeye karar verdim..senin yazından sonra korkuyoruuummm:S :))

 24. yazdıklarınızı okurken çok güldüm. Benim yine bir tane var.Ama bende sizi çok iyi anlıyorum. İnsan çocuğu olmadan anlamıyor işte. Bende artık çocuklu arkadaşlarımın evine gittiğimde daha rahat oluyorum. Ya da çocuklu misafir geldiğinde dökmesi falan hiç umrumda olmuyor. Çünk bizim kızdan artık normal geliyor:)

 25. ayyy allahım öyle keyifle okudumki 🙂 siz var ya çok yaşayın emi…iş yerindeyim ama suratımda engel olamadığım bir gülümseme 🙂 rabbim evlatlarınıza hayırlı ömürler versin. herkes allahın izniyle bir gün yeni gelin, bir gün de bebeli olmaya aday:)
  hayırlı cumalar

 26. Bende cok gülüyorum okurken.. esimde; “karicim cok gülüyosun, bebegimize bisey olacak”diyor.” Ama askim anne mutluysa, gülücükler saciyorsa, bebekte mutlu ve huzurlu olurmus” diyorum.”ee hadi bakalim okumaya devam et o zaman” diyor adamcagiz napsin

 27. cocukların ikisinide uyutup iki dakika sohbet imkanımız olsa eşimle ilk kurdugumuz cümle, birbirimizin perişan haline bakıp ” biz böyle miydik? bisitlet, dağ tepe , yelken , kamp gezerdik ne hale geldik 🙂

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.