Üşütük kafalar

Ben çok çabuk üşüyen bir insanım. Ayağım terliksiz yere basamam. Allah etmeye, ayağım donar valla. Taşa desen hayatta oturamam. Rüzgârda hemen sırtım tutulur. Evde cereyanda kalsam hapşırmaya başlarım. E ben böyle olunca çocukları da kendim gibi giydiriyorum haliyle. Şu havalarda sokağa çıkarken yanıma çocuklar için bir kapşonlu hırka, bir uzun kollu penye, bir de yelek alıyorum fazladan. E malum, havalar belirsiz. Ne terlesinler ne üşüsünler. Kısa kollu ile çıkıyoruz. Ooo bakıyorum hava serin, hemen uzun penyelerini takıyorum üzerlerine. Güneşe çıkıyoruz, baktım terleyecekler, soyuyorum bebeleri geri. Gölgeye gidiyoruz yeleği takıyorum sırtlarına. Biraz sonra rüzgâr esiyor, hava serinliyor, yeleği çıkarıp hırkayı giydiriyorum. Akşama doğru hava iyice acıyor, bu sefer hırkanın üzerine de yelek takıyorum. Tabi bu kadar teçhizatı yanıma alınca bohçacı karı gibi geziyorum dışarıda. İşin acı yanı benim sıcağa soğuğa bu kadar hassas olmama, bebeler hasta olmasınlar diye ne giydireceğimi şaşırmama rağmen yine de beğendiremiyorum kendimi yurdum teyzelerine. İlla da üşütmüş oluyorum çocukları, illa da benim hasta eden!

Eylülle birlikte ne yazık ki hastalık sezonunu da açtık. Önce kız boğaz enfeksiyonu geçirmeye başladı. Bademcikleri çok büyükmüş. Enfeksiyon kapmaya çok meyilli dedi doktor. Nereden geldi bilinmez, geldi bulaştı işte. Biraz ateşlendi, zırıltısı fişeklendi. Zor günler başladı benim için. Bir yurdum teyzesi ile karşılaştım o aralar. Kız hasta dedim. “Çocuğun ayağını sıcak tut, çıplak gezdiriyorsun ondan hasta oluyor,” dedi. “Yok,” dedim “Boğaz enfeksiyonu. Üşütme değil.” “Yok, yok, ayağındandır o. Ben ne zaman çocuğuma çorap giydirmesem, hemen kıvranmaya başlar, hasta olur,” dedi. Bir şey demedim. Hee hıı, geçiştirdim.

Kız tam iyileşecekti ki oğlanla babası aynı anda grip oldu. Babası çok ağır geçirdi. Oğlan hafif atlattı. Yurdum teyzesi yine akıl verdi: “Ayağını üşütüyorsun sen bu çocukların. Bak evinizde halı bile yok.” La havle çektim ama kafama da takıldı. Halılar yıkamadan gelmişti, açmamıştım kaç aydır. Acaba artık açma vakti gelmiş miydi halıları? Hemen kendi ayağımı yokladım, yok üşümüyordu henüz.

O ara oğlan tam gribi atlattı, akşama kusmaya başladı. Caaak caaak fışkırtarak kusuyor. Bir de ishal olmasın mı? Arkadaşın bebeği hastaydı. Tahminimce ondan geçti. Başkalarında da olduğunu öğrendim. Doktora gittim. Mikrobik dedi. Yurdum teyzesi duyar duymaz yetişti: “Mikropla ne alakası var? Ayaklarını üşütüyorsun çocukların. Bak yerlerin çıplak!” Daha fazla dayanamadım serdim halıları.

Derken kız da aynı derde yakalandı. Bir oğlan kustu, bir kız kustu. Yeni serilen halılarımın 4’te 3’ü kusmuk oldu. Son kalan 4’te 1’lik kısma da işediler. Delirdim! Tabi bu daha halısı. Yastık, yorgan da battı. Şu kadar işin arasında yün yastık yıkayıp dövmesi çıktı başıma. Tabi bu arada hastalığı duyan yurdum teyzesi de yetişti: “Ayaklarını üşütüyorsun çocukların,” dedi. “Yok ya,” dedim, “Bak halıları da serdim, ne üşümesi.” Çorap da giydir dedi. “E giydiriyorum zaten,” dedim. “Yetmiyor demek ki, bir kat daha” dedi.

Bir kere açtık ya bu sezonu yaza kadar böyle gider artık. Bebeler rota kapar, ayaklarını üşüttüğünden derler. Alerjik astım olur, yine ayaklarını üşütmemden. Kızamık döker, ayaktan! Kabaku…. tabi ki o da ayaktan! Kıçında mantar çıkar, aha ayağını üşütmüş yine…. Korkuyorum bu muhabbetten bir gün verem olacağım, onun da sebebi ayağımı üşütmek olacak. Ne ayakmış arkadaş! Kısırlıktan tut da Parkinson’a kadar her türlü belanın müsebbibi. Bebelere bu sene mest üzerine mest giydirip onun da üstüne beton dökmeyi düşünüyorum. Bakalım yine ayaklarını üşüttüm diye dır dır eden çıkacak mı?

27 yorum

 1. bu posta eskilerden bir söz destek vermek isterim sevgili seccecim “ayağını sıcak tut başını serin, düşünme derin” 😉

 2. mes giydirmek en güzeli:)) bana oğlumun ilk yaşında kayınpeder çorumdan gönderdiydi. ki hayatımda ilk kez mes görmüştüm:)) bayılmıştım. sonra arsızlık edip eşim ve içinde istedim:) kışın iyi oluyor valla. çocuklara gelince ayaklarında ne çorap tutuyorlar ne terlik.birde ben mumkun mertebe evde giydirmiyorum ayakları düzgün gelişsin diye(ilk sene dr. öyle söylemişti, sonrasında zaten biz istesek de çocuk giymedi:) evet mes en güzeli, betona gerek yok;)

 3. Eylül ayına girdiğimizden beri ikisine de çorap giydiriyorum…halılar desen aylardır serili…buna rağmen 10 gündür ikisinin de burnu akıyor! Halt yemiş o teyzeler!!

 4. benim oğlum 1 haftadır hafiften öksürüyor gerçi artık geçti iyileştik ama ben çocuğu hala kısa kollu body ve ayakları çıplak dolaştırıyorum napiyim alışsın zaten anası gibi sıkıntılı biraz fazla giyinmeye gelemiyor.:)
  bizim evdede babamız pimpirikli oğlum taşa basma, oğlum taşa oturma bende aa oğlum babanı dinle diyorum ama babamız yokken karışmıyorum:)

  1. evet alışması en güzeli. ben kendim donduğum için hiç cesaret edemedim. gerçi yine de anamdan iyiyim bu konuda:)

 5. ay beton çözümüne çok güldüm:)))
  bizim kız da haftasonu ishal oldu, yurdum teyzesi yerine babası yorum yaptı”üşüttü o popodan, o yüzden böyle oldu” diye!! Sokakta aramaya gerek yok bazen hemen dibindeki de yurdum teyzesi olabiliyor:)
  Biz atlattık gibi ishali, size de çok çok geçmiş olsun..

 6. Çukurovanın bağrında üşümeye hasretim.ohh imrendim valla çoraplar,hırkalar. azıcık bizede yolla secce:))

  1. hahah eflatun çok güldüm. ilahi. süper bir yurdum teyzesi adayı duruyor karşımda:) şapka çıkarıyorum huzurunuzda efem

 7. aaa oyle deme. ayak herseyin basi. ilk kizimda kolik vardi. niye? anasi corap giymedigi icin. aylardan temmuzmus ortalik sicaktan yaniyormus onemli degil. corap giymiyorsun bagirtiyorsun cocugu diye az firca yemedim annemden. ayakta corap gorunce gelmiyo gazlar, mikroplar. bi nevi tilsim.

  1. :)))))))))) çorap on bin yılın buluşu her halde. tıp dünyası boşa uğraşıyor ona buna çözüm için.reçeteye çorap yazsalar yeter

   1. hahaah :))

    bizimki de kustu sabah sabah.hemde üstüme.anam geberdim öğüre öğüre. gecenin 4ünden beri ayaktayız.mide bulantısı şikayetiyle ağlamaya bahane aradı durdu.

    _annecim niye ağlıyosun.ben yanındayım senin
    _canım sıkılıyo ondan.

    sadece kussa bişi değil kapıp koşuyoz lavaboya da bide üstüne çocuğun panik yapıp ağlaması çileden çıkarıyo beni.

 8. pek ciddiye almıyorsunuz yurdum teyzelerini ama Efendimizin “Her hastalığın kaynağı soğuktandır ” diye bir hadisi var.Hatırlatayım 🙂

   1. nasıl yani…Efendimizin söylediği sözler kendi yaşadıgı çevreyle ve zamanla m sınırlı…bence fazla düz bir mantık yürütümüşsünüz:(

    1. Hiç yeri değil ama,benim peygamberim aynı benim gibi bir insandı. Allah’ın kulu ve resulüydü.
     Tabii ki kendi yaşadığı zaman ve çevreyle sınırlıydı.

     1. Son söz niyetine;
      Efendimiz bir gün mescidde otururken Ebu Cehil gelmiş ve “sen ne kadar çirkinsin”. “Tebessüm edip haklısın” demiş Efendimiz.Ardından Hz.Ebu Bekir gelmiş ve “Ya Resulallah sen ne güzel bir surette yaratılmışsın” demiş.Yine tebessüm edip “haklısın” demiş.
      Etrafındakile ikisine de aynı cevabı verme nedenini sormuşlar. “Ben bir aynayım.O-Ebu Cehil- baktı kendini gördü.O- Ebu Bekir- baktı kendini gördü “demiş…
      Değiştiremeyeceğimiz fikirler üzerinden konuşmak manasız,hem yeri de değil dediğiniz gibi…
      Konu üşütmekti değil mi:)Herkese sağlık dilerim…

 9. sen geç kalmışsın kuzzum,postala gitsin onu. ben o yurdum teyzesine ne dedim bilio musun? aynı seninki g,ibi bana üşütüyosun da üşütüyosun diye diretiyor, yok ablam yok mikrobik dememe rağmen hep aynı nakarat. en sonun da o patladı e nerden bulluyo bunlar mikrobu evden çıkar mıyorsun ki???? (kii iki çocukla haftanın 5 günü dışardayım) senden gelio dedim.. dışardan gelenlerden kapıyor dedim. kadın gdiş o gidiş bi daha zırt pırt gelmedi evime.. ohh be dedim

 10. Deli arkadasim benim, benimkide hasta, hasta olmasina ragmen ayaklar ciplak..bence sen bu kor dusuncelerin ustune beton dok…guldurdun beni her zamanki gibi…

 11. Kızlar habire çorap çıkaran bebelere en iyi çözüm kilotlu çorap çekiştiriyor ama çıkarmıyor. Palyaço gibi geziyor

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.