Kurtlu Anadolu Kadınından Dexter’ın karısı Rita’ya Mektup

Önemli not: Bu yazı Dexter’ın dördüncü sezonuyla ilgili gereksiz miktarda spoiler içermektedir. Yaklaşık 4-5 yıl öncesine ait olduğu düşünülürse herhalde ilgilenip de izlemeyen kalmamıştır. Yok eğer aranızda henüz izlememiş ve izlemeyi düşünen varsa yazısı okumasın, anacım. Sonra “Vay her şeyi anlatmış. Sonunu bile söylemiş. Dizi izleme zevkimizin içine etti” diye çemkirme istemem. Ona göre!

Sevgili Rita,

Nasılsın, iyi misin? Beni sorarsan hadi iyi diyelim, iyi olsun. Hiç lafı uzatmayayım, bebeler uyurken hemen şu mektubu bitirmem lazım, o yüzden derhal sadede geliyorum. Pardon? Hee, affedersin ya, kendimi tanıtmayı unuttum. Şekerim, ben nasıl anlatsam, kurtlu bir Anadolu kadınıyım. Sen kibarca “aktivist” de diyebilirsin. Fırsat buldukça dizi, film, çizgi film falan izler, sinirlerimi zıplatan ya da çocuklarımın zihinsel ve fiziksel gelişimi için kötü örnek oluşturabilecek davranışlar görürsem görmemezlikten gelmez, bilakis olayın üzerine giderim. Mektuplar yazarım, sloganlar atarım, sağda solda dedikodularını yaparım, RTÜK’e şikâyet ederim, yok olmadı seti basarım. Bu çerçevede daha önce de Caillou’nun annesine ile yoluşmuşluğum var. Belki duymuşsundur. Hö? Tanımıyor musun Caillou’yu? Harrison biraz büyüsün tanışırsın elbet. Kısa zamanda sana da bögh gelir, bu günlerinin tadını çıkar, vallahi en iyi günlerin. Daha altı aylık filan değil mi? Dur hele yolun başındasın. Ek gıdaya başladın mı? Aman neyse, çok vaktim yok, ben lafı hiç uzatmayayım, açıkçası sana da bu mektubu aktivizmimden ziyade, sırf seni düşündüğüm için yazıyorum. Söylemesi ayıp, biraz fanın olurum da. Seni daha uzun yıllar izlemek istiyorum. Ancak bu gidişle çok izleyemeyeceğimden endişeliyim, o yüzden bir iki kelam edeyim sana istedim.

Gelelim konuya. Rita’cım, bak güzelim, bu böyle olmaz. Nicedir seni ve Dexter’ı takip ediyorum. Yani aslında başlayalı epey uzun zaman oldu ama pek ilerletemedim diziyi. Malum iş güç, bebe belik. Seninki gibi bir kocamız da yok ki akşam bebe baksın, ben dizi izleyeyim. Gele gele ancak dördüncü sezona geldim. Bu sezondaki hal ve tavırların beni çok korkutuyor bacım. Sana o yüzden yazmak istedim. Naçizane biraz nasihat edeyim, kendine bir çeki düzen ver, yoksa o herif boşar valla seni. Çıkarsın diziden. Sonra üç çocukla ne yapacaksın? Bir tanesi daha el kadar. Ortalarda kalırsın. Önceki herif de öldü, ondan nafaka da yok, anan desen nemrudun teki, hiç hayır bekleme ondan. Valla sürüm sürüm sürünürsün. Yol yakınken dünya vatandaşlığı görevimi yapayım da seni uyarayım dedim.

Bir kere güzelim, kocana çok yükleniyorsun. Tamam, her dediğini yapıyor, ağzının içine bakıyor, ama o saftirik sesini çıkarmıyor diye bu kadar da yapılmaz ki. Birikir birikir patlar valla. Önce evleneceğim diye tutturdun. Sonra “Vay efendim evlendik, böyle varoşlarda mı oturacağız, el ne der,” dedin, tuttun adamı banliyölere taşıdın. Adam da sen üzülme diye gitti en pahalısından ev tuttu. Hiç sormuyorsun nereden geliyor bu değirmenin suyu? Tamam, erkeğin iki kaşığı varsa birini kıracaksın, borçsuz bırakmayacaksın ki başka karılara harcamasın. Ama bu kadar da yapılmaz ki. O borç birikir birikir sizi yutar, demedi deme.

Sonra iyi ki bir bebe doğurdun. Sanki tek doğuran sensin hayatta. Gerçi doğurdun da ne yaptın onu da yıktın herifin üzerine. “Dexter, çocuğun sütünü ver,” / “Dexter, çocuğu yıka,” / “Dexter, ninni söyle,” / “Dexter bebeyi uyut…  Aaa Dexter’la mı doğurdu anan seni? Ver de bir de Dexter emzirsin bari. Biz de çocuk büyüttük anacım, kaç kere babaları baktı acaba? Çalışıyor olsan amenna. Çalışmıyorsun da. Akşam adam yorgun argın kapıdan giriyor, tutuşturuyorsun hemen eline bebeyi, “Dexter gece nöbeti senin cicim!” Bak kıymetini bil herifinin, biz desek bu lafı “Akşama kadar ne yaptın lan? Yan gelip yattın, al bebene bak, yorgunum hadeee ikileeeaa ikileaaa!” diye yeriz kıçımıza tekmeyi. Ola ki gece uyandırsak çocuğa baksın diye “Hadeeeaaa ben sabah işe gitcem, sen gündüz uyursun, zırlatma şunu uyuyamıyorum” diye homurtuyla karışık bir ses duyarız herif kıçını dönerken. Dünya ahiret kardeşim olsun, fıstık gibi kocan var, elini sallasa ellisi. Adam sabahlara kadar bebe bakıyor, yine de senin suratın bir gülmüyor bacım. Anana mı çektin ne? Üstelik adam tek işli de değil. Gündüz işte yorulduğu ayrı, bir de gece mesaiye kalıyor, adam kesiyor. Demiyorsun hiç uykusuz mu kalır, adam keseceğine yanlışlıkla elini mi keser, canımı dişime takayım, bebeme kendim bakayım. Geceleri kıçında pireler uçuşuyor maşallah. Anca g.tünü devirip yatıyorsun.

Daha söyleyeyim mi? Görümcen geliyor, suratın bir karış. Dexter eve geç kalıyor, vır vır vır Dexter. Adam yoğunluktan bir şey yapmayı unutuyor, bıdı bıdı bıdı Dexter. Ne yapsa cik cik, ne yapsa bik bik. Vay efendim, boşanırım da çekerim de giderim de. İki lafından biri de boşanmak. Bu kadar meraklıydın boşanmaya niye evlendin? Valla şu tehdidinin onda birini biz yapsak herifler bizi pencereden atar be. Günde kaç kadın şişleniyor boşanmak istiyor diye burada biliyor musun? Bak, babaannem erkeklerin kalbi ibrişim gibidir, dolaşırsa bir daha açılmaz der. Soğutma herifi kendinden. Biraz kadir kıymet bil. Artısıyla eksisini örteceksin, öyle seveceksin. İçkisi yok, kumarı yok; dayağı yok, değneği yok. Karıya kıza gitmez. Aldığını avucuna sayar. Hiçbir kötü huyu yok garibin. Vur kafasına, al ekmeğini. Bi seri katilliği var, e kusura bakma da o kadar kusur kadı kızında da olur. Sanki sen mükemmel misin?

Diyeceğim o ki bacım, seni birkaç sezon daha izlemek istiyoruz. O yüzden kapa çeneni, kır kıçını otur evinde, bebene bak. He bi de aklıma gelmişken, bu sezonun sonunda öldürüleceğine dair bir dedikodu dolaşıyor ortalıkta. Haberin olsun, ayağını denk al. Söyleyeyim de benden günah gitsin en azından.

Hadi öptüm bye. Harrison’ı da öp benim için. Görümcene de selam.

Secce bacı

29 yorum

 1. bi ben izlemedim şu dexteri.elim de boş izlesem mi acaba.seri katil falan diyon aksiyon mu korku mu bilemedim.bi dene izliyim bari korkarsam devam etmem.

  1. korku değil. aksiyon gibi gerilim gibi. biraz soyunuk dökünük. valla çoğu sahnesine bakmıyorum ben. yarısını anca izliyorum:)

 2. diziyi izlemedim ama Ritayı çok ayıpladım yazıyı okuyunca daha doğrusu accık kıskandım mı ne 🙂

 3. Dexteri izlemek istiyorum ama izleyemiyorum bir heves başladım ilk sezon birinci bölümü izledim ikinci üçüncü baktım olmuyor kendime işkence etmek istemedim sanırım kan tutuyor beni bi fena oluyorum:)) bak yazarken bile ıyyyyy…

  Sen izle burdan böyle özet geç bak harikasın harika olmuş:) kalemine klavyene sağlık:)

 4. cidden süpersin yaa öyle ballandırmışın ki dexter’ı kocamın bile varası geldi ben bari varıyım diyo:))o değilde kocamdan edecen beni:))))

 5. şahlanmışsın secce bacı. eline sağlık
  hep bu performansı bekliyoruz senden.
  spoiler’in kralını ilk satırdan yedim… demek evli ha dexoş? vaaay.
  ama iyi vermişsin ağzının payını zilliye.
  ağır konuşmuşsun ama oh olsun.
  itin önüne atsan yemez bunca lafı. müteakip bölümlerde hatun hizaya gelir, öper elini kocişinin “yiğidim ben ettim sen etme, cahillik işte kibir ettim, bağışla evimin diree” der geçer oturur fasülye kırar, efendime söyleyeyim görümcesine fiskos masa örtüsü işler.
  vallahi iyi ettin, aa neydi o yahu?
  atma kız içine, dök rahatla. şimdi o düşünsün
  şıllık

 6. bu yazıdan sonra bir spoiler ortaya seresim geldiki oof of 🙂
  ama tutuyorum kendimi 🙂

  Güzel yazı eline sağlık 🙂 Ben de gıcık olmuştum :p

 7. Fasulye gibi kaldım ortada hiç Dexter izlememiş biri olarak :/
  Bir dahaki sefere Ghost Whisperer, Vampire Diaries ya da Gossip Girl hakkında falan yaz be Secce…

 8. Bacım, bu rahatsız Rita hatun kişisi, vakti zamanında Buffy/Angel dizilerindeki melül bakışlı hisli vampir Angel’in kötü kişi halinin yavuklusuydu. Pek bi fenaydııı evlerden ırak aman.
  Bi de face’de yazdım, son sezon pek fena diye, spoiler verilmiş bilem ama esas Dexter’ın bacısı Dexter’a yazdı, tüüü boyu devrilesice..

 9. ‘Aldığını avucuna sayar…’ :)) tu yazi harika ama bu cumlede kahkaha attim. alemsin selcen…ama herkesin hayalindeki koca tipi sanirsam..

 10. dexteri senden okumuştum daha önce ama hiç seyretmedim. ama bundan sonra denk gelirsem gerilim filminden çok komedi filmi olarak seyredip kulaklarını çınlatacağım kesin:)))))))))

 11. Kissadan hisse: “erkegin kalbi ibrisim gibidir, dolasirsa bir daha acilmaz” ibrisimi bilemedim ama mesaji anladim. Oyleler walla, sogumak icin firsat kolluyor ….’ lar.

 12. bu karı milleti işte gevurunda çenesi düşük oluyo demek :))bıktıracak herifi hiç izlemedim ama merakdan ölecem bi bakım bari

 13. Secce yemin ederim karnıma ağrı girdi :))))) Bayılıyorum sana ya şu dogallığın kimsede yok :))))

 14. Secceeeee ikiz annesi olarak başıma daha neler gelecek diye hem korku hem merak hemde bol kahkahali okuyorum yazılarını supersin süper

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.