Sevgili Kate,

Sana bu mektubu taa Türkiye’den yazıyorum. Evet, biz de tüm dünya gibi suyunun gelmesi haberini heyecanla karşılayıp ekrana kilitlenerek doğumu bekledik. Yanlış anlama, çok heveslisi değiliz bebene de aman işte doğum olunca güleceksin, ölüm olunca üzüleceksin diye boşuna dememişler. Sevindik işte dünya nüfusuna katkıda bulundun diye. Neyse hadi geçmiş olsun bakalım, gözün aydın. Allah analı babalı büyütsün. Ben de madem doğurdun dedim üzerime düşen vazifeyi yapayım da kurtlu bir Anadolu kadını olarak lohusa halinle sana biraz akıl vereyim. Gerçi başında kuyu cadısı gibi bekleyen dip kaynanan var. Kendisine dün tivit attım, hayırlı olsun diye, dönüp de cevap bile vermedi. Neyse yine de büyüklük bende kalsın dedim seninle engin bilgilerimi paylaşmak istedim.

Bak kızım, gençsin daha cahilsin. Büyüklerinin sözünü dinle. Öyle ben biliyorum ayağına yatma,prenseslik taslama, sözlerime kulak ver. Öncelikle, unutma, tek doğuran sen değilsin. Sana nazlanıp edalanmak için kırk gün müddet tanıyoruz. Ondan sonra naş naş, kalkılacak iş yapılacak. Öyle on dönüm bostan yan gel Osman mantığıyla çocuk büyütülmez. Bu kırk gün zarfında kendine çok dikkat etmen lazım. Ee boşuna dememişler lohusanın mezarı kırk gün açık olur diye. Kesinlikle evden çıkma. Hatta eşik atlama. Eşikte şeytan yatar, ayağına çelme takar derler. Allah korusun. Sakın cereyanda da kalma. Anan lizöz ördü mü? Çeyizinde var mı? Hah, iyi, onu sırtından çıkarma. Ayağını da sakın üşütme. Üşütürsen üşütüklük memenden bebene geçer. Nasıl bir yol izler tam bilmiyorum ama memeden gidip, bebenin karnında gaz olur. Viyak viyak sabaha kadar zırlatır yavruyu. Gazlı çocuk zor olur, Allah korusun. Ayy bak demeyi unuttum, emzirmeden doğar doğmaz ağzına kola dökseydin biraz. Gazını çıkarttırır iyi olurdu. Haber vermediniz ki doğumu önceden. Söyleyemedim. Şimdi emzirmişsindir de sen kesin. Sağ memeyle başlasaydın. Tüh geç kaldım. Hamileliğini hemen fark etmiştim gerçi. Kirpiklerin çift çift olmuştu. Ama işte iş güç çocuğun aşağı indiğini, doğumun yaklaştığını takip edememişim. Doğumun başladığını söylesen hemen suya meryem otu atacaktım. O açıldıkça rahmin açılacak rahat olacaktı doğumun ama geç kaldık işte. Neyse artık, bundan sonrası için yardımcı olayım.

Kırk gün geçene kadar al kurdeleyi kafandan çıkarma. Yoksa al basar, Allah korusun. Bebenin de başına sarı yazma dola. Sarılığı gitsin. Gerçi çocuk sarışın. Aman bu çok sarı diye telaş etme. Babası da sarı. Ama baktın ki essahtan da çocuk sarılık, yazmayla da düzelmiyor, bezini aç, bir yumurta kır. Poposu sarılığı alır. Popo demişken aklıma geldi, kakasını yapınca hemen değiştirme çocuğun altını. Kakası besler çocuğu. Öyle vırt zırt kaka yapması da iyi değildir ha, aklında olsun. Beslenemez, büyüyemez. Az çıkması makbuldür.

Bol bol emzir çocuğu. İlk zamanlar biraz tuhaf gelebilir ama emzirmekten korkma. Kadının memesinde 41 delik var derler. 40’ından tatlı, birinden acı süt akarmış. O acı süt akmasa bebek memeyi yermiş. Kurban olduğum Allah ne güzel yaratmış. O yüzden rahatça emzirebilirsin. Çocuk yemez, korkma. Hem emdikçe bebe de süt gelir. Soğan, bulgur iyi süt yapar. Dip kaynanan da bir zahmet şerbet kaynatsın.  Ne bulursanız şerbetini yapın: incir, vişne, kayısı… Aa bak dereotu da iyidir ha. Koyun gibi yemen lazım bu sıra. Bir de çemen otu var tabi. Tüh Kayseri’den gelirken bir kutu pastırma alsaydım da yollasaydım keşke. Pastırmanın çemeni iyi süt yapar. Hem suya da yandırır. İçtikçe süt olur o. Ama sakın emzirirken su içme ha. Çocuğun kursağına kaçar derler, iyi olmaz. Sahi sütün yetiyor mu? Yakın olsaydım da bir baksaydım. Yeter inşallah. Yetmezse mama diye acele etme. Biberon alırsa memeyi bırakır, ben sana söyleyeyim.

Ziyaretçilerin yanına çok çıkma. Lohusasın, nazara çabuk gelirsin. Çocuğu da herkesin eline verme öyle. Ne kem gözler var Allah korusun. Hem bebe tahtın varisi. “Amaaan daha dedesi prens, bu büyüyecek de kral olacak, ölme eşeğim ölme,” diye kimse demez. Haset ederler, karınları dar olur onların şimdi. Ziyaretçiler giderken sakın peşlerinden güle güle deme. Sütün gider. Tembihlere onlara giderken sana “Sütünle kal”, yavruna da “Uykularımız senin olsun,” desinler. Hem onların yanında da öyle “Aman sütüm çok,” falan deme. Sorarlarsa yok de. Ha dur bakayım, yok da denmeyecekti, şeytan yok olsun, “Var da az” de, heh en iyisi bu. Neme gerek göz ederlerse koca koca gözler çıkar memende. Emziremezsin bebeyi. Nazara gelir de iltihap toplarsa memen, korkma. Tuvalete ters otur, tarakla memeni tara. Hemen geçer Allah’ın izniyle.

Yeni bebe kırk gün uyur derler ama tabi seninki uyumayabilir. Eğer çocuk çok huysuzsa üç cuma vakti üst üste amcasının ayakkabısının ökçesiyle ağzına vur. Ama dur bir dakika ya, sizin amca da az zibidi değil. Dayısı varsa onun ayakkabısını vur bari. Üçüncü cumaya kesin kesilir sesi. Hmm cuma sizde mübarek değil mi? Tamam, tamam, pazar da olur. Üç pazar dene. Yok, hâlâ kesilmediyse, sülaleden şöyle huyu suyu yerinde biri üç kere tükürsün ağzına. Onunla iflah olur eminim.

Çocuğu sallayarak uyumaya alıştırma. Beyni sallanır. Aklıma gelmişken hemen söyleyeyim beşiği de boşken sallama. Çocuk ölür derler. Allah korusun. Bizde bir “Boş Beşik” filmi vardı. Fatma Girik’in. İzlemediysen onu izle. Ne dediğimi anlayacaksın. Ayrıca uykusu kötüyse çocuğun, yastığının altına tavşan b.ku koy. Çok işe yarar o.

Çocuğun kırk banyosu da çok önemlidir. E kırk uçuracağız, kolay mı? Yıkamadan önce tuzla iyice çocuğu. Büyüyünce kokmasın. İleride tüylenecek yerlerine karınca yağı sür de kıllanmasın. Erkeğin kılı şanındandır derler ama öyle ayı gibi de olmasına gerek yok tabi. Gözüne iki damla limon suyu damlat. Parlak olur. Yıkayacağın suya da bir yumurta kır. Huyu yumuşak olsun. Azcık da gül yaprağı at, mis gibi koksun. Bir çeyrek altın da bırakmayı unutma, kıymeti bol olur. Bir çay kaşığı (sizdeki çay kaşıkları bizde tatlı kaşığı, karıştırma, onun yarısı kadar) şeker at. Dili tatlı olur. Biraz da zemzem dök suya, dinine bağlı olur. Hmm düşündüm de zemzem sizin dinde işe yaramayabilir. Onu kayıtlardan düşebilirsin. Sonra başka ne vardı? He biraz da tuz ruhu damlat suya. Temiz titiz olur çocuk. Karnının kiriyle durmasın.

Sahi adını ne koyacaksınız çocuğun? Kız olsaydı Elizabeth Nur, oğlana Philippe Berk diye bir söylenti vardı ama Allah biliyor ya benim içimden Diana Su ile Charles Can geçiyordu. Daha moderin duruyor. Hem Diana da iyi kadındı be güzelim. Bak torununu bile görmeden göçtü gitti saçı kesik. Dünden beri acındım da ona acındım. Neyse ikincisi kız olursa ona koyarsın artık. Arayı çok açma, ikisi birlikte büyüsün, ileride rahat edersin.

Neyse, uzatamayacağım, ocakta yemeğim var. Tüh yakın olaydın da ağzına vereydim bir kaşık. Sütün çeker şimdi. Zarfta ufak bir hediyem var. Kusura bakma, gönlümden en az bir yarım geçiyordu ama ancak bir maşallah gönderebiliyorum. E altın fiyatları malum. Biz de ev  kredisi ödüyoruz. Senin gibi saraya kapak atmadık. O maşallahı bile bebelere takılanlardan ödünç aldım da koydum. Sağ omzuna tak da çocuğu nazardan korusun.

He aklıma gelmişken, bacım sizin orada. Gurbette tek başına yazık. Başın sıkışırsa Kate ablana koş, selamımı söyle, yardımcı olur dedim, mahcup etme beni.

Hadi canım, kal sağlıcakla. Aklına bir şey takılırsa çekinme sor. Ben bilmiyorsam da feyste yayınlarım, oradaki kurtlu karılar bilir.

Çok öpüyorum, bebişi de bizim için öp.

Sevgilerimle

Secce Bacı

 

 

Not: Konuyla ilgili eşsiz bilgileriyle beni aydınlatan İpekag‘ye, Miyusu’ya, Ayşe Saliha’ya, Ece’ye, Elif’e ve diğer kurtlu anadolu kadınlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: