Bebelerim doğduğundan beri doğru dürüst uyku yüzü göremedim. Önce prematüre sıkıntıları, arkasından aylarca bitmeyen doğal gazları, dişleri, çişleri, hastalıkları… derken bugünlere kadar geldim. Bugün tam 16 ay 25 günlükler. Oğlan şükür iyi de kızın hâlâ doğru dürüst gece uykusu yok. Gecede 6-7 kez kalktığımda “Vay be amma iyi uyudum” diye yataktan çıkıyorum. İlk bir sene kesintisiz bir saat uyumadım. Kızım sağ olsun saatte 1,2,3 hatta 4 ve 5 kere kalkarak beni çıldırttı. O sıralar oğlan da uyumazdı. Ben bir o oda bir bu oda derken koridorda koşarak sabahı ederdim. Şimdi artık baykuş misali tünediğim dalda sabahlıyorum. En azından dolanmam yok.

Şimdiye kadar kime uykularından yakındıysam, sağ olsunlar hemen bir reçete verdiler. “Bilmem ne çok iyi geliyor. Bizim bir profesör arkadaş vardı. O da kullandı. Teşekkür etmek için telefon açtı profesör,” dediler. Böyle hikâyelerde de kullanılmak üzere akademik kadrodan hep üst düzey birileri olur maşallah. Neyse ne diyordum? Şimdiye kadar önerilen herşeyi kullandım. Hiçbirine burun kıvırmadım. Bu derdi çeken bilir. Kimseye “Off olur mu öyle şey?” deme lüksün yoktur. Nasrettin Hoca misali “Ya tutarsa” der geçersin başına.

Bilumum uyku çaylarını kullandım. Şu iyi geceler çayını falan da denedim. Hatta ilk heves verirken yüzümde engel olamadığım sırıtmamla “İyi geceler yavrum hahahahhaa” diyordum. Ama son gülen yine kızım oldu. Mamasına karıştırıp biberon biberon verdiğim çay kızımı 1 dk bile fazladan uyutamadı.

İlaçları da denedim. Hatta doktor ilacı yazarken “Bunları içsin, gör bak çocuğunu özleyeceksin, uyansın da seveyim diyeceksin” dedi. Sonuç mu? Tık etmedi. Normalde uyku vermesi için değil de öksürük, grip falan gibi şeyler için kullanılan, ama halk arasında “Bebe bi uyudu, bi uyudu, anam sabaha kadar” dedirten bilumum ilaçları, fitilleri de denedim. Başka bebe olsa kış uykusuna yatardı. Benim kızıma yine tık etmedi.

Kimi dedi ki “Bebek öyle uyumaz. Gözünü bağla / elini bağla / yüzünü ört… Valla bebeyi mumyaladım. Yine de uyutamadım.

Sonra bir de muska işi var. Onu da denedim. Kaçar mı? Bilmem kim muska yapıyormuş, develeri uyutuyormuş. Gecenin bir yarısı dayandık adamın kapısına. Cinleri bile şaştı. Develeri uyutan muska, benim kızımı uyutamadı.

“Bilmem ne dualarını oku” dediler. Okudum. Döne döne okudum. Hatim indirdim, hafız çıktım. “Nefesin kuvvetli değil” dediler. En kuvvetlisinden nefesler buldum, önlerinde ağaçlar yıkıldı, ama benim kız yine uyumadı.

“Yedi uyuyanların adını yaz, yastığının altına koy” dediler. Onu da yaptım. Hatta kâğıdın etkisini artırmak için listeye uyuyan güzeli ve Garfield’ı da ekledim. Ama cık. Yine cık.

Bir tanıdık çıktı, tavşan b.ku iyi gelir, çocuklara uyku verir dedi. Uykusuzluktan yarım yamalak dinlediğim için yedirmem gerek sanmıştım. Ona bile yok demezdim valla. Allah’tan kadın jelatine sardığı tavşan pisliğini verirken “Yatağının altına koy, unutma” dedi de korkunç bir felaketi önledi. Onu da yaptım. Hatta etkisi artsın diye yatağın değil yastığın altına koydum. Olmadı, yine tık etmedi. Kadına söyleyince, “Sen inanmamışsın, inanmazsan olmaz,” dedi. Halbuki inanmıştım. Tüm kalbimle tavşan b.kunun kızımı uyutacağına inanmıştım. Ama b.k işte. Güven olmaz ki. Herkesin bebesini uyuttu, benimkini uyutmadı.

Dün gece yine terelelliydim. Bu kısmı uzatmayacağım. Kızı 9’da yatağa koydum. 9 buçukta ilk zırlamasını gerçekleştirdi. Sabah 4’e kadar sırtına vurdum durdum. Sağ avcumun içi kıpkırmızı oldu. Yine de hatun kişi derin uykuya geçmedi.

Artık o kadar sinirli ve yorgundum ki ne yapacağımı bilmez haldeydim. Seksen santimlik hanımın gönlüne göre yatakta aldığı pozisyon uyarınca bir o şekle bir bu şekle girerek sırt pışpışlıyordum.

Bir ara elime birşey geldi. “Bu ne lan?” dedim. Baktım bizim b.k efendi. Jelatinin içinde sırıtarak beni izliyor. “Utanmıyor musun lan?” dedim. “Bu nasıl bir b.k yemek? Herkesi uyuttun, el kadar bebeyi uyutamadın. Geberdim lan geberdim aylardır. İnanmıştım lan sana. Güvenmiştim pis b.klu,” dedim ağlayarak. Amanın o da ne? Kız fıs diye uyudu. Elim havada kaldı. Sanırım b.k gurur yaptı. Nasıl sevindim anlatamam. Neredeyse öpeceğim b.ku.

Bu gece için daha acıklı bir konuşma hazırladım. Hemen 9’da o kadar sıkıntıyı çekmeden yapacağım konuşmamı. Şimdiden provalara başladım. Bu numara tutacak inanıyorum. Artık uyuyacağım. Deliksiz. Sabaha kadar…

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: