Kız ismi: Kızsal, Oğlan ismi: Oğlansal

Geçen gün parktayım. Bebeler kaydırakta kayarken bir banka oturdum cool anne modunda diğer çocuklarla annelerini izliyorum. Bir ara gülmeye başladım. O kadar çok Derin ve Duru var ki parkta. Annelerden biri “Deriiiiiiiiin” diye bağırınca üç beş çocuk dönüp bakıyor. Sonra bir başka anne “Duruuuuuuuuuuuuu” diyor, haydaaaa bütün Durular dönüyor. Bir benim bebeler umarsızca oynuyor, bir de karaca bir kız var kaydırağın tepesinde, o kendi halinde. Bu kızın adı ne acaba diye düşündüm. Olsa olsa Deniz’dir ya da Ecrin ya da…. diye düşünürken “Fatmaaaaaaaa Sindiiiiiiiiiiiiiii” diye kadının biri bağırmaz mı? Kız hop diye atladı, babaannesi olduğunu anladığım kadının yanına koştu. Kızın adı Fatma Cindy! Kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum. O nasıl isim lan? Hadi Fatma’yı anladık da Cindy’si ne? Sanırım bunu hiç öğrenemeyeceğim. Tahminime göre kızın anası yabancı. Çocuk doğunca Cindy koymuş adını. Belki o da kendi anasının adıdır, bilemiyorum. Höyt demiş babaanne de buradan, benim adım konmazsa el ne der? İlk kız torun tabi, başına Fatmasını yazdırmış hemen babası da.

Bunu feyste yazıp gülünce millet bir döküldü anacım. Aman bizim komşunun ismi şu, aman birini duydum adı şu. Yemin ederim birçoğunda kahkahayı patlattım. Valla ben diyenlerin yalancısıyım. Dedim ki şu isimleri derleyip blogda yer vereyim de olur ya çocuğuna isim arayan ana-babalar sanmasınlar ki tek şansları Duru ile Derin. Başka ne güzel isimler var bizde yahu!

 

İlk aklımıza gelenler: Termih, Anakız, Şişe.

İkizler için: Erol&Merol, Alo&Omo, Satı&Satılmış.

Üçüzler için: Köşe&Bucak&Tutam.

İsteğe göre Birinci-İkinci-Üçüncü diye seri no da verebilirsiniz.

Telli babaya adakla doğduysa çocuğunuz tabi ki Telli.

Mutfak düşkünleri için Şehriye, Aşure, Pirinç, Portakal, Billur.

Güzel kızınıza güzelliğini tescilleyecek harika isimler: Yosma, Şıllık, Kadın, Güzel, Akkadın, Haskadın.

Sürekli kız doğuyor, bir sonraki erkek olsun diyorsanız son doğana Döndü, Döne, Döncek işallah.

Gebelikten korunma yolu olarak yine son olmasını umduğunuz çocuğa Yeter. Arkası da gelirse Yeter ulen Yeter diye pekiştirebilirsiniz. Yine bu bağlamda Dur, Durak, Durdu, Dursungari ve Tamam da güzel alternatifler. Baktınız hiç biri tutmadı direk İmdat koyabilirsiniz.

Şöyle asil, soylu bir aileden gelmeyi çok isteyip de gelemediyseniz çocuklarınız bari gelsin: Kıza Prenses ya da Konçüy (Çince prenses demekmiş), oğlana Kont.

Hayvan severler için Ördek, Zürafa (Bu kesin Zarife’dir ha), Güvercin, Keklik, Tavus, Kelebek,

Anlamı değil de tınısı önemli diyorsanız: Guguş, Memiş, Bülbül, Pupuş, Yumoş, Hattuç, Simel, Ürküş.

İsmi iddialı olsun, duyan dönen baksın derseniz: Cinsel, Maşallah.

Çocuğumun adı şöyle ağız doldursun derseniz: Mecbure, Bahtışen, Atifet, Vuranel, Elveda, Simekin, Teberik, Kalemzer, Bağdagül, Nardane, Zülbiye, Canpaşa, İftadiye, Candost, Perişan, Vergili, Saygılı, Sevgili, Tebessüm, Tacınur, İmriye, Müsaade, Gültaze

Bergüzar ile Renginar’a bir kardeş geliyorsa tabi ki de Enginar.

İsim-Şehir oyunu için önerebileceklerimiz: İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Tebriz, Üsküdar.

Çift isim kullanmak isteyenlere: Dini İslam, Dünya Malı.

Eşyalardan esinleneceklere: Suluk, Perde, Küre, Keman, Şofben, Fincan, Kıyafet, Pervane, Şemsiye.

Olgun bir evlat için: Dede.

Yazı düşkünleri için: Denden, Nokta, Virgül, İmla.

Öbür çocukların adını mantıklı koyduk, bu da saçma sapan olsun derseniz: Kız adı Saçma, oğlan adı Tecavüz.

 

Çocuğuna isim arayanlara bir nebze de olsa yardımcı olmuş olabileceğimi umuyorum. Katkı sağlayan herkese de ayrıca teşekkür ederim.

46 yorum

 1. amanıııınnnn benim adım da geçerse diye tırsa tırsa okudum, şükür hiçbir kategoriye girmemişim seccceeeeee :))))))) neyse bu yaşıma kadar dalga geçildiğim yeter de artar zaten 🙂

 2. tecavuz mu? aman Allahim! Bircoguna guldum de bazilari o kdr sacma ki.. Hele ki o isimlerin cocuklarin karakterini etkiledigini dusunursek..

 3. Gülmekten karnıma ağrılar girdi 🙂 Bir daha çocuğum olursa bu isimlerden esinlenerek bir ad vericem 🙂 heryerde farkı olsun

 4. Şaka bunlar yaaa, gerçek olamaz:))) yok artık şofben, tecavüz, fincan, tavuk…. ayyy üstüme iyilik sağlık. Benim de bildiğim bazı değişik isimler var ama bunlar kadar olamaz tabi. Muhteşem, Heyecan, Şahane

 5. isim-şehir oyunu önerisinde koptum.şaka bir yana benim için çok çok önemli isim konusu.ilk çocuğumda bu yüzden lohusa depresyonuna girdim.eşimle en büyük tartışmayı bu dönemde yaşadık.

 6. Birde hangi manaya geldiğini bilmediğimiz isimler var.Aleyna , Kezban gibi…

  Benim ismimde bir muamma idi.
  İlkokul da Şeyma ne demek diye Türkçe sözlüklerine bakar. Şeyda ile şeytan arasinda kalırdim. Ikisinin arasinda bir mana bulmaya çalışırdim.Arapca hocalarim bile yardım edemedi 🙂 bir ara ismimi degistirmek bile istedim.
  27 yaşındaydım ve sonunda bir Arap sınıf arkadaşım oldu da öğrendim.

  Şeyma: Alamet taşıyan yada beni olan.ayrica güzel kadın demekmis:) isim arayan varsa tavsiye. 🙂

 7. Aaaaaaşkolsun secce Zonguldaklı vatandaşın oğluna CEYAR ismini koymasını,listeye eklemeyi unutmuşsun.Tabi yaşın küçük nede olsa .80 li yıllarda sen daha bebeydin. Hatırlamazsın DALLAS dizisinin ortalığı nasıl toz duman ettiğini.Dallasın başladığı saatlerde evler soyuluyordu.Millet transa geçiyordu.Yenilecek içilecek ne varsa oturma odasına taşınır kimse yerinden kalkıp tek sahneyi kaçırmak istemezdi.AHHHH ne günlerdi bacım ne günler.

  1. :))) kızıl elma eşimin kuzenine de küçüklüğünden beri cesika diyorlarmış. gerçek adını bilen yok. ben tam hatırlayamıyorum ama o da dallas yada yalan rüzgarından esinlenilmiş 🙂

 8. hahah çok güldüm ya.bende yeşeren ismini duyunca çok gülmüştüm kardeşide sararan olur herhalde diye. kardeşinin adıda selvi miş.yeşeren selvi.babası rüyasında görmüş bu isimleri:) ha bide buhayit teyze vardı eski komşumdu kadının ismini söylerken bayağı zorlanıyordum:)

 9. tecavüz ismini ben söyledim:) bir arkadaşımın ilkokulda sınıf arkadaşıymış tecavüz:) şu an 55 yaşında olmalı. büyüyünce adını değiştirdi mi bilmem. sinopun bir köyünde yaşıyorlarmış. herhalde babası bu kelimeyi duydu. söylenmesi hoşuna gitti de adını tecavüz koydu. her aklıma geldiğinde düşünürüm, nüfus memurunda da hiç iş yokmuş. ben olsam amca böyle isim koyma oğluna deyip anlamını söylerdim valla

 10. üniversiteden arkadaşım imame,
  bir öğrencim zülküf (değiştirdi)
  bir başka öğrencim islam (değiştirdi)
  ismi döndü olan bir arkadaşımda ismini değiştirdi,
  eşiminin kuzeninin nişanlısının adı memiş (kayınvalidenin çocuğun yüzüne gülmesi hoş olmadı)

 11. biz komsumuzun adını serpil diye bilirdik bir gün kimliğini gördüm kadının gerçek adı verdiyeymiş kocası değişmiş. Yengemin annesinin adıda cihadiye.

 12. Bir de soyadı ile tematik çalışma yapan ebeveynler var: Demir Gülle, Kiraz Karpuz,Kiraz Manav, Korkmaz Geyik…

 13. Bir tane daha geldi aklıma, ama bu çok fena. Ne demek bilmiyorum, insan çocuğuna niye böyle bir isim verir onu hiç bilmiyorum ama kızın adını Yarra koymuşlar.

 14. Soyadiyla uyumlu isimlere ornek: Olgun Portakal, Isik Hicsonmez, dis hekimi Oya Bilir (gel de git simdi kendisine:))

 15. İsim cok onemli ama farkinda degilmisiz
  soyismi top ve yosma olani duymustm ikiside korkunc
  uyumlu isimlere bir ornekte sehriye pilav bunu eski sari rehberde
  isimler arastirmatirip komik isimleri derlemisler orda okumustum
  Bir avukat varmis bunuda biri soylemisti adisoyadi tam meslege gore guven kurtul
  sadece kuranda geciyor diye konulan isimler de cok anlamina bakmadan
  maide sofra demek ama kullaniliyor yada aleyna uzerimize
  son aklima gelen birde nasmina nas insanlar mina dagi birlesince nasmina

 16. benimde bir komşumun ismi Devlet’di arkadaşımın babası Dede, bir arkadaşımızda Mesten
  bide her aklıma gelince gülerim :)) annanemlerde kalıyordum ananem komşusuna seslendi bahçeden
  İLİMANNNN BACIIIII diye sonradan sordum bu kadının ismi ne diye iliman diyoz dedi 🙂 kadının adı limon mu leman mı hala merak ederim

  1. Pardon ama nerde oturuyordu anneanneniz? Benim babaannesinde bir komşusu vardı bhçeli bir evi vardı adı lemandı ama herkes iliman derdi. Eskişehir olabilir mi?

 17. ‘Can’lı isimlerin patlama yaptıgı donemde cocuklarımın adını uyumlu ve matrak olsun diye Soluğcan ve Patlığcan koyacagımı soylerdim herkese 🙂 Yazdigin isimlere bakilirsa hic de sacma degillermis 🙂

 18. Ben de Çimen , Meşgul ve Ergülü isimlerinde insanlar tanıdım hala düşünürüm gerçekmiydiler diye:))

 19. Şok oldum bu isimleri okurken diyordum kendi kendime amaaa lisede sınıf arkadaşım vardı adı ANTİKAydı. Vanlıydı. Sanırım geleneksel bir isimdi ama bütün sınıf dalga geçerdi üzülürdüm ama ailesine de kızmadan edemezdim..

 20. Denden ve nokta bizzat mahallemde ki 2 kisinin adi ki nokta ismini 3. Duyusum. Birde esimin ailesinde kezük ve nezük var biri yasli biri genc bunlarin.

 21. Satilmis Koyun diye milletvekili vardi.Bizim lisede de Sirma Kafali adinda bir ogretmen. Sasev diye de bir kiz vardi. Babasinin adi Sakir, annesininki de Sevgi mi ne imis. Birer hece alip isim yapmislar.

  En tuhaf isimlerden biri -Turkce degil ama – Moon Unit Zappa. Babasi muzisyen Frank Zappa koymus. Diger ogluna ise Ahmet Ertegun’den esinlenerek Ahmet adini vermis.

 22. Ben severim ama kendisi halk arasında takma isim kullanan yengemin adı da Ümeyme, anlamını bilmiyorum ama tınısı hoşuma gider

 23. secelcim diye başlıcam çünkü yazılarının yarısını okudum ve sanki seni 10 yıldır tanıyo gibiyim:)))) seni haberin bile yokken samimiyet gelişti aramızda:))

  dün sabaha karşı yaşadığım bişeyi anlatcam:)
  bloğunu keşfettim ve onuda okim aaa buda varmış bunuda okim diye diye baya bi yol kat ettim 3 gündür okuyorum ikiz annesi diilim ama 2.5 aylık bi bebişim var benim zmanım oluyo ama:)))
  neyse ben hergün en az 15 yazını okuyorum:)) işte 3 günde 50 yazı kesin okumulumdur
  dün gece sbah karşı artık kendimi o kadar kaptırmışımki çocuğu ayağımda sallıyorum emzirdim uyusun die o uyurken bende sızmışım sonna gözümü açtım bebiş ayağımda uyyo ben bi panik oldum diğeri nerde bunların dedim uykuluyum beşiğe bakıorum yok yanıma bakıorum yok yere baktım düştü dedim kesin yok acaba altımda mı kaldı baktım yok yok yok
  sonna dank etti ne arıyorum ben ya dedim benim tek çocuğum vardı
  o mutlulukla yüzümde koca bi gülümsemeyle gene uyudum:))))

 24. Ablamin kayinvalidesinin ismi GÜLŞİŞE 🙂 Ananemin annesinin adı ZEYTİN, babasının adı MANDALİNA soyadlarida CİN 😀 Bide ilkokul arkadaşımın adı KATİBE soyadıda ADIBELLİ’ydi 😀 Ne isimler var ya hu 🙂

 25. Eşimin babaannesinin adı ÖRDEK.. 13 senedir her seferinde ben gülüyorum, eşim küsüyor 🙂

 26. Ayrıca annem de benim adımı corcia koymak için çok uğraşmış ama nüfus memuru yazmamış. Ya yazsaydı?

 27. Edebiyat öğretmenim kendisini hala özlemle yad ederim.soyadları Akar idi. Kadin cocuklarina destansi cümlelerle sesleniyor.kizi Dicle Nazlı Akar, oğlu Fırat Coşkun Akar di, ve ben bu isimleri duyduğumda ogretmenime bir kez daha hayran olmuştum.

 28. Benimde bildiklerim; Zeytun, Kibar, maviye, dilfiraz, miltan, gültan, zöhre, fadiman, memis

 29. Kıyafet, netice, şehriye ve altın benim duydugum ilginç isimler bi de görümcemin ilkokul öğretmeni kızına soyadlarıyla uysun diye kalbim ve sende isimlerini koyunca çocugun adı “kalbim sende öğretim” olmuş.

 30. En ilginç isimleri Diyarbakır da görmüştûm 🙂 maşaallah ve çimen adinda öğrencilerim vardı, ev arkadaşımın sınıfında askeri , okulumuzda saddam vardı … ama en ilgincini hakim olan bir arkadaştan duymuştum .. kadının adi canavar .. adını değiştirmek için mahkemeye başvurmuştu 🙂

  1. çimen bizim de tanıdık vardı. maşallah da nazar değmesin diye koruyucu önleyici tedavi niteliğinde sanırım. 😉

 31. Benim yeğenim benim kızlar gibi ikiz kardesi olursa Elektirik ve Su koyacakmış isimlerini ikizlere uygunnisim arayanlara duyurulur..

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.