Geçen gün parktayım. Bebeler kaydırakta kayarken bir banka oturdum cool anne modunda diğer çocuklarla annelerini izliyorum. Bir ara gülmeye başladım. O kadar çok Derin ve Duru var ki parkta. Annelerden biri “Deriiiiiiiiin” diye bağırınca üç beş çocuk dönüp bakıyor. Sonra bir başka anne “Duruuuuuuuuuuuuu” diyor, haydaaaa bütün Durular dönüyor. Bir benim bebeler umarsızca oynuyor, bir de karaca bir kız var kaydırağın tepesinde, o kendi halinde. Bu kızın adı ne acaba diye düşündüm. Olsa olsa Deniz’dir ya da Ecrin ya da…. diye düşünürken “Fatmaaaaaaaa Sindiiiiiiiiiiiiiii” diye kadının biri bağırmaz mı? Kız hop diye atladı, babaannesi olduğunu anladığım kadının yanına koştu. Kızın adı Fatma Cindy! Kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum. O nasıl isim lan? Hadi Fatma’yı anladık da Cindy’si ne? Sanırım bunu hiç öğrenemeyeceğim. Tahminime göre kızın anası yabancı. Çocuk doğunca Cindy koymuş adını. Belki o da kendi anasının adıdır, bilemiyorum. Höyt demiş babaanne de buradan, benim adım konmazsa el ne der? İlk kız torun tabi, başına Fatmasını yazdırmış hemen babası da.

Bunu feyste yazıp gülünce millet bir döküldü anacım. Aman bizim komşunun ismi şu, aman birini duydum adı şu. Yemin ederim birçoğunda kahkahayı patlattım. Valla ben diyenlerin yalancısıyım. Dedim ki şu isimleri derleyip blogda yer vereyim de olur ya çocuğuna isim arayan ana-babalar sanmasınlar ki tek şansları Duru ile Derin. Başka ne güzel isimler var bizde yahu!

 

İlk aklımıza gelenler: Termih, Anakız, Şişe.

İkizler için: Erol&Merol, Alo&Omo, Satı&Satılmış.

Üçüzler için: Köşe&Bucak&Tutam.

İsteğe göre Birinci-İkinci-Üçüncü diye seri no da verebilirsiniz.

Telli babaya adakla doğduysa çocuğunuz tabi ki Telli.

Mutfak düşkünleri için Şehriye, Aşure, Pirinç, Portakal, Billur.

Güzel kızınıza güzelliğini tescilleyecek harika isimler: Yosma, Şıllık, Kadın, Güzel, Akkadın, Haskadın.

Sürekli kız doğuyor, bir sonraki erkek olsun diyorsanız son doğana Döndü, Döne, Döncek işallah.

Gebelikten korunma yolu olarak yine son olmasını umduğunuz çocuğa Yeter. Arkası da gelirse Yeter ulen Yeter diye pekiştirebilirsiniz. Yine bu bağlamda Dur, Durak, Durdu, Dursungari ve Tamam da güzel alternatifler. Baktınız hiç biri tutmadı direk İmdat koyabilirsiniz.

Şöyle asil, soylu bir aileden gelmeyi çok isteyip de gelemediyseniz çocuklarınız bari gelsin: Kıza Prenses ya da Konçüy (Çince prenses demekmiş), oğlana Kont.

Hayvan severler için Ördek, Zürafa (Bu kesin Zarife’dir ha), Güvercin, Keklik, Tavus, Kelebek,

Anlamı değil de tınısı önemli diyorsanız: Guguş, Memiş, Bülbül, Pupuş, Yumoş, Hattuç, Simel, Ürküş.

İsmi iddialı olsun, duyan dönen baksın derseniz: Cinsel, Maşallah.

Çocuğumun adı şöyle ağız doldursun derseniz: Mecbure, Bahtışen, Atifet, Vuranel, Elveda, Simekin, Teberik, Kalemzer, Bağdagül, Nardane, Zülbiye, Canpaşa, İftadiye, Candost, Perişan, Vergili, Saygılı, Sevgili, Tebessüm, Tacınur, İmriye, Müsaade, Gültaze

Bergüzar ile Renginar’a bir kardeş geliyorsa tabi ki de Enginar.

İsim-Şehir oyunu için önerebileceklerimiz: İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Tebriz, Üsküdar.

Çift isim kullanmak isteyenlere: Dini İslam, Dünya Malı.

Eşyalardan esinleneceklere: Suluk, Perde, Küre, Keman, Şofben, Fincan, Kıyafet, Pervane, Şemsiye.

Olgun bir evlat için: Dede.

Yazı düşkünleri için: Denden, Nokta, Virgül, İmla.

Öbür çocukların adını mantıklı koyduk, bu da saçma sapan olsun derseniz: Kız adı Saçma, oğlan adı Tecavüz.

 

Çocuğuna isim arayanlara bir nebze de olsa yardımcı olmuş olabileceğimi umuyorum. Katkı sağlayan herkese de ayrıca teşekkür ederim.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: