Yeni oyuncaklarımız

İkiz sahibi olmanın en zor yanlarından biri iki çocuğa da eşit davranabilme zorluğu. Haksızlık olmasın diye bebeklerken sağdığım sütleri bile cc hesabı yapıp veriyordum vallahi. Gerçi ince hesaplar yaptım da ne oldu, oğlan dört aylıkken bıraktı emmeyi, kızı iki yaşında zor kestim. Herkes nasibini yer elbette amenna, ama anne olunca işte herşeyi ince ince düşünüyor insan.

Büyüdükçe bu süt hesapları başka şeylere döndü. Giysi, araç gereç, oyuncak… Aynı cinsiyette olsalar daha kolay olurdu gibi geliyor bana. Birine bir şey alınca ötekine de öteki renginden alırdım. Ama kız erkek olunca aynı dengeyi tutturmak zor oluyor. Resmen para hesabı yapıyorum, birine kaç liralık aldıysam ötekine de o civarda almaya çalışıyorum, yoksa haksızlık olacakmış gibi geliyor. Giysi  hadi neyse, oğlan kızın eteğini giymek için ağlamıyor ya da kız gömlek diye tutturmuyor. Ama oyuncak alırken çok zorlanıyorum! Mutlaka birinin gözü ötekininkine düşüyor. Haydi, yok yere bir savaş çıkıyor evde.

Geçen ay oğlana uzaktan kumandalı araba almak istedim. Şimdi kıza ne alayım? Eli boş gitsem olmaz. Kendi kendine hareket eden araba gibi ilgi çekecek bir şey de bulamadım. İkisine de araba aldım. Bu sefer de kumandaları birbirlerini etkiledi, savaş oradan çıktı. Vay sen benim arabamı sağa çevirdin, vay sen benim arabamı sola çevirdin. Allah’tan ertesi güne kırdılar da rahatladık!

Oğlan ne zamandır üzerinde yol, trafik ışıkları olan oyun halısı istiyor. Kuzeninde görmüş. Onların da tüyü çok dökülüyormuş. Pek tavsiye eden olmadı. Şimdi becerikli bir anne olsam, alır elime kartonu şehir krokisi çizerim ama nerede bende o maharet? Uzun zaman önce Toyzz Shop‘ta böyle bir tahta şehir seti görüp bayılmıştım.

aha bu!
aha bu!

 

Hazır oğlan da oyun halısı diye tutturmuşken alayım dedim. Ama her zamanki problem depreşti, kıza ne alınacak? Her ne kadar uzmanlar kendinizi baskı altında hissetmeyin, birine bir şey aldıysanız ötekine de almak zorunda değilsiniz dese de ben bunu henüz yapamıyorum. Kıza da beğenerek oynayacağı bir şey almak istedim. Aynı oyuncakla birlikte oynasınlar desem, oğlan üzerinde tekerlek olan hiçbir şeyi kıza vermiyor. Kavga çıkacak yine. Bizim küçük hanım da bebeklerle, evcilik eşyalarıyla oynamıyor. O mu bu mu derken, kafamda bir ışık yandı: Kız resimle uğraşmayı seviyor. Ona da hemen bir mum boya takımı aldım.  25’li!

f3dc1_CER-FAB-WAX-CRAYON-PASTEL-BOYA-SiLiNEN-HDYL.25R.Ömrüm boyunca bana alınan pastelleri toplasan 25 etmez. Ne şanslı bebe bunlar yaa. Gerçi kızınki ucuz kaçtı oğlanınkine göre ama ne yapalım, gelecek sefer dengeleriz.

Tabi ben yine bebelerin ağzına bir gever verip geberdim. İnternetten oyuncak sipariş ettiğimi ve postacının getireceğini söyledim. Her kapıya postacı diye koşup, postacı olmayan her gelenin ardından beni tırlamadılar. Neyse ki çok kısa bir süre içinde kargo teşrif etti.

İkisi de bayıldı! Gerçi ben şehir setinin içinden çıkacak şehir posterin ince bir kâğıda basılmış olduğunu görünce büyük hayal kırıklığı yaşadım. İki güne yırtılır o bizim evde. Bir karton alıp da yapıştırayım dedim ama o bile nasip olmadı. :/  Neyse, bebeler böyle de mutlu. Oğlan yeni gelenleri diğer ahşap oyuncaklarıyla birleştirdi, yeni bir oyun kurdu. Kız da “inanamıyorum boyalarımın beyazı bile vaaaarrr!” diye büyük mutluluk yaşadı. Ben de beş dakikalığına da olsa rahat bir nefes aldım.

IMG_9468

10 yorum

 1. Ben de ivinin yarış pisti halisini aldım hiçbirşeye benzemiyor vé geçen hafta tchibodan bir tane daha aldım kesinlikle tavsiye ederim ailece yere oturduk yarışlar düzenliyoruz bi bak derim

  1. Ay bende akşam bebelerin ağzına gever verip geberdim. Vermez olaydım. Noel baba gelecekmiş etüte,etütte çocuklara önceden sormuşlar,noel babadan ne istersiniz diye, onlar da söylemişler, etütten de bize söylediler, biz de aldık, etüte verdik,bugün noel baba bizim aldığımız hediyeleri dağıtacak.

   Hadi dedim, Noel baba kültürümüz değil ya, akşam anlattım benimkilere, annecim bakın istediğiniz hediyeleri biz aldık,yarın noel baba verecek size diye…Allaahhh, neden etütte bıraktın hediyelerimizi,ya şimdi karışırsa, hadi hemen açtır orayı alalım boşver noel babayı,neden getirmedin ki,üf ya nasıl bekleyeceğim vb…tahmin edersiniz ki ev birden savaş alanına döndü.

   Hata bende, sus demi,kapat çenei,ne söylüyorsun, 7 yaşında oldular halen akıllanamadım…

 2. Benim ikizlerimde kız, kolay olur hediye almak demişsiniz ama, öyle olmuyor, ben doğdukları andan itibaren hep farklı giydirdim, aynı şeyin farklı renklerini bile almadım (gerçi babanneleri bana inat mı yapıyor nedir, hep aynı şeyin farklı rengini alıyor :)), o yüzden bişey alırken özelliklede kıyafet, çok zorlanıyorum, tarzları aynı olacak ama, aynı model olmayacak, aynı renkler olmayacak, ama örneğin etek alıyorsam boyları aynı olacak, birine çiçekli alıyorsam öbürüne düz alınmıcak vs. uzar gider bu liste, oyuncak konusunda da farklı değil, sonuçta ikiz annesi olmak hep birisine yetememek, onun vicdan azabını duymak sanırım. Tabi yaşattıkları mutluluklarını ve keyiflerini anlatamam. Bende bloguma beklerim tabi vaktiniz olursa :)İyi yıllar

 3. Merhabalar biz kağıt bandını halımızın üzerine yapıştırıp yollar yapıyoruz. Aralarada legolardan ve tahta küplerden çeşitli binalar. Kolayca sökülüp tekrar başka tazda bir mahalle inşa edilebiliyor. Tavsiye ederim.

 4. Ben de ikeadaki halıdan almıştım. Tüylü değil, girinti çıkıntı yok çok aman aman birşey değil ama indirimdeydi ve bayağı ucuzdu. Kızım çok oynamadı ama oğlum oynayacak gibi. Kızıma öyle çok bebek vs almıyordum. Hatta tam tersi küçük arabalardan almıştım oynasın diye ama erkeklerde araba olayı içgüdüsel birşey sanırım. Oğlum o kadar keyifle araba sürüyor ki mutfak tezgahında, duvarda bazen de bizim üzerimize.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.