Pasaklı Evi Temiz Göstermenin Püf Noktaları

Öncelikle açıkça belirteyim: Pasaklı evi temiz göstermek kolay bir iş değildir. Bunun için özellikle alt yapının iyi olması gerekir. Mesela evin parkelerinin, seramiklerinin kiri belli etmeyen cinsten olması, evde mümkün olduğunca az eşya bulunması, mobilyaların kiri kaldırır cinsten olması… gibi çok daha önceden düşünülmüş önlemlerin alınması gerekir. O yüzden eşya alırken, evi yenilerken kırk kere düşünün derim.

 

Ben pasak konusundaki başarılı kamuflajımı evlilik alışverişinde gösterdiğim titizliğe borçluyum. Malum iki aile birlikte alışverişe çıkmıştık. Döne döne ev eşyası arıyorduk. Tabi benim kriterlerim belli olduğundan bir türlü bir şey beğenemiyordum. Hiç unutmam, bir mağazada satış görevlisi kız hevesle bize eşya gösteriyordu. Neyi gösterse ben hemen kusur buluyordum: “Ama bu çok toz belli eder.” / “Aaa bunun rengi leke göstermeye çok müsait.” / “Ama bu kumaş kolay kolay temizlenmez ki.” Kız bir gösterdi, iki gösterdi, en son gösterdiği mobilyaya da ben “Ama bunun ahşabı çok girdili çıktılı. Buralar toz olur,” demem üzerine, “E bi zahmet sen de temizleyiver abla,” dedi. Ehehhe, peki ben bu tuzağa düştüm mü? HAYIR! Maşallah sübhanallah, öyle muazzam mobilyalar aldım ki salon takımım üç ay tozunu alma gıkını çıkarmaz. Oturma odası takımım üzerinde bebeler dört yıldır dökülmedik şey bırakmadılar, en sonunda da kanepeye bir kase tahin pekmez yedirdiler, bana mısın demedi. Yatak odam desen, maşşallah, taşınırken o kadar vuruldu, çarpıldı, yine de geldiği günkü gibi duruyor. O yüzden diyeceğim şu ki alt yapınız iyiyse bu işte başarılı olursunuz. Alt yapı kötüyse de üzülmeyin, siz de ufak tefek birkaç önlem alırsanız kendiniz bile evinizin temiz olduğunu sanabilirsiniz!

– Bir evi temiz göstermenin sırrı kapıdan başlar. O yüzden ne yapın edin dış kapınızı leke belli etmeyen cinsten yaptırın. Kapı açıldığında da misafiri girişte vileda karşılamalıdır. Böylece günün hangi saati olursa olsun temizlik yapan titiz bir hanım izlenimi verirsiniz gelene. Bu numarayı bir tek “Ayy viledayla temizlik mi olur? Beyaz bezle, diz üzerine çökmeden silinen eve ev demem,” diyen yurdum kadınları yutmaz. O yüzden en akıllıcası kapıyı açmadan delikten bakmak, böyle bir yurdum kadınıyla karşılaşma ihtimali karşısında evde yok rolü yapmaktır.

– Sandalyeleri sürekli masanın üzerinde ters vaziyette tutmak da eviniz kirli bile olsa size artı puan kazandırır. Böyle yaparak misafire “Bakma evin kirli olduğuna, tam temizliğe başlıyordum, sen geldin,” mesajı verirsiniz.

–  Parkeler için en ideal temizlik evde çıplak ayakla gezip ayağın yere yapıştığı noktaları ıslak mendille silmektir. Aynı mantığı halı üzerinde de kullanabilirsiniz. Ayağınızın altında bir şeyler çıtırdadığında gırgırlayın şekerim. Oooh mis!

– Olur ya daha da ileri gidip eve bir süpürge tutmak isterseniz, süpürgenizin koku gözüne bir iki damla yer silme deterjanı damlatın derim. Böylece süpürürken eve mis gibi de bir koku yayılır. Ev kendiliğinden silinmiş ayağına yatar. (Önemli not: deterjanı sakın fazla damlatmayın, ben bu taktik yüzünden geberiyordum valla. Alerjilere de dikkat!)

– Evin daha az dağılması için işinize yaramayan eşyaları evde bulundurmayın. Olan dağınıklığı da yok etmek için kendinize kurban bir oda seçin. Bütün ıvırı zıvırı oraya basın, kapısını çekin. He bi de kilitlerseniz iyi olur. Aksi halde siz misafirle meşgul olduğunuz bir sırada minik eller bütün sırrınızı ortaya dökebilir.

– İçi nasıl olursa olsun, dolap kapaklarını mutlaka kapalı tutun. Ani sürprizlere karşı bu kapakların da kilitli olmasını tavsiye ederim. Hatta misafirinizin gözündeki temiz rolünüzü başarıyla sürdürmek için, “Şekerim çocuğun eli hiç durmuyor. Dayanamam dağınıklığa. Günde on kere döküyorlar, on bir kere topluyordum valla. Kilitledim rahat etim,” diye bir numara da çekebilirsiniz.

– Misafiriniz geldiğinde evin tozu belli olmasın diye misafiri güneşe karşı oturtun. Sürekli gözlerini kısmak zorunda olduğundan istese de sağa sola bakamaz. Geceyse şalteri attırıp elektrik kesildi ayağına yatabilirsiniz.

– Misafirin bilinç altına temiz imajınızı yerleştirmek için “Ayyy elim hep evin üzerinde, ama çocuklar işte, bir rahat durmuyorlar ki, temizliyorum ediyorum, iki dakika sonra yine aynı şekerim,” deyip durun.  Kırk kere söylerseniz bilincin içine aman işte altına iyice işlersiniz.

–  Halınızdaki büyük lekeleri üzerine eşyaları denk getirerek örtebilirsiniz. Üzerine kanepe devirseniz bile kapanmayacak lekeler varsa halıyı toplayın, kenara koyun. “Ayy yıkamadan yeni geldi de bir fırsat bulup açamadım,” numarası bu durumda hayat kurtarıcı olacaktır.

– Evde uçuşan güveleri, “Bizimkinin kelebek koleksiyonu,” diye sunabilirsiniz. Hatta “Önce kendisine, sonra kelebeklerine vuruldum,” diyerek olaya romantiklik de katabilirsiniz.

– Tavandaki örümcek ağlarını, “Oğlan yıl sonu gösterisinde örümcek adam rolünde sahneye çıkacak. Rolüne çalışırken iyice kendini kaptırsın diye bu dekoru seçtik,” şeklinde açıklayabilirsiniz.

– Perdeler leş gibiyse, sakın açmayın, bırakın kenarda kalsın. Tüller de berbatsa, onları da kenara toplayın. Cam da rezaletse 7. maddeyi uygulayın, misafiri yine güneşe karşı oturtun. Güneş yoksa aynalı cam kullanıyormuş havası verin. “Bu aynalı camları taktırdık ama dışarı görüşümüz çok etkilendi, hiç memnun kalmadık,” diye de laf arasında sokuşturun.

– Kirli kanepelerin üzeri mutlaka örtülü olsun. Örtü kirli de olsa temiz de olsa “altındaki kanepe temiz” mesajı verir.

– Tuvalet ve banyo kirini “Ayy şekerim, tuvalet/lavabolar arızalı ben de ustayı bekliyordum,” numarasıyla kapıyı açmayarak kamufle edebilirsiniz.

– Ocaktaki lekeler için kamuflaj olarak büyük boy tencereler kullanabilirsiniz. Bu numara hem sizi temiz, hem de yemeğini sabahtan yapmış hamarat kadın olarak gösterir.

– Aynalardaki lekelere, küçük el ve dil izleri için ise… Hmm onun için temizlemekten başka bir çare bulamadım. Şeytan diyor at bir taş, indir aşağı hepsini; ayna da kurtulsun sen de kurtul. Aaa harika fikir valla!

– Kirli kapılara gelince… E bir zahmet onu da temizleyiverin şekerim.

35 yorum

 1. Off 10 yıldır ne yöntemler geliştirdim yine de ev dağınıkken şu gorumcelere basılmaya bir formül bulamadım…

  1. Aynen ya bide benimki titizlik manyagi bide hususi laf sokma makinasi saga bakar bakar ince deyaylari bulmak icin o oyle olmaxkiyle baslayan bi suru koca kari cumlesi kurup ustunlugunu ilan eder

 2. :))) daha sbh konusuyorduk arkadasla.asli ayagina koyu renk corap giy gel ev fena diyordu.yardimcisi ayrildi da.hemen gonderdim linki.umarim faydalanir bu detayli bilgilendirmeden,hos uygulasa da ben artik gercegi biliyorum:)neyse yabanci dglim.

 3. 2 cocukla siliyorum supuruyorum evimi hep temiz tutmaya calisiyirum tam azicik kirlensin temizlik yapayım diye birkaç gün bırakıyorum heh iste o zaman siraya giriyor komşular akrabalar ☺

 4. Mobilya onemli. Bilemedik biz, gittik siyah deri koltuk aldik. Pek feci, hababam toz. Elektrik supurgelerinde koku gozu mu var, Turkiyeye bak sen, hic haberim yoktu oyle birseyden.

  1. bezen hava çıkışının olduğu yere damlat 🙂 torbasına ya da eheheh bozulursa karışmam ama kuru makinede hiç denemedim

 5. Aynalardaki lekeler en kolayı; “özellikle silmiyorum minik el izleri çok sevimli duruyo, millet para verip ayak izi kiti alıyo şekerim” diyorum;))

  ayna kırılır mı hiç güzelim 7 yıl uğursuzluk maazallah. :))

 6. Bende parmak izine siliyorm arkamı dönüyorm yine iz yapıyo daha sabah sildm bak yine aynı diye sallıyorm

 7. oğluşum büyüsede o dağıtsa ben toplasam en azından yapıyorum diye içim rahat eder şimdi hiç yapamayınca psikolojim bozuluyor :S bide diyorum tamamen salayım çöp ev olsun(yakında olacak:) belediye gelsin toptan temizlesin :))))

 8. Ahaha çok faydalandım hepsinden. Üzerine 2 tavsiye de benden:
  1) Koltuk alırken yere yapışık ayaklı alın altının tozu gözükmesin sizi zırt pırt silmek zorunda bırakmasın. Tarafımdan özenle seçildi, denendi onaylandı!
  2) Ani bastıran misafire yakalanan salondaki yada oturma odasındaki her türlü oyuncak yığınını biz çok ilgili ana babayız her akşam(ya da gün) yaptığımız gibi az önce çocuklarımızla oyun kurmuştuk hep beraber oynuyorduk, hadi şimdi bitti evladım toplayalım diyerek geçiştirebilir, sonrasında uzmanların da bu konudaki yorumlarından dem vurarak olayı taçlandırabilirsiniz. 🙂

 9. ay kesinlikle bayidim muthissiniz bende bunlari uygulayim diyorum ama gelen misafir yatili geliyor ona var mi bi careniz:-)

 10. 3 çocuk evde 2+1 lojmanda oturuyorum 1 saat evi derli toplu tutsam bayramimdir benim buyusunler hayaller cok bembeyaz bi ev az esya oh misss

 11. Bence eviniz temiz olsun.Hiç bunlara qere yok.Huzurlu rahat musafirlerinizi karşılayın.Yoksa işin yoksa bütün gün musafirlerinizi acot ver.oda kapalı çocuk dagtyo,hali silmedim yeni yıkamadan geldi,camlar kirli kalitesi bozuk ne gerek var.En iyisi evimiz temiz olsun ilk önce kendimize ailemize göre. Temizlik imandan gelir.Kirli evde bereket de olmaz.Türk kadınına pasaklilik yakışmıyor. Azeriden sevgilerimle.

  1. oyy oyy nazlı, temiz olsun demesi kolay. temizleyebilsem zaten bu kadar ayak yapmam. 😉 Azerbaycana sevgiler.

 12. Ben evin koridorunun halısını, ev temiz değilse sermem mesela … temizlik yapıyo ayağına yatmak için … işe de yarar … şöyle bi gaza gelip başlıyorum temizliğe sonra amannn yap yap nereye kadar deyip koyveriyorum … eskiden en azından günlük bi süpürge tutardım eve şimdi 2 ayda bir ancak toparlıyorum … evi b.k götürüyo resmen … bi de yeni taşındık … çıktığım evin son halini görünce ev sahibi şok geçirdi … mutfak yağlı yağlı duvarlar kir pas içinde … ayıp ya dedi bu ev böyle mi bırakılır, sizden sonraki kiracı mı temizlesin dedi az bişey utandım sonra amannn bende yeni tuttuğum evi 2 gün temizledim ne var sanki deyip içimi rahatlattım(tuttuğum evi de b.k götürüyodu) … temizlik mutlaka güzel bişey ama sorumluluklar artınca elin ne beze gidiyo ne paspasa … dertler büyüdükçe insanın pek bişeyde hevesi kalmıyo … pasaklayım deyip hayıflanmaya gerek yok … muhtemelen çoğumuzun gerçek sıkıntıları olduğundan böyledir …

  1. canım hastaysan Allah şifa versin. gerçek sıkıntı derken ne demek istedin bilemiyorum ama inşallah tez zamanda kurtulursun. tek derdin ev temizliği olsun inşallah. :/

 13. ????cok guldum vallahı guzel tüyolar ama anlık ben pis olan bıyerı kapatamam içim rahat etmez temizlıgın hazzına varmak mesele

 14. Bana geçen gelen halı yıkama koltuklari görünce şok oldu. Bunların hali ne dedi. Dedim çocuklar yaptı. O zaman niye beyaz aldın abla madem temiz tutamicaksiniz. Görümcem bile bu kadar söylemedi koltuklar konusunda. Artık koltuk yikmacilarda benim için bı tehlike ,😄

  1. çok güldüm yaa. benim de çağırmam lazım bir yıkamacı, ala direk döşemeyi değiştir bundan ne köy olur ne kasaba diyebilir

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.