Benim çok titiz bir arkadaşım var. Altıncı kattaki evinin camlarını silmek için camın önüne çıkması yetmiyor, pimapenlerinin dış yüzeylerini bile cifliyor!! Hem de  bu delilik öyle kırk yılda bir olmuyor. Haftalık temizlik kapsamında. Varın evin içini siz düşünün. Bu arkadaşın bir çocuğu var. Herhalde dört yaşındadır. Arkadaşım çok zor doğum yaptı. Sözde “normal” olan anormal doğumu için üç gece hastanede yattı. Evine çıktığının altıncı günü (yazıyla 6) kendisini ziyarete gittim. Dikişlerinden kafası neredeyse diz kapağının hizasında yürüyordu. Öyle bir yamuk hali vardı yani. Oturup kalkamıyordu bile. Ev her zamanki gibi yine mum gibiydi. Yanında da kimse yoktu haa. Sonra bir ara gözüm salonuna takıldı. O da neee!!! Odanın ortasında bir elektrik süpürgesi vardı. Meğer ben gelmeden evi süpürüyormuş. “Deli misin yat dinlen, daha kaç gün oldu doğum yapalı,” dedim. “Aaa hafta olacak neredeyse,” dedi. Meğersem doğumdan geldiğinin ikinci günü o iki kat haliyle duvar silmiş! Doğuma gitmeden bir gün önce de halı silktiğini söylemişti. Yani bu kadar deli bir insan! Allah evlerden uzak etsin.

Bu arkadaşın bebesi 1-2 yaşlarındayken yine bir gün ona gittim. Oturma odasına oturduk. Bebe şaşkın şaşkın sağa sola bakıyordu. Meğersem çocuk kirletmesin diye bütün odaları kilitliyormuş. Çocuğu koridorda büyütmüş. Ayy ne kınadıydım, ne kınadıydım. Ama bugün geldiğim nokta beni bu kınadığım davranışı hayata geçirmeme itti.

Üç hafta önce temizliğe kadın gelmişti. Yalayıp yutmuştu evi. “Bu temizlik bana 4 sene gider nihahahahha” diye gülmüştüm ben de. Bu cuma kadın gideli 21 gün olacak, gelin de evin halini görün. B.kumuzda boğulacağız yemin ederim.

İnanmayanlar için birkaç örnekle konuyu pekiştireyim:

Mutfağın masasını bir türlü toparlayamıyorum. Her öğün için dirseğimle masanın bir kısmındaki döküntüleri ittirip yer açıyorum.

Mutfağın yerlerinde son 3 haftada yediğimiz her şeyin birer parça numunesi var. Bazıları zaman içinde fosilleşti. Ne olduğunu ben bile çıkaramıyorum.

Balkonun hali ise amanınnnn. Sözde her gün çöplerimiz toplanıyor. Ama ben bir türlü zamanında çıkarmayı beceremiyorum. Çöpler de birikiyor, birikiyor, birikiyor. B.k kokusundan balkona çıkılmıyor. Bu arada yerlerde son pazar alışverişimiz, havada bir haftadır toplayamadığım çamaşırlar, bir köşede de küflenmiş ekmekler var. Başka bir köşede de iki hafta önce yaktığım makarna tenceresiyle duruyor. Kaybolur diye ümitle bekliyorum. Bu kadar dağınıklığın arasında bir de çevreci kimliğimle ayrıştırdığım kâğıt, plastik çöplerim var.

Odamda tam üç sepet çamaşır katlanıp kalkmayı bekliyor. Beş sepet de ütülük var. On sepet çamaşır da evin çeşitli noktalarında yerlere dağılmış halde duruyor. Bir ara koklayıp hangisi kirli hangisi temiz diye ayırmam lazım.

Yıkanacaklar birikti. Kuruyanları toplayamadığım için yenilerini yıkayamıyorum. Bir çamaşır da ıslak halde makinede bekliyor. Artık kokmuştur herhalde. Asmadan önce bir kere daha yıkamalıyım.

Yerlerde çıplak ayak yürürken insan kendini sahilde gibi hissediyor. Sağ olsun bebelerim bahçedeki kum havuzunun tüm kumunu eve taşıdılar.

Buzdolabında çürümüşleri atmadığım için yeni aldığımız ürünleri koyacak yer bulamıyorum. Onlar da masanın altında bekliyor.

Ama camlarım temiz Allah için. Camıma laf söyletmem. Kapılarda da biraz reçel falan var. Oğlan biraz da muz sürmüş. Onun dışında iyi.

Niye mi temizlemiyorum? Temizleyemiyorum kardeşim. Vakit mi var. Bebeler doğru dürüst uyumuyor. Uyuduklarında ben de yorgunluktan yanlarına bayılıyorum ya da yemek yapıyorum ya da -bu kısmı utanarak yazıyorum- tamam, tamam, ya da bloğa yazı giriyorum.

Geçen cuma kadın gelecekti temizliğe. Ben evde yoktum, alamadım. Bu cuma gelecekti. Heyecanla onu bekliyordum. Az önce hasta olduğunu, gelemeyeceğini öğrendim. Şimdi bu halde bir hafta daha nasıl geçecek onu düşünüyorum. Ama bu sefer yemin ettim. Yok artık, yooookk, kaçış yok! Hele bir temizlensin şu ev, kapıların üzerine kilit vurup bebeleri koridorda yaşatmazsam ne olayım! Gerekirse ayaklarına zincir takarım, kimseye kirlettirmem evimi, kendime daha fazla pasaklı dedirtmem ulen! Benim ne eksiğim var titiz karılardan?!

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: