Tuvalet eğitimi – 1. Sezon 1. Bölüm

İşte tüylerimi diken diken eden konu! Bebeleri Anadolu Lisesi sınavlarına hazırla de hazırlarım. Askeri okula hazırla de hazırlarım. Üniversiteye hazırla de hazırlarım. Ama benden tuvalet eğitimi talep etmeyin be kardeşim. Vallahi hiç bana göre değil! Böyle kakalı makalı şeylerle uğraşamam ben yaa. Altlarını temizlerken nefesimi tutuyor, tavana bakıyorum, bu işin içine bir de elimi sokamam yaa. “Oğlum çişin mi var? /Kızım kakan mı geldi?” diye peşlerine koşamam. Evde sağdan soldan kaka toplayamam, yataklardan çiş çıkaramam. Hem sokakta ne halt edeceğim? Birinin çişi gelirse cümcür cemaat nasıl eve gireceğim? Hem daha düzenli gece uykusuna bile geçemedik, bir de gece çişleriyle uğraşamam. Gördüğünüz gibi bu iş bana göre değil kardeşim, tabiatıma aykırı!

Bebelerimin 2 yaşına 2 hafta kaldı. Herkes tuvalete alıştırmaya başlayıp başlamadığımı soruyor. “Yok” diyorum, “Başlamadım.” Tepkiler hep aynı: “Aaaa başlasana. Bak nasıl da konuşuyorlar. Konuşan çocuk çabuk öğrenir. Hemen başla sen!” “Yahu hangi birinden başlayım? İki çocuk tek çocuk gibi değil,” diyorum. “Aaa onlar birbirlerine baka baka öğrenirler. Sen hele başla, birbirlerinden örnek alırlar,” diyorlar. Evet, birbirlerinden örnek alıyorlar harbi. Biri lazımlığı kafasına geçirince öteki de hemen kafasına geçiriyor. Biri klozete elini sokmak isteyince öteki iki elini birden sokmaya kalkıyor! Çevremdeki ikiz aileleriyle konuştum. Genelde hepsi 3 yaşında başlayıp bitirmiş bu işi. Ayrı ayrı uğraşmak zor diyorlar. Benim de içim rahatladı. Daha erken dedim. Konuyu rafa kaldırdım. Sorana da bebelerim hazır değil diyordum.

Bir süredir bebeler kaka yapınca söylemeye başladılar. Ben de hemen altlarını değiştiriyordum. Zaten çatır çatır gözümün içine baka baka ıkınıyorlar. Bu durumu gören yurdum teyzeleri “Hazır ıkınıyorken ben tuvalete tutayım çocuğu,” demeye başladı. “Yok,” dedim, “tutma. Daha başlamadık.” “Aaa ama nasıl alıştıracaksın, bak böyle alışır, dur ben tuvalete tutayım,” dediler. “Yahu ellemeyin bebeme. Yapsın altına,” dedim. “Aaa valla boşa para harcıyorsunuz beze,” demeye başladılar. Kocam da bunu duydu tabi, gözü üzerimde bez parasından yırtacağı anı bekliyor.

Derken, efendim, benim bebeler baktılar analarında iş yok gelip kaka yapacaklarını haber vermeye başladılar. Ben duymazlıktan geldim. Bu sefer herkes “Aaa bak bir de bebeler hazır değil diyorsun. Hazırlar işte. Söyleyen çocuğu dinlemelisin, demek ki hazır ki söylüyor,” demeye başladı. Ya tamam, belki onlar hazır da ben hazır değilim yaa, bozmayın keyfimi! Zaten zor bela yoluna koydum hayatı, bir de çiş kaka çıkarmayın başıma!

Denilenleri duymamazlıktan geldim ama kafama da takıldı. Acaba hazır mı çocuklar? Geçen kız kakasını haber verince adaptöre oturttum. Poposu korktuğu için kakasını yapmadı. Dün de oğlan haber vermişti, onu tuvalete tuttum. O da “Popo havada, popo havada,” diye korkarak bağırdı. Panda manda anlattım ama sakinleşmedi. Geri bezini bağladım. Mutlulukla çatır çatır doldurdu. Ben de derin bir nefes aldım. Tuvalete eğitiminin birinci sezonunun finalini daha ilk bölümle yaptım.Gördüğünüz gibi bebelerim hazır değil. Onlar hazırsa da ben zaten hazır değilim. Ne vakit onlar hazır olup, “Anne kaka yaptm, bezimi katlayıp çöpe attım, çöpü kapıya çıkardım, popomu yıkadım, yeni bezimi takar mısın?” diye gelirlerse o zaman ben de hazır olur, başlarım tuvalet eğitimine. Kimse de karışmasın bebelerimin kakasına çişine.  Siz mi temizliyorsunuz be?!

51 yorum

 1. Ne zaman ki başlarsınız bez bağlamamaya aynı anda gece de sakın bağlamayın.Altında bez olmadığının bilinceyle uyuyan çocuklar gece de yapmıyor.Tecrübeyle sabittir 1-2 yapar 3.ye kupkuru kalkar.Oh miss:))

 2. “Anne kaka yaptm, bezimi katlayıp çöpe attım, çöpü kapıya çıkardım, popomu yıkadım, yeni bezimi takar mısın?” bak bunu cok tuttum:)

 3. kabusumdan bahsetmişsiniz, korkuyorum evet daha ben de hazır değilim 🙂 şimdilik eylül ayına bıraktım bakalım eylülde nereye kaçacağım.

 4. benim kızımda 12 haziran da 2 yaşını dolduracak,,,bu benim de derdim,,, nasıl başlıcam nasıl öğreticem…Şuan Maşallah herşeyi konuşuyo ama ben çalıştığım için cesaret edemiyorum başlamaya….Bir de konuyla alakalı değil ama tecrübeli annelerden yardım istiyorum: benim kız istemeyerekte olsa yanımızda yatmaya alıştı, ve bu durumdan bende eşimde şikayetçiyiz…gece kalkıyorum tam yatağına yatırcam yıkıyo ortalığı,,,geri yatağına nasıl alıştırabilirim????

  1. sen yokken kim bakıyorsa o öğretmeye başlasın. zaten 2 yaş erken bence. ne kadar erken başlarsan o kadar uzarmış. uzmanlardan duydum:)

 5. offf en zor eğitim…nefret ederdim ben bundan…3. çocukta artık boklu don yıkamak istemedim…kocacığıma alıştırma bezleri aldırdım hep….işiyorsa da sıçıyorsa da attım bezleri…ohhh sefam olsun dedim…Allah’tan çabuk alıştı çocuk da koca dırdırından kurtardı beni 😉

   1. korkuluğunu indirme ihtimaliniz var mı? yani korkuluk inerse bi şekilde insan kıvrılabiliyor yanına…yatağına alışması için kendisini orada da güvende hissetmesi gerekiyor…o yüzden ben bazen biraz yatardım yanlarına…benimkilerin hepsinin yumuşak bi battaniyeleri vardı…ona sarılıp uyurdular…ne zaman o battaniyeyi kaldırdım ortanca kızım uyurken zorluk çekmeye başlamıştı….yine yanında bi müddet duruyordum…öyle öyle uyumaya başlamıştılar…sizinki de büyük ihtimal güvenli bulduğu için sizin yanınızda uyumak istiyordur…ona kendi yatağında da güvenli olduğunu hissettirin :))

   2. valla ben de korkumdan o olayın başına geçemiyorum. biri benle biri babayla yatıyor. eylüle bıraktım ben de yatak ayırma işini:)

   3. size sonuçtan haber vereyim: öncelikle hadese çok tşk ederim…ben beb oyun parkının fermuarını açtım ordan sığar yanına yatarım diye…ama gerek kalmadı…kızımı önceden bizim yorganın altında, yani yatağın içinde uyutuyordum, şimdi 2 gündür yatağın üzerinde uyutuyorum iyice dalınca gece yatmadan önce beşiğine alıyorum…ve 2 gündür ses yok, kendi yatağında uyudu:)))…İnşallah daimi olur…selcen hn. darısı senin başına….

 6. benimde en favori korkumdu. yuvaya başalttım ikinci haftada hem bezi em emziği bıraktırdılar. hatta onlarokulda çıkarıyordu ben eve gelince bağlıyordum.sonunda çocuk hayır anne ben buyudum abi oldum abi olunca bağlanmaz dedi:))) gece bezini atmadım ama çıünku gece yatarken mutlaka koca bi bardak süt içiyor e o sütte gece bezi dolduruyor. bene kutuk gibi uyuduğumdan gece kaldırıp çişe falan tutamıyorum.. ama son iki gundur bezi kuruya yakın kalkıyor. belki yakında onu da atarız (inşallah) … bu arada evet kimse analara hazır mısınız diye sormuyor.değiliz be kardeşim değiliz işte….

  1. katılıyorum bacım. önemli olan anaların hazır olması. baktım olmuyor bir yuvaya salarım ben de. çabuk kesiyorlarmış yuvada

 7. Bizim bebelerin bezi milleti neden bu kadar gerdi anlamadim ki :p ben tek bebeye zor ogretiyorum . sana diycek soz bulamiyorum 🙂

   1. Ben en kucugu 1 yasindan beri tuvalete oturtuyordum . simdi kaka olayini cozmeye calisiyoruz 🙂 bu arada oglum iki yas dort aylik .

 8. benim eşim sonsuz dstek vermişti bu dönemde bu çocuk sağa sola yapmasın yeterki ben beş sene bez alırım dedi:))biraz titizdirde kendisi :))ohh bende yayıldım da yayıldım 3 yaşına doğru az bir sürede öğrendi..hiiç kasma kendini okula gidene kadar öğrenir:))

 9. haha, evet yaa, bırak etsinler altlarına ya, temizleyen sen değil misin, kime ne..
  20 yaşında bez kullanan insna zaten yok, iyisimi ne zaman isterlerse o zaman yapsınlar..
  ama valla ben de öyle hiç kaka işlerine giremem. Napıcam bilmem.

 10. üzülme bacım snn hazır olman önemli hakkaten çünkü 2 bebek var kolay iş değil..gerçi birbirlerinden görüp çabuk öğrenmeleri olası ,)

 11. Zaten çocukları da zorlamamak lazım,aile huzuru için en iyi zamanı anne bilir.Benimki 16 aylık bu arada,lazımlığa başladı geçen hafta kendi isteğiyle.Başladı diye zorlamıyorum,ne zaman isterse gösteriyor zaten:)

  1. oo çok erken başlamış maşallah. ben de ortaya koydum lazımlığı. tanışsınlar diye. başlık sanma aşamasındalar henüz

 12. Anne değilim ama 2.çocuğumu büyütüyorum 🙂 Yeğenime baktım büyüttüm şimdi 2.sine bakıyorum. Ablamız 3 yaşında bezi bıraktı zorlamadık kendi kendine oldu gece-gündüz birden çıkardı bezi oturağa alıştı ve bir kere bile ne uyurken ne gündüz altına yapmadı. Şimdiki ufaklık oğlanda nerdeyse sizin ikizlerle yaşıt 2 yaşına 1 ay kaldı. Ve daha bezi bırakmayı hiç düşünmüyoruz çünkü çok erken hiçbir belirti yok. Daha çişten kakadan bezden haberi yok. Elbet zamanı gelince o da bezi bırakıcak. 1 yaşını geçer geçmez bezi bırak diyenleri anlamıyorum. Her çocuk ve her anne aynı değil bunu anlamıyolar ama. Hiç sıkıntıya sokma kendini daha zamanı var demek ki…

  1. ya biri 8 aylıkken bıraktğını söyledi. inanmıyorum ama yemin billah netti. sonda mı taktırdı acaba. sormadım ama şimdi kafama takıldı

 13. En extra large olduğum konulardan biriydi tuvalet eğitimi. Nitekim oğlan dört yaşına yaklaşmıştı bezi bıraktığında 🙂 Ama n’oldu geç bıraktı da? Hiç… En güzelini yapmışsın sen de, poposu korkmasın kuzunun 🙂

 14. :))ne alemsiniz… kuzenimin ikizleri de biraz geç öğrenmişlerdi tuvaleti. ikizlerde çok normal demişti doktor, kas gelişimleri biraz daha geç olabiliyormuş 🙂 ayrıca yeğenim de 3,5 yaşına kadar bezlenmişti. hatta aynı anlattığınız gibi: “anneee, bezimi, ıslak mendili, altaçmayı hazırladım, lütfen gelip kakamı değiştirir misin?” diyordu 🙂 kanaatimce annenin psikolojik olarak kendini çok güçlü hissettiği bir dönemde bu işe kalkışması gerek.. yani çocuğun kendini hazır hissetmesi kadar, annenin de hazır hissetmesi önemli…

   1. evet benim de bir kiz bir oglan. kiz 2 yas 4 aylikken ogrendi. oglan 2 yas 9 ayikti. oglanlar daha zor ve daha gec ogreniyorlar. kizdan baslamak mantikli.benim 3 numara simdi 2 yasinda. agirdan aliyorum.

 15. Aslında hiç korkacak şey değilmiş, ben de senin gibiydim, oğlum 3 yaşına gelince artık eşşek kadar olmuştu, e 2 yaşında da kızım vardı, bez parası yetiştirmekten anam ağladı, her sabah kapıya poşet içinde 10 lira atmak acaip dokunuyordu bana: ) Hatta çok sponsor aradım da bulamadım: )
  Bir hafta sonu evden çıkmadım, önce oğlumdan başladım. İki gün sağa sola biraz yaptı ama 3/4 gunler sorunsuz geçri. Artık kendisi söyluyor, hatta direk gidip müzikli lazımlığa kendi otuyor, ellerini yıkayıp kalkıyor. Bu kadar kolay olacağını, kısa sürede öğreneceğini bilseydim daha önce başlardım diyorum ama belki de zamanı buymuş diyorum… Dışarı çıkarken tedbir açısısından bağlıyorum bez ama yapmıyor bezine. Taktığım gibi kuru çıkarıtıyorum.

  Kızım da abisini görüp bezini çıkartığ “çişş” diyor ama henüz ona başlamadım. Her hafta sonu birşey çıkıyor. Uğraşamadık henüz ama en kısa zamanda kurtulmak istiyorum bezden.

  Bence lazımlık almadan biraz zor. Kolay gelsin sana…

  1. ama bak 3 yaş civarında çok kolay öğreniyorlarmış zaten. ben de seneye yazı bekleyeceğim herhalde. kızlar da daha çabuk öğrenirmiş. seninki de inşallah bir an önce kesilir. tabi benimki de:)

 16. benimkiler en az 6 aydır lazımlığa oturup kalkıyolar giysileriyle. (2 yaş 2 haftalıklar) bikaç kere çiş yapmışlıkları da var lazımlığa (istedikleri için). dr, zamanının geldiğini anlamak için sadece söylemeleri yeterli değil pantolonlarını da kendileri çıkarıp giymeliler dedi. pantolon çıkarmayı öğrenmelerini gecikitrmeye çalışıyorum ehehehü

  1. ooo daha baya zaman lazım desene. çıkarıp giyecekler ha. neyse sen 1 ay öndesin, haber verirsin bana zamanı gelince:)

 17. “Anne kaka yaptm, bezimi katlayıp çöpe attım, çöpü kapıya çıkardım, popomu yıkadım, yeni bezimi takar mısın?” diye gelirlerse o zaman ben de hazır olur, başlarım tuvalet eğitimine.
  Burda koptum…
  Tıka sen kulaklarını daha. Valla korkutmak gibi olmasın bizim oğlanın gece boyu uyumasını sekteye ugrattı tuvalet işi. 9da uyuyan bebeyi illaki gece 11-12 gibi kaldırıp işetmek gerekiyor bir sure. sonra gece kendi çişi geldiğini soyluyor ama o zaman da 3te uyanıp bir daha uyuyamayp gene uykusuz kalıyorsun. yataga işerse gecenin bi vakti çarşaf değiştir falan filan. zor iş

 18. Son paragraf benıde koparttı ıyımı..
  canımm benımm tabıkı senın hazır olman çook onemlı ama bezden kurtulduğunda da daha rahat edeceksın be Selcenım…
  henuz ıkız tuvalet egıtımı tecrubem yok ama tek cocukta daha ıkı yası dolmadan bırkac ay varken anlattım ona boyle boyle dıye.. tamam dedı hadı bezlerı cope atalım.. kostu koca paketı surye suruye kapının onune getırdı.. koyduk kapıya bezlerı.. bak attık artık bez yok tamammı dedım :)) tamam dedı.. bır hafta ugrastımm canım cıktı..pesınde dolastım butun gun.. gece de asla baglamadım alısamıyor yoksa beze guvenıyor nasılsa aksam baglayacak dıye yapmıyaor onagore(arkadaslarımdan uyarılmıstım) gecelerı saat bası esımle nobetlese cıse kaldırdık..yemınle bır kere bıle ıslatmadı yatagını.. o sure ıcersınde yatmaya bırkac saat kala cok sulu gıda da vermedım.. atlattık ıste oyle bı sekılde.. o yaz ohh rahat ettım..
  Şimdı ıkızler ıcın eve alınan bez paketlerını esım gorunce bana sormaya basladı ::)) ‘dıleekkk bunlar nezaman alısır tuvaletee” :))
  sende bı dene ya canımın ıcı bakarsın hıcte umdugun gıbı olmaz cabucak alısıverırler.. cin gıbı onlar maasallah..zaten Melıke oğrense tamamdır :)) Ahmetı de oğrendı bıl :))haa baktın zorluyorlar ozaman salla bırdahakı yaza..keyıflerı bılır :))
  optumm koskocamannn.. bır sonrakı sut sagma arasında gorusmek uzere.. annem burda ya bugun ıyı kaytardım.. :))

  1. çocuğunu iki olmadan alıştırmana şok oldum. hem de bir haftada maşallah. bebeleri alıp sana geliyorum. sen benimkileri eğit ben seninkilere bakayım. öpüyorum bol sütler:) bu arada sibel opoka yazılarımın süt artırdığını söylemişti. haberin olsun

 19. Selamlar. Bloğuna bu gece ilk defa ve başka bir blogcudan geldim ki, şimdi nereden geldiğimi de unuttum:) Çok sevimli, neşeli paylaşımların var. Gerçi okurken bize neşeli geliyor da sen yaşarken zor oluyordur eminim. Neyse, sonuç olarak büyüyorlar. Benim bir oğlum var, üniverste sınavına giriyor, nasipse kuş yuvadan uçacak hayırlısıyla. Bebekliğinde ve çocukluğunda beyimizin poposu pek nazlıydı. Öyyyle her bezi kullanamazdık. Primadan aşağısını kaldıramazdı. O zamanlar bez parası da bayağı servet denilebilecek boyutlardaydı. En son zamanlarda yarım adam ebatlarında ikiz ekonomik paketler falan alır olmuştuk. Sanki bezden kurtulsak ailecek memlekete katkıda bulunacağız ve İMF ülke ekonomisini negatiften A+ seviyesine falan çıkaracakmış gibi gelirdi:)) Oğlumun gece bezi gündüz bezinden önce bitti. Gündüz oyuna kıyamaz, koyu koyuverirdi beze. Her halinden çişi geldiği belli olan çocuğumu bir türlü tuvalete götüremezdim. Gözümün içine baka baka işemesini ve ardından suçlu suçlu bakışını hala hatırlarım. Kaka meselesi ayrı bir hikaye tabi. Zaten çoğunlukla kabız olzan çocukceğizimi klozete oturtur ana-oğul cebelleşirdik. Eve temizliğe gelen kapıcının hanımına, odasını temizlerken kırık oyuncaklarını attı diye çok kızardı. Oysa genellikle bendim onları atan. Bir gün oğlanı gaza getirmek için “Yap kakanı, basa basalım, Zarife Hanımın halıları kirlensin” dedim. Seninki nasıl bir kin bilemişse kadına işini hırsla halletti. Kapıdan bizi izleyen kardeşimin o zamanlar daha çoluğu çocuğu yok, baktı baktı: “yahu b.ktan b.ktan muhabbetiniz var” deyip banyo kapısını çekip gitti. Kendimi gülme krizi eşliğinde fayansların üstünde buldum:)) Amaaaaaan, bunlar oluyor, geliyor, geçiyor. İnan her yaşın kendine göre sıkıntıları var. Allah hepsini korusun evlatlarımızın. Tekrar gelmek için izlemeye alıyorum, bebişkolarını öpüyorum. Hikayenin devamını, öncesini ve gelişmeleri takip için yeniden geleceğim. Sevgilerimle.

 20. Tuvalet eğitimi kedi kopege verilir. Genleri ne zaman derse o zaman yaparlar. Yanlışlar azalır doğrular artar bi bakmissin olmuş bitmiş boşver

 21. Benim üç buçuk yaşında oglum var iki yaşındayken kakasini söylüyordu otutturuyordum daha sonra ise başlayınca krese verdim orda hep bez kullanmışlar hiç otutturmamislar bu yuzden de oglum artık kakasini söylemiyor ben çoktan hazırım sürekli soruyorum kakan cisin varmı diye yok diyor koltuk arkasına saklanıp yapıyor yaptıktan sonra söylemiyor bile hiçte rahatsız olmuyor lazimliga oturttugum zamanda istemiyor bez bağla diyor su an dört yaşından gün aldı hala aynı ne yapmam gerek nolur yardımcı olun nasıl alistiricam

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.