Bay bay memmmeeeeeeeeeeee!

İlk emzirme yazımı yazarken bunun finalini ne zaman ve nasıl yazacağımı merak ediyordum. İşte beklenen gün geldi çattı. Görkemli bir finalle emzirme sezonumu açılmamak üzere kapattım.

Çocukları emzirmek garip bir şey. Başta emsin diye ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz, sonra da bıraksın diye uğraşıp duruyorsunuz. Okuduğuma göre doktorlar 1-2 yaş arası uygun bir zamanda çocukları memmeden kesmeyi tavsiye ediyorlar. Herkes kendi uygun zamanını kendisi bilir. Ama yine de benim naçizane tavsiyem şu: Bebeleriniz büyüyüp bakkala çakkala “Benim annemin kocaman memmeleri var,” demeden önce bu işe bir son verin. Rezil oluyorsunuz Allah etmeye.

Açıkçası ben kızı okula gidene kadar emzirmeyi düşünüyordum. Hatta en azından Ramazan ayı kışa denk gelene kadar mübarek aya emzikli kategorisinde girmeyi planlıyordum. Ama bizim kız dokuzunca ay sonunda yeniden emicem diye tutturunca hayatı bana dar etmeye başladı. Memme de memme, memme de memme. Gece yüz kere kalkardı memme diye. Gündüz sürekli memme başına monteli yaşamak isterdi. Keseyim diye çok istedim ama her seferinde vazgeçtim, biraz daha sıkayım dişimi dedim. Sonra bir ara gece emzirmesini bıraktım. Geceler nispeten biraz daha rahat geçmeye başladı. Derken iki yaşına girdiler. Doktor “İki buçuğa kadar emzir, alerjiye çok yatkın vücudu, direnci artsın,” dedi ama uğraşamayacağım valla. Sinir geldi. Hem fiziksel zorluğu var hem de kızım dilleneli el içine çıkamaz oldum. En son benimle kalabalık içinde memme yenilir mi içilir mi konulu bir tartışmaya bile girdi. Artık kafası o kadar basıyor ki süte kendi çapında isim bile koymuş: memmesuyu. Milletin yanında memmesuyu, memmesuyu diye bağırıp duruyordu. Ben de “Hihihi yok meyve suyu diyor yok memba suyu diyor,” diye kandırmaya çalışınca da beni düzeltiyordu: “Hayıyy anneeaaa, meyvesuyu diiiill memmmesuyuuuu, memmeeee.” Bir de emme ritüeli uydurmuştu kendi çapında. Önce emiyor, sonra öpüyor, en sonunda da cici yapıp kendisi kapatıyordu. Biri aksadı mı basıyordu yaygarayı. Sonunda bıçak kemiğe dayandı, benim memmem benim kararım sloganıyla bir Pazar günü aniden sütten kesmeye karar verdim. Ama akşama ateşlenince vaz geçtim. Boğaz enfeksiyonu geçiriyormuş. O haftanın çarşambası baktım ki iyileşti hemen tekrar kesme işine giriştim.

Yaptığım ufak çaplı araştırmalar sonucu Anadolu kadının bebesini sütten kesmek için dört ayrı yöntem kullanmaya eğilimli olduğunu gördüm:

 1. Memmeye salça sürmek: “Kadının kalçası, yemeğin salçası,” sloganından yola çıkılarak üretildiğini düşündüğüm bu yöntemde, memme salça ile marine ediliyor. Bebe de görünce tiksiniyor ve emmiyor. Sonuç garanti. Ama açıkçası şu sıcakta memmeyi salçanın tuzu ile salamura edip pastırma kıvamına getirmeye cesaret edemedim. Ama yine de özellikle emzirmeye balla açılış yapanlar için salça ile kapanışı tavsiye edebilirim.
 2. Memmeye saç yapıştırmak: Tahminimce Türk kadını göçebe olduğu dönemde bu yöntemi kurtlardan esinlenerek geliştirdi. Yöntem kısaca şöyle: bir bukle saçınızı itinayla kesip memmeye yapıştırıyor ve kurt kadın rolü oynuyorsunuz. Saçınızı kesmek istemiyorsanız ya da kafanızda yeterli saç yoksa peruk da kullanabilirsiniz. Çocuk memmeyi saçı sakalı birbirine karışmış halde görünce tiksiniyor, emmeyi bırakıyor. Şahsen ben bebenin yerinde olsam bu sahne karşısında o zamana kadar yediklerimi de iade ederdim.
 3. Memmeyi yapıştırmak: Aha işte ben bu yöntemi kullandım. Bunun ideali yara bandı kullanmak ama ben halihazırda yara bandı bulamadığım için anam babam usulü şeffaf koli bandı kullandım. İyiydi hoştu da sıcakta sera etkisi yaptı, bir ara burnuma yanık kokusu geldi, onu hemen belirteyim.
 4. Karma yöntem: Adı üzerinde, bu yöntemde elinize ne geçerse salça, saç, bant, sarımsak… memmeye kaynak yapıyorsunuz. Çocuk tek bakışta emmeyi bırakıyor, hatta bu sahne karşısında yaşam sevincini de yitirmesi olası. O yüzden çok tavsiye etmiyorum.

Gelelim benim hikâyeme: Memmeyi güzelce bantladım, ilk istediğinde kıza gösterip biraz incelemesi için de zaman tanıdım. “Aaa, bak annecim, memme uf olmuş,” dedim. Cin cin kızım bakıp “Uf diiil anneeeaaa, yapışmııııışşşş,” dedi. “Evet,” dedim, “Hastalandı, yapıştı, doktora gidecek bugün.” Şanstan o gün de oğlan rahatsızlandı, iki bebem ve memmemle doktora gittik. Eve dönüşte kız tekrar emmek isteyince, “bak annecim doktora götürdük ya bugün memmeyi,” dedim. “Hıııı, eveeettt,” dedi. “Ne yaptı doktor memmeye,” dedim. O da başladı klasik doktor senaryomuzu anlatmaya:

“Memmenin ağzına baktıııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin kulağına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin sırtına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“Memmenin karnına baktııııııı.”

“Eveeeet.”

“İlaç verdiiiiiii”.

“Eveeeet.”

Gördüğünüz gibi kız memmenin check-up’a girdiğine yüzde yüz ikna olmuş haldeydi. O yüzden hiç ısrar etmedi. Bir iki kere daha sordu, aynı cevabı aldı. Konu kapandı gittiiiii. Bugüne bugün beş gündür temiz. Açık konuşmak gerekirse kızımdaki memme bağımlılığının bu kadar kolay biteceği aklıma bile gelmezdi.

Gelgelelim bir de bendeki duruma. Ben de bu kadar kolay bu işi bırakacağımı düşünemezdim. E yılların alışkanlığı, ağlarım zırlarım, durduk yere memmemi açar gezerim diye düşünmüştüm ama hiç tahmin ettiğim gibi olmadı. Gayet rahat atlattım bu dönemi. Sadece çocuk emmeyince bir iki gün gerginliğim oldu. Şaşırdım. Hâlâ sütümün olduğunu bilmiyordum. Kızımı sadece dudak tiryakisi sanıyordum. Dayanamadım bir kere rahatlatacak kadar sağdım. O da bitti gitti. İnanılmaz rahatladım. Oh be dünya varmış! Darısı tüm isteyenlerin başına.

Not: Memmenin aslında nasıl yazıldığını biliyorum. Ama sitenin adı, kız, oğlan olunca bir de içinde memme geçince meraklı ergenlerin tövbe estagfirullah çektiren aramalarında gugılda boy göstermek istemiyorum. Bilginize…

68 yorum

 1. kahkahalar atarak okuduğum bi yazı daha, memmesuyu süperdi. bende 22. ayda sirke sürerek finali yapmıştım

 2. Gozunuz aydin,sirkenin cok etkili oldugunu duymustum;) bende cumartesi aksamfan beri emzirmiyorum.Memede sut bitti dedik inanmadi daha gelip gidip meme bitti diyor.Ben acayip sistim ama sagmadimda daha.

 3. “emzirmeye balla açılış yapanlar için salça ile kapanışı tavsiye edebilirim.”
  supersin yine.
  oğlanlar emmeyi erken bırakıyor sanırım. bizimki de 9 aylıkken “banane yaaee, ben yemek yiyecem. al memeni naparsan yap” diyip bıraktı emmeyi.

  1. benimki 4 aylık bıraktı yaaa. 10 aya kadar sağdık verdim onu bile istemedi hıyar, kahvaltısına karıştırdım. kaç yudum gittiyse artık

   1. Bizimki de aynen, dokuz aylıkken kafasını çevirerek “mama” dedi, öylece bıraktı beni ortada. Çok romantiktir oğlum. Mamayı da adam gibi yese içim yanmaz. Bu arada, sanırım bir daha meyve suyu içemeyeceğim, öğk, çok afedersin 🙁

 4. “Not”a gelene kadar aklimdaydi “iyi cesaret valla hatun gayetle ozel bir mevzusunu halka acmakta” dedim. Notla aydim ki, evet nick kullanmişsin, güzel olmuş.

  😉

 5. Geçen hafta benim oğlanlar aynı gün jubilelerini yaptılar memmeyle. Sonra da ağızlarına surmediler. Aralarında benim bilmediğim bişey mi geçti acaba? Sagmalik bi durum da olmadı. Bitmiş herhalde.

   1. kız zaten 4.ayda bırakıp aradan çekilmişti, meydanı oğlanlara bırakmıştı. Oğlanlar da sağolsun sömürdüler beni 6 aya kadar. Buraya kadarmış. Kız bıraktığında günlerce ağlamıştım içime oturmuştu ama şimdi oğlanların bıraktığına çok fazla üzülmüyorum. Emzirdiğim zaman enerjim müthiş düşüyodu halsizlikten başımı kaldırıp onlara bakamıyodum, ruh gibi geziyodum. Böyle daha iyi…

 6. selin 15 aylıktı , sabah emirdim işe gittim akşam geldim ona bir ilaç kullanmam gerektiğini ve artık memme ememeyeceğini söyledim , isteme ki bende üzülmeyeyim sende dedim ve cevap tamam anne oldu biizm memmme olayımzıda orada son buldu 🙂 maşşalahh diyelim de 25. ayda tekrar memmmme işstemesin dimi 🙂

 7. bu yazıları hangi beyin kıvrımları ile yazıyorsunuz;maşaallah valla…okumak pek külfetli gelmiştir bana hep ama siz cilt cilt britanica yazsanız gıkk demem..

 8. Benim oğlumda 18 aylık ve artık ufaktan ufaktan sütten kesmeyi düşünmeye başladım bakalım eğer işe yararsa limon tuzu sürerek kesmeyi düşünüyorum bir de şunu duydum göğsünüze birkaç sap maydonoz bağlarsanız süt geri gidermiş hatta bunu fransız kadınlar doğumdan hemen sonra yaparmış ki bebeklerini emzirip göğüsleri sarkmasın bakalım deneyeceğim işe yarayacak mı?:)

   1. MAydonozun sapıyla göğsü diplerinden sıkıca bi bağlıyosun, kangren olan memmeye süt müt gelmiyo artık haliyle :))

   2. beyaz sabun mu anaa bakalım daha ne duyuciz zaten gavur hatunların her bi yeri kıymetli o yüzden bizim analarımız kıymetli ya elin gavuru çocuk 16sına gelince yallah der bizim anamız 50 yaşınada gelsek bağrına basar.:)

 9. neden “memme” yazdığını açıklamana öldüm gülmekten. çocuğum olursa böyle sorunlarda ne taktik uygulasam diye hiiç düşünmeyeceğim sayende. bakarım Secce bu durumda ne yapmış, aynısını yaparım 🙂

 10. haydi bakalım yeni bir dönemeç bu..hayırlı olsun hepinize..bir de tuvalet eğitimi oldumu şampiyon sensin:)))

 11. Gözün aydın olsun Secce. bebeğini hiç emzirememiş bir anne olarak memme bırakma hikayelerini garip bir buruklukla okurdum hep taa ki senin yazına kadar.ilk defa kahkaha atarak bir memme bırakma yazısı okudum:)) memme açıklamana da ayrıca bittim, alem kadınsın:)

  1. haha o memme bırakma hikayeleri ne kadar trajiktir yaa. anne ağlar, bebe ağlar, memme ağlar…. ben de hedefe kilitlenmişim zırlayacağım diye bekledim ama duygusuz muyum ne:)

 12. Benim ilk 2 ay sut sitmasi , gogus ucun yarasi , sutum geldi , az geldi , gelmedi stresi , sezaryen agirisi yuzunden dakikalarin saat gibi gelmesi derken ben bu emzirme isine alismakla kalmadim cokta seviyorum.Ama dedigin gibiyse baslamak ayri dert , biraktirmak ayri dertse akli ermeden keseyim ben de bari 🙁

  Dudak tiryakisi benzetmene cok guldum 🙂

 13. Dun Ahmed ( 28 aylik !! ) oglen uykusu boyunca surekli emdi . Birde ben tek taraftan emziriyorum . Anancim sag tarafima yatmaktan bel bikin kalmadi ! Ulen bugun son , yarin bu ise noktayi koyucam dedim . Ve sabah surpriizzz ! Ahmed grip olmus . Mizmiz bir cocuk degil pasam :p ama grip = gece zirt birt uyanmak demek . Haftaya Turkiye’ye gidecegiz . Gitmeden emme olayini bitireydim iyiydi 🙂 acaba hastaligi sallamayip yine de kessem mi ?! TR’ye gidince milletin icinde memmmee diye yakama pesime yapismasa cok super olacak . Bir de ben gel oglum sana meme veriim demedim . Milletin icinde rezil etmesin diye meme yerine mama diyordum . Bu memeyi nerden ogrendi cok merak ediyorum 🙂

  Bir de senin kiz gece uyanmalarini terki diyar mi eyledi ????? ( umut fakirin ekmegidir :p )

  1. ben de tek taraflı emziriyordum. hasta çocuğu kesmeyin diye okudum ben. bekle biraz istersen.
   şimdi bu kısmı MAŞALAH demeden okumuyoruz arkadaşlar, evet kızın gece kalkmaları bitti! bak valla nazar ederseniz bloğu kapatır giderim ha!

 14. aaaa hiç söylemiyosun gece uyuyolar artık diye… oley çok sevindim… benimkilerin de gazları bitsin dua edin noolur. 13 aylık hala avaz avaz ağlıyolar 🙁

  1. uyuyorlar değil bacım uyuyor. oğlan nöbeti devraldı. inanılmaz birşey halbuki o daha güzel uyurdu. şimdi maşallah kız pofur pofur uyuyor oğlan düdüklü tencere gibi ötüp duruyor.bi de 7de kalkardı oğlan bacınısın boşluğunu doldurmak için 5te mesaiye başlıyor.yatış 12!

   1. anam 2 bebek olunca böyle işte. birini düzelttim diyosun öbürü bozuluyo. 3 yaşında rahat edersin diyo ikiz annesi arkadaş ve tanışlar.
    ha gayret kaldı benim 2 senin 1 yıl. nolcak ki şunun şurasında….

 15. E hani ben ha neredeee? 🙂 bant olmadi, 18 ayda denemistim, sirke olmadi goturup yikattirdi, sac denemeli 🙂 en etkili yontemim su aralar tabasco’nun yesil jalapeno sosunu suruyorum. Fena acisi var ama bir yandan da ela ilerde aciyi cok sevecek diye korkuyorum. Su aralar taktigim soyle: hic emmemis kardes ece’yi cagirip “bak ece’ye soralim meme aci olmus mu?” Diyorum, ece gelip iki yaliyor, aci olmus diyor-yavrum yalana alisti ufaktan, ela da ikna oluyor ama sadece 5 dk suruyor etkisi. Ela’nin emerkenki muptela bakislari midir nedir 24 aya ramak kala ben de hala birakamadim…evet tekrarlayalim”mememi yerde bulmadim” slogani ile analara ders verelim, konusan bebelere meme vermeyin!

  1. ay müge iyi ki yazdın. memmemi yerde bulmadım kampanyasını ben duyuracaktım unutmuşum. sahibinden duymaları iyi oldu:)
   bak bi de bant dene, başını bulamayınca ememeyecek gerçi onun da caaarrt diye bandı memme başıyla söküp alma ihtimali var. açıkçası ben çok tırstım, allahtan kaba kuvvete başvurmadı kız.

 16. Ben de geçtiğimiz cumartesi aniden bırakma kararı aldım , çünkü geçen hafta çıktığımız tatil burnumdan geldi günün yarısını memede geçirdi… Gece emerek uyuyor ve emmek için çok kalkıyordu , gündüzleri değil de gecelerimiz ciddi sıkıntı hala…3 gündür dalamıyor ağlıyor ama azimliyim, seni de tebrik ederim…

 17. Memme ve bantlar bana eski gazete küpürlerini hatırlattı =D X miydi tek çizgi mi? 😛 Doktor bana tiksindirmeyin bitti diyin ağlasa da sızlasa da bilecek anlayacak dedi ama bilemiyorum nasıl karışalaycak… 2 yaşa son 15 gün..

  1. hahaha siyah bant geçseydim keşke. tiksinmedi sadece ememeyeceğini anladı. valla inanılmaz kolay atlattım haa. maşallah. bir kere de benim yüzüm gülsün di mi ama

 18. bizde bitirdik şükür yani bilmiyorum 7 gün oldu bitmiştir heralde:)sayfanı sorunumu nasıl çözerim diye google araması yaparken bulmuştum zaten,iyikide bulmuşum.hastane flasteriyle hallettim yapıştırdık gazlı bez flaster,uf olmuş doktor iğne yapmış dedim ve inanılmaz dercede kolay atlattık Rabbim hayatlarındaki her zorluğu boyle kolay atlatmayı nasip eder inşallah

 19. Ahh ne kolay kesmişsin secce bacımmm.. Bendenizin sırf kesmeye kalkması 4 sene sürdü, full emzirmesi de 2 sene… Nerdeyse askere memeli gidecekti tosunum.

 20. ya ben bu yöntemlerle kesmek ıstemıyorum nedense psıkolojılerıne zarar verıyormus cok mu ınce düşünüyorum bılmıyorum ama kızım 21 aylık olmak uzere ben ıse başladım o da kreşe kıyamıyorum kesmeye nası kescem bılmıyorum. bıde ben 2 çocuğuma da meme kelımesını kullanmadım ortalıkta soylemesınler dıye:) oğlan hıcbısey demeyip yanasıyodu sanırım kız da kucukken nenne sımdı de uykum var diyerek anlatıyo emecegını:))
  yenı anne olacaklara tavsıye ederım hıc bahsını etmesinler memenın

 21. Yukarıda bahsi geçen yontemlerle biraktirmak istemeyenlere tavsiyem öğün atlatarak biraktirmalari. Yani önce sabah öğünü sonra öğlen sonra ikindi şeklinde sırayla devam ediyor ve bir süre sonra kendiliğinden gece de istemiyor. Öğünleri nasil atlatacagiz derseniz ne zaman istese boşver gel oyun oynayalim, gel yiyecek bişeyler alalim şeklinde hayir diyemeyecegi şeylere yönlendirmek çok işe yariyor. Bizde boşver gel oyun oynayalim çok işe yaradi hemen gidip oyuncaklarin başına oturduk ve unuttu. Birde bu sure boyunca eli ağzı boş tutmamak lazim örneğin kuruyemis kraker her daim elinin altinda bulunmali. Biraz sabir ve uğraş gerekiyor ama çocuk psikolojik olarak çok rahat geçiş yapiyor yeni döneme. Zor işler herkese kolaylıklar dilerim.

 22. Ikizleri nasil kesebilirim diye ararken sizi buldum cok yasayin emi ikizlerim 27 aylik oldular kizim geeleri uyumaya basladi su siralar oda aksam saat 10 gibi corba gibi biseyler yerse yoksa oda yok oglum tambir zipckti bant falan kesin beni yirtar ni yapicam bilmiyorum emme rabbim biraktiricak olanlarin yardimcisi olsun insallah

 23. Memmeye bant teknigini googleladım ve siz ciktiniz 🙂 yaziyi okurken neredeyse gulmekten cocugu uyandiracaktim. (Evet, memmemi kurtarip okuyabildim). Neredeyse 2 haftadir bak az kaldi bak 10 gun kaldi sayip durduk. Sonra bir hasta oldu hersey kaldi.Bu gece sondu. Baska deneyimleri de okumak istedim. Opuse koklasa oynasarak uyudu yine memede, bir kere uyanirsa yine vericem ama sabaha karsi memmeleri paketleyecegim:-) Artik aglaya aglaya mi olur bilmiyorum.Bana sans dileyin! Sizin birakmaniz da şahane olmuş gerci 7 sene gecmis uzerinden ama olsun.Bakin gece gece birilerine daha destek hizmeti verdi:-) sevgiler

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.