Tuvalet Eğitimi 4. Sezon Finali “Ekrana Erken Veda”

(Yasal Uyarı: Bu yazı kızımın deyişiyle “iggggrenç” oğlumun deyişiyle “diksinç” olaylar içermektedir. Midesi hassas şahsiyetler okumasın. Sonra “Ay midem bulandı, ay kustum, ay kaka kokusu burnuma geldi, ay Allah belanı versin,” gibi yorumlar istemem ona göre!)

Yine aynı cümle ile giriş yapıp henüz tuvalet eğitimine başlamadım diyerek geleneğimi bozmamak isterdim ama günler öncesinden yayınladığım fragmanla siz konuyu zaten biliyorsunuz: Evet, kız için tuvalet eğitimine başladım. Kızı seçtim, pikaçu, çünkü yaş desen, 2,5’u geçti, kemale erdi; dil desen bir karış; cinlik desen tam bir cimcime; o öğrenmeyecek de kim öğrenecek dedim. Fragmanda fırtınalar kopacak zart zurt yazdığıma bakmayın, açık konuşayım bir, hadi olmadı iki günde kazasız, belasız bu işi halledeceğimi düşünüyordum. Sanıyordum ki “Bak kızım bu don, buna işenmez, çişin gelince bana haber ver,” diyecektim, o da “Tamam annecim” diyecekti, olay bitecekti. Hemen koşarak size yazacaktım. Siz de ooooo maşallah ne zeki, ondan beklenen buydu, süper süper… diye övgüler düzecektiniz, beni örnek çocuk yetiştiren anne olarak gösterip omuzlarınıza alacaktınız, havaya atıp tavana yapıştıracaktınız… Ah neler hayal etmiştim. Tabi yine yanıldım! Her zamanki gibi!

Aslında her şey çok güzel başlamıştı. Bir gece önceden konuşup kıza artık büyüdüğünü, bundan sonra bebekler gibi bez kullanmayacağını, tuvaletini klozete yapacağını söyledim. “Tamam mı annecim,” dedim. Şakşakçı kızım elbette “Tamam anneciiiimmm,” dedi. Ben de suratımda kocaman bir sırıtışla yattım. Her şeyden o kadar emindim ki!

Sabah kalkınca bezini çıkardım, poposunu temizledim, tuvalete tuttum. Çatır çatır kaka yaptı valla. Üzerine de bir güzel işedi. Ohh! Ay nasıl sevindim, nasıl sevindim. Zaten günde bir kere kaka yapar, onu da yakaladım. Gerisi kolay artık. “Bitti bu iş” dedim kendimce. Külotunu giydirdim. Bir kaza ihtimaline karşı üzerine de alıştırma külotunu giydirdim. “Çişin gelince bana haber ver, tamam mı, annecim?” dedim. Yağcı yine “Tamam anneciiiiiiiiiiiiiim.” dedi. Onu gören oğlan da tuvalete oturmak istedi. Oturttum, çat çat o da yaptı. Ay nasıl sevindim. “Buna da mı başlasam” diye düşündüm. Sonra “Hele bir kızı halledeyim de” dedim. Ah ne safmışım, Allah’ım ben yaaa.

Annem telefon açtı. “Feyste gördüm, kıza tuvalete başlıyormuşsun. O bilmez, sen sık sık tuvalete tut,” dedi. “Söyledim, çişi gelince söyleyecek,” dedim. “Başta bilmez, kızım, yarım saatte bir tuvalete tut yine de,” dedi. Hee dedim kapattım telefonu. “Aman” dedim yaa, “Bu anam da herkesin bebesini kendi bebesi gibi salak sanıyor. Niye söylemesin benim cincinim?” Yine de kıza sordum: “Çişin var mı, annecim?” “Yok.” “Gelince söyle tamam mı?” “Tamam, annecim.” Budur! İki dakika sonra kızı kucağıma aldım, ılık ılık bir şeyler aktı göğsüme. İŞEDİ! Göz göre göre! “Anneciiim, çişin gelmiş, niye söylemiyorsun?” dedim. “Çişim yok, yaptım,” dedi. “Yapmadan söyleyeceksin saftirik,” dedim. “Tamam, anneciiiim,” dedi.

Yine de ben işimi şansa bırakmayayım, belki sandığım kadar zeki değildir bu bebe dedim. Yarım saat sonra tuvalete götüreyim dedim ki… O da ne? Çatır çatır kaka yapmış! “Kızım deli misin? Niye kakanı yaptın? Kakan gelince, annene söyleyeceksin,” dedim. “Tamam anneciiiim” dedi. İşte o an anladım ki dili beyninden bağımsız çalışıyor bu çocuğun. Dilinin dediklerinden, verdiği sözlerden beyninin haberi bile yok!

Öğüre böğüre kakayı külotla birlikte attım. Kâr edilen bez paralarını bileziğe değil dona yatıracağız bu gidişle diye hayıflandım. Zaten altı üstü iki alıştırma donum vardı. İkisi de kirlendi. Sonra tek don giydirdim. Aklım çıkıyor yine işeyecek diye. Önünde arkasında geziyorum sürekli. Gözüm hep popoda. Durup durup soruyorum, çiş var mı diye. Cevap hep aynı: Yok. Yine de tuvalete tuttum, kaldırdım, yere koydum ve yine işedi. VE YİNE! VE YİNE! VE YİNE…. Dibi delindi resmen yaa. Yukarıdan koyuyorsun, fışşş aşağıdan geliyor. Su içirmez oldum çocuğa. Acil oruca niyet ettirdim. Bu ne lan, böyle terbiye mi olur? Biraz nefsi terbiye olsun önce dedim. Sonuç: ŞIIIRRRRR! Üstü başı, donlar, yerler hep battı.

Don mon kalmadı evde. Kendi donlarını bitirdi, oğlanınkileri de. Sıra geldi benimkilere… Sözde sticker veriyoruz üstün başarı ödülü olarak tuvalete isabet eden her çiş karşılığı. Sticker falan dinlemiyor bebe. Şar şar bulduğu yere işiyor. Bir de işediği halde sticker istiyor, ona zırlıyor. Yani yemin ederim on dakikada bir çiş yaptı. Sırtına kadar! Eşime telefon açtım, acil yedek teçhizat getir dedim. Evi don doldurdu adam. Ama benim kız şırıldamaya devam etti. Bir de pişkin pişkin diyor ki “Annecim, külotuma çiş yapınca niye kızıyorsun? Giydirecek temiz külot mu kalmadı?” Daha asıl konuyu anlayamamış velet. Ayrıca evet, giydirecek külotum da kalmadı. Doncu mu lan baban? Bu ne rahatlık?

Hasbinallah çekerek akşamı ettim. Gözümü açacak, kolumu kaldıracak halim yok. Oğlanı da boşladım yazık. Kızla ilgileneceğim diye çizgi film dayadım ona da. O yüzden de vicdanım sızlıyor. En son yine tuvalete götüreyim dedim. Kız da sıkıldı bu işten. “Hadi tuvalete gidelim,” dedim, “Sen git, ben gelmeyeceğim” diye tutturdu. “Kızım, sen işeyeceksin, ben değil. Senin gelmen lazım,” dedim. “Yaaa ben bugün çok çiş, kaka yaptım. Hiç kalmadı,” dedi. Raf boşalmış anlaşılan. “Hadi, son kez gel,” dedim. Öfleye pöfleye geldi ki o da ne? Yine kaka! Delirdim. Günde bir kere kaka yapan bebenin kıçı açılınca metabolizması bozuldu, iyi mi. Çatır çutur kaka yapmaya başladı aklına geldikçe! Küvete attım bunu, açtım sıcak suyu, haşladım popoyu. “Annecim, bir daha yapmayacağım, söz,” dedi. Küvetten indirdim, işedi! Bu ne yaa? Dünya işeme rekoru kırdı bir günde bebe. Altını bağladım, derin bir nefes aldım.

Feyse yazdım, herkes sabret, olacak dedi. Biraz kendime geldim. Herhalde ayağını üşüttü, yarın tekrar başlarım dedim.

Bu sabah kalktım. Tuvalete tuttum. Çift kat çorap giydirdim. Babası güzel bir don almış, onu taktım. Üzerine yine alıştırma. “Çişin gelirse söyle tamam mı annecim,” dedim. “Tamam annecim,” dedi. VE İŞEDİ! Ensesine kadar çıkmış çişi. Amuda kalktı da işedi herhalde. Bütün cinlerim tepeme üşüştü. Bağırdım çağırdım. Sonra dedim ki ne yapıyorum ben yaa? Böyle olmayacak belli. Hava soğuk. Zırt pırt işiyor. Her işediğinde kaç kat çamaşır gidiyor. Çocuğu hırpalıyorum. Ben desen sinirlerim bozuldu, sağım solum tik atıyor. Anneme telefon açtım. “Anne, bu çocuk gerizekalı mı? Hâlâ öğrenemedi,” dedim. “E öyle olur” dedi. Gerçekten böyle mi oluyor ya? Böyle mi öğretiliyor çiş? Ve annem bunu bile bile dört tane mi doğurmuş? Bu nasıl bir iş? Havlu attım yemin ederim ilk günden. Anlayacağınız 4. sezonda ekrana erken veda ediyoruz. Finali bu kadar çabuk yapacağımı hiç tahmin etmemiştim. Bebeler de varsın çişlerini öğrenmeyiversin. Gerekirse bileziğimi bozdurur yine bez alırım. Bu ne be?

 

37 yorum

 1. canım yaaa walla çok üzüldüm ikiniz içinde hayırlısı olsun sıkma canını havalar ısınınca beraber başlarız tuvalet eğitimine ama önce ben şu memeyi bırakma olayını bir halledeyim 🙂

 2. kizim altina yapinca soyluyordu, gayet hazirdi.. kizima basladigimda esim calismiyordu, gozlerimden ne zmn ates fiskirsa esim beni odadan cikardi, o ilgilendi.. yaninda mutlaka destek biri olsun basladiginda.. sen sakinlesirsin.. kac gun agladim ogretemedim, ogrenmiyor bu cocuk diye. bagliyorum tekrar bu ne be dedim, bagladim.. sakinlesince dusundum.. cocuklar ileride yeniden basladiginda ilk defasinda kazandigini hatirlayip inat eder, daha cok altina yapar diye okudum internette. derin nefes alip tekrar basladim.. 6 ay gecti.. kapti sonunda.. ama ikinci cocukta evlendirene kdr baglicam, karisi kocasi dusunsun artik 😀
  annelikte su ana kdr en zor gordugum nokta bu benim.. evlendirip gondermek bile kolay geliyor bunun yaninda :))

 3. Yorum yapmayayım dedim, her çocuk nev’i şahsına münhasırdır dedim ama gene dayanamadım. Benim bebelerim(ikisi de erkek)4 yaşında öğrendiler çişi. Herkes beni çook ayıpladı.Çocukların gerzek olduğunu falan ima ettiler.Tembellikten öğretmedimi söylediler. Evet doğru. Tembellik diil ama bir ikiz anası olarak zaten tahammülerin üst sınırlarında yaşadım hep.Kocamı da karşıma almayı kabul ederek bekledim bekledim. Her çocuk için bu olacak demiyorum ama benimkiler 4 yaşında ancak öğrendiler. Sizinkiler kadar konuşamıyorlardı. 4 yaşının yazında 1 haftada öğrendiler maşallah. O hafta tabii çok zordu. Aynen 10 dk. ya 5 dk. bir işediler. O yüzden kendinizi ve bebeleri üzmeyin. Yazın gene deneyin. Olmazsa bir dahaki yaz denersiniz.

  1. bir arkadaş da bugün 3,5 dedi erkek ikizleri için. evet kimse karışmasın, ne zaman derlerse o zaman bitecek bu konu. ben de tembelim. ama bebelerimin gerzek olduğunu kabul etmiyorum:) akılları fikirleri popoda değil o kadar:)

 4. gözüm korktu benim ya, nasıl öğreticem kendi kızıma acaba ? en tiksinç bulduğum şeyler zaten bunlar 🙁

 5. Hic canını sıkma, cocugu da üzme bacım. Tuvalet egitimine baslayabilmenin yaşla degil kas gelisimiyle ilgisi var. Sabah kuru kalkmıyorsa istedigi kadar bilmis olsun,tutamıyor demek ki çocuk. Büyük ogluma 2 yaşında başlamıştım,tam anlamıyla tuvalet egitimi 6 ay sürmüştü. Bu sürecte ikimiz de çok yıpranmıştık. Kücügü simdi iki yasinda , en erken 6 ay sonra baslamayi düsünüyorum. Aile bireerinin psikolojisi bez parasından mühim bence.. Kolaylıklar diliyorum 😉

  1. ay millet haftalar aylar diyor şok oluyorum. ben mi çok tembelim acaba. uğraşamam gibi geliyor o kadar. büyük konuşmayım ama

 6. Bence hic moralinizi bozmayin, tek sebebi cocuklar henuz hazir degiller bence.. Baska bir sebebi olamaz. Bir sure sonra tekrar denersiniz. Sevgiler..

 7. biz de baharda sünnet ettirmeyi düşünüyoruz. artık bunun üstünden de bikaç ay geçince yazın ortasında yeni bi travma olarak tuvalet eğitimine başlicaz. havalar ısınınca beraber başlarız senle kuzum boşver kış günü donar çocuk ıslanmaktan. bi de kaslarını kontrol edemiyo da olabilir mi yoksa bu da bez firmalarının bize verdiği bi gaz mı bilemiyorum ama öyle de bişey var. çocuk hazır olunca bi günde bitiyomuş iş. hazır diilmiş demekk ki. bence tuvalet eğitimi falan kısmet işi bunlar zaten he he :)))

   1. ne erkeni kızım yenidoğan sünneti yaptırcaktım ben. ne kadar erken o kadar iyi. hem hatırlamaz hem de daha çabuk iyileşir. yenidoğan sünneti bikaç günde iyileşiyosa 2 yaşında bir haftayı buluyomuş. bi de hatırlamasın ya yazık..

 8. Öncelikle çok özür dilerim sizden, siz derdinizi paylaşıyorsunuz ama öyle güzel ki uslubunuz kikir kikir gülerek okuyorum, bir yandan gülüyor bir yandan da bende de 2 yaşı yeni bitirmiş bir kız ve oğlan (ikiz) olduğunu hatırlayarak kara kara bu yaz aynı duruma düşeceğimi düşünüyorum, sonra yine gülüyorum hem size hem de kendime 🙂 Kolay gelsin

 9. İki çocuk annesi olarak benim önerim, sabah bezi kuru kalkmaya başlamadan tuvalet eğitimine geçmemek olacak. Bu aşamaya geldiğinde, melekler sabah uyanır uyanmaz tuvalete götürüp, bez yerine tuvalete yapmaya yavaş yavaş başlatabilirsin. Sonrasında gerisi zaten kolayca gelecek. Oğlum da kızım da 3 yaşını doldurmaya 1 ay kala tuvalete yapmayı tamamen öğrendiler. Her çocuğun kendini hazır hissedeceği zaman farklı. Başka çocuklarla karşılaştırıp hem kendini üzme, hemde minikleri üzme.. Varsın elalem kendi çocuğu erken başladı diye hava yapsın, sizin moralinizden önemli mi?

 10. çiş derdi en zoru.keşke öyle ha deyince öğreniverselerdi.2 yaşındayken yazın öğrettim.şuan 3.5 yaşında.gündüz problem yok ama gece halaaaa arada yaptığı oluyo.tam bitti derken tekrar gece kaldırıyorum çiş için.bazen psikolojik olduğunu düşünüyorum.gündüz kızdıysam yada yatmadan önce canını sıktıysam o gece yapıyo.şimdi bide kardeşi olacak.tekrar başa dönmeyiz inş.çiş bi ömür dert

 11. sevgili secce üzülerek çiş dağları sıra dağlara dönüşecek dediğimi hatırlatsam mı acaba.bu konuda çok sevdiğim birinin manidar bir şiirini paylaşmak istiyorum.’her yer kaka,her yer çiş.yarabbi bu nasıl bir iş’

 12. benim de gözümü en çok korkutan aşama tuvalet alışkanlığı aşaması, fazlaca titizlenip çocuğumu olumsuz etkilemekten korkuyorum bizim daha çok var 1,5 yaşında oğlum yazın 2 yaşında olacak ama sizlere bakınca acaba 2 yaşında öğretemeyecekmiyim diye düşünüyorum

 13. Şimdi şöyle bişey farkettim ben. “çişin gelince söyle” deyince niye söylemiyolar biliyo musun? çünkü “çişin gelmesi” demek onlar için çişin popodan çıkması demek. sen sorunca direkt altına yapması bu yüzden olabilir. ben de “çişini yapmak isteyince söyle” gibi dolaylı sorular sormaya başladım, işe yaradı.

  Bir de ona sormadan önce 15 dk da bir, sonra 30 dk da bir, süreyi gittikçe arttırarak tuvalete oturtmak lazım, böylece çişini tutmayı ve kontrol etmeyi öğreniyorlar.

  ben kızım iki yaşını bitirince bir deneme yaptım ama olmadı. ve devamında 4 ay boyunca gün içinde sık sık bezini çıkarıp oturağa oturttum, çişini kakasını yapınca onu ödüllendirdim. sonra da bezini bağladım. ona “artık bezi atalım” değil, “artık bezimize yapmayalım, bezimiz temiz kalsın” dedim. bezler hergeçen gün daha temiz kalmaya başlayınca da bezi çıkardım. bezi atınca bir hafta çok yoğun çiş takibi yaptım. dediğim gibi sık aralıklarla oturttum ve olay bir haftada çözüldü. pes etme bence. 1-2 hafta sonra tekrar dene. çok geciktirmemek lazım. yalnız senin iki beben olduğu için bence bu süreç boyunca annen falan gelsin yardıma. çiş takibi cidden stresli bişiii:))

 14. kolay gelsin benim kızım iki yaşını iki ay geçmişti dört günde öğrendi,oğlum üç yaşını bir ay geçmişti iki günde öğrendi.her çocuk farklı oluyor gözlemleyerek, deneyerek hazır olduğunu anlayabilirsiniz.ama bir kere bezi çıkarttıktan sonra bağlamamak lazım çocuk bir dahaki sefere inatlaşıyor daha önce bağladı nasıl olsa gene bağlar diye

 15. Bak Leyla cumartesi günü 3 olacak. çişini söylemeyi daha 1 ay önce öğrendi ve hala kakasından ayrılmakta zorluk çekiyor. surat ifadesini takip ediyoruz kaptığımız gibi tuvalete oturtmak için. ne zaman ki kıpırdamadan durmaya ve kızarmaya başlıyor anlıyoruz ki kaka geliyor ve DUUUUURRRR SAKIIIIN ALTINAAA YAPMAAAAAA GGGUUUUAAAAHHHHH böğürtüleri eşliğine tuvalete koşuyoruz. bu yolda düşenler oluyor mum gibi sönenler oluyor yar göğsüne baş değmeden vurulup düşenler oluyor. sinirleniyoruz üzülüyoruz ama yapacak bir şey yok. çiş gibi bunu da söylemeyi öğrenecek elbet. allah büyük.

  ooooof of!

  Eren

 16. Seccecim,
  Öncelikle bir yerde okumuştum. Çocuklar merdiveni kendi başına inebiliyorsa kas gelişimi tamammış çiş olayı için.
  Benim kıza gelinceee… 2 yaşını 2 ay geçmişti. 5 günde öğrettim ama gel de bana sor. Çocuk yetiştirmede en zor süreç bence. İlk gün 5-10 dakkada bir sormama rağmen 11 kez üst değiştirdik. Beze yapmaya alışkın olduğu için az az ama sürekli yapıyordu. İkinci gün 7 kere üst değiştirdik. Üçüncü gün olay hallolmaya başladı gibi. Ve sonrasında tamamen kaptı mevzuyu ama ben saçları havada geziyordum artık. Bu arada sabah bezi kuru kalktığı için gecede bez bağlamadım amaaaa çocuğa o kadar kızmışım ki psikolojik olarak gece yapmaya başladı. Bende gece olayını rafa kaldırdım. Bez bağlamaya devam ettim ama o uyuduktan sonra çaktırmadan bağlıyordum. 1 ay sonra onu da bıraktı. Ve gece hiç kaldırmıyorum çiş için. Nasıl alışırsa öyle bende gece hiç kalkmam o da kalkmıyor.

 17. aslında yaşadığın normal bi süreç ama kış olması kat kat giydirilmesi işini dahada zorlaştırmış aslında bu şekilde 3-4 gün geçse mutlaka alışırdı en azından tuvalete isabet sayınız artardı ama işte kışında üşütmesi var bide ben temmuzda alıştırmıştım ilk gün aynen dediğin gibiydi ama 3.gün herşey çok ii di ama bu üç günde odanın ortasına kaka yapmışlığı var düşün odaya bi girdim halının ortasında bide nasıl çok yapmış kaka duruyo öğüre öğüre bi hal olmuştum yaz daha uygun alıştırma için halıları kaldırırsın zaten üstlerinde dondan başka bişey olmaz rahat rahat alışırlar bide tavsiyem alıştırma külodu kullanma yani bildiğin paçalarından aksın çünkü bende ilkgün çok çiş yapınca alıştıma giydirdim baktım hiç anlamıyo ıslandığını bende hiç giyrdimedim bi daha sen yaza bırak nasılsa alışacaklar öyle yada böyle görümcemin oğlu tek olmasına rağmen 3.5-4 yaş civarı öğrendi 🙂

 18. Uzun zamandır bu kadar gülmemiştim. Tam anlamıyla mükemmel bir yazı olmuş. Gözlerimden yaş gelecek kadar beni güldürdünüz:) İnşallah zamanı geldiği zaman herşeyi yoluna sokarsınız:)

 19. oğluma kaç sefer öğretmeye kalktım ben de
  olmadı ha olmadı
  son kez 3 yaşına 2 ay kala başladım
  kendisinin söylemesi 3 ayı buldu
  yani öğrendi tutmayı ama sıkışsa bile söylemiyordu
  tutuyordu ha tutuyordu
  ben 2 saatte bir bazen saat başı oturtuyordum
  sonra gitgide azaltmaya başladım
  Allaha şükür bir gün “anne çişimi yapmak istiyorum” dedi
  bu ne sevinçmiş yahu
  sanki ampülü buldu yavrum
  koşuğ koşup sarılmışım çocuğa
  🙂

 20. Bende büyük kızımda benzer şeyler yaşadım .3 yaşında tam 15 gün uğraştım ,ama bir kere klozete yaptıramadım .pes ettim. bir dahada lafını bile etmedim.3 yaşını 2.5 ay geçe kreşe verdim.Kreşe başladığı ilk gün öğretmeni ” biz altına bez bağlayanları almıyoruz,bezini çıkarırsan seni okula alırız dedi.ve o oldu. bir dahada ne gece ne gündüz bez bağlamdık.1 veya 2 defa kaçırdı ama o oldu. bitti.Şimdi ikinci kızım 3.5 ay sonra 3 yaşında olacak .arada bir yokluyorum tuvalete yapalım,diye ama l lh hiç niyeti yok bununda .heralde bizi gene kreş paklıyacak :((

 21. Merhaba oncelikle bu kadar zorluk, yorgunluk ve sinir buhranlari arasina yazilarinizin bu kadar esprili ve biz ikiz anneler icin moral verici olmasi muthis bir sey. Cok guldum anlattiklariniza her bir yorumda ayri guzel. Kahkalarla guldum sonunda bir de agladim sanki beni anlatir gibiydi. Benim ikizler bir hafta once 3 yasina bastilar. Gectigimizyaz haziran-temmuz gibi basladim tuvalet egitimine. Yazliga gitmistik aile buyukleri burada basla isin kolaylasir dedi. Annem babam ve ben seferber olduk. Yaz diye atletle dolasiyorlardi ve biz alt yetistiremedigimiz icin giydirmiyorduk artik. Ve surekli elimde camasir suyu, vileda ikilisiyle dolasiyordum. Annem dusa sokar ben ortalik temizlerdim. Derken 1 ay gecti eve geldim 1 aydahergun carsaf, pike yikiyordum ve her oglen cocuklar uykuya yatar yatmaz utu yapiyordum. Baktim havalar soguyor ve biz hic ilerleme kaydetmiyoruz sadece yatarken baglamaya karar verdim. Ha yataga ha ustune ne farkeder ki? Bir keresinde de evde halinin uzerine kakasini yapmis birde elleriyle sivamislardi. Hali aynen yikamaciya gitti. Simdi uyurken acabilmek icin yazin gelmesini bekliyorum baglansalar bile hala bellerinden cikiyor cisleri. Fakat bez yokken kacirsalar bile hemen soyluyorlar. 8 ay oldu baslayali ve tabi yazin basimiza gelenler yuzunden kimse niye bagladin demiyor. En guzel tarafi bu bence. Birde diger yazilarini da okudum. Benim etrafimda da benimki ikize bedel diye dolasanlar vardi. Cok sinirleniyordum aslinda ustelik kuvezde kaldiklari icin cok fazla emziremedim. Sutu sagiyordum azicik bisiy cikiyordu gorenler bu kadarcikmi diyip canimi fena halde yakiyorlardi. lohusalik, fena halde gazli, kolitli, aglarken katilan ve moraran ve ayakta sallanmaya mecbur oldugum ikizlerim beni cok sarsti ama iyiki varlar tabii gerisi hikaye oluyor bir sure sonra.birde niye disari cikarmiyorum diye sikistiriyorlardi beni. Sanki halim kaliyormus gibi… yazilarda kendimi buldum bir turlu yazmayi birakamadim kusuruma bakmayin.

  1. özlem inanamadım ya. haaa yeni 3 yaş oldular. tamam şimdi anladım. 3 yaşında başladın sandım. oooyy bu yaz ikimiz bir temizleyelim inş:)
   güzel sözlerin için de ayrıca teşekkür ederim

 22. Ayy okudukça gözüm korkuyor yaaa:( oğlum 23 aylık 1.5yşında çişigeldiğinde söylüyor lazımlığa oturup yapıyordu…Sonra bktıki her seferinde ben bezini külotlu çorabınıçıkarıyorum akıllısırf külotlu çorabı çıkartmak için 10 dk da bir anne çiş anne çiş diye çıkarttırdı çıkarırçıkarmaz bende kaçmya başladı hayır kaçıyorsuntamamda niye lazımlığa oturmuşken yapmıyordaa kçtığın yere yapıp birde bana sırıtıyorsun :(..oymuş gözümdönünde lzımlığıda kaldırdım şimdi sormuyorum bile az dahageçsin bakalım..Arkadaş geldiğinde söylüyor ama elletmiyor kendisini saklanıyorr..Hkkımda hayırlısı bakalım….

 23. Merhaba anlatımınıza bayıldım kahkahayla okudum.tek ben değilim demekki diye de avundum.yaşadıklarınızı şu anda ben de oğlumda yaşıyorum.yazdan beri uğraşıyorum.tam söylemeye başlıyor kakalı külotlara paçalardan sızmış çişle ıslanmış çoraplar ve bu çoraplarla gezilmiş ev…pes ediyorum bez takıyorum altına yapıyor da hiç rahatsız olmuyor ya pasaklı oğlum .3yaşına 4ay var.gece yapmıyor.sabah uyanınca 1 litreden fazla işiyor.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.