Fotican ♥

Pazartesi bir mesajla yerimden fırladım! YEĞENİM FOTİ* GELİYOR! Çocuklar okuldaydı, hemen onlara bir organizasyon yaptım, atladım hastaneye gittim. DAADİİİ DAADİİİ DAADİİİ. Foticim de beni bekliyormuş, ben geldim, o da teşrif buyurdu. Aman aman bizde bir bayram havası. Bu ne güzel bebek böyle maşallah. Hemen elini ayağını benzettik, ay şurası benden, burası senden… Genetik harika maşallah. Herkesin en güzel yerini toplamış. Fısır fısır da uyuyor. Oy oy oyyy. Yerim ben bunu!

Akşama kadar gelen, giden… Nihayet hastanede gece yat borusu öttü. Ziyaretçiler gidiyor. Bir tek refakatçi kalabilir. Ben atladım tabi. Benim bebeler babaannede nasıl olsa. Gitsem ödev yaptırılacak amaan. Buradaki bebe fısır fısır uyuyor. En iyisi şurada yatıp dinlenmek. Ayrıca ilk teyzeliğim, gece nöbetçi kalma şerefi bana ait olmalı. Savdım herkesi odadan. Yatağımı hazırladım, atladım. Sabah görüşürüz Foticiiiim. Daha üzerime pikeyi çekmeden alarm öttü: İNGAAA İNGAAA! Hmm sesini kimden almış sahi? ?

Aman da aman yerim ben bunu, niye ağlamıç benim tatlış gıcım…

Annesine verdim, emsin biraz. Anası aldı, uyudu. Harika. Aldım, geri yatağına koydum. Yatağıma atladım, öttü. Yine anneye. Yine uyudu. Yatağa at. Öttü.

ANNENİN KUCAĞINDA UYUMAK İSTİYOR! ?

Ama bu mümkün değil Foticim. Ananın dinlenmesi lazım. Ayrıca benim de dinlenmem lazım. Şimdi lütfen herkes yatağına. Burası dünya, biz daha önce geldik, kuralları koyduk. Herkes uyuyacak şimdi. Haydi naş naş yatağa!

Cık, anlamıyor. Kucaktan indirdiğin an sireni çalıyor. Ama annen kucağında seninle yatarsa ben stresten uyuyamam ki! O da uyuyamaz. Haydi bakalım, yatağaaa.

Cık. Hiç de oralı değil. Projektör gibi fıldır fıldır açtı da gözlerini. Dil çıkarıp etrafı izliyor.

Yavrum, güzel yavrum, sen bütün gün uyudun. Bak ben ona güvenip de kaldım. Hadi yatalım hep birlikte. Uyuyalım, güllere boyanalım.

İNGAA İNGAAA.

Altını aç, temiz.

Emdi, tok.

Sardım, üşüyemez.

Her şeyin tamam! Uyu artık!

Cık.

Tek derdi, benimle ilgilenin, kucakta taşıyın, bana çene verin.

Yavrum, güzel yavrum, sen daha dünyaya ayak basalı bir gün olmadı. Ne zaman öğrendin bu kadar numarayı?

Saat 2 oldu. İNGAAA İNGAAA.

3 oldu. İNGAAA İNGAAA.

4 oldu. İNGAAA İNGAAA.

Yatağa koyduğun an dikeliyor. Hacı yatmaz mübarek.

Anasına sen uyu ben bakarım dedim. Onu biraz yatırdım. Küçük hanımı uyutmaya çalışıyorum. Ne mümkün. Sürekli göz süzüyor, bana dil çıkarıyor, vik vik vik. Odada turluyoruz. Bak ilk günden kalbini kırmak istemiyorum, büyük teyzem cadılar cadısı dedirtmek istemiyorum kendime ama lütfen artık uyu çocuum. Saat 9’da benim mesaim biter. Direk yatarım ben. Bebelerim büyüyeli bu böyle. Hadi canıcım, uyu bakayım. Deeet. Uyu!

İNGAA İNGAA İNGAA.

Sabah beşe doğru beyin fonksiyonlarım iyice yavaşladı. Anasını da kaldırdı. Caillou mu açsak ne yapsak diye düşünmeye başladım. Ne yapıyorduk bebek uyumayınca?

Ve sabah ezanı.

Hüüüüüü daha dün bitmeden bugün oldu. Bu filmi görmüştüm ben, Foti’den önce, defalarcaaaa….

Kafamda kaynar su kovası var sanki. Ateşim çıktı. Sendelemeye başladım. Güneşin doğduğunu görünce uyudu. Hemen atladık yastığa ama gün başladı bir kere. Gelen, giden, çıkış işlemleri… Bütün günü enerji tasarruf modunda, beynim ateş almış hissiyle geçirdim.

Akşam evime uçarak döndüm. YAŞASIN BÜYÜMÜŞ BEBELER!

Anladım ki bebekler aleminde hiçbir şey değişmemiş. Hâlâ gece uyutmuyorlar. Yıl olmuş 2017, insan biraz kendini geliştirir yahu. ?

*Foti adı nereden geliyor diyenlere:

Anne: “Teyzeniz diyor ki bebeğime bir isim bulsanız.”
Oğlan: “Foti olsun bence. Fotii!”
Kız: “Puhahahhahahhaha. Harika isim buldu kardeşim. Fotii! Ama İngilizce olmasın kardeşim.”
Oğlan: “İngilizce değil ki. Foti bebekçe. Masket fotası (basket potası) demek.”
Kız: “Puhahahah Fotiii. Gerçekten güzelmiş.”
Anne: “Doğru düzgün bir isim bulsanız. Sınıfınızdaki kız isimlerinden güzellerini söyleyin mesela.”
Kız: “Bence de Foti iyi annecim.”
Oğlan: “Puhahahah bence de güzel. Daha iyisini bulamadım.”
Anne: “Ya yapmayın ya doğru düzgün birşey söyleyin. Bir anlamı olsun bari.”
Oğlan: “Masket fotası dedik ya.”

?

Üzgünüm bebek ?

26 yorum

 1. aha aynısını 10 temmuzda yaşadım daha dün gibi.kız bebeklerde var bence bu doğar doğmaz başlıyorlar:)

 2. Tebrikler secce teyze❤ sizin adınıza mutlu oldum aile büyüyor ne güzel.yazılarınızı beğenerek okuyorum. Birkaç haftadır blogunuzu okuyorum. Bu işi severek yaptığınız çok belli. Rabbim yolunuzu bahtınızı açık etsin

 3. Gözünüz aydın canım güzel günlerini görün inşallah eee teyzelik zor iş boşa anne yarısı dememişler☺sen de ilk günden emek vermişsin

 4. Gözünüz aydin ☺benim yanımda da annem kalmıştı refakatçi ? bebegin bir yeri mi ağrıyor diye çocuk doktoru getirtti gece yarısı deli etti personeli çok ağlıyor diye sanki hiç bebek görmedi hayatinda bide onunla uğrasmistim büyük teyze olarak kardesimde ben kaldım tabi annem kalamaz artik onu ogrendik .refakatci çok önemli herkes kalamaz tecrübeli olmasi lazim e bir defa da çift dogurmus olarak size kalması normal

  1. :)))))))))) benim bir arkadaşın yanında da kayınvalidesi kaldı. KAdın sabaha kadar fosur fosur uyumuş. Çok gülmüştüm, aynı duruma düşmeyeyim diye gözlerimi dört açtım eheh. Ama zor hakikaten dünyada ilk gece 🙂

 5. “Burası dünya biz daha önce geldik, kurallari koyduk.” ???
  Tutarsa harika numara

 6. Bebeğin dogdugu ilk gece ağlaması aktif olduğunu yani sağlıklı olduğunu gösterir maşallah Güle güle büyütün ☺

 7. Ay hem güldüm hem korktum :))) benim bebe de ilk gece anamı ağlatmıştı, anam da benim süt taşmasına, bebe denen velet emiyor olmasına rağmen aç bu çocuk diyerek fellik fellik mama buldu getirdiydi. İşe yaradı mı? Tövbe! Üstüne onun yüzünden kusmuk temizleme dersi çıktıydı başıma. Şimdiki kafam olsa önce anamı doyururdum, az daha sıpaya gece yarısı adana falan getirtecekti 😀 işin dertli yanı, 1,5 ay kaldı ikinci sıpayı kucağıma almaya, yine anam kalacak mecbur yanımda, ya o da abisi gibi velet çıkarsa halim nice olur diyorum şimdiden. Ah akılsız kafam, anca duran rahatını boz ?

 8. Bana sanki biraz özlemişsin gibi geldi yer yatağını felan ne dersin.Başıma bişey gelmicekse darısı başına diyelim mi??

 9. Hayirli olsun Foticimiz.Bari gobek adı Fatoş olsunda Fotiyi çağrıştırsın.
  Sahii ismi ne oldu???

 10. Hoşgeldin foticik hayat sana güzellikler getirsin 🙂 bizde kırk ucurmasi yapılır bebeği gezdirir dururlar anneyle beraber ben gurbette olduğumdan çok mümkün olmadı. Gelin fotinin kırkını bizfe ucuralim mamalar yaparım hem 🙂 öyle süslü bunalima sokan cinsten değil 🙂

 11. Ah secce Ahh benim kayınvelide de uyudu hemde benim hasta yatağımda bende narkoz sıkıntısı var narkozu 1 hafta atamıyorum 1 hafta boyunca otururuak uyuyorum azcık yatacak gibi oldum mu ciğerlerime bıçaklar saplanıyor.Ben yatakta nasıl olsa yatmıyorum diye gitti benim yatağa yattı sabah doktor geldi ben duş almış üstümü değiştirmiş oturuyorum kalk bakalım yatma diye yorganı bi açti kayınvalidem karın şook geçirde dedim hocam ben burdayımm kadın koptu gülmektennn 🙂 Böyle kayın anayı allah esirgesin :))

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.