İkiz bebeklerin varsa ve birlikte geziyorsan ister istemez insanların ilgisini çekersin. Sizi görenlerin – özellikle niyeyse kadınların – yüzünde bir tebessümle birlikte hemen akıllarında bir soru işareti belirir: Acaba tüpler mi? Bunu öğrenebilmek için hemen bir “Hiiii ikizler mi?” muhabbetine başvurulur. Ve sonrası da çorap söküğü gibi gelir:

Kimi ikizlerinin tüp olup olmadığını direk sormaz. Dolaylı yollardan çemberi daraltarak öğrenmeye çalışır: “Ailenizde ikiz var mı?” diye konuya girer. “Yok, hayır,” dersen “Aaa sizinki nasıl ikiz oldu acaba?” diye tüp mü sorusuna bir adım daha yaklaşırlar. “Bu soruya da “Ay bilmiyorum ki oldu işte,” dersen tadaaaam asıl soru hemen meydana çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

Eğer “Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet kocamın büyük büyük anneannesi ikiz doğurmuş” gibi bir cevap verirsen tongaya düşersin. Karşındaki uzman hemen atlar: “İyi de şekerim, kocanınki olmaz. İkizlik kadın tarafından gelir, sizin tarafta ikiz olması lazım.” Sen şaşkın şaşkın “Aa bizim tarafta da var mıydı ki” falan diye laf gevelerken kaçınılmaz soru şak diye ortaya çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

“Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet, anam babam hep ikizler. Anneannem babaannem üçer kez ikiz doğurmuş. Teyzelerim, amcalarım hep çifter çifter. Hatta yengelerim ve eniştelerim de ikiz,” gibi bir cevap verirsen tebrikler “Yoksa tüpler mi?” sorusundan şimdilik sıyırdın demektir.

İkizlerinin tüp bebek olup olmadığını öğrenmek isteyen meraklıların bazısı da daha dolaylı bir şekilde, epeyce farklı kelimeler kullanarak konuya dalarlar. Bunu genellikle teknolojiden çok haberi olmayan, ama bir yerlerden tüpün içinde çocuk yetiştirildiği(!) kulağına çalınmış, fakat yöntemin adı bir türlü akıllarında kalmamış yurdum teyzeleri yaparlar. Mesela “Yavrum, bunlar Allah vergisi mi?” diye sorabilirler. (Patenti bir arkadaşıma ait. Ben onun yalancısıyım.)” Sanki tüp bebeği Allah vermiyor da söke söke alınıyor. Tövbe tövbe. Bunun bir başka örneğinde ise yurdum teyzesi şöyle bir soru yöneltebilir: “Yavrum, bunlar hazır çocuk mu?” Sanki tüp bebek dediğin döllenmiş, paketlenmiş, markette şarküterinin hemen bitişiğindeki dondurucuda satılıyor. Tabi böyle teyzelere anladığı dilden cevap vermek lazım. Mesela “Teyzecim, bunlar spontan ya da IVF” dersen, anlamazlar. Direk “Bunlar hiçbir koruyucu katkı maddesi içermeyen halis muhlis ev yapımı ya da hastane üretimi” demen gerek.

Meraklıların büyükçe bir kısmını da dolaylı yollara başvurmadan direk konuya dalan dallamalar oluşturur. Bu tipler ilk üç cümlenin içinde mutlaka “Yoksa tüpler mi?” sorusuna değinir. Tabi bunun da farklı versiyonları mevcuttur. En sık kullanılanları şöyle sıralanabilir:

–          Hiii ikizler mi? + Evet. – Tüp mü?

–          Ayyy ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Aaaa ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Amanın ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

İlk şoku atlattıktan sonra bu soruya da elbette farklı türlerde cevaplar verebilirsin. Ama unutma verdiğin cevap muhabbetin yeni rotasını belirleyecek:

Eğer, hayır, tüp değil dersen, “Hıı, hadi inanmadım ya,” yüz ifadesiyle karşılaşırsın. Yeni muhabbetinizin konusu ise büyük ihtimalle şöyle olur: “Ayy bu aralar ne kadar arttı ikizlik. Tüplerden herhalde. Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde…” Akılları sıra çaktırmadan itiraf ettirecekler.

Eğer, evet, tüp bebekler dersen, yeni muhabbetinizin konusu üç aşağı beş yukarı şöyle olur: “Ayyy canlarıııım. Ne de güzeller. (Burada ses tonunda bir acıma söz konusu. Vah garibanlar der gibi. Niyeyse.) Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı. Sen nasıl tutturdun?”

Eğer sinirin tepene sıçradıysa ve “Niye merak ettiniz?” gibi bir soruyla sorusuna cevap verirsen yeni muhabbetin konusu şu olur: “Ayy benim komşu da yaptırdı da o yüzden şey ettiydim. Seninki tuttuysa nasıl tutturdun diye soracaktım. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı…”

Eğer sinirin tependen de aştıysa “Sana ne yaa?” diye ters bir cevap verdiysen muhabbetiniz “Aman, iyi ki bir sorduk. Ne olacak tüpse tüp deyiver. Hem benim komşu da yaptırdı…” şeklinde devam eder.

Sanırım en iyisi insanları merakta bırakmamak, lüzumsuz muhabbetlere sebep olmamak için çocukların alnına “Tüp bebek” ya da “Tüp olmayan bebek” şeklinde bir yazı yazmak. Yoksa bu muhabbetten kurtuluş yok.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: