Hiii ikizler mi? 2. Bölüm “Allah aşkına söyle, tüp mü?”

İkiz bebeklerin varsa ve birlikte geziyorsan ister istemez insanların ilgisini çekersin. Sizi görenlerin – özellikle niyeyse kadınların – yüzünde bir tebessümle birlikte hemen akıllarında bir soru işareti belirir: Acaba tüpler mi? Bunu öğrenebilmek için hemen bir “Hiiii ikizler mi?” muhabbetine başvurulur. Ve sonrası da çorap söküğü gibi gelir:

Kimi ikizlerinin tüp olup olmadığını direk sormaz. Dolaylı yollardan çemberi daraltarak öğrenmeye çalışır: “Ailenizde ikiz var mı?” diye konuya girer. “Yok, hayır,” dersen “Aaa sizinki nasıl ikiz oldu acaba?” diye tüp mü sorusuna bir adım daha yaklaşırlar. “Bu soruya da “Ay bilmiyorum ki oldu işte,” dersen tadaaaam asıl soru hemen meydana çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

Eğer “Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet kocamın büyük büyük anneannesi ikiz doğurmuş” gibi bir cevap verirsen tongaya düşersin. Karşındaki uzman hemen atlar: “İyi de şekerim, kocanınki olmaz. İkizlik kadın tarafından gelir, sizin tarafta ikiz olması lazım.” Sen şaşkın şaşkın “Aa bizim tarafta da var mıydı ki” falan diye laf gevelerken kaçınılmaz soru şak diye ortaya çıkar: “Yoksa bunlar tüp mü?”

“Ailenizde ikiz var mı?” sorusuna “Evet, anam babam hep ikizler. Anneannem babaannem üçer kez ikiz doğurmuş. Teyzelerim, amcalarım hep çifter çifter. Hatta yengelerim ve eniştelerim de ikiz,” gibi bir cevap verirsen tebrikler “Yoksa tüpler mi?” sorusundan şimdilik sıyırdın demektir.

İkizlerinin tüp bebek olup olmadığını öğrenmek isteyen meraklıların bazısı da daha dolaylı bir şekilde, epeyce farklı kelimeler kullanarak konuya dalarlar. Bunu genellikle teknolojiden çok haberi olmayan, ama bir yerlerden tüpün içinde çocuk yetiştirildiği(!) kulağına çalınmış, fakat yöntemin adı bir türlü akıllarında kalmamış yurdum teyzeleri yaparlar. Mesela “Yavrum, bunlar Allah vergisi mi?” diye sorabilirler. (Patenti bir arkadaşıma ait. Ben onun yalancısıyım.)” Sanki tüp bebeği Allah vermiyor da söke söke alınıyor. Tövbe tövbe. Bunun bir başka örneğinde ise yurdum teyzesi şöyle bir soru yöneltebilir: “Yavrum, bunlar hazır çocuk mu?” Sanki tüp bebek dediğin döllenmiş, paketlenmiş, markette şarküterinin hemen bitişiğindeki dondurucuda satılıyor. Tabi böyle teyzelere anladığı dilden cevap vermek lazım. Mesela “Teyzecim, bunlar spontan ya da IVF” dersen, anlamazlar. Direk “Bunlar hiçbir koruyucu katkı maddesi içermeyen halis muhlis ev yapımı ya da hastane üretimi” demen gerek.

Meraklıların büyükçe bir kısmını da dolaylı yollara başvurmadan direk konuya dalan dallamalar oluşturur. Bu tipler ilk üç cümlenin içinde mutlaka “Yoksa tüpler mi?” sorusuna değinir. Tabi bunun da farklı versiyonları mevcuttur. En sık kullanılanları şöyle sıralanabilir:

–          Hiii ikizler mi? + Evet. – Tüp mü?

–          Ayyy ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Aaaa ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

–          Amanın ikizler mi? + Evet.  – Tüp mü?

İlk şoku atlattıktan sonra bu soruya da elbette farklı türlerde cevaplar verebilirsin. Ama unutma verdiğin cevap muhabbetin yeni rotasını belirleyecek:

Eğer, hayır, tüp değil dersen, “Hıı, hadi inanmadım ya,” yüz ifadesiyle karşılaşırsın. Yeni muhabbetinizin konusu ise büyük ihtimalle şöyle olur: “Ayy bu aralar ne kadar arttı ikizlik. Tüplerden herhalde. Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde…” Akılları sıra çaktırmadan itiraf ettirecekler.

Eğer, evet, tüp bebekler dersen, yeni muhabbetinizin konusu üç aşağı beş yukarı şöyle olur: “Ayyy canlarıııım. Ne de güzeller. (Burada ses tonunda bir acıma söz konusu. Vah garibanlar der gibi. Niyeyse.) Benim komşu da tüp bebek yaptırdı. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı. Sen nasıl tutturdun?”

Eğer sinirin tepene sıçradıysa ve “Niye merak ettiniz?” gibi bir soruyla sorusuna cevap verirsen yeni muhabbetin konusu şu olur: “Ayy benim komşu da yaptırdı da o yüzden şey ettiydim. Seninki tuttuysa nasıl tutturdun diye soracaktım. Onun ki ilkinde tutmadı, ikincisinde tutar gibi oldu ama yine tutmadı. Üçüncüsünde tam tuttu dedik yine tutmadı…”

Eğer sinirin tependen de aştıysa “Sana ne yaa?” diye ters bir cevap verdiysen muhabbetiniz “Aman, iyi ki bir sorduk. Ne olacak tüpse tüp deyiver. Hem benim komşu da yaptırdı…” şeklinde devam eder.

Sanırım en iyisi insanları merakta bırakmamak, lüzumsuz muhabbetlere sebep olmamak için çocukların alnına “Tüp bebek” ya da “Tüp olmayan bebek” şeklinde bir yazı yazmak. Yoksa bu muhabbetten kurtuluş yok.

34 yorum

 1. Bunun bir de “olmuyo mu yoksa siz mi istemiyorsunuz?” versiyonu var ki akıllara zarar.. birkaç yıllık evli ama çocuksuz çiftlere sorulan en uyuz sorudur. eğer cevabın “olmuyo” değilse karşıdaki kişi hiçbir şekilde tatmin olmaz. yatak odasından ana rahmine kadar her durumda meraklı milletiz vesselam..

  1. aha benden çok yaşıyacaksın hatice.onunla bağlantılı birşey yazacaktım unutmuşum. neyse başka konuya aradan sokarım artık

 2. o değil de tüp mü değil mi yani ? asdfghjkasdfhgkl :))) şaka şaka,
  Allah bağışlasın maşallah tütütü :))

 3. “Tüp mü” sorusu kötü bir soru mu? Hayır bilmediğim için soruyorum, bu konuda pot kırmayım bari… 🙂
  Not: Bebeklerinizi Allah size bağışlasın, sizi de onlara… Ben de tazecik bir anneyim. Çok lezizler, çok kocaman aşklar vaat ediyorlar. Kolay gelsin hepimize.
  sevgiler

  1. herkese göre değişir tabi. benim için çok rahatsız edici bir soru. kime ne?
   not: tşk ederim güzel dua için. siz de bebeğinizi güle güle büyütün inşallah.

   1. 🙂 Ben de teşekkür ederim. Haklısınız, kime ne? Söz gelimi, ya biyolojik anne baba değilsem. Böyle şeyler deşilmez. Her şekilde garip oluyor… Doğru.. DOğru…

 4. Bana da teyzelerden “doğal mı, tüp mü” şeklinde soruların gelmişliği var. Formülünü de isteyenler oldu tabi, ben de bilsem ben yapmayacaktım diyordum; ikiz bebeği olacağını duyunca hep ikiz olmasını dileyen kocasına düşman gibi bakıp sonraki iki gün boyunca yataklara düşüp böğüre böğüre ağlayan biri olarak.
  Bir de ikizler mi sorularına “yok amca çocukları da biz böyle ikiz arabasına koyup gezdirmeyi seviyoz” ya da “aslında üçüzler de üçüz arabası yok diye birini eve koyduk” diyesimiz var. Dur bakalım artık hangi garibana patlarsak:)

 5. Benim de en sinir olduğum “aaa bunlar size hiç benzemiyorlar” yorumu. Benim de cevabım: biri tüpçüden biri sütçüden

 6. Valla yurdum insanının enterasan sorularda üzerine yoktur benimde oğlum 5 sene sonra oldu eşimin askerliğiydi, gezme tozma hevesiydi derken bebeğe ancak sıra geldi ama bu 5 sene içerisinde aa olmuyor mu diyene sizene deyip terslendiğimde olduydu hani istemiyoruz dersen hemen cevapları hazır olmuyor dersen daha beter cevapları hazır maşallah +18 bir milletiz zaten bazı ülkem dizilerinin neden çok sevildiğide ortada bu arada benim görümceminde üçüz kızları var tedaviyle oldu ama küçük yerde kasabada oldukları için kızlar doğunca olay olmuştu hatta bebekler eve gelince steril ortamda olmaları gerektiği için bir süre kimseye göstermemeli gerekiyordu gösteremeyiz denilince alınan mı istersin küsen mi aman ne gıymatlı çocuğunuz varmış hıhh kapıdan görecedik deyip laf koyan mı hakkat enterasan milletiz yaa 🙂

 7. Super bir yaziydi ayni dertten muzdarip :)) Benim iki tane biri 15 bir 14 yasinda iki cocugum var sonradan ikizlerim oldu bana yinede bu soruyu sordularya pesss diyorum niye tup yapiyim zaten var cocugum gormuyormusun? Ben amerikada yasiyorum benim derdimde merakli amerikalilar allahim bir alisverise cikamiyorum basima geliyorlar muhakkak zaten ailelerinde bir ikiz olayi var basliyolar anlatmaya bir yandanda sorguya :)) Adlari ne ? kac yasindalar ? once hangisi dogdu ( sanane kardesim ben seni bir daha gorcekmiyim ) hangisi uslu ? hangisi daha sosyal? bu sorular kesilmiyor kibardan iyi gunler diyip kacana kadar :)) yanliz turkiyedede bir kere geldigimizde bir kadin cocugunun elinden tutmus getirdi benim kizlari gosteriyor bak annecim ikizler bunlar :)) bu ne dedim ya sanki hayvanat bahcesinde maymun oynatiyoruz hic selam sabah yok ama kadinda, uff amma dolmusum ya sadece rahat birakilmak istiyoruz bunlarda cocuk iste degisik bir sey degil ki:))

 8. aynı dert bende de var. üstelik biz 6sene snr çocuk sahibi oluyoruz. ilk 3 sene 20yaşında evlenmiş olduğumdan hiç istemedik,son 3 senede de 3 k3z hamile kaldım, ilk ikisi düştü. Sonrasında ikizlere hamile kalınca yok tüp bebek değil desem de hıı bizde yedik ifadesiyle,imalarıylaçok karşılaşıyoruz. Üstelik eşim kardeşleri ve bnm dedem ikiz, eğer babaannem aldırmasa ikiz amcalarım da olacakmış. Sülalede ikizleri olan 3 kuzenim daha var ve bana -tüp mü? muamelesi yapanlar da bunları bilenler. Henüz hamileyken bunlarla uğraşıyorum,bakalım doğunca bizi tanımayanlar tarafından nelerle karşılaşıcam:/
  Ayrıca insanların başkalarına bu soruyu sorma haddini kendilerinde görmelerine de her daim uyuz olmuşumdur. Hayır tüp olsa ne olacak sanki…
  Bak yazarken bile sinirlendim;)
  Nys çekemeyenler çatlasın, ikiz annesi olmak ayrıcalıktır diye bağlayalım biz bu muhabbeti;))
  Sevgiler…

 9. kızlar harikasınız çok tesadüf okudum bu konuyu tam da tüp bebek yapan merkez, doktor ararken istanbul yardımcı olurmusunuz.tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. sevilaycım bu eski bir yazı. yorumu pek gören olmaz. istersen feyse asayım sorunu, he?

 10. Ufff doguma 2 hafta kalmis bir ikiz anasi (adayi) olarak o kadar guldum ki galiba sancilarim basladi.. kuvoze girerlerse sizden bilirim 🙂

  Ben soranlara “biri tup, digeri normal ehehe” diyorum ve keyifle arkama yaslanip beyin yanmasi ifadelerini izliyorum- siddetle tavsiye ederim.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.