Bir ikiz annesi tanımıştım yıllar önce. Bir kızı bir de oğlu vardı. Karı koca doktorlardı. Çocukları ben tanıdığımda yedi yaşındaydılar. Ve iki kişilik bir yer yatağında birlikte yatıyorlardı. “Doğduklarından beri birlikte yatıyorlar,” dedi annesi. Küçük bebekken birlikte yattıklarında hiç uyanmazlarmış. O zamandan beri de hiç ayırmamış anneleri. Şimdi en az on beş yaşında olmalılar. Şimdi şuraya yazarken aklıma takıldı, acaba hâlâ birlikte mi yatıyorlar, bir mail atıp sormalı.

Benim bebelerim yuvarlanmaya başlayana kadar birlikte yattılar. Sanırım yedi sekiz aylıklardı ayırdığımızda. Sadece yataklarını ayırmakla kalmadık, odalarını da ayırdık. O zamandan beri kocam içeri odada oğlanla yatıyor. Artık V şeklini almış bir çekyatı var garibanın. Geçen yattım da belim ayrılıyordu. Nasıl dayanıyorsa o. Ben de kızla aynı yatakta yatıyorum. Odada aslında kızın beşiği var ama çok uyandığı için beşiğe koymuyorum. Yanımda hemen pışpışlayıveriyorum. Oğlan da babasının koynunda yatıyor. Aslında başta kendi yatağında yatıyordu ama babası ona sarılıp uyuma fantezisi uğruna bu düzeni alt üst etti. Şimdi kendi yatağına konunca beşinci dakikada babaaaaaaaaaaaaaaaaaaaassııııı diye bağırarak kalkıyor. Ve babasının koynuna hopluyor.

Karı koca ayrı yattığımızı kim duyduysa eleştirdi. En son bir kadın “Kocan alışır, bir daha yanına gelmez,” dedi. Gönlü bilir, kanepesiyle birbirlerine yapışıp W oluştururlar artık. İnsanlara bebelerin henüz aynı odada kalmalarının mümkün olmadığını anlatamıyorum. “Alışırlar, alışırlar,” diyorlar. Ya bin kere kalkıyor benim bebeler. Her birinde de nara atarak, aynı odada hayatta uyuyamazlar. “Öyleyse kocan sizin odaya gelsin, oğlan yalnız yatsın,” diyorlar. İyi de o zaman da oğlana da gece benim koşmam gerekecek. Babaları duyacak da koşacak da ohoooo…

Milletin dediğini umursamıyor gibi duruyorum ama bu düzenden de nefret ediyorum. Dile kolay bir yıldan fazla zamandır yatağımın enini boy olarak kullanıyorum iyi mi! Küçük hanım düşmesin diye başlık tarafına onu yan yatırıyorum ben de el mecbur yatağın enlemesine yatıyorum. Kocamın zaten beli ağrıyor. Acilen o çekyattan kurtulması lazım. Bir de her şeyi geçtim artık 2 yaşına gelmiş koca danalara daha fazla gece hizmeti sunmak istemiyorum. Ya otursun artık bir düzen. Uyuyalım artık ailece. Her insan ailesi gibi. Bu ne yaa.

Ara ara kocamla bebeleri aynı odaya tepmekten söz ediyoruz. Geçenlerde bebelerin gece uyanma sayısında ciddi bir düşüş oldu. Biz de yine onları aynı odada yatırmaktan falan söz ettik, odayı nasıl ayarlayacağımızı falan konuştuk. Nah o gece oğlan en az on beş kere naralar atarak kalktı. Taa öteki odaki kız da kendine eşlik etti. Biz de konuyu yine rafa kaldırdık. Bu aralar baktık yine uykuları fena değil dün gece yine bebeleri birleştirmekten söz ettik. Sonuç: gece 9.30da yatan kız ile 10.30da yatan oğlan gece anlaşmış gibi 02.30da birlikte kalkarak 06.05’e kadar ayık kaldılar. İkisi de babasıyla ve annesiyle yatmak isteyince ailece kendimizi V şeklindeki kanepede bulduk. Bu zaman zarfında gayet cin gibi gözleri açık halde araba sürdüler, şen kahkahalar attılar, kavga ettiler, tepişmece oynadılar… Işık falan açmamıştık. Babasıyla ikisini 4’e kadar uyutmaya çalıştık. Baktık olmuyor, babası işe gideceği için yattı, 4’ten sonra ben tek başıma ikisini uyutmaya çalıştım. En sonunda iki salıncağının arasına bir yorgan serip yatarak mütemadiyen danaları salladım. Saat 6’dan sonra sızdılar. Artık 11’e kadar uyurlar diye düşünerek olduğum yere sızdım ben de. Tabi tahmin ettiğim gibi olmadı, oğlan 07.35’te arabasını sürerek salıncağından atladı. Yattığı 1,5 saat içinde de en az 13 kez sallamam gerekti. Kız da 8 gibi uyandı. Şu an saat 13.30. Saat 10’dan beri kız ayağımda sallandığı sürece uyuyor. Koyduğum an zırlayarak kalkıyor. Dayanamadım komşuyu aradım, oğlanla da sağ olsun komşunun kızı ilgileniyor.

Anlayamadığım iki nokta var: 1- Bunlar nasıl bebeler? Bebe dediğin uyur. 23. ay bitti, benimkiler daha doğru düzgün uyku yüzü görmedi. Yemin ediyorum, bu uykusuzlukları ve zırıltılarıyla Orta Çağ’da yaşasalardı halk içlerine şeytan girmiş diye ikisini birden yakmaya kalkardı. 2- Bu bebeler yataklarını birleştireceğimizi nereden anlıyor da durumu protesto ediyorlar? Vallahi onlar yokken konuşuyoruz. Acaba evde dinleme cihazı falan mı var? Kapıları falan dinliyor olamazlar. Geçen 1,5 saat kocamla kaynanamı dinledim kapıdan, tek kelime anlamadım valla. Kalın, abi, bizim kapılar. Denilenler anlaşılmıyor. Yoksa diyorum karı-koca aramızda ajan mı var? Olabilir valla. Bu evde düzenli gece uykusu dışında her şey her an olabilir, artık bundan şüphem yok.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: