İki yaş sendromuna reçete

Bir yazı yazmıştım hatırlar mısınız? İki yaş sendromuyla ilgili. Aha şu. Abariii yazıyı bulayım diye şimdi baktım ki o yazım 326 kez paylaşılmış. Üstelik bu yazıyı sitemin eski döneminde yazmıştım. Tema yenilenince paylaşım da sıfırlanmıştı. Kim bilir aslında kaç yüz kez paylaşıldı. Anlaşılan bu iki yaştan herkes muzdarip. Hiç şaşırmadım. Yapışınca yapışıyor bir kere zaten. Tövbe billah düşmüyor insanın üzerinden. İki yaş sendromuna girmiş ve bir daha da çıkamamış o kadar çok insan tanıyorum ki hayatta. İddia ediyorum bugün psikiyatrların bir numaralı ekmek kapısı aslında bu iki yaş sendromuna girip çıkamayan bireylerdir. Yine halk arasında psikopat, dengesiz, manyak, deli deli tepeli kulakları küpeli, kaçık, zırdeli, tam tımarhanelik… dediğimiz tipler de işte bu sendromu hayat boyu atlatamayanlardan oluşuyor. Nasıl bir sendrommuş arkadaş tek kendini değil bizi de yaktı. Bu nasıl bir anormallik, bu nasıl bir hıyarlık, bu nasıl bir tahta eksikliği, bu nasıl bir çatlaklık… Yemin ediyorum beni benden etti.

Eski yazımda da dile getirdiğim gibi iki yaş sendromu bizim evi derinden sarstı. Allah için oğlan o kadar felaket değil de kız burnumdan fitil fitil getirdi. Bir ona ağlar, bir buna ağlar. Ak dediğine kara der. Tamam, kara dersin yok efendim ak diyordum diye ağlar. “Lan ne dersen de, her şey kabul,” derim, onu da kabul etmez. Ağlamak için yaratılmış mübarek. Bir anda neşeli kahkahalar atarken ikinci anda tepinerek ağlamaya başlar. Vücudunda bir yerde zırlama düğmesinin olduğundan şüpheleniyorum. Farkında olmadan basıyorum herhalde. Durduk yere niye ağlar ki bir bebe bu kadar. Hele iki yaşına girdi gireli canımda can bırakmadı. Ne vırvırı bitiyor ne dırdırı.

Hatırlayacaksınız kızımın bu haline dayanamamış tıp dünyasına şu iki yaş sendromuna bir çare bulsunlar diye çağrıda bulunmuştum. Hatta sağlık bakanını göreve çağırmıştım. İlgililerin olaya el atması için daha kaç ailenin iki yaş sendromuyla perişan olması gerekiyor diye bas bas bağırmıştım. Bütün bu aktivizmime karşı tahmin ettiğiniz gibi tıp dünyası beni k.çına bile takmadı. Bir telefon açıp da bacım ilgileniyoruz falan diyen bile çıkmadı. Hadi telefon tarifeleri sınırlı, belki de dışarı aramaları yok. Ama insan en azından bir mesaj atamaz mı?

Yok anam yok, bu işi çözmek yine bana kaldı. Ve güzel haberin vereyim size, çatlasın tıp dünyası, ben bu işi çözdüm arkadaş. Artık bizim evde sendrom mendrom kalmadı. Aha bakın nasıl yaptım. Bu işe nasıl bir reçete hazırladım.

Dün iki bebemi uyutmaya çalışırken, bizim kıza iyi sıhhatte olsunlar yine bir uğrayış yaptı. İki dakika önce yüzünde güller açan bebe oldu bir ucube. Ne dersem tersliyor, ne yapmaya çalışsam vızıldıyor. Oğlanı uyuttum yatırdım. Uyanacak diye de aklım çıkıyor. Diller döküyorum, annecim sessiz ol, annecim bilmem ne. Yok yok yok. Sürekli zırlayacak bir şeyler buluyor. Neymiş efendim battaniye ayağına değmesin ama ayağını örtsünmüş. Yani şu fiziken mümkün mü? Nayır, ama hanım istiyor. Bir örtüyorum battaniyeyi, örttüm diye ağlıyor, bir açıyorum, açtım diye ağlıyor. Kâh ayağında salla diyor, ayağıma alıyorum sallama diye ciyaklıyor. Ne yapsam batıyor, ne yapsam mutlu olmuyor.

Benim de nasıl uykum var, zıbartıp şunları zıbaracağım. Cinlerim tepemde. En sonunda bizim evin kadrolu şeytanı dedi ki “Abla al kızı, saçından tut, havada çevir, fırlat duvara, yapışsın, aklı başına gelir.” Tam elimi kaldırdım, kıza saldıracağım, ciyak ciyak bağıracağım, saçlarını yolacağım filan, dedim ki ne olacak böyle yaparsam? O anırmaya başlayacak, ben daha çok sinirleneceğim, bir türlü susturamayacağım, oğlan da sese uyanacak, onu geri yatıramayacağım, kız zırlayacak zırlayacak, gözünden yaşlar boşanacak, ben akıl sağlığımı korumak için içeri odaya gideceğim, bağıra bağıra peşimden gelecekler, onları öldürmeyeyim diye anneme telefon açacağım, annem oradan üzülecek, bebeler susmayacak, bu sefer de ben anırmaya başlayacağım, hatta üstlerine yürüyeceğim, bebeler birbirine yapışacak, onların gözündeki korkuyu görüp kendimden nefret edeceğim, bebeleri tam susturmuşken kapıya komşu gelecek, bu bebeleri niye ağlatıyorsun sen hep diyecek, iyice manyak olacağım, açıp blogu kadına bir sürü laf döşeyeceğim, sonra okuyucular da yorum yazıp eşşoğlu eşek karı falan diyecekler….

Ooooo bu hikâye uzar gider. Hiç o kadar enerjim yoktu valla, bir an önce zıbarmak istiyordum. Bu sefer de farklı taktik deneyeyim dedim. Kızımı kucağıma aldım, “Aşkııııııııııııııııım, Allah seni ne güzel yaratmış. Sen ne tatlı bir çiçeksin. Sen evimin neşesisin, güneşimsin, balımsın, peteğimsin, bu entari rengini de nasıl açmış, biraz da kilo mu verdin ne…” şeklinde her hatunun hoşuna gidecek lafları dizdim. Bir yandan da öptüm, yaladım filan.

Aman aman aman, benim cadaloz oldu bir melek. Zırlamayı bıraktı, kucağıma yayıldı, miyav miyav miyavlamaya başladı. Nasıl tatlı, nasıl sevimli. “Hadi annecim,” dedim, “artık uyuyup dinlenelim.” Neşe içinde pıt diye yattı uyudu. Meğer yavru ilgi istiyormuş. İki yaş sendromu denilen şey “Yavruna biraz daha ilgi göster, öp, okşa, yala” dönemiymiş. Yaladım, aynen bebe yerine geldi. Dünden beri de sendromun S’si kalmadı valla. Baktım ki aksileşiyor hemen iltifat yağdırmaya başlıyorum. O mutlu, ben mutlu.

Tavsiye ederim gençler. Bu tanıtımını yaptığım ürün tamamen doğal olup hiçbir yan etkisi yoktur. Deneyin bakın, sonuçtan memnun kalacaksınız. Bu kıyağımı da unutmayın. Hadi şimdi bu yazıyı da paylaşın, herkes öğrensin, herkes mutlu olsun.

Önemli not: evimin bütün pasaklı resimlerini, benim bebelere anırma yazılarımı yüzlerce kez paylaşıyorsunuz da yazdığım iyi şeyleri niye paylaşmıyorsunuz ha? Takipteyim, biliyorum!

42 yorum

 1. Ben onu çoktan denedim. Erkeklerde işe yaramıyor galiba. Çekmedğim yağ kalmadı benimkilere yine de diktatör gibi geziyorlar evde :/ Bu sabah Ege’ye en az 50 kere oğlum kapıyla oynama dedim. İnatlaşacakya sabah tuttuğu kapıyı saatlerce bırakmadı en sonunda da kardeşiminin kafasına dank diye kapattı. Gelde dellenme!!

 2. hah haaaa olmadı ödemeli arasınlar demi 🙂
  Maşallah her şeyi tıb dünyasından beklemedin ve İsviçreli bilim adamları ile yaraşır hale geldin,

  (Secce işyerimde;
  facebook,twitter v.s. v.s. her şey yasak.
  Zaten bu yazınıda efrafa fazla çaktırmadan ve içten içe gülerek hemen okuyup bitirdim.
  Durumumu sen düşün artık,
  o nedenle bir yerlerde paylaşamam ama burda belirteyim dedim, her zaman ki gibi çok güzel bir yazı olmuş)

  Not: ürünün patent hakkını almayı unutma 🙂

  1. hüzüncüm yanlış anlama da iş yerinde herşey yasakken sen her yazdığım yazıyı üç dk içinde nasıl haber alıp yorum bırakıyorsun? ha? söyliycem patrona

   1. Hımmm söz savunmanın;
    Valla söylesemde inanmayacaksın yeni yazıların maillerime gelmiyor, ordan görmüyorum.
    Sadece tesadüf ne zaman siteni açsan yeni yazın oluyor, hatta yeni yazılmmış oluyor.
    Bende hemen okuyup, yorum bırakacaksan bırakıyorum sonra hemen kapatıyorum öyle yani
    (ha bu arada sen kimden yanasın, benden mi patrondan mı
    hayır bilelimde)

 3. secce kuzu sizin evin kadrolu şeytanına bayıldım :))) ve mekki yi anlatınca aklıma Beyaz’ın piskopat tiplemesi geldi..kalem ile kalem traşta benden hediye :)..
  bizim ki bazen uykum var diye zırlar ilk başlardan çok sinirlenirdim bende senin gibi deli mi ne madem uykun var uyu ozaman değil mi? sonraları öğrendim ki bizimkinin canı oyun oynamak isterken kudurmak isterken neden uykusu geldi diye ona sinirlenip ağlıyormuş..
  dediğin gibi doğru teşhis tanı ve tedavi çok önemli..:)

 4. Ben de kaç gundur kafayi yiyorum bu iki yas sendromundan, cildirma derecesine geldim…seytan beni de durtuyor dedigin gibi “saçından tut, havada çevir, fırlat duvara, yapışsın, aklı başına gelir.” diye
  bunu mu istiyorsun ingaaa sunu mu istiyorsun ingaaaa, boyle mi yapalim ingaaaa of of offffff, bos yere aglamalar, oyuncaklari firlatmalar, anne babanin yuzlerini cimdiklemeler, kendini yere atmalar, yuvarlanmalar, anirarak hoplamalar cekemiyorum artik….bu soylediklerini denemeye calisacam 🙁 🙁

 5. Benim oğlan 23 aylık şu sendromlu yazıları okudukça tırsıyorum herifte bi inat var sormayın ama ben daha inadım iki yay evde inatlaşıyoruz genelde galip benim ama anane, dede işin içine girince sıpa kazanıyor.
  Oğluş memeden kesildikten beri biraz aksileşti adam bozuntusu benim yastığımda benimle uyuyup sonra yatağına geçiyor ve beni okşayarak uyuyor.
  Artık şunu iyicene anladım ki ben onu sevip, okşadıkça canım, bi tanem dedikçe istediklerimi daha kolay yaptırıyorum.
  Çöpçü gelir, komşunun kocası gelir, şu gelir, bu olur deyip korkutmakla ne başa çıkılıyor nede doğru yapılıyor.
  Bir de sizlere bir öneri bağırmak, birkaç tane yapıştırmak yerine küsmeyi deneyin ben oğluma artık öyle yapıyorum.
  Sen böyle yapınca beni çok üzüyorsun ben sana küserim diyorum hemen durumu düzeltmeye çalışıp, tekraşlamamaya çalışıyor.:)
  Ve son olarak kesinlikle çocukluğunda dayak yemiş, inadı kırılmamış insanlar büyüdükleri zamanda sorunlu oluyorlar.
  Yaa ben bir kerede senin yazılarına kısa cevap yazayım ne çenesi düşük insanım 😀

  1. bu onerdiğiniz şeyin bir çocuk için ne kadar travmatik oldugunun farkinda misiniz?ayrica basbayaği psikolojik şiddet.
   anneninizin size küstüğü zamanlari bile hatirlamak bir uzmana danişmaktan fazla cevap verecektir size…
   sonra eşine küsen,hayata küsen büyüklere dönüşüyorlar.böyle bi yorum okumak da kimsenin itiraz etmemesi de üzücü…

  2. melalcim çocuklara ne taktik kullanırsan sana geri dönüyor. üç gün sonra pepe gibi uyuz bi bebe olup küstüm küstüm diyerek seni çıldırtacak haberin olsun. hemen unut bu küsme işini.
   babam da bana küserdi off nefret ederdim bak aklıma geldi tüylerim diken diken oldu. çocuk için çok ezici brşey

   1. geçen biri yazmıştı çocuğun küsmesi belli bir döneme kadar iyi, hislerini belli etme biçimi vs diye. pepe’yi de bu bağlamda övmüşler çocuğun duygularını belli etmesini sağlıyor diye. (evet babam bize küsünce sürekli kendimizi suçlardık, kötü bir şey)

 6. İşte bence şimdik hapı yuttun. Çocuk formülü buldu, ilgi istiyor canım ne yapayım, haydi zırlayayım didi. Bu döngüden nasıl çıkacaaağn :)))

  Korkma korkma, bunu ne çocuk sahibi ne de olaydan gıdım anlayan biri yazdı. Sen bildiğin gibi devam et 😉 Benim içime pislik soğuk bir İngiliz kaçmış sadece, ben mümkünse ondan ve onu velet algısından kurtulmaya çalışayım!!!!

 7. 🙂 şundan güzel slogan olur bak sık sık kullanalım bunu: ¨İki yaş sendromuna girmiş ve bir daha da çıkamamış o kadar çok insan tanıyorum ki hayatta¨

  ayrıcanak bu sendromun yalayıp yutarak iyileştirileceğine katılıyorum. katkısız, doğal, organik ilaç.

  Eren

 8. bugün sabah bu sendrom yüzünden intiharın eşiğinden dönmüş bir anayı güldürdün ya Allah da seni güldürsün canım benim 🙂 paylaşacağım hemen

 9. benim ilkyazın şuanki mızmızlık ve ağlama potansiyeline bakıyor ve beni bekleyen istikbalden koşarak uzaklaşmak istiyorum…

 10. yaladın da yerine mi geldi, ilahi secce :)))) güzel yazı gzl tespit,tedavi.biz atlattık mı bilmiyorum ama gece uykusu için yatağa girdiğinde yada gece uyandığında bazen ters tepiyoiltifatlarım.güzel kızıııııımmm diyorum ben güzel değilim diyo.seni çok seviyorum diyorum sevme diyor.işin içinden nasıl çıkcağımı şaşırıyorum valla.

 11. yazıyı okuyunca geçenlerde annemin benim bebekliğimle ilgili söyledikleri aklıma geldi.. bende yatarken ağlarmışım kalkarken ağlarmışım, su isterken bile ağlayarak söylermişim.. çoğu zaman annem neden ağladığını anlayamazdık der.. 🙂 çok nanemollaymışım herhal (bizim oralarda öyle derler..).. yalnız senin çözüm güzelmiş hatun milleti hep aynı canım 2 sinde de 20 sinde de 70 şinde de..

 12. süpersin, işte bu 🙂 çok işe yarıyor 🙂 kriz anında sarılıp öpmek gıdıklamak hemen dikkat dağıtıp başka bir şeyle oyalamak hala kızımda (19 aylık) işe yarıyor çok şükür. biz de çok kriz yaşıyoruz sanırım 2 yaş sendromuna adım attık.

 13. ben kendi çıkarlarım için kullanıyorum bu sendromu. hayır o yemeği ben yicem verirmisin diye elinden alıyorum afiyetle bi kaç kaşık da yiyorum ki inandırıcı olsun yüz ifadesi anında güzel bişey kaçırdım galiba ifadesine dönüyor. sonra ben yiicem diye ağlıyor :)) bu akşam uyumak yok o yatakta kaayu uyicak bu gece, gel kayucum bu yatak senin olsun diyorum hop anında bizimki de yatakta! süper bence seviyorum bu iki yaş sendromunu ben :)))

  1. Bi sure sonra o da ise yaramiyiormus, eskiden secce de bebelere uyguluyordu, sonradan caktilar durumu artik Anne suyu getir yoksa abla getirecek demeye basladilar…

 14. bunlar benim hallerim,yaşadıklarım,2 kız büyüttüm ikiside mi yaşar bu sendromu yaşadı vallahi.ne kişiliklermiş anacım,ne doğruysa tersini yapıyor,herşeyimiz sorun.küçüğü henüz 2 yaşında daha çok yolumuz var anlaşılan.yıkama yağlama yöntemini bende yapıyorum,seviyorum oynuyorum,yoksa bunlar iyice zapıtıyorlar hiç başedilmiyor.

 15. Ben de buna benzer şeyler yapıyordum… Aslında iyi sistemdi ama etkisi çok uzun sürmüyor… Bizim kız 4,5’u bitirdi, son birkaç aydır, böyle çıldırdığı anlarda ne yaparsam yapayım pek fayda etmiyor, dikkatini başka bir yere çekmek isteyince de “konuyu değiştirme, ben ne diyorum sen ne diyorsun” diye bir de beni azarlıyor, tabii bu arada ellerin belde olduğunu söylememe gerek yoktur heralde:( Artık eskisi gibi kandıramıyorum… İşi gücü bırakıp devamlı onunla oynarsam, hep onla ilgilenirsem hiç problem yok, ne yapacağız biz bilmiyorum???

  1. hadi ya. ben de bıktım bu sınırsız ilgi talebinden. ben de insanım bee. azcık da siz benimle ilgilenin

 16. Valla çocuğu olmayan benim gibiler için çoook eğlenceli ve komik. Okuyup okuyup gülüyorum 🙂

  Sizlere Allah kolaylık versin demeyi de unutmuyorum ama Mekki ile Amet bir numara. Gönüllerin ikizleri onlar ne yapsalar canlar. Nasıl olsa çıldıran anneleri bana konuşmak kolay 🙂

 17. Battaniyeyi okuyunca aklima geldi, kizim da bir donem banyo yaparken ayagimin alti islaniyor diye aglardi. Orasi kuru kalacakmis. Banyo oncesi ayagim islanacak diye, tum banyo boyu ve sonrasinda da islandi diye avaz avaz aglardi. Corapla ve dahi ayakkabiyla bile yikamistim hanimi ama engel olamamistik ayaciklarin altinin islanmasina.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.