Geçen cuma günü Çatalca’da iki okul programım vardı. Saat sekiz buçukta evden çıkmam gereken program için beyinsiz beynim yine beni sabah dörtte uyandırdı. ? Tekrar uyutmadı da tabi. İşim bitip döndüğümde yürümeyi bırakıp sürünme pozisyonuna çoktan geçmiştim. Zor bela eve kendimi atıp ilk bulduğum yere devrildim. Normalde gündüz hiç uyuyamam ama, şimdi uyur muyum, uyumaz mıyım diye düşünürken aklıma gelen düşünceyle birlikte gözlerim cin gibi açıldı: “Bugün Bilsem açıklanacak!” ?

Ama tabi olay anını anlatmadan önce size her zaman olduğu gibi konunun tarihsel gelişim sürecini anlatmam lazım. ?

Bilsem ile çocuklarım ilkokul bire giderken tanıştım. Bir gün öğretmenden mesaj geldi. “Bilsem sınavları için başvurular başladı. Çocukları henüz çok tanımadığım için birinci sınıfta bu kararı velilere bırakıyorum. Çocuğunun özel yetenekli ya da üstün zekalı olduğunu düşünen varsa bana söylesin, aday göstereyim.”

Mesajın ardından çıt yok. Hımm dedim. Normal şartlarda böyle bir mesaj veli grubunda malumunuzdur ki şu şekilde karşılanmalıydı:

Öğretmen: “Bilsem sınavları için başvurular başladı. Çocukları henüz çok tanımadığım için birinci sınıfta bu kararı velilere bırakıyorum.
Çocuğunun özel yetenekli ya da üstün zekalı olduğunu düşünen varsa bana söylesin, aday göstereyim.”

Veli 1: “Hocam Bilsem başvuruları mı başladı?”

Veli 2: “Sze mi hbr vercz hocm?”

Veli 3: “Hocam ödev var mı?”

Veli 4: “Lütfen biraz özveride bulunalım, onlar hepimizin çocuuuu. Öğretmenimiz her şeye değeeeer.”

Ama işin ilginç yanı bu ya, öğretmenin mesajının ardından grupta çıt çıkmadı. Ben de daha yeni veliyim tabi safım, sandım ki kimse başvurmuyor. Meğer herkeşler koşmuş isim yazdırmış, ötekiler duymasın diye de oraya yazmamış asdkjhfjk. ?

Ben ikisi için de talep etmemiştim. Öyle ki uzun süre Obama’yı teyzeleri sanan bebelerimin halen göze batan üstün zekalarının ya da yeteneklerinin olduğunu düşünmüyordum. İkincisi içimdeki ebeveyn canavarının pörtlemesinden korkuyordum. Üçüncüsü, hem okula hem bilseme gitmek, amaaan günah bebelere. Ne zaman evde kalacak çocuk? (Bilsem’e giden çocuklar okuldan tamamen olamıyorsa bile belirli süreler kesinlikle muaf olmalı bence.)

Gerçi çocuklar benim gibi düşünmüyormuş. ?

Askdjhfjhg. Şu eğitim sistemi bir türlü kıymetini bilemedi çocuklarımın. ?

Velhasıl kelam, çocukların isimlerini yazdırmadım. O yıl sınıflarından kazanan da olmadı sanırım. Olsa veli grubuna bomba gibi düşerdi kesin. ?

Sonraki yıl yeni okula geçtiler. Bilsem yine gündemimizde yoktu. Okulda bir kadın vardı “Çocuuum bilgisayarda kod yazıyo, kod yazıyo. Öğretmen Bilsem’e aday gösterdi” diye hava atan. O zaman hatırladım öyle bir sınav olduğunu. Bizde bir hareketlilik olmadı.

Bu sene öğretmenleriyle bir görüşmemde lafı geçti. Çocukları aday gösterelim gibi bir şey dedi. Ben öyle bir yeteneklerinin olduğunu düşünmüyorum hocam, geçemezlerse üzülürler, gerek yok dedim.

Aradan zaman geçti, öğretmen bana mesaj atmış ki “Çocukların ismini yazıyorum” diye. Ay ne yalan söyleyeyim, heyecanlandım. Her ne kadar benim çocuklar bilgisayarda kod yazamasa da hesap makinesinde LEBLEBİ yazabiliyorlar. Demek ki öğretmen benim göremediğim bir şeyi gördü, “Bilsem’e aday gösterdi!” Israrcı olmadım artık, yazdırmasın diye hoca. Üstün çocuklarımın hakkını yemeyeyim. ?

Tabi hava atmak gibi olmasın diye öteki velilere söylemedim. Şimdi kıskanır, nazar mazar ederler kem gözlüler asdjfjg. ??

Çocuklar da duyunca çok heyecanlandı. Oğlan o gazla hemen yeni bir icat yaptı:

Buyurun karşınızda su saati. ?

Normalde yarım saatlik bir saat bu ama su debisini ayarlamak için deliğin ağzına koyduğu kuru fasulye suda kalınca şiştiği için deliği tıkamış. Asdkjhfjg. Olur böyle küçük mühendislik hataları. Kalanını Bilsem’de halledip patentini alırlar artık diye düşündüm. ?

Olacağı bu ya, sınav günü kız çok hastaydı, hastanede serum bağlanmıştı. Babası oğlanı aldı götürdü. Oğlan geldi ki yüzünde güller açıyor.

“Çok güzel geçti annecim sınavım” dedi. “Hiç yanlış yapmadım.”

Nereden biliyorsun?

“Yanlış yapınca üzerinde yazıyordu” dedi.

Vay bee! Gurur duydum. Anasının oğlu maşşallah. ?

“Sınav yerinde tanıdık biriyle karşılaştın mı?”

“Evet annecim, tüm okul oradaydı.”

Asdkjghfkg. Memleketin beyin takımı 150 mt. ilerimdeymiş de haberim yokmuş ayol. Yalnız kimse de çaktırmamış ha vay sinsiler asdkjhfjfkg.?

Neyse, sınav olalı gün sayıyoruz. Ha açıklandı ha açıklanacak. Mart demişlerdi, çok giren olmuş, meğer bedavaymış bu sene, o yüzden yığılmış millet, nisana kaldı değerlendirme. Bu arada kıza rapor alıp mazeret sınavına sokabilirmişim, sonradan öğrendim, üzüldüm. Bir üstünümüz eksik kalacak memlekette. ?

En nihayetinde 19 nisan günü sonuçlar açıklandı. Şimdi bu ara bilgilendirmeden sonra kaldığımız yerden hikâyemize devam ediyoruz:

“….Normalde gündüz hiç uyuyamam ama, şimdi uyur muyum, uyumaz mıyım diye düşünürken aklıma gelen düşünceyle birlikte gözlerim cin gibi açıldı: “Bugün Bilsem açıklanacak!”

Hemen oğlana haber verdim:

“Leeeeen koş, Bilsem!”

Yavrum nasıl heyecanlı geldi. Sisteme girdik ki o da ne! ?

DAT DAT DAAAAT!

KAZANAMADI. ?

İşte bunu hiç beklemiyorduk!?

HÜÜÜÜÜÜ!

Bebem ağlar, ben teselli peşinde.

HÜÜÜÜÜÜ!

“Ya boş ver ya! Alt tarafı bir sınav, kazansan ne kazanmasan ne!”

HÜÜÜÜÜÜ!

“Önemli olan sağlık yavrum, canın sağ olsun.”

HÜÜÜÜÜÜ!

“Bak kardeşin giremedi bile. Sen girdin, değişik bir tecrüben oldu. Sonucu önemli değil.”

“HÜÜÜÜÜÜ! BEN SALAK MIYIM ANNECİM?”

“NALAKASI VAR BEEE! Bak şu arkadaşın da kazanamamış, şu da kazanamamış. Onlar salak mı?”

“HÜÜÜÜÜÜ! Bence biraz salaklık var onlarda annecim.”

ASDJFHJGHF.

“Gel boş ver, üzme kendini. Hem kazansan daha zordu, nasıl gidip gelecektik okula.”

“Ne okulu?”

“Bilsem okulu.”

“O ne?”

“Ya işte okul. Kazansan hafta sonu oraya gitmen gerekiyordu.”

“Valla mı?”

“Valla. Sen ne sanıyordun ki?”

“Bilmem, para verecekler, tablet falan hediye edecekler sanıyordum. Okul olduğunu bilmiyordum.”

Asdkjfhjfh.

“En iyisi bir dondurma yeyip kendimize gelelim annecim.”

Oğlan kendine çabuk geldi de ben hâlâ gelemedim. Kaydırdı kesin üstün zekalı bebem, kesin kaydırdı. Yoksa nasıl giremez ya!?

Neyse dedim, önümüzdeki maçlara bakalım artık. Öncelikle şu su saatinin fasulye meselesini çözüp patentini alalım, NASA’ya başvuralım. Sonra da biraz Bilsem ağlasın. Hıh!?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Paylaş: