Hayatın normalleşmeye başladığının resmi I – “Küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk”

Hep diyorum yine diyeyim: bebelerden sonra hayatımız tepe taklak oldu. Bugüne bugün neredeyse 2,5 yıl oldu, daha bizim hayat tam olarak normale dönmedi. Belki de çocuklu hayatın normali böyle anormal yaşamaktır. Bilemiyorum, ama her geçen gün biraz daha düze çıktığımızı hissediyorum.

Tamam, hâlâ doğru düzgün bir gece uykumuz yok, evimizin pasağı almış başını gidiyor, hâlâ en uyduruğundan yemekler yapıyorum, ama bir taraftan bir şeyler de düzeliyor sanki. Yavaş yavaş da olsa, eski günlere dönüyor gibiyiz. Mesela ben bunca hengameye, kavgaya dövüşe, bir başıma turşu kurdum iyi mi! Nah bu da inanmayanlara gelsin:

hayatımızın normalleşmeye başladığının resmidir
hmm bir de bu açıdan bakalım, evet evet normalleşiyoruz

Biz karı koca turşucuyuzdur. Turşuyu yemesini sevdiğimiz gibi kurmasını da severiz. Evliliğimizin cicim aylarında turşu sevdamızla açgözlülüğümüz birleşince iki orta boy kavanoz için 27 kg sebze almıştık. Pek tabi ki kavanozlar yetmedi. Gittik yeni kavanoz aldık. Ama doldur doldur bitmedi sebzeler. Koydukça bereketlendi. En son su şişelerine doldurdum turşuyu. Bir balkon dolusu turşumuz vardı. Ve hepsini YEDİK! Üç ay içinde:)

Bebelerden sonra elbette turşu falan kuramadık. Her turşu mevsimi boynumuz büküldü. Geçen sene heveslendik ama nasip olup da başına geçemedik. Ama bu yıl, ben yine turşu türküsü tutturunca soluğu pazarda aldık. Evdeki kavanozlar yetmeyeceği için yeni kavanozlar aldık. Sonra alınan sebze yetmedi, kavanozlar boş kaldı. Affetmedik, sebze aldık. Bir kavanoz aldık, bir sebze aldık derken önceki senelerin açgözlülüğüne  düşmemek için ikişer kg almaya başladığımız sebzeler, toplamda 15 kg aldığımız salatalıklarla son buldu. Şimdi balkon dolusu turşumuz var. Sırf hıyar mı dersin, tek lahana mı, karışık mı, pancarlı kırmızı mı… her çeşidinden.

Turşuları kurduktan sonra gelip gidip balkonda yalandım. Ne zaman olacak, ne zaman olacak diye bunalımlara girdim. Şiir bile yazdım konuyla ilgili:

Ne hasta bekler sabahı

Ne taze ölüyü mezar

Turşunun olmasını beklediğim kadar.

(Tamam bir kısmı alıntı, kabul ediyorum, ama sonu bana ait.)

Her gün anneme telefon açtım. “Bugün turşu kuralı 2 hafta 3 gün oldu, olmuş mudur?” diye. Her seferinde annem bekle dedi. Artık en son kavanozları dışından yalamaya başlayacaktım ki annem 3 hafta 4 günlükken turşunun birini açmama izin verdi. Ama lanet kapağını bir türlü açamadım. Keserle kavanoza dalacaktım ki komşum kurtardı. Akşam benim adam daha kapıdan girer girmez kavanozu önüne koydum. Bir iki ıkladı, tıkladı, kavanozu bir açtı ki o da ne! Turşu olmuş bir zehir. Bir avuç jelapeno tipli biber atmıştım içine. Etmişler tüm turşunun içine. Anam, anam, anam bu nasıl bir acı. Kulaklarımdan ateş çıktı yemin ederim. Zaten yiyemem acıyı. Ama işin ucunda turşu olunca bir sürahi su eşliğinde bir lokma turşu yuta yuta koca bir tabağı yedim.

Anlayacağınız bu günlerde keyfime diyecek yok. Nereden nereye geldik. Şundan birkaç ay önce önümdeki hazır yemeği yiyemiyordum. Bugüne bugün becerdim turşu da kurdum! Turşularımı açalı daha birkaç gün oldu. Hayatın normalleşmesinin şerefine acı macı demedim iki koca kavanozu dibe indirdim. Bugünleri gördüm ya, artık zor günler bitti demektir. Allah’ın izniyle bundan sonra sırtım yere gelmez arkadaşlar. Vatana millete hayırlı olsun! Darısı tüm yeni annelerin başına.

46 yorum

 1. maşşallah de maşşallah :)) allahım daha normal hatta rutinde sıkılacağınız, çouklar uyansa da eve neşe gelsin diyeceğiniz bol uykulu günler nasip etsin

 2. afiyet olsun canım:)
  evet tüm bunlar hayatın normale döndüğünün habercisi..bende sana orhan gencebay’dan şarkı bağlıyorum bir de acı olmuş diyorsun madem(bugünlerde orhan gencebay 2012 favorimiz..hemen hemen tüm şarkıları söylüyor Duru)
  Dünya dönüyor dönecek,
  Kah turşulu kah turşusuz sürecek
  bitecek acılar bugünler geçecek
  sen ne dersen deeee :)))

 3. ohh çok sevindim turşunun acılığına değil ama hayatının yavaş yavaş normale dönmesine.. nihayet tünelin ucunda ışık göründü:)))) bizde turşuya meraklı olan eşim. o kurarsa yeriz yoksa hayatta aklıma gelmez turşu falan:))

   1. turşuyla mursuyla hiiiic isim olmaz. seveni de hiç anlamam. benim kocam da delisidir ama kuran bi karısı olmadigindan marketten alır yer 🙂 sana afiyet olsun şekerim darısı başıma (normallesen hayatı kastediyorum :))

 4. bir heves gittim aldim 20 adet kornisonluk salatalik eee malum oglandan firsat olmayinca anca 20 tane becerebilecegimi ongordum.kurarim kucuk kavonoz alirim hevesimi dedim.o zavalli 20 kornisonluk salatalik beni beklemekten kaldi 12 adet.mini mini bir kavonozun icine attim bekliyorum…12 adet kornison tursu bizde de normale donus icin umit oldugunu gosterir ama dimi????

 5. valla ağzımın suyunu kontrol edemiyorum..pasak masak gelir geçer;hatunun hasısın anam sen..becerip yapamayanlar,üşengeçliğinden yapamayanlar,”hazırı var” diyip-ben- yap-a-mayanlar var…

 6. Ohh afiyet olsun canım bende bayılırım ama kurmaya değil 🙂 yemeye..zaten beceremiyorum 🙁

   1. kolay demekle olmaz. bire bir tarif yazacaksın.
    vatana millete faydan olsun…
    “yaptik-yidik” “hamışapırtşşss” deyip agiz sulandırmak var mi oyle???

 7. Helal olsun Secce, iki çocukla turşuyu da kurmuşsun ya, kadınlıkta eline su dökemez kisme valla,
  dağınıklıkmış, tezgaha bulaşık yığılmışmış, onlar gelip geçicidir ya, bir gün derlenir toplanır. Ama turşuyu yiyip de keyfi yerien gelen vay bu turşuyu sne mi yaptın diye sorunca, işte o zaman mükafatını alırsın dağınıklığın 🙂
  Senin hayat cidden normalleşmeye başmaış, bir de Kore dizileri izlemeye başlar da, eveet meşhur Kore Dizisini bugün itiabriyle bitirdim diye bir başlıka tıp Kore dizisi tanıtımı yapan bir post hazırlarsan; işte o zaman ayakta alkışlayacağım seni..
  valla onu da yaparsın, bekliyorum senden 🙂
  Bak ben mesela turşu yapabilecğeim zamanda otuurp dizi izliyor sonra da üşenmeden onu uzun uzun yazıp gelecek nesillere bırakıyorum kim ne yapacaksa 🙂

  http://bendengecenkikayeler.blogspot.com/2012/11/youre-beautiful-kore-dizisi.html?showComment=1352185922061#c752628721637569131

   1. Secce,

    yavaş ilerlemiyor, onlar konuyu o kadar uzatmıyor.
    Bizim diziler gibi öyle 100-150 bölüm devam edip,
    her sezon saçmalamıyorlar.
    En fazla 20-25 bölümde bitiyor diziler.
    TRT son iki yıldır falan yayınlıyor Kore dizisi.
    Yanılmıyorsam şuan devam eden bir dizi var.
    Öğlenleri yayınlanıyor.
    Günümüzde geçmiyor, ama güzel yine de.

    1. Hatta çoğu Kore Dizisi 16 bilemedin 20 bölüm sürüyor. Çok nadir Trt’de yayınlanan gibi tarihi diziler uzun sürüyor sadece.
     Ben çok seviyorum felaket kafa dağıtmalık, onları izleyince Öyle Bir Geçer Zamanki gibi hissetmiyorum, bana göre Türk dizileri bayıyor mesela, fırsat bulduğum her anda bir Kore dizisi açıp gülüyorum ve kafa dağıtıyorum, iyi geliyor. Tavsiye olunur yani :))

     1. Ceylinin Annesi kesinlikle katılıyorum.
      Hafta içi yayınlandığı için tarihi dizileri izleme fırsatım fazla olmadı ama izlediğim kısımlarda da
      gelenekleri, mutfaklarını, geleneksel kıyafetlerini, yaşayışlarını çok güzel işlemişlerdi.
      O yönü ile güzel…
      Birde ısrarla Hint filmleri önerilir.
      Onlarda kafa dağıtmakta Kore dizileri ile eşdeğer.

     2. valla hiç kore izlemedim.çin gördüm bi tane ama.çekik gözlü hepsi nasıl olsa birbirinin aynısıdır diye düşünüyordum.bi bakayım bari bu kadar lafa

 8. Hıyarı bilemeyeceğim ama bulaşık turşusu açıkta yapılmıyor bacım.
  Makinanın içinde kurman lazım 🙂

 9. hamileye yapılacak iş mi?
  ballandıra ballandıra anlattın, hiç canım istemediği halde canım turşu çekti.
  hatta doğum iznine çıkıp hiç bilmediğim halde turşu kurasım geldi.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.