Hacı Secce – 8. Bölüm: Camici

“Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun bizim evde yeri olmadığını daha önce anlatmıştım. Yine de tabi çevre insanı rahat bırakmıyor. Çocuk görünce üç soru geliyor insanların zihnine: Adın ne? / Anneni mi çok seviyorsun, babanı mı? / Büyüyünce ne olacaksın?

İnsan adını bile bilmediği çocuğun büyüyünce ne olacağını neden merak eder acaba? Şahsen ben kendi çocuğumun büyüyünce ne olacağını bu kadar merak etmiyorum arkadaş. ? Allah sağlıkla, huzurla büyütsün, bulunur elbet bir şey.

Her ne kadar ben üzerine düşmesem de oğlan uzun süredir kariyer planı yapıyor. Hayata sıpaydurmen olarak atılmayı planlayan oğlum, nicedir tercihini “camici”likten yana kullanıyor. Sanırım her şey bir gün hep birlikte Eyüp Sultan camisine gitmemizle başladı.

İkindi namazıydı diye hatırlıyorum. İçeride cemaat vardı. Biz de girdik. Namaz bitmiş de dua ediliyordu galiba. Ya da cenaze vardı, Kur’an-ı Kerim okunuyordu. Geçmiş gün, tam hatırlayamıyorum. Çocuklar üç dört yaşlarında herhalde. Caminin içini dolduran hocanın sesine dikkat kesildi çocuğum. Sonra da dedi ki “Annecim bu şarkıyı Allah mı söylüyor?” Asdfjhfg.

“Yok dedim. Hoca okuyor.” Çok hoşuna gitti. İşte o günlerde kariyerine camici olarak devam etmeye karar verdi.

***

“Camici ne iş yapar?”

“Allah-u Ekber der.”

“Başka?”

“Eşhedü enlâ ilâhe illallah der.”

“Başka?”

“Ve eşhedü enne muhammeden abdühû ve rasulühû der.”

“Başka?”

“Bu kadar.”

?

Gördüğünüz üzere, kulakta dolma, sağdan soldan heves etme ile değil, gayet bilinçli bir tercih yapmıştı yavrum. O günden beri gördüğü her camiye asılır.

“Ben burada camici olacağım annecim. Hem yanında çocuk parkı da var.”

“Ben burada camici olacağım annecim. Bahçesinde bir sürü köpek var. Onlarla oynarım.”

“Ben burada camici olacağım annecim. Küçücük bir cami ne güzel, tuvaleti de var.”

Ben de tabi kapitalizmle yoğrulmuş her zamane anası gibi olaya el atıyorum.

“Hedeflerini büyük tut küçük oğlan, el kadar camide ne yapacaksın? Kâbe’ye camici ol inşallah.” ♥️

***

Bir gün Yalova’da bir akrabamıza gittik. Çocuklar dört beş yaşlarındaydı sanırım. Evin hemen arkasında mezarlık var. Çocuklarla küçüklükten beri mezarlıktan geçerken fatiha okuyup hediye ediyoruz. O mezarlığı da görünce “Aaa mezarlık var, haydi Fatiha okuyalım,” dedim. Okuduk. Camı açıp üfledik, rahat gitsin Fatiha, cama takılmasın diye. ?

O gece o evde kaldık. Sabah evden ayrılırken yine mezarlığın yanından geçiyorduk doğal olarak. “Haydi Fatiha okuyalım” dedim. Okuduk, el salladık mezar ehline. Yola çıktık.

Epeyce gezdik. akşama doğru artık İstanbul’a, evimize dönüyoruz. Avcılar’dan geçerken “Mezarlık, haydi Fatiha okuyalım” deyince ben oğlan daha fazla dayanamadı “Hüüiüüüü, bu ne kadar Fatiha, oku oku bitmiyor, hüüüü.”

Asdjghfjgh. “Len oğlum,” dedim, “Sen nasıl camici olacaksın? İki günde üç fatihayla istifa mı edilir?”

Tam zamanlı camici olmayacakmış çocuğum, yarı zamanlı olacakmış. ?

***

Geçen yaz çocuklarla öğle ve ikindi namazlarına camiye gidiyoruz. Bir gün yine namaz bitti dua ediyoruz. Oğlan dedi ki “Dua et de Mehdi benim oğlum olsun anneciğim.” Asjsdhfj. Part time camicilikten bu nasıl bir hedef büyütmektir? ???

***

Yine geçen yaz Kuran-ı Kerim öğrenmek için camiye gitti. Daha önceden öğrenmiş ama unutmaya yüz tutmuştu. Hocası da şevki kırılmasın diye elifba’dan başlatmamış. Kuran-ı Kerim’in en arkasındaki namaz surelerinden başlatmış. Her sureyi on kere evde çalışıp gidiyordu. İhlas’ı okudu. Felak’ı okudu. Nas’ı okudu. Bir önceki sayfaya geçti. Bir gün ofluyor.

Ne oldu diye sordum.

“Hocamız en arkadan başlatmasaydı şimdi onuncu, on beşinci cüze gelmiştim annecim. Böyle yavaş yavaş ilerlemekten hiç hoşlanmıyorum.”

?

***

Bu yaz da Kuran Kursu’na gidiyor. Geçen sabah götürüyorum. Yolda dua ediyorum. Amin diyor onlar da. “Allah’ım sen bizi koru. Bize zihin açıklığı ver. Annemizden babamızdan razı ol.”

“Annecim,” dedi oğlan. “Yanlış anlamazsan, biraz kibar dua etsen? Fâşâ fâşâ (hâşâ) Allah’a emir veriyor gibi konuşuyorsun. Daha güzel istemelisin bence, en azından ‘lütfen’ diyebilirsin.”

Asdjhjfg.

Bakalım küçük oğlan büyüyünce ne olacak? Uzun süredir kendini adadığı camicilikte mi kariyer yapacak yoksa ilk hayali olan sıpaydurmenliğe geri mi dönecek? Hayırlısı olsun inşallah. ??♥️

(Daha önceki Hacı Secce bölümleri için bkz. 1, 2, 3, 4,5,6, 7)

6 yorum

  1. Ahhh seccem bende de var aynısından. Bi gün imam bi gün kadı olucam diyor ? odasınıda camiye çevirdi. Duvarlara Allah yazmış keçeli kalemle. Kapıyada bir kağıt yapıştırmış. Aziz Mahmut Hüdayi Camii yazıyor ??

  2. Camici sıpaydurmen olabilir belki:) Kahramana ihtiyaç duyulan zamanlarda minaresinden örümcek ağıyla atlayarak halkın yardımına koşan bir din adamı:)

  3. Benim oglum da master yapip Spiderman olacakmis, cunku sticky yapmayi cok seviyormus. Ama doktora yapmayacakmis, gerek yokmus. Dunya hayatina hizmet eden bir kariyer planini cok onaylamiyorum, yasi genc (4) akli basina gelir insallah, sizinki gibi o da camici olur?

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.